Praca.pl Poradniki Rynek pracy
5 porad, jak sobie poradzić przy przejściu z freelancingu na etat

5 porad, jak sobie poradzić przy przejściu z freelancingu na etat

 
5 porad, jak sobie poradzić przy przejściu z freelancingu na etat

Tryb działania freelancera i osoby na etacie jest zupełnie inny. Nie dziwi zatem, że wiele osób chcących porzucić pracę na własny rachunek na rzecz zatrudnienia w firmie na początku napotyka wiele trudności, szczególnie gdy chodzi o organizację pracy. Jak sprawić, by transfer do pracy na etacie przebiegał gładko i bezproblemowo?

 

Spis treści

Pamiętaj o dobrym nastawieniu

 

Na początek zastanów się, dlaczego zdecydowałeś się przejść na etat. Jakie są dobre strony stałego zatrudnienia w firmie? Co nie całkiem podobało Ci się w pracy freelancera? Dostrzeż plusy swojej nowej sytuacji, a także obiektywnie oceń związane z nią trudności. Jako pracownik na umowie nie musisz rezygnować z siebie i tego, co jest dla Ciebie ważne. Wcześniej pracowałeś na własny rachunek, od tej pory jesteś graczem drużynowym – to nieco zmienia perspektywę. Jeśli zależy Ci na swobodzie w wykonywaniu zadań – walcz o nią w miejscu pracy, przedyskutuj z przełożonym zakres swojej odpowiedzialności. Bądź jednak elastyczny, postaraj się wypracować kompromis. Postaraj się zachować optymizm – skoro tak długo dawałeś sobie radę samodzielnie, dlaczego miałoby Ci się nie powieść w zespole?

 

Zadbaj o rutynę

 

Freelancer rzadko pracuje o ustalonych porach. Dlatego może mieć spory problem z przyzwyczajeniem się do wykonywania zadań od 8:00 do 16:00 pięć dni w tygodniu (lub w innych godzinach wynikających z grafiku). Co więcej, zgodnie z umową o pracę pracownik musi wykonywać zadania w miejscu wskazanym przez pracodawcę – np. w biurze. Ściśle ustalone czas i miejsce pracy narzucają rutynę, do której każdy zatrudniony musi się przyzwyczaić.

 

Jak to zrobić? Przede wszystkim miej świadomość, że początkowo możesz doświadczać kłopotów z koncentracją na zadaniach – Twój umysł musi przyzwyczaić się do trybu wzmożonej aktywności o pewnych porach. Przezornie pozbądź się więc rozpraszaczy, pamiętaj o robieniu regularnych przerw.

 

Pomocne może być także wypracowanie własnych rytuałów. Jako freelancer zlecenia wykonywałeś w nocy, a teraz czeka Cię wczesne wstawanie? Będziesz musiał przeprogramować swój zegar biologiczny, co początkowo może być dość bolesne. Wiedz jednak, że Twój organizm ma zdolność szybkiego przystosowania się do nowych warunków. By sobie pomóc, wypracuj poranną rutynę, daj sobie czas na wypicie kawy czy herbaty i spokojny dojazd do pracy.

 

Zacznij nabierać też dobrych nawyków, jeśli chodzi o relaks po pracy. Pracujesz przed komputerem? Twoim najlepszym przyjacielem jest więc sport czy inna forma aktywnego wypoczynku.

 

Rytuały, dobre nawyki pomogą Ci na nowo poukładać dzienny rozkład zajęć, i ten związany z pracą, i życiem prywatnym.

 

Zachowaj cierpliwość

 

Miej do siebie cierpliwość – jesteś profesjonalistą, musisz po prostu przystosować się do nowych okoliczności. Dlatego zdawaj sobie sprawę, że w początkowym okresie pracy na etacie możesz czuć stres, znużenie czy frustrację. Przyzwyczajanie się do nowych okoliczności to niełatwy proces. Trudności, jakich doświadczasz, szybko miną, dlatego nie wściekaj się na siebie, bądź wyrozumiały, daj sobie czas.

 

Zadbaj o skupienie na jednej czynności

 

Jako freelancer musiałeś wykazać się dużą samodzielnością i wielozadaniowością. Praca na etacie jest łatwiejsza, ponieważ nie musisz już przejmować się kwestiami kontraktów z kontrahentami, planowaniem budżetu, rozliczeniami z fiskusem. Bardzo często masz też z góry ustalony rozkład zajęć. Odpada sporo kwestii organizacyjnych – wystarczy, że skoncentrujesz się na swoich zadaniach zawodowych.

 

Przejście z wielozadaniowości do skupienia na jednej czynności też może przysparzać trudności. Jak poprawić swoją zdolność do koncentracji? Jest wiele technik – poleca się w szczególności medytację, jogę, czytanie książek, majsterkowanie lub oddawanie innemu hobby. Przyzwyczajaj umysł do długotrwałego skupienia na danym zadaniu.

 

Rozmawiaj ze współpracownikami

 

Jako freelancer prawdopodobnie pracowałeś w pojedynkę lub miałeś ograniczone kontakty z osobami, z którymi współtworzyłeś dany projekt. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w przypadku pracy na etacie w siedzibie firmy. Musisz przywyknąć do codziennych rozmów z wieloma osobami, wspólnego przebywania w jednym miejscu, spotkań, grupowych lunchów, przerw na kawę itp.

 

Start w nowym miejscu znacznie ułatwi nawiązanie relacji ze współpracownikami. Postaraj się ich poznać, bądź życzliwy i otwarty. Dobra atmosfera redukuje stres. sprawia, że pracuje się przyjemniej. O wiele chętniej będziesz też pojawiać się w biurze, w którym ludzie odnoszą się do siebie przyjaźnie.

 

Co więcej, nowi koledzy i koleżanki z pracy pomogą Ci odnaleźć się w nieznanej rzeczywistości. Dzięki nim dowiesz się, do kogo zwrócić się z konkretną sprawą, kogo poprosić o pomoc, którego współpracownika unikać przed godziną 10:00 itp. Takich niepisanych zasad jest w każdym miejscu pracy mnóstwo – im szybciej je przyswoisz, tym łatwiej będzie Ci funkcjonować jako pracownik na etacie.


Sprawdź także, jak zostać freelancerem.

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?