Praca zdalna w domu często opisywana jest w samych superlatywach. Ale trudno zignorować fakt, że ma też swoje wady. Jedną z nich, związaną z rozproszeniem zespołu, jest osłabienie więzi między jego członkami. Pracownicy zdalni nie chodzą razem na kawę, nie spędzają wspólnie przerw na lunch. W tym czasie zwykle nawiązuje się bliższe relacje ze współpracownikami, można lepiej się poznać. Wśród odpowiedzi na pytanie: jak stworzyć dobrą atmosferę w pracy, znajdują się takie kwestie, jak zapewnienie sprawnej komunikacji wewnętrznej oraz dostępu do informacji, poczucie wzajemnego zaufania, sprawiedliwe traktowanie czy gotowość do niesienia pomocy innym pracownikom. Są one ważne również, kiedy wykonuje się zawodowe obowiązki z domu. W budowaniu pozytywnej atmosfery w pracy i podtrzymywaniu dobrych relacji pomaga integracja online. Oto 5 prostych pomysłów, które można wdrożyć zarówno w małym, jak i w dużym zespole.
Spotkanie z kawą, herbatą
Temat integracji online dla firm stał się tak popularny, że na rynku znajdziemy wiele propozycji przeprowadzenia profesjonalnie przygotowanych gier, zabaw team building czy spotkań dla pracowników. Jednak budowanie dobrej atmosfery w pracy może się też opierać na banalnych pomysłach. Do takich należy zorganizowanie spotkania na kawę lub herbatę online. Jeśli zespół pracował wcześniej w biurze i miał w zwyczaju wspólne wyjścia np. na filiżankę aromatycznego napoju, to taka inicjatywa będzie naturalną kontynuacją tej tradycji.
Spotkanie powinno być zorganizowane w czasie pracy, tak aby nie zabierać pracownikom przerwy. Podczas połączenia wideo warto wprowadzić zasadę, że nie porusza się tematów zawodowych. Można natomiast zaproponować uczestnikom tematy do rozmowy, raczej lekkie, niebudzące kontrowersji i mające wprawić wszystkich w dobry nastrój na resztę dnia. W niektórych firmach wspólna kawa czy herbata online jest codziennym 10- lub 15-minutowym rytuałem.
Kalambury
Kto nie lubi grać w kalambury? Drużynowe pokazywanie (albo rysowanie) i odgadywanie haseł to kolejny prosty sposób na integrację pracowniczą online. Wystarczy połączyć się na komunikatorze z włączoną kamerką i przedstawić pracownikom zasady gry. Kalambury mogą okazać się świetnym przerywnikiem w pracy zdalnej.
Wspólne gotowanie
Nic tak nie łączy ludzi, jak wspólne gotowanie. Do realizacji tego typu team buildingu warto zatrudnić firmę, która ma w swojej ofercie warsztaty kulinarne online. Jak to wygląda w praktyce? Pracownicy otrzymują przesyłkę ze składnikami do dania, które będzie przygotowywane na warsztatach. O umówionej godzinie łączą się online z kucharzem, wraz z którym będą gotować.
Gry online
Integracyjne gry online to przede wszystkim ciekawa forma rozrywki. Pozwalają one jednak także budować atmosferę współpracy, sprawdzić się w działaniu pod presją czasu, w podejmowaniu decyzji, od których zależy np. przetrwanie ludzkiego gatunku czy rozwikłanie zagadki detektywistycznej. Do wyboru jest wiele rodzajów gier. Warto wybrać tematykę zgodnie z zainteresowaniami pracowników.
Posiłek zjedzony wspólnie
Pracując w biurze, zwykle nikt nie jada w samotności. Zwyczaj wspólnego lunchu warto więc wprowadzić także w pracy online, np. raz w tygodniu o wyznaczonej porze. Trzeba jednak pamiętać, że telekonferencje bywają męczące. Działania integracyjne powinny być więc wolnym wyborem pracowników. Po stresującym poranku nie każdy może mieć ochotę na lunch w towarzystwie. Trzeba więc wykazać się dużą elastycznością, wychodzić naprzeciw potrzebom pracowników.