Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Agencja pracy tymczasowej - podstawowe informacje

Agencja pracy tymczasowej - podstawowe informacje

 
Agencja pracy tymczasowej - podstawowe informacje

Agencja pracy tymczasowej - co to jest?

 

Agencja pracy tymczasowej to firma/przedsiębiorstwo, której główna działalność związana jest z rekrutacją. Pośrednictwo pracy to nadrzędny cel działania agencji pracy. Pośrednik pracy dokonuje selekcji osób w procesie rekrutacji, wybiera osoby o określonych umiejętnościach i kwalifikacjach ustalonych przez użytkownika agencji, czyli firmę zlecającą poszukiwania pracownika.

 

Pośrednictwo pracy

 

Zatrudnienie przez agencję pracy tymczasowej jest dość popularne w Polsce, zwłaszcza do prac za granicą. Szukając prac sezonowych np. w Niemczech, czy Włoszech pośrednictwo pracy tymczasowej jest w miarę bezpiecznym rozwiązaniem. Agencja pracy tymczasowej za granicą zazwyczaj sprawdza użytkowników (pracodawców), dając pewien komfort i bezpieczeństwo osobom, które chcą pracować tymczasowo poza Polską.

 

Zatrudnienie przez agencję pracy

 

Biuro pośrednictwa pracy oddelegowuje pracownika tymczasowego, który jest osobą fizyczną do pracy na czas określony do wykonywania pracy określonej przez użytkownika, czyli firmę zlecającą.

 

Na podstawie umowy z agencją pracy tymczasowej, agencja kieruje pracownika do pracodawcy, z którym uprzednio podpisała umowę. Pracodawca zwolniony jest z wszelkich formalności związanych z prowadzeniem dokumentacji pracowniczej, nie musi płacić wynagrodzenia oraz składek ZUS. To wszystko robi za pracodawcę agencja.

 

Agencja pracy tymczasowej - jak działa?

 

Agencje zatrudnienia tymczasowego formalnie zatrudniają pracownika i wypłacają mu wynagrodzenie za pracę, którą pracownik świadczy na rzecz trzeciego podmiotu. Dlatego też jest to niestandardowa forma zatrudnienia, która zawierana jest oficjalnie pomiędzy trzema podmiotami. Tymi podmiotami są: pracownik, pracodawca oraz agencja pracy tymczasowej.

 

Ostatnie zmiany w przepisach wprowadziły maksymalny okres wykonywania pracy tymczasowej. Aktualnie biuro pracy tymczasowej może skierować pracownika tymczasowego do pracy na rzecz jednego pracodawcy na okres nie dłuższy niż 18 miesięcy w rozpiętości czasowej obejmującej 36 kolejnych miesięcy.

 

Zamiany te dotyczą także pracodawcy tzw. użytkownika. Zatrudnienie przez agencję pracy tego samego pracownika na rzecz użytkownika nie będzie mogło przekroczyć łącznie 18 miesięcy w okresie 36 kolejnych miesięcy. Pracodawca nie będzie mógł „korzystać” z tego samego pracownika w ww. okresie, nieważne czy ten sam pracownik będzie skierowany przez jedną, czy kilka różnych agencji.

Agencję pracy tymczasowej ustawa zobowiązuje do opłacania obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne za pracowników tymczasowych. Marszałek województwa jest dodatkowo zobowiązany do sprawdzania agencji zatrudnienia tymczasowego, pod kątem odprowadzania płatności na rzecz ubezpieczenia zdrowotnego, Funduszu Pracy, Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Funduszu Emerytur Pomostowych.

 

Agencja pracy tymczasowej - jak założyć?

 

Agencja zatrudnienia - ustawa z dnia 6 marca 2018 roku o prawie przedsiębiorców, mówi, że prowadzenie agencji pracy tymczasowej wymaga wpisu do rejestru podmiotów prowadzących agencje zatrudnienia. Podmiot agencyjny nie może mieć zaległości podatkowych oraz z tytułu składek ZUS, nie może być karany za przestępstwa lub wykroczenia, które dotyczą działalności w obszarze rynku pracy, nie może być podmiotem, wobec którego została otwarta procedura likwidacyjna lub zgłoszono jego upadłość.

 

Agencja pracy tymczasowej może zostać zarejestrowana jako działalność gospodarcza pod każdą postacią, poza spółką partnerską. Oznacza to, że agencja może być jednoosobową działalnością gospodarczą, spółką cywilną, jawną, komandytową, komandytowo-akcyjną, z o.o. lub akcyjną. PKD, jakim posługuje się tego rodzaju podmiot to:
• 78.10.Z - Działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników
• 78.20.Z - Działalność agencji pracy tymczasowej.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?