Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Ageizm w pracy – czym jest? Jak mu zapobiegać?

Ageizm w pracy – czym jest? Jak mu zapobiegać?

 
Ageizm w pracy – czym jest? Jak mu zapobiegać?

Firma ma do rozdania zaproszenia na konferencję branżową i znów, podobnie jak w zeszłym roku, został wybrany ktoś młodszy stażem i wiekiem. Przełożony przydziela zadania kwartalne i „co za niespodzianka", mimo że masz wszelkie kwalifikacje, i tym razem kluczową rolę w projekcie odegrają młodsi koledzy. Na rozmowie kwalifikacyjnej odpowiadasz świetnie na wszystkie pytania, to Twój dzień. Ale wychodząc z pokoju, słyszysz szept rekrutera: „za stary".

 

Dyskryminacja w pracy nie jest nowym zjawiskiem, ale osoby, które poszukują etatu, dołączają do zespołu czy pracują w firmie od dawna, mogą mierzyć się z jej różnymi wymiarami. Jak radzić sobie z nierównym traktowaniem pracowników? Sprawdź, jak wygląda ageizm w Polsce.

 

Spis treści

Ageizm – co to?

 

Dyskryminacja pracowników ze względu na wiek, czyli nierówne traktowanie osób starszych – nie tylko w pracy, ale także w innych sferach życia. 

 

Samo pojęcie: ageizm wywodzi się od angielskiego słowa „age”, czyli wiek. Twórcą definicji ageizmu Robert Butler, geriatra, gerontolog, psychiatra, szef amerykańskiego Narodowego Instytutu ds. Starzenia się (National Institute on Aging). W 1969 roku mianem ageizmu określił cały proces tworzenia stereotypów oraz dyskryminowania ludzi z powodu wieku.

 

Definicja ageizmu – „Being old in America", R. Butler, 1975

 

  • proces systematycznego tworzenia stereotypów lub dyskryminacji ludzi ze względu na ich wiek, w sposób analogiczny jak rasizm i seksizm odnoszą się do koloru skóry i płci. Ageizm sprawia, że młodsze pokolenia postrzegają starszych ludzi jako innych niż oni sami; w ten sposób [młodzi - przyp.red] powoli przestają identyfikować się ze starszymi jako istotami ludzkimi.

 

Butler zajmował się przede wszystkim zjawiskiem dyskryminowania osób w podeszłym wieku przed ludzi młodych. Inny specjalista ds. starzenia się, gerontolog Erdman B. Palmore poszerzył pojęcie ageizmu. Zdaniem tego badacza ageizm to wszelkie dyskryminowanie oraz uprzedzenia (w tym zarówno pozytywne, jak i negatywne) wobec innych z uwagi na ich wiek. Przykładowo, ageizmem w tym szerokim rozumieniu jest też tzw. efekt autorytetu. Dyskryminacją w takim rozumieniu byłoby także z góry odrzucanie wszelkich uwag młodego członka zespołu, tylko dlatego, że na owe uwagi patrzy się przez pryzmat młodości i stereotypów z nią związanych. Gdyby te same zastrzeżenia zgłosił ktoś starszy, zostałyby uważnie przeanalizowane.

 

Na rynku pracy można spotkać się z ageizmem wymierzonym przeciwko różnym grupom wiekowym. Szacuje się, że dyskryminacji z uwagi na wiek najczęściej doświadczają osoby w wieku przedemerytalnym i emerytalnym oraz te między 35. a 40. rokiem życia.

 

Czytaj także: Młody szef wśród starszych pracowników – jak się odnaleźć w takiej sytuacji?

 

Dyskryminacja ze względu na wiek – co na to polskie prawo?

 

Prawo pracy w kwestii zjawiska dyskryminacji nie pozostawia wiele miejsca do interpretacji. Art. 18. Kodeksu pracy wprost mówi o zakazie nierównego traktowania pracowników m.in. ze względu na ich wiek.

 

Kodeks pracy, art.  183a.  [Zakaz dyskryminacji – definicje]

 

§  1.  Pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w szczególności bez względu na płeć, wiek, niepełnosprawność, rasę, religię, narodowość, przekonania polityczne, przynależność związkową, pochodzenie etniczne, wyznanie, orientację seksualną, zatrudnienie na czas określony lub nieokreślony, zatrudnienie w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy.

 

Co więcej, w przepisach zauważono, że niedopuszczalna jest dyskryminacja zarówno bezpośrednia, jak i pośrednia.

 

  • Dyskryminacja bezpośrednia

 

Zachodzi, gdy pracownik w porównywalnej sytuacji jest albo mógłby być traktowany mniej korzystnie od innych pracowników.

 

  • Dyskryminacja pośrednia

 

Ma miejsce, gdy w wyniku pozornie neutralnej decyzji, stosowanego kryterium albo podjętego działania dana osoba znajduje się lub mogłaby się znaleźć w mniej korzystnej od innych pracowników sytuacji w zakresie nawiązywania/rozwiązywania stosunku pracy, warunków pracy, dostępu do szkoleń podnoszących kwalifikacje, awansowania. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy dane kryterium, decyzja lub działanie pracodawcy ma obiektywne i zgodne z prawem uzasadnienie.

 

Należy pamiętać, że dyskryminacją, za którą grożą konsekwencje prawne, jest też zachęcanie innych do dyskryminacji czy nawet nakazywanie nierównego traktowania. Niedopuszczalne w świetle przepisów jest także „niepożądane zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności pracownika i stworzenie wobec niego zastraszającej, wrogiej, poniżającej, upokarzającej lub uwłaczającej atmosfery (molestowanie)".

 

Ageizm w Polsce – statystyki

 

Jak wygląda poszukiwanie w Polsce pracy przez osoby z pokolenia Silver? Tematem dyskryminacji pracowników ze względu na wiek zajął się między innymi Polski Instytut Ekonomiczny.

 

Raport „Ageizm w Polsce – podsumowanie eksperymentalnego badania terenowego” z 2022 roku wykazał, że osoby poszukujące zatrudnienia przed 30. rokiem życia mogły liczyć na średnio dwa razy więcej zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne niż osoby po 50-tce.

 

Z kolei według raportu „Bezpieczeństwo pracy w Polsce” Koalicji Bezpieczni w Pracy około 29% osób doświadczyło dyskryminacji, a 10% z nich miało z nią do czynienia wielokrotnie. Jak wykazało badanie, rozmowa kwalifikacyjna to nie jedyna sytuacja, w której występuje ten problem. 46% ankietowanych przyznało, że było świadkami dyskryminacji w stosunku do innych osób.

 

Jednak jeśli rynek pracy w Polsce wydaje Ci się mało przyjazny pracownikom, ten amerykański czy chociażby brytyjski mogą okazać się jeszcze bardziej opresyjne. W przypadku tego pierwszego około 61% pracowników doświadczyło zachowań dyskryminacyjnych (za Glassdoor), w Wielkiej Brytanii jest to około 36% (według badania przeprowadzonego przez CIPHR).

 

Zjawisko ageizmu w rekrutacji – przyczyny

 

Ageizm to zjawisko społeczne, który często warunkowane jest przez sprzyjający powstawaniu uprzedzeń i stereotypów lęk przed starością. Właściciele firm i menedżerowie często nie zdają sobie sprawy z tego, że dyskryminują potencjalnych pracowników, a mimo to wiek przedemerytalny może skreślać kandydata już na starcie. Dlaczego?

 

Starsze osoby na rynku pracy postrzegane są jako te, które mogą mieć problemy z dotrzymaniem kroku młodszym pracownikom. Wynika to ze zmian technologicznych i organizacyjnych, które wymagają kreatywności oraz wysoko rozwiniętych zdolności adaptacyjnych oraz kompetencji cyfrowych.

 

Pułapką bywa też stereotyp „młodego, dynamicznego zespołu” jako idealnego środowiska pracy. Zakłada się, że zbliżony wiek członków zespołu najbardziej sprzyja współpracy i pomaga sprawnie realizować cele. W części zachodnich korporacji coraz częściej podnoszona jest kwestia różnorodności wiekowej pracowników oraz tzw. zarządzaniem wiekiem w firmie. W Polsce zagadnienie to ciągle jeszcze znajduje się na marginesie promowanych strategii zarządzania, a hasła typu „praca w młodym zespole" jako benefit mający przyciągnąć kandydatów są nadal powszechne.

 

Dyskryminacji z uwagi na wiek w czasie rekrutacji sprzyja też bezkarność w tym zakresie. Ageizm bardzo trudno udowodnić, ponieważ przyczyn negatywnej odpowiedzi na aplikację może być wiele.

 

Jak przeciwdziałać ageizmowi na rynku pracy?

 

Ageizm trudno udowodnić, ale można z nim walczyć. Dużą rolę w przeciwdziałaniu dyskryminacji wiekowej odgrywają osoby odpowiedzialne za HR i PR – ich zadaniem jest publikowanie raportów i planowanie strategii mających przeciwdziałać nierównościom. Młode, dynamiczne zespoły warto zastępować zespołem wielopokoleniowym, gdzie pracownicy mogą nawzajem się od siebie uczyć. 

 

Z kolei osoby z pokolenia Silver powinni zadbać o konkurencyjność na rynku pracy – stale się dokształcać i szlifować posiadane umiejętności. W walce ze stereotypowym traktowaniem przez potencjalnych czy aktualnych pracodawców pomogą certyfikaty ze szkoleń, udokumentowane kwalifikacje, dowody zainteresowania branżą (np. udział w konferencjach) i zaangażowania w pracę. Dobrym pomysłem jest też networking, czyli stworzenie sieci kontaktów wskazujących na kwalifikacje i renomę w branży. Nie można też udawać, że dyskryminacja ze względu na wiek nie istnieje – jakiekolwiek jej objawy należy zgłaszać do PIP.

 

Sprawdź także, czym jest lepka podłoga na rynku pracy.

 

Dyskryminacja w pracy ze względu na wiek – konsekwencje

 

Ofiary ageizmu często boją się reagować i głośno mówić o tym, co je spotyka. Po części z uwagi na lęk przed zwolnieniem, po części ze wstydu. Zdarza się też, że same zaczynają bagatelizować sytuację i godzić się ze swoim losem. Nie pomaga także fakt, że ageizm na polskim rynku pracy to temat spychany na absolutny margines debaty publicznej. Dojrzali pracownicy nie zawsze też zdają sobie sprawę ze swoich praw. Tymczasem należy podkreślić, że osoba dopuszczająca się dyskryminacji w miejscu pracy podlega karze. Warto zgłosić takie zachowanie i polepszyć swoją sytuację zawodową. A także dlatego, że mobber może krzywdzić i dyskryminować także inne osoby.

 

Kodeks pracy, art.  18.3d.  [Naruszenie zasady równego traktowania – prawo do odszkodowania]

 

Osoba, wobec której pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu, ma prawo do odszkodowania w wysokości nie niższej niż minimalne wynagrodzenie za pracę, ustalane na podstawie odrębnych przepisów.

 

AGEIZM W PRACY – GDZIE ZGŁOSIĆ NADUŻYCIE?

 

Polskie prawo nakłada na pracodawców obowiązek równego traktowania osób między innymi w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy oraz warunków pracy i awansowania. Prawnie gwarantowane jest też równouprawnienie płci, zakazuje się dyskryminacji ze względu na wygląd, narodowość, orientację seksualną czy religię. Jeśli naruszone zostały prawa pracownicze, należy zgłosić skargę do Państwowej Inspekcji Pracy. PIP przyjmuje zgłoszenia ustne (do protokołu) i pisemne (e-mail, e-formularz, pismo).

 

Ageizm – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Co to jest ageizm na rynku pracy?

 

Ageinzm, czyli dyskryminacja ze względu na wiek, na rynku pracy może oznaczać m.in. celowe niezatrudnianie starszych kandydatów do pracy, pomijanie pracowników z pokolenia silver w czasie przyznawania awansów, nagród i innych benefitów, ograniczenie dostępu pracownikom starszej daty do szkoleń i kursów podnoszących kwalifikacje, odsunięcie od bardziej odpowiedzialnych i prestiżowych zadań.

 

  • Czy ageizm jest nielegalny?

 

Zgodnie z art. 18 Kodeksu pracy, wszelkie formy dyskryminacji np. ze względu na płeć, narodowość czy wiek, są w Polsce zakazane. Osoba nierówno traktowana przez pracodawcę może ubiegać się o odszkodowanie w wysokości co najmniej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w danym roku.

 

  • Gdzie zgłosić dyskryminację w pracy ze względu na wiek?

 

Naruszenia w tym zakresie można zgłaszać np. do Państwowej Inspekcji Pracy, która przeprowadzi kontrolę w firmie. Co więcej, pracownik może dochodzić swoich praw, np. odszkodowania od pracodawcy, przed sądem pracy.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Lider działu utrzymania ruchu

    HSV Polska Sp. z o.o.   Łódź    praca stacjonarna
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: dbałość o realizację planu przezbrojeń oraz szczególna współpraca z działem produkcji i logistyki w tym zakresie, bieżące naprawy i przeglądy, prace remontowe i konserwacyjne, realizacja planu przeglądów i remontów dla maszyn, urządzeń peryferyjnych, form...
  • Dyrektor Oddziału – laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad codzienną działalnością laboratorium, w tym zarządzanie personelem, budżetem i operacjami. Inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w pracy laboratorium. Utrzymywanie i rozwijanie relacji z kluczowymi klientami oraz partnerami biznesowymi....
  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    19 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.