Praca.pl Poradniki Rynek pracy
5 pomysłów na handel na targowisku

5 pomysłów na handel na targowisku

 
5 pomysłów na handel na targowisku

Nie tylko mieszkańcy mniejszych miejscowości, ale również tych większych, pokochali targowiska. Wiąże się to z nieustającą modą na produkty organiczne, prosto od wytwórcy, a także wyroby rzemieślnicze i rękodzieło. Warto wykorzystać obecny trend i wystawić własne produkty na sprzedaż. Czym najlepiej handlować?

 

Handel warzywami na targowisku

 

Kiedy w kraju panuje susza, ceny warzyw idą w górę, a więc ich sprzedaż na targu może się naprawdę opłacać. Świeże marchewki, ogórki, kapusta czy brukselka, estetycznie zaprezentowane na przykład w koszach czy nawet w drewnianych skrzynkach przykuwają wzrok.

 

Warto przy tym pamiętać, że sprzedaż warzyw, jako działalność rolnicza, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym – chyba że jest to sprzedaż dotycząca tzw. specjalnej produkcji rolnej. Do działów specjalnej produkcji rolnej należą między innymi uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych. Najlepiej przed rozpoczęciem działalności zapoznać się z ustawą o PIT (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350), gdzie w art. 2.3. wymienione są działy specjalnej produkcji rolnej. O zwolnieniu z podatku dochodowego mówi z kolei art. 21.71.

 

Warto, by osoba planująca handel detaliczny produktami rolnymi zajrzała również do Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie maksymalnej ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania.

 

Sprzedaż owoców

 

Podobnie jak w przypadku warzyw bardzo ważne jest odpowiednie zaprezentowanie dóbr natury. Nie chodzi o to, że jabłka czy gruszki posiadające plamki i inne skazy się nie sprzedadzą – wręcz przeciwnie, przez wielu konsumentów są poszukiwane jako owoce naturalne, niemodyfikowane genetycznie. Sprzedawca owoców prowadzący handel na bazarze musi jednak dbać o to, by np. gnijące, pleśniejące egzemplarze natychmiast trafiały do kosza, a same owoce były czyste. Owoce również stanowią produkt rolny, a więc stosuje się do nich zwolnienie od podatku dochodowego.

 

Handel odzieżą na targowisku

 

Na wiosnę wielu Polaków ma w zwyczaju odświeżać garderobę – warto to wykorzystać. Obecnie panuje trend na wszelkiego rodzaju rękodzieło (np. koronki, własnoręcznie szyte torby), a także ubrania second-hand. W tym drugim przypadku, reklamując stragan, warto odwołać się na przykład do dobrych nawyków związanych z ochroną środowiska. Dawanie ubraniom drugiego życia wpisuje się bowiem w filozofię zero-waste.

 

Sprzedaż roślin

 

Sadzonki, kwiaty, zioła w doniczce? We wiosenne i letnie miesiące jest na nie spory popyt. Warto dobrze przemyśleć, gdzie najbardziej opłaca się sprzedaż roślinami. Jeśli wybierzemy kwiaty, lepiej, by było to – oczywiście legalne – miejsce w pobliżu np. miejsc turystycznych, restauracji. Produkcja roślin ozdobnych również zalicza się do tzw. produkcji rolnej.

Sprzedaż miodu

 

A może zacząć zarabiać na sprzedaży miodu z przydomowej pasieki? Cena słoika dobrej jakości miodu osiąga nawet kilkadziesiąt złotych. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że by prowadzić taką działalność, niezbędne jest spełnienie norm sanitarnych. Wytyczne można znaleźć w dokumencie opublikowanym przez Serwis Rzeczypospolitej Polskiej: Sprzedaż bezpośrednia produktów pochodzenia zwierzęcego – wymagania z zakresu bezpieczeństwa żywności.

 

Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę, przygotowując się do roli sprzedawcy na bazarze? Przede wszystkim to, że sprzedaż nie może być prowadzona w dowolnym miejscu, np. na chodniku pod własnym blokiem – ale na obszarze specjalnie do tego przeznaczonym. Sprzedawca musi również pamiętać o tzw. opłacie targowej, wprowadzanej przez niektóre gminy.

 

Więcej artykułów "Rynek pracy"

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?