Agronom - kto to jest?
Internetowa Encyklopedia PWN definiuje agronomię jako „termin określający całość wiedzy teoretycznej i praktycznej o rolnictwie, łącznie ze znajomością zarządzania gospodarstwem wiejskim”.
Agronom, jako przedstawiciel powyższej dyscypliny, powinien wykazywać się odpowiednią wiedzą na temat funkcjonowania roślin, ich genetyki, wymagań gleby, wpływu nawozów, doradztwa w sprawach produkcji roślinnej. W zakres jego kompetencji znajdują się jeszcze opanowanie tematyki ochrony środowiska, gospodarki rolnej, przechowywania żywności itd.
Agronom - praca
Wiedzę potrzebną do wykonywania zawodu agronoma można zdobyć na studiach rolniczych. Odpowiednia teoria i doświadczenie zdobyte podczas edukacji, pozwalają wybierać spośród różnych drug zawodowych. Można prowadzić własną produkcję lub zatrudnić się na stanowisku specjalisty w zewnętrznej firmie, można także podjąć pracę naukową na uczelni - perspektywy są bardzo szerokie.
Przyglądając się ogłoszeniom o pracę na stanowisko agronoma, można dostrzec kilka wspólnych elementów. Najczęściej pracodawcy szukają osób, które będą potrafiły nadzorować plantację (np. zbóż, ziemniaków, rzepaku itd.), racjonować i kontrolować tryb nawożenia, w razie konieczności zwalczać występujące choroby, wdrażać odpowiednią profilaktykę, z pewnością potrzebne będzie prawo jazdy kat. B. Agronom powinien pojawiać się osobiście na uprawianych obszarach, by ocenić stan ziemi, wzrostu i jakości roślin, poziom występowania szkodników itd.
Nie jest to więc praca wyłącznie biurowa, chociaż osoba na tym stanowisku powinna również posiadać zdolność do analizowania dostarczanych danych liczbowych. Od przyszłych agronomów wymaga się więc umiejętności obsługi arkuszy kalkulacyjnych. W zależności od piastowanego stanowiska agronom może być również zaangażowany we wdrażanie nowych technologii w zakresie prowadzenia upraw i produkcji. Do jego zadań może również należeć planowanie zasiewów i zbiorów.
Agronom - perspektywy
Jak można zauważyć, jest wiele perspektyw dla tego, kto chce pracować jako agronom. Zawód wymaga obszernej wiedzy i doświadczenia. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że w Polsce rolnictwo ma bardzo obszerną tradycję, a także szerokie perspektywy rozwoju, warto przemyśleć karierę właśnie w tym kierunku. Cały czas pojawiają się nowe obszary, w których można prowadzić badania i rozwijać przedsiębiorstwa - tematy ekologicznego rolnictwa, upraw energetycznych itd.