Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Animator czasu wolnego - co robi, jak zostać, kurs, wymagania

Animator czasu wolnego - co robi, jak zostać, kurs, wymagania

 
Animator czasu wolnego - co robi, jak zostać, kurs, wymagania

Animatorów czasu wolnego poszukują zarówno firmy, jak i osoby prywatne, na przykład organizujące przyjęcia. Co robi pracownik zatrudniony w tym charakterze? Czy konieczne jest ukończenie kursu animatora czasu wolnego, by podjąć tę pracę?

 

Co robi animator?

 

Animatorzy czasu wolnego dbają o to, by wszyscy uczestnicy wydarzenia, imprezy bądź wycieczki dobrze się bawili. Dzięki animatorom dana grupa nie nudzi się, ale integruje podczas wspólnych zajęć, poznaje nowe gry, udoskonala umiejętności sportowe, artystyczne i inne, poznaje historię czy kulturę danego miejsca.

 

Zakres obowiązków osoby zajmującej się animacją czasu wolnego uzależniony jest od kilku czynników, przede wszystkim:
• miejsca zatrudnienia – może być to hotel, placówka kultury, placówka oświatowa, park rozrywki, obiekt sportowy, biuro turystyczne, firma organizująca przyjęcia itp.

• grupy, z którą pracuje – dzieci, młodzież, dorośli, osoby starsze,
• oczekiwań pracodawcy/zleceniodawcy i okoliczności pracy.

Do pracy animatora czasu wolnego należy:
• planowanie i tworzenie scenariuszy zajęć dostosowanych do wieku i potrzeb grupy,
• organizowanie zabaw i zajęć (sportowych, rekreacyjnych, plastycznych, muzycznych, tanecznych, teatralnych, ogólnorozwojowych i innych),
• reagowanie na bieżące potrzeby podopiecznych,
• prowadzenie konkursów i gier,
• promowanie atrakcji, usług placówki, produktów sprzedawanych przez pracodawcę,
• zachęcanie uczestników wydarzenia do aktywności.

 

Animator czasu wolnego – wymagania

 

Bardzo istotne w tym zawodzie są kompetencje miękkie. Idealny kandydat:
• jest towarzyski, lubi pracę z ludźmi,
• to osoba komunikatywna,
• potrafi zwrócić uwagę i zainteresować innych,
• ma pogodne usposobienie (pomaga również poczucie humoru),
• cechuje się dobrą kondycją,
• jest osobą odpowiedzialną i zrównoważoną,
• to ktoś empatyczny i opiekuńczy,
• przestrzega zasad bezpieczeństwa.

 

Jak zostać animatorem czasu wolnego?

 

By zostać animatorem czasu wolnego należy ukończyć technikum hotelarskie bądź kurs przygotowawczy. Te ostatnie często prowadzą firmy turystyczne, zatrudniające animatorów w celu uatrakcyjnienia swojej oferty wycieczkowej. W trakcie kursu animatora kandydat nie tylko uczy się, w jaki sposób przygotowywać zajęcia i pracować z dziećmi oraz dorosłymi, ale też poznaje podstawy psychologii czy udzielania pierwszej pomocy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

– Istniejące luki płacowe są wyraźnym dowodem na nierówności w traktowaniu kobiet i mężczyzn. GUS donosi o 17 proc. różnicy w wynagrodzeniach między kobietami a mężczyznami, a im wyższe stanowisko tym luka płacowa większa – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!