Rozszerzony został katalog przypadków, w których pracownik – ojciec dziecka może przejąć niewykorzystaną przez pracownicę – matkę część urlopu macierzyńskiego.
Do dotychczasowej przesłanki uzasadniającej takie przejęcie, jaką jest zgon pracownicy – matki dziecka, dołączyły dwie nowe, tj. porzucenie przez nią dziecka oraz legitymowanie się orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, gdy stan jej zdrowia uniemożliwia sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem, po wykorzystaniu przez pracownicę 8 tygodni tego urlopu po porodzie.
Największą jednak zmianą jest przyznanie pracownikowi – ojcu dziecka prawa do skorzystania z urlopu macierzyńskiego (oraz w konsekwencji także z dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego) lub z niewykorzystanej ich części w wymienionych wyżej sytuacjach także wówczas, gdy matka dziecka nie była ubezpieczona. Jeśli zatem nieubezpieczona matka dziecka umrze, porzuci dziecko lub posiada orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji i stan jej zdrowia uniemożliwia jej sprawowanie osobistej opieki nad dzieckiem, pracownik – ojciec ma prawo do urlopów z tytułu rodzicielstwa na warunkach i w okresie, w którym z tych urlopów mogłaby korzystać matka dziecka będąca pracownicą.
To bardzo istotna zmiana, ponieważ dotychczas urlopy macierzyńskie i rodzicielskie przysługujące pracownikowi – ojcu dziecka były pochodną urlopu macierzyńskiego pracownicy – matki.
To pierwsza z szeregu zmian Kodeksu pracy. Kolejne, oczekujące jeszcze na wejście w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. dotyczą zasad wypłacania zasiłku macierzyńskiego ubezpieczonemu – ojcu dziecka albo innemu ubezpieczonemu członkowi najbliższej rodziny w przedstawionych powyżej przypadkach przejęcia przez niego niewykorzystanej części urlopów pracowniczych związanych z rodzicielstwem oraz przejścia na elektroniczny system wystawiania zaświadczeń lekarskich.