Nie tylko mieszkańcy mniejszych miejscowości, ale również tych większych, pokochali targowiska. Wiąże się to z nieustającą modą na produkty organiczne, prosto od wytwórcy, a także wyroby rzemieślnicze i rękodzieło. Warto wykorzystać obecny trend i wystawić własne produkty na sprzedaż. Czym najlepiej handlować?
Handel warzywami na targowisku
Kiedy w kraju panuje susza, ceny warzyw idą w górę, a więc ich sprzedaż na targu może się naprawdę opłacać. Świeże marchewki, ogórki, kapusta czy brukselka, estetycznie zaprezentowane na przykład w koszach czy nawet w drewnianych skrzynkach przykuwają wzrok.
Warto przy tym pamiętać, że sprzedaż warzyw, jako działalność rolnicza, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym – chyba że jest to sprzedaż dotycząca tzw. specjalnej produkcji rolnej. Do działów specjalnej produkcji rolnej należą między innymi uprawy w szklarniach i ogrzewanych tunelach foliowych. Najlepiej przed rozpoczęciem działalności zapoznać się z ustawą o PIT (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350), gdzie w art. 2.3. wymienione są działy specjalnej produkcji rolnej. O zwolnieniu z podatku dochodowego mówi z kolei art. 21.71.
Warto, by osoba planująca handel detaliczny produktami rolnymi zajrzała również do Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie maksymalnej ilości żywności zbywanej w ramach rolniczego handlu detalicznego oraz zakresu i sposobu jej dokumentowania.
Sprzedaż owoców
Podobnie jak w przypadku warzyw bardzo ważne jest odpowiednie zaprezentowanie dóbr natury. Nie chodzi o to, że jabłka czy gruszki posiadające plamki i inne skazy się nie sprzedadzą – wręcz przeciwnie, przez wielu konsumentów są poszukiwane jako owoce naturalne, niemodyfikowane genetycznie. Sprzedawca owoców prowadzący handel na bazarze musi jednak dbać o to, by np. gnijące, pleśniejące egzemplarze natychmiast trafiały do kosza, a same owoce były czyste. Owoce również stanowią produkt rolny, a więc stosuje się do nich zwolnienie od podatku dochodowego.
Handel odzieżą na targowisku
Na wiosnę wielu Polaków ma w zwyczaju odświeżać garderobę – warto to wykorzystać. Obecnie panuje trend na wszelkiego rodzaju rękodzieło (np. koronki, własnoręcznie szyte torby), a także ubrania second-hand. W tym drugim przypadku, reklamując stragan, warto odwołać się na przykład do dobrych nawyków związanych z ochroną środowiska. Dawanie ubraniom drugiego życia wpisuje się bowiem w filozofię zero-waste.
Sprzedaż roślin
Sadzonki, kwiaty, zioła w doniczce? We wiosenne i letnie miesiące jest na nie spory popyt. Warto dobrze przemyśleć, gdzie najbardziej opłaca się sprzedaż roślinami. Jeśli wybierzemy kwiaty, lepiej, by było to – oczywiście legalne – miejsce w pobliżu np. miejsc turystycznych, restauracji. Produkcja roślin ozdobnych również zalicza się do tzw. produkcji rolnej.
Sprzedaż miodu
A może zacząć zarabiać na sprzedaży miodu z przydomowej pasieki? Cena słoika dobrej jakości miodu osiąga nawet kilkadziesiąt złotych. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że by prowadzić taką działalność, niezbędne jest spełnienie norm sanitarnych. Wytyczne można znaleźć w dokumencie opublikowanym przez Serwis Rzeczypospolitej Polskiej: Sprzedaż bezpośrednia produktów pochodzenia zwierzęcego – wymagania z zakresu bezpieczeństwa żywności.
Co jeszcze trzeba wziąć pod uwagę, przygotowując się do roli sprzedawcy na bazarze? Przede wszystkim to, że sprzedaż nie może być prowadzona w dowolnym miejscu, np. na chodniku pod własnym blokiem – ale na obszarze specjalnie do tego przeznaczonym. Sprzedawca musi również pamiętać o tzw. opłacie targowej, wprowadzanej przez niektóre gminy.