Praca.pl Poradniki Rynek pracy
5 porad jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej

5 porad jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej

 
5 porad jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na rozmowie kwalifikacyjnej

Kilkadziesiąt sekund – tyle wystarczy, aby zyskać sympatię rozmówcy. Jak optymalnie wykorzystać ten czas i jak zrobić dobre pierwsze wrażenie podczas rozmowy rekrutacyjnej? W tym artykule przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą zaprezentować się z najlepszej strony.


Bądź punktualny

 

Pojawienie się na umówionym spotkaniu na czas to podstawa. Niepunktualność świadczy o braku szacunku i lekceważącym stosunku do rozmówcy. Dobrym zwyczajem jest pojawienie się w firmie około 10 minut wcześniej. Pozwoli to nieco ochłonąć, rozejrzeć się, przygotować psychicznie. Z kolei przybycie znacznie przed czasem nie jest już mile widziane. Przychodząc na spotkanie dwa czy trzy kwadranse za wcześnie, prawdopodobnie zostaniemy uznani za osobę, która nie radzi sobie z prostymi ustaleniami, a rekruter może poczuć, że wywieramy presję i oczekujemy przyspieszenia spotkania.

 

Zadbaj o wygląd

 

I nie chodzi o to, aby przed rozmową rekrutacyjną wydać krocie na wizyty w salonach kosmetycznym i fryzjerskim albo aby pokazać się w najnowszej kolekcji znanego projektanta. Wystarczy schludny ubiór. Nawet, jeśli codzienna praca w zawodzie nie wymaga takiego stroju, na rozmowę przyjdźmy ubrani elegancko. Dzięki temu zyskamy wizerunek osoby profesjonalnej. Warto też zadbać o detale – brudne buty, potargana fryzura mogą zepsuć dobre pierwsze wrażenie.

 

Uśmiechaj się i patrz w oczy

 

Choć brzmi to banalnie, uśmiech może zdziałać naprawdę wiele. Jeśli nie jest nerwowy i wymuszony, wprawi rekrutera w dobry nastrój. Patrzenie rozmówcy w oczy świadczy o naszej pewności siebie. Osoba, która unika wzroku, kieruje oczy w podłogę albo ma rozbiegane spojrzenie, sprawia wrażenie niepewnej siebie i zagubionej. Takie zachowanie może także wskazywać na kłamstwo. Oba narzędzia trzeba więc stosować umiejętnie. Uśmiechanie się przez całą rozmowę może zostać odebrane jako lekceważące, a ciągłe patrzenie w oczy nie tylko jest nienaturalne, ale wywołuje dyskomfort u drugiej osoby.

 

Pamiętaj o uścisku ręki

 

Uścisk ręki może wiele powiedzieć o usposobieniu kandydata do pracy. Zbyt silny wskazuje na agresję, autorytarne skłonności i chęć manipulowania ludźmi. Za delikatny jest z kolei oznaką niezdecydowania i zagubienia. Pewny uścisk uznaje się za wyraz profesjonalizmu.

 

Nie bez znaczenia jest także to, kto wychodzi z inicjatywą przywitania. Zawsze powinniśmy czekać, aż rękę poda nam rekruter. Niezależnie od tego, czy będzie osobą młodszą czy starszą, kobietą, czy mężczyzną. Jeśli zależy nam na dobrym pierwszym wrażeniu, spotkanie powinniśmy zacząć od uśmiechu, nawiązania kontaktu wzrokowego. Pierwszy rękę podaje zawsze rekrutujący, także jeśli to my czekamy na niego w pokoju.


Kontroluj mowę ciała

 

Nawet najbardziej profesjonalnie wyglądający kandydat, z najbogatszym CV, nie dostanie wymarzonej posady, jeśli podczas rozmowy nie wzbudzi zaufania. To że wiemy co powiedzieć, jest jedynie częścią sukcesu. Równie ważną funkcję ma tak zwana komunikacja niewerbalna. Ton głosu, wzrok, mimika, gesty, postawa – wszystko może albo wzmacniać nasze słowa, albo sprawić, że zostaniemy zignorowani. Zbiór elementów składowych mowy ciała jest złożony.

 

Podsumowując, dobre pierwsze wrażenie może mieć niebagatelny wpływ na wynik rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli pierwsze sekundy, które spędzi z nami rekruter, wprawią go w dobry nastrój i wywołają pozytywne emocje – przełoży się to na opinię o naszych kompetencjach i kwalifikacjach. Pierwszemu wrażeniu psychologia przypisuje bardzo duże oddziaływanie na postrzeganie ludzi.

 

Nie jest tajemnicą, że bardziej lubimy osoby podobne do nas samych, a jedna pozytywna cecha wywołuje u nas myślenie, że dana osoba ma ich znacznie więcej. Dlatego pamiętajmy, że rekruter, mając przed sobą 2 osoby o podobnych kwalifikacjach, najczęściej wybierze kandydata, który wywarł na nim lepsze wrażenie.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"
Praca Vetlab Sp. z o.o.

Polecane oferty

  • Specjalista ds. Kadr i Płac

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    4 godz.
    Do Twoich zadań należeć będzie: kompleksowa obsługa kadrowo-płacowa pracowników, tj.: akta osobowe, umowy zlecenia, ewidencja czasu pracy, naliczanie wynagrodzeń, nadzorowanie przestrzegania przepisów prawa pracy oraz aktualizowanie dokumentacji kadrowej, weryfikowanie czasu i planów pracy...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Specjalista ds. Kadr i Wynagrodzeń

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Czy masz doświadczenie w zarządzaniu dokumentacją personalną, znasz na wylot przepisy prawa pracy oraz obsługę płacową? Excel nie ma przed Tobą tajemnic? Jeśli tak, to doskonale się składa – czekamy na Ciebie! Do Twoich głównych zadań należeć będzie: Obsługa kadrowo-płacowa...
  • Młodszy Mikrobiolog Weterynaryjny

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Obowiązki: Realizacja analiz mikrobiologicznych, w tym posiewy, identyfikacja i antybiogramy. Omawianie wyników z zespołem. Zarządzanie dokumentacją badawczą.

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?