Praca.pl Poradniki Rynek pracy
5 porad jak napisać list motywacyjny na staż i praktyki

5 porad jak napisać list motywacyjny na staż i praktyki

 
5 porad jak napisać list motywacyjny na staż i praktyki

Napisanie listu motywacyjnego bywa problematyczne, a nie każdy kandydat dysponujący atrakcyjnymi umiejętnościami umie przedstawić siebie w tej formie. Wymóg zgłaszania CV wraz z listem motywacyjnym powoli odchodzi do lamusa. Co jednak w sytuacji, gdy mimo wszystko spotkamy się z wymogiem zaprezentowania się przy pomocy listu motywacyjnego?

Poniżej prezentujmy pięć porad, które ułatwią skomponowanie atrakcyjnego listu motywacyjnego.
 
List motywacyjny stażysty powinien być oryginalny

List motywacyjny stażysty nie różni się znacząco od innych form aplikacji stosowanych w procesie ubiegania się o pracę. Ważne jest to, aby pamiętać o kilku podstawowych prawidłach, wśród których jedno z najważniejszych brzmi: sztampie mówimy zdecydowane „nie”!

List motywacyjny – staż studencki: zachowaj staranność i poprawność

Trzeba mieć świadomość, że jakiekolwiek błędy ortograficzne, gramatyczne czy zwykłe literówki negatywnie wpływają na nasz wizerunek. W tego rodzaju dokumentach należy przywiązywać szczególną uwagę do poprawności językowej. Wszelkie zwroty, metafory i przysłowia muszą być stosowane zgodnie z ich znaczeniem. Zawczasu sprawdź cały tekst i popraw znalezione błędy ortograficzne i gramatyczne: ich obecność świadczy o braku uwagi i niedostatecznej staranności.

Pamiętaj, że list motywacyjny na praktyki ma odnosić się do wymagań firmy – wpisz uzasadnienie

Nie należy decydować pochopnie – zastanówmy się na spokojnie, czy dane praktyki rzeczywiście są dla nas atrakcyjne. Jeśli uznamy, że ich tematyka jest zgodna z wybranym przez nas kierunkiem, warto przyjąć perspektywę drugiej strony. Zastanówmy się, dlaczego to właśnie my najlepiej spełniać będziemy jej wymagania. Nasza aplikacja na pewno nie będzie jedyną, jaka wpłynie do działu rekrutacji, dlatego przemyślmy dokładnie, co zyska pracodawca, przyjmując właśnie nas. Używanie języka korzyści wpływa pozytywnie na odbiór naszej kandydatury.

Zapoznaj się ze wzorem listu motywacyjnego – praktyki czy staż także wymagają określonej formy tego dokumentu

Praktyki to nie to samo, co praca. Biorąc udział w procesie rekrutacyjnym do nowej pracy, należy być przygotowanym na zdecydowanie bardziej formalną atmosferę. Zarówno list motywacyjny, jak i CV muszą być przygotowane z dbałością o szczegóły. Zbliżona szata graficzna obu dokumentów oraz układ pomogą rekruterowi zapoznać się z nimi. W przypadku praktyk można pozwolić sobie na większą swobodę w konstruowaniu kompozycji podań, lecz mimo to pożądane jest zachowanie odpowiedniego poziomu – w sferze merytorycznej i estetycznej.

Wzór podania o staż w policji będzie nieco inny w treści od życiorysu na praktyki zawodowe, ale oba pisma mają ten sam cel – przedstawić osobę na tyle atrakcyjnie, aby została zakwalifikowana do wybranej przez siebie aplikacji. Nie zawsze kompozycja dokumentu jest tak istotna. Podanie o staż w policji czy innych służbach dbających o bezpieczeństwo zazwyczaj ma narzuconą z góry formę. Na stronach internetowych odpowiednich jednostek można znaleźć wzory, które kandydat samodzielnie uzupełnia wymaganymi informacjami.

Co zatem powinien zawierać list motywacyjny studenta? Dobrze widziane jest umieszczenie w nim kilku podstawowych informacji pozwalających na identyfikację – imię, nazwisko, kierunek i rok studiów, nazwę wydziału i uczelni. Następnie w zwięzłych słowach należy opisać swoją motywację: dlaczego i w jakim celu ubiegamy się o konkretne stanowisko. Na końcu umieszczamy standardowy zwrot grzecznościowy.

Podkreślmy – gotowe listy motywacyjne powinny służyć tylko do zobrazowania przykładu. Nie wystarczy skopiować „gotowca”, wstawić do niego swoje dane i oczekiwać akceptacji. Rekruterzy znają na pamięć standardowe wzory dostępne w Internecie, dlatego warto poświęcić kilka dłuższych chwil na stworzenie oryginalnego i wyróżniającego się listu motywacyjnego. Efekt, jaki uzyskamy, może być zdecydowanie lepszy niż w przypadku zastosowania wzorca, którym posługują się inni kandydaci.

Jeśli nie masz zawodowego doświadczenia w liście motywacyjnym o przyjęcie na praktyki skup się na działalności dodatkowej

Pracodawcy cenią sobie aktywność wykraczającą poza życie zawodowe. Wolontariat w schronisku, nieodpłatna praca na rzecz osób starszych czy lokalnej społeczności dobrze świadczą o potencjalnym pracowniku. Możesz też dokładnie opisać swoją dotychczasową edukację, mocne strony czy zainteresowania. Warto także pokrótce nakreślić plany na najbliższą przyszłość i napisać kilka słów o wybranej ścieżce zawodowej.

Ważne jest opisanie zakresu przeszkolenia – wymiaru godzinowego, obszaru tematycznego i naszej dostępności. List motywacyjny praktykant podpisuje odręcznie, choć często zdarza się, że dozwolone jest stosowanie wersji elektronicznej podania. Mail z prośbą o praktyki ma zatem taką samą wartość jak wersja papierowa.   

Podsumujmy wszystkie porady i ułóżmy je w 5 głównych zasad:

→ Wyróżnij się – staraj się być oryginalny,

→ Zadbaj o spójność graficzną i merytoryczną CV i listu motywacyjnego,

→ Sprawdź, do kogo adresujesz list: rekruter będzie miło zaskoczony, gdy pośród dziesiątek dokumentów znajdzie ten skierowany bezpośrednio do siebie,

→ Popraw wszystkie błędy ortograficzne i gramatyczne: ich obecność świadczy o braku uwagi i niedostatecznej staranności,

→ Nie zapomnij podać swoich danych kontaktowych, aby osoba rekrutująca miała je pod ręką.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?