Z początkiem roku wejdzie w życie tzw. ustawa rodzinna, która zlikwiduje dodatkowe urlopy macierzyńskie. W związku z tym świeżo upieczony rodzic będzie mógł skorzystać jedynie z urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, ojcowskiego (tata dziecka) oraz ewentualnie wychowawczego.
Na szczęście w miejsce znikających dodatkowych urlopów macierzyńskich ustawodawca wydłużył urlop rodzicielski i to dokładnie o dotychczasowy czas trwania likwidowanych dodatkowych urlopów macierzyńskich. Zatem od 2 stycznia 2016 r. wymiar urlopu rodzicielskiego wzrośnie maksymalnie do:
- 32 tygodni – w przypadku urodzenia się jednego dziecka przy jednym porodzie,
- 34 tygodni – w przypadku urodzenia się większej liczby dzieci przy jednym porodzie.
W ślad za powyższymi zmianami wydłuży się również czas na skorzystanie z nowego urlopu rodzicielskiego, co będzie możliwe do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Zniesiony zostanie bowiem wymóg korzystania z urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, gdyż część urlopu w wymiarze do 16 tygodni pracownik będzie mógł wykorzystać w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu. W takim jednak wypadku liczba wykorzystanych w tym trybie części urlopu rodzicielskiego pomniejszy liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego.
W dalszym ciągu urlop rodzicielski może być wykorzystywany w częściach, z których żadna nie może być krótsza niż 8 tygodni. Wyjątek dotyczyć będzie jedynie pierwszej (która przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie nie będzie mogła być krótsza niż 6 tygodni, zaś w przypadku adopcji dziecka w wieku do 7 lat – 3 tygodni) i ostatniej części urlopu pracownika.
Nie zmienią się zasady wnioskowania o urlop rodzicielski, natomiast pracownicy zyskają prawo do rezygnacji z niego – za zgodą pracodawcy – w każdym czasie.