Agroturystyka - czym jest?
Coraz więcej ludzi pracujących w dużych aglomeracjach zamiast wyjeżdżać w międzynarodowe trasy, wybiera inną formę wypoczynku, agroturystykę.
To alternatywa dla osób ceniących sobie wiejskie krajobrazy, rustykalne budownictwo, możliwość bliskiego obcowania z naturą. Jest to też o wiele tańsza forma turystyki, dlatego wielu decyduje się na agroturystykę w Polsce.
Co mogą zaoferować mieszkańcy wsi, decydujący się na zorganizowanie tego typu wypoczynku? Dla turystów dużym „wabikiem” jest możliwość wykonywania codziennych obowiązków, koniecznych do utrzymania gospodarstwa rolnego - wspólne wypasanie zwierząt, dojenie krów, pielęgnacja owiec itp.
Dodatkową formą atrakcji jest udział w przyrządzaniu produktów spożywczych - ubijanie masła, wyrabianie serów, dżemów, wędlin. Wypiekanie w tradycyjnych piecach bułek lub chleba, które później podaje się na kolację, z pewnością umili pobyt osobom zaopatrującym się codziennie w supermarketach lub odwiedzającym miejskie restauracje.
Wczasy agroturystyczne często urozmaica się innymi aktywnościami, w zależności od możliwości danego ośrodka. Jazda konna, opieka nad alpakami, warsztaty rękodzieła (haftowania, rzeźbienia w drewnie) to elementy wpływające na atrakcyjność danego ośrodka.
Gospodarstwo agroturystyczne - czy warto otworzyć?
Dla rolników planujących prowadzić gospodarstwo agroturystyczne przewidziano zwolnienia podatkowe oraz preferencyjne formy opodatkowania. Aby otrzymać takie ulgi, osoby ze statusem rolnika, muszą prowadzić działalność we własnym gospodarstwie. Dla tych, którzy spełniają powyższy warunek, agroturystyka może być bardzo atrakcyjną i opłacalną formą zarobku.
Oczywiście nie tylko rolnik ma prawo do zorganizowania ośrodka agroturystycznego. Równie dobrze takie gospodarstwo może prowadzić osoba pracująca i przebywająca w mieście lub zajmująca się zawodowo zupełnie inną branżą (będą obowiązywały ją inne regulacje prawne).
Żeby turyści zaczęli odwiedzać dany ośrodek, właściciele muszą zadbać o jego atrakcyjność i odpowiednią prezentację potencjalnym odwiedzającym. Wnętrza pomieszczeń powinny być czyste i przytulne, a okolica interesująca pod względem krajobrazu (zdecydowanie większe szanse na funkcjonowanie mają gospodarstwa turystyczne usytuowane np. przy malowniczych zbiornikach wodnych, niż przy ruchliwych i hałaśliwych trasach).
Często odwiedzający sami organizują sobie czas wolny - nad wodą, na pieszych lub rowerowych wędrówkach - a rola gospodarza sprowadza się do rezerwacji noclegów i zorganizowania posiłków.
Jest jednak wiele możliwości, to tego, by poszerzyć ofertę ośrodka, przyciągając tym samym więcej klientów - usługi SPA, wybudowanie parku linowego, stworzenie trasy dla wycieczek off-roadowych, możliwość organizacji wesel lub innych imprez okolicznościowych. To już są większe inwestycje, lecz pozwalają wyróżnić się na tle konkurencji.
Przy analizie opłacalności agroturystyki należy pamiętać, że wprowadzenie niektórych dodatkowych usług, oraz poszerzenie terytorium ośrodka na tereny inne niż własne gospodarstwo rolne, może prowadzić do utracenia przywilejów (ulg podatkowych, konieczności rejestracji działalności itp.). Jak już też zostało wspomniane, inne zasady dotyczą rolników, a inne osób nieposiadających owego statusu. Dlatego przy sporządzaniu planu działania i za każdym razem przy wprowadzaniu zmian, warto zapoznać się z aktualnymi regulacjami prawnymi, dotyczącymi prowadzenia gospodarstwa agroturystycznego.