Badanie Barometr zawodów pokazuje, jakie będą najbardziej poszukiwane zawody w kolejnym roku. Wśród nich zwyczajowo znajdują się takie profesje jak budowlaniec, kierowca, pielęgniarz czy administrator oprogramowania. To nie znaczy jednak, że nietypowe zawody w Polsce zupełnie nie występują i nie stwarzają dobrych perspektyw na zatrudnienie. Jeśli chcesz zmienić pracę na bardziej oryginalną, sprawdź koniecznie, czy któraś z poniższych ścieżek kariery jest dla ciebie.
Coolhunter
Coolhunterów zatrudniają firmy prowadzące sprzedaż, agencje reklamowe i inne instytucje prowadzące różnego rodzaju kampanie promocyjne. Zadaniem coolhuntera jest monitorowanie nastrojów związanych z konkretnym produktem. Pracuje w sposób podobny do tzw. tajemniczego klienta, zbierając opinie na temat produktu lub trendów od osób w swoim otoczeniu.
By wykonywać tę nietypową pracę, nie trzeba mieć wykształcenia socjologicznego ani nawet ukończonych studiów. Coolhunterzy samodzielnie nie opracowują danych, a jedynie zbierają informacje „w terenie” i przekazują je do dalszej analizy. Muszą zachować anonimowość i nie dać po sobie poznać, że działają na zlecenie firmy.
Pielęgniarz alpinista
Wbrew pozorom osoba na tym stanowisku ani nie wykonuje swoich obowiązków w górach, ani też nie jest pielęgniarzem w ścisłym znaczeniu tego słowa. Pielęgniarz alpinista opiekuje się chorymi drzewami, dbając o ich gałęzie i konary, przycinając je, formując, lecząc i zabezpieczając przed szkodnikami. To niebezpieczna praca wykonywana na znacznych wysokościach.
Dlatego, by wykonywać ten ciekawy zawód, nie wystarczy miłość do przyrody, ale niezbędne są również sprawność ruchowa, siła fizyczna, umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach i oczywiście brak lęku wysokości oraz otwartej przestrzeni. Warto pamiętać, że by pracować w takich warunkach konieczne jest przeszkolenie i zdobycie uprawnień (np. uprawnień alpinistycznych). Ponadto pielęgniarz alpinista musi mieć wykształcenie zdobyte na studiach związanych z ochroną przyrody, leśnictwem, botaniką bądź pokrewnych.
Specjalista ds. telebankingu
Bez wątpienia jest to jeden z zawodów przyszłości. Telebanking, zwany również e-bankingiem i bankowością elektroniczną obejmuje różnego rodzaju usługi bankowości zdalnej (realizowanej poza stacjonarną placówką banku, przy wykorzystaniu komputera, telefonu i innych urządzeń). Głównym zadaniem specjalisty ds. telebankingu jest monitorowanie, analizowanie i udoskonalanie ścieżki kontaktu między klientem banku a placówką.
Opracowuje strategie, dzięki którym dostęp do usług ma być łatwiejszy i bardziej atrakcyjny dla klientów. Podobnie jak inne zawody związane z rozwojem nowych technologii, również specjalista ds. telebankingu może spodziewać się, że w przyszłości nie zabraknie dla niego ofert pracy.
Tester łóżek
Bywa, że nazwy zawodów wywołują w nas niedowierzanie. Czy faktycznie są osoby, którym jakieś firmy płacą za… spanie? Okazuje się, że tak. Tester łóżek bez wątpienia należy do najdziwniejszych zawodów, ponieważ większość swojej pracy wykonuje podczas snu, a więc nie będąc tego nawet świadomym. Dopiero po przebudzeniu pracownik ocenia jakość snu w danym miejscu i przekazuje raport zatrudniającej go firmie bądź opisuje swoje wrażenia np. w ramach prowadzonego na zlecenie bloga czy strony internetowej.
Testerów łóżek zatrudniają przede wszystkim hotele oraz producenci mebli. Wśród wymagań jest brak przeciwwskazań zdrowotnych (tester łóżek nie może cierpieć na choroby utrudniające zasypianie!), a także umiejętności marketingowe i lekkie pióro.
Tester zjeżdżalni wodnych
Pierwszym testerem zjeżdżalni wodnych na świecie był brytyjski student Sebastian Smith. Zatrudniająca go firma zleciła, by podróżował po świecie i oceniał zjeżdżalnie według ściśle określonych kryteriów (np. poziomu frajdy). Obecnie testerzy zatrudniani są przez firmy produkujące wyposażenie do parków wodnych czy same parki. Mają za zadanie ocenianie nie tylko przyjemności ze zjeżdżania, ale i bezpieczeństwa obiektu. Jest to zatem odpowiedzialna praca, która łączy w sobie to, co przyjemne i co pożyteczne.