Praca.pl Poradniki Rynek pracy
5 porad jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej

5 porad jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej

 
5 porad jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej

Kilkadziesiąt sekund – tyle wystarczy, aby zyskać sympatię rozmówcy. Jak optymalnie wykorzystać ten czas i jak zrobić dobre pierwsze wrażenie podczas rozmowy rekrutacyjnej? W tym artykule przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą zaprezentować się z najlepszej strony.


Bądź punktualny

 

Pojawienie się na umówionym spotkaniu na czas to podstawa. Niepunktualność świadczy o braku szacunku i lekceważącym stosunku do rozmówcy. Dobrym zwyczajem jest pojawienie się w firmie około 10 minut wcześniej. Pozwoli to nieco ochłonąć, rozejrzeć się, przygotować psychicznie. Z kolei przybycie znacznie przed czasem nie jest już mile widziane. Przychodząc na spotkanie dwa czy trzy kwadranse za wcześnie, prawdopodobnie zostaniemy uznani za osobę, która nie radzi sobie z prostymi ustaleniami, a rekruter może poczuć, że wywieramy presję i oczekujemy przyspieszenia spotkania.

 

Zadbaj o wygląd

 

I nie chodzi o to, aby przed rozmową rekrutacyjną wydać krocie na wizyty w salonach kosmetycznym i fryzjerskim albo aby pokazać się w najnowszej kolekcji znanego projektanta. Wystarczy schludny ubiór. Nawet, jeśli codzienna praca w zawodzie nie wymaga takiego stroju, na rozmowę przyjdźmy ubrani elegancko. Dzięki temu zyskamy wizerunek osoby profesjonalnej. Warto też zadbać o detale – brudne buty, potargana fryzura mogą zepsuć dobre pierwsze wrażenie.

 

Uśmiechaj się i patrz w oczy

 

Choć brzmi to banalnie, uśmiech może zdziałać naprawdę wiele. Jeśli nie jest nerwowy i wymuszony, wprawi rekrutera w dobry nastrój. Patrzenie rozmówcy w oczy świadczy o naszej pewności siebie. Osoba, która unika wzroku, kieruje oczy w podłogę albo ma rozbiegane spojrzenie, sprawia wrażenie niepewnej siebie i zagubionej. Takie zachowanie może także wskazywać na kłamstwo. Oba narzędzia trzeba więc stosować umiejętnie. Uśmiechanie się przez całą rozmowę może zostać odebrane jako lekceważące, a ciągłe patrzenie w oczy nie tylko jest nienaturalne, ale wywołuje dyskomfort u drugiej osoby.

 

Pamiętaj o uścisku ręki

 

Uścisk ręki może wiele powiedzieć o usposobieniu kandydata do pracy. Zbyt silny wskazuje na agresję, autorytarne skłonności i chęć manipulowania ludźmi. Za delikatny jest z kolei oznaką niezdecydowania i zagubienia. Pewny uścisk uznaje się za wyraz profesjonalizmu.

 

Nie bez znaczenia jest także to, kto wychodzi z inicjatywą przywitania. Zawsze powinniśmy czekać, aż rękę poda nam rekruter. Niezależnie od tego, czy będzie osobą młodszą czy starszą, kobietą, czy mężczyzną. Jeśli zależy nam na dobrym pierwszym wrażeniu, spotkanie powinniśmy zacząć od uśmiechu, nawiązania kontaktu wzrokowego. Pierwszy rękę podaje zawsze rekrutujący, także jeśli to my czekamy na niego w pokoju.


Kontroluj mowę ciała

 

Nawet najbardziej profesjonalnie wyglądający kandydat, z najbogatszym CV, nie dostanie wymarzonej posady, jeśli podczas rozmowy nie wzbudzi zaufania. To że wiemy co powiedzieć, jest jedynie częścią sukcesu. Równie ważną funkcję ma tak zwana komunikacja niewerbalna. Ton głosu, wzrok, mimika, gesty, postawa – wszystko może albo wzmacniać nasze słowa, albo sprawić, że zostaniemy zignorowani. Zbiór elementów składowych mowy ciała jest złożony.

 

Podsumowując, dobre pierwsze wrażenie może mieć niebagatelny wpływ na wynik rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli pierwsze sekundy, które spędzi z nami rekruter, wprawią go w dobry nastrój i wywołają pozytywne emocje – przełoży się to na opinię o naszych kompetencjach i kwalifikacjach. Pierwszemu wrażeniu psychologia przypisuje bardzo duże oddziaływanie na postrzeganie ludzi.

 

Nie jest tajemnicą, że bardziej lubimy osoby podobne do nas samych, a jedna pozytywna cecha wywołuje u nas myślenie, że dana osoba ma ich znacznie więcej. Dlatego pamiętajmy, że rekruter, mając przed sobą 2 osoby o podobnych kwalifikacjach, najczęściej wybierze kandydata, który wywarł na nim lepsze wrażenie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"
Praca AZONIK sp. z o.o.

Polecane oferty

  • Samodzielny księgowy / Samodzielna księgowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę  pełny etat   8 317 - 9 784 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Twój zakres obowiązków: dekretowanie i księgowanie dokumentów, prowadzenie ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych, rozliczanie magazynu, ewidencja i kontrola rozrachunków z kontrahentami, udział w kalkulacji podatków CIT i VAT, sporządzanie raportów.
  • Spedytor międzynarodowy / Spedytorka międzynarodowa

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna   za 2 dni wygasa
    specjalista (mid)  umowa o pracę  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Obowiązki: planowanie, uzgadnianie warunków dostawy z przewoźnikiem, przygotowanie i wysyłka zamówienia transportowego, operacyjne prowadzenie transportu, kontrolowanie przez przewoźnika warunków dostawy, współpraca z innymi działami przedsiębiorstwa, informowanie klienta o postępie...
  • Specjalista / Specjalistka ds. organizacji i rozwoju transportu

    AZONIK sp. z o.o.   Białystok, Józefa Marjańskiego 3/309    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    6 dni
    Obowiązki: Pracę z istniejącymi przewoźnikami oraz pozyskiwanie nowych (praca z giełdą trans.eu). Uzgadnianie warunków przewozu z istniejącymi klientami, partnerami i oddziałami firmy (kalkulacja stawek, trasa, terminy dostaw itp.). Nadzorowanie realizacji zleceń transportowych i...

Najnowsze artykuły

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

Powołanie do zawodowej służby wojskowej a stosunek pracy – o czym warto wiedzieć

15 sierpnia to nie tylko dzień wolny i początek długiego weekendu, ale i Święto Wojska Polskiego, ustanowione, by uczcić pamięć Bitwy Warszawskiej, a także docenić poświęcenie żołnierzy czuwających nad naszym bezpieczeństwem. Przy okazji tego ważnego święta przypominamy, że służbę wojskową można łączyć z pracą. Jak wojsko zmienia sytuację zawodową i jakie dodatkowe uprawnienia ma żołnierz? 

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektromonter – opis zawodu, obowiązki, CV, zarobki

Elektrycy, elektromechanicy i elektromonterzy są pilnie poszukiwani na rynku pracy niezależnie od zmiennej sytuacji gospodarczej. Zapotrzebowanie jest ogromne we wszystkich częściach Polski, co oznacza wysokie szanse na znalezienie pracy tuż po zakończeniu nauki w szkole technicznej bądź branżowej. Gdzie można pracować z elektrycznym fachem w ręku i jakich spodziewać się zarobków?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Pracoholizm – uzależnienie czy pasja?

Jesteś perfekcjonistą i masz trudności z delegowaniem zadań, bo „wszystko zrobisz lepiej"? Uważaj, by nie wpaść w pułapkę pracoholizmu. Przez wielu wciąż uważany za zaletę, pracoholizm niszczy zdrowie, życie osobiste dotkniętych nim osób, a w skrajnych przypadkach prowadzi nawet do śmierci z przepracowania. W Światowy Dzień Pracoholików warto zadać sobie pytanie: czy nie pracujemy za dużo?

Siedząca praca a ból pleców

Siedząca praca a ból pleców

– Długim czasem pracy w pozycji siedzącej możemy zwiększyć swoją podatność na takie choroby jak dyskopatia, hemoroidy, obniżone libido, żylaki kończyn dolnych czy nawet udar. Najczęstszą dolegliwością jest jednak ból kręgosłupa – wyjaśnia Piotr Seredziński, chiropraktyk i fizjoterapeuta. Jak zatem prawidłowo siedzieć w pracy, by uniknąć bólu, pogłębiania wad postawy i poważniejszych chorób?

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

Praca nad morzem – pomysł na wakacje

W miesiącach letnich ofertowy boom daje się zauważyć zwłaszcza w turystyce, gastronomii, handlu detalicznym, budownictwie i rolnictwie. Nad morzem przeważają oferty z sektora HoReCa skierowane przede wszystkim do studentów, ale także osób z uprawnieniami np. ratownika czy instruktora. Sprawdź, jakie stanowiska oferowane są nad Bałtykiem oraz jak zmienia się rynek pracy latem.

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Przerwa na karmienie – zasady, przepisy, wzór zaświadczenia o karmieniu

Od 1 do 7 sierpnia obchodzimy Światowy Tydzień Karmienia Piersią. Z tej okazji przypominamy, że powrót do pracy nie oznacza, że mama musi zaprzestać karmienia dziecka piersią. Kodeks pracy gwarantuje maksymalnie dwie dodatkowe przerwy na karmienie. To, z ilu i jak długich przerw może skorzystać, zależy od wymiaru czasu pracy zatrudnionej mamy oraz liczby karmionych przez nią dzieci.