Praca.pl Poradniki Rynek pracy
Action learning: idealna metoda w pracy zespołowej?

Action learning: idealna metoda w pracy zespołowej?

 
Action learning: idealna metoda w pracy zespołowej?

Gdy byliśmy dzieci, wielu z nas miało w zwyczaju zasypywania dorosłych niekończącymi się pytaniami na temat praktycznie każdego aspektu otoczenia. Dzięki temu szybciej i łatwiej uczyliśmy się nowych rzeczy, poznawaliśmy świat, rozwijaliśmy krytyczne myślenie. To podejście, często porzucane w życiu dorosłym, wykorzystuje metoda action learning. Pozwala ona na szybką naukę w czasie pracy w grupach.

 

Spis treści

Action learning – co to?

 

Action learning to sposób uczenia się wybiegający poza tradycyjny schemat biernego przyjmowania informacji i zapamiętywania ich. Jest zalecany dorosłym, np. w czasie pracy zespołowej w firmie. Powstał w latach 40. XX wieku, a jego twórcą był brytyjski naukowiec Reginald “Reg” Revans. Ciekawostką jest, że ten profesor akademicki reprezentował również Wielką Brytanią w skoku w dal podczas Igrzysk Olimpijskich w 1928 r. w Amsterdamie. Połączenie pasji sportowej i naukowej zaowocowało stworzeniem teorii nauczania, w której na pierwszy plan wysuwa się praktyka, działanie, a przyswajanie teorii ma znaczenie wtórne.

 

Action learning – zasady

 

Action learning stosowany jest w małych grupach. W czasie nauki każda osoba nie tylko przyswaja wiedzę, ale przede wszystkim ocenia własne działania po to, by je poprawić. Pomóc w tym mają pytania pomocnicze. Pytania może zadawać lider grupy bądź każdy z uczestników. Odpowiadanie na nie na bieżąco pozwala na posuwanie pracy do przodu, wyznaczanie kolejnych ścieżek, jakimi należy podążyć, a także problemów do rozwiązania. Pytania kontrolne stanowią też gwarancję, że w czasie realizacji projektu nie zostaną pominięte istotne kwestie. 

 

Action learning może być dostosowywany do potrzeb grupy. Bywa, że pytania kontrolne zadaje lider zespołu i odpowiedzi są udzielane przez wszystkich. W innych przypadkach poszczególnym osobom czy podgrupą przydzielane jest do opracowania zagadnienie będące odpowiedzią na któreś z pytań.

 

Action learning – jakie pytania formułować?

 

Cztery podstawowe pytania w czasie action learningu to:

 

  • gdzie?

  • kto?

  • kiedy?

  • co?

 

Dodatkowe pytania pomocnicze to z kolei:

 

  • dlaczego?

  • jak dużo?

 

Jak widać, są one bardzo ogólne – w czasie pracy nad konkretnym projektem należy je doprecyzować.

 

Action learning – zalety

 

Zaletą pracy zespołowej przy pomocy action learning jest to, że podwładni nie koncentrują się na teoretycznych zagadnieniach, ale na problemach stawianych przed nimi tu i teraz, w konkretnej sytuacji. Pracownicy podejmują pewne działanie, a potem oceniają jego skuteczność i wywołane skutki. Wyciągają ogólne wnioski dotyczące obranej strategii (właśnie temu służą pytania pomocnicze), ale na pierwszym planie znajduje się realny problem, a nie oderwana od rzeczywistości teoria.

 

Action learning – skuteczność

 

Jest to podejście typu: najpierw praktyka, potem teoria. Action learning rozwija krytyczną refleksję nad własnym działaniem, przyspiesza naukę, poprawia efektywność pracy zespołowej.

 

Action learning – wady

 

Zestaw pytań kontrolnych jest bardzo krótki, dlatego w pewnych przypadkach może być niewystarczający do postawienia hipotez, wyciągnięcia wniosków i realizacji niektórych projektów – uczestnicy powinni o tym pamiętać i modyfikować zestaw pytań w razie potrzeby.

 

Pracownicy mogą zbytnio koncentrować się na odpowiadaniu na pytania dotyczące konkretnego zagadnienia i przez to stracić szerszą perspektywę, główne cele projektu.

 

Action learning – zastosowanie

 

Action learning doczekał się wielu modyfikacji, dzięki czemu może być wykorzystywany np. do zarządzania zespołem pracowników, rozwiązywania problemów pojawiających się podczas pracy nad projektami, wdrażania nowych technologii w zespole, opracowywania nowej strategii marketingowej itp. W stosowaniu action learning w firmie pomoże doświadczony w tej metodzie coach.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

  • Główna Księgowa / Główny Księgowy

    Przedsiębiorstwo Budownictwa Wodnego w Warszawie S.A.   Warszawa, ul. Modlińska 17    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior) / ekspert / kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    1 godz.
    Na tym stanowisku wymagane są następujące umiejętności, m.in.: Nadzór nad prowadzeniem księgowości przez Biuro Rachunkowe. Nadzór nad sporządzaniem deklaracji podatkowych (VAT, PIT, CIT, VAT-UE). Opracowanie Instrukcji obiegu dokumentów księgowych. Kontrola prawidłowości transakcji...
  • Sztygar Zmianowy Górniczy pod Ziemią / TBM Shift Engineer

    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat
    2 godz.
    Zakres obowiązków: Praca przy drążeniu tuneli za pomocą tarczy TBM na projekcie rozbudowy II linii Metra w Warszawie, Nadzór nad prowadzeniem robót tunelowych na zmianie, Przestrzeganie obowiązujących przepisów, zarządzeń, instrukcji, norm i wytycznych, Prowadzenie robót zgodnie z...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    2 godz.
    Obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa bieżących. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz przewoźnikami lotniczymi. Negocjacje cenowe i przygotowywanie ofert transportowych.
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Kompleksowa, bezpośrednia współpraca z Klientami Banku - bez obsługi kasowej; Praca z wykorzystaniem nowoczesnych, zdalnych kanałów obsługi, kształtowanie świadomości Klientów i szerzenie wiedzy z zakresu usług bankowości digital; Budowanie długotrwałych relacji...
  • Doradczyni / Doradca Klientów Biznesowych

    BNP Paribas Bank Polska S.A.   Płock    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Zarządzanie przypisanym portfelem Klientów biznesowych (firmy na uproszczonej księgowości i pełnej do 4 mln przychodów rocznie); Kompleksowa współpraca i zindywidualizowane doradztwo oraz sprzedaż produktów dla firm (w tym również Wspólnoty i AGRO); Aktywne...
  • BNP Paribas Bank Polska S.A.
    specjalista junior / mid / senior  umowa o pracę  pełny etat
    6 godz.
    Zakres obowiązków: Kompleksowa, bezpośrednia współpraca z Klientami Banku; Budowanie długotrwałych relacji oraz aktywne pozyskiwanie nowych Klientów; Rozpoznawanie i realizowanie potrzeb Klientów poprzez proponowanie zindywidualizowanych rozwiązań; Zapewnienie Klientom doskonałej...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?