IT, inżynieria a może sprzedaż? W każdym z tych obszarów znajdą się nowe zawody i nowe możliwości. Technologia ma zabrać ponad 5 mln stanowisk pracy – ale jednocześnie da nam nowe możliwości – i to nie tylko w samej branży IT. Jakie zawody – dzięki rozwojowi internetu i technologii – zyskują na popularności?
W I części artykułu 10 gorących zawodów eksperci serwisu Praca.pl przedstawili nowe zawody, których powstanie związane jest ze zmianami społeczno – gospodarczymi (np. zwyczajami zakupowymi czy konsolidacją korporacji). Dziś zapraszamy do zapoznania się z 5 stanowiskami, których istnienie zawdzięczamy rozwojowi technologii. Wprawdzie wg badań Boston Consulting Group do 2025 roku 25% istniejących obecnie wakatów zabierze nam automatyka i roboty, ale na szczęście powstają też nowe możliwości. Sprawdźmy jakie.
6. Księgowy online w branży Księgowość / Finanse
Jeszcze kilka lat temu, księgowy spędzał cały dzień w biurze rachunkowym, gdzie przez pół dnia skanował dokumenty, drugą połowę poświęcając na ich opracowywanie, księgowanie i (niekiedy) doradztwo podatkowe. Dziś praca księgowego może wyglądać zupełnie inaczej – np. na poświęceniu 50% czasu na księgowanie i 50% na doradztwo podatkowe, przy czym obie czynności mogą być wykonywane z Bali, a skanowanie dokumentów wykonuje za księgowego system OCR. Klient potrzebuje informacji? Nie ma sprawy – od czego jest Skype i archiwum dokumentów online. Z księgowości online korzysta obecnie już 400 tyś. firm – a liczba podmiotów wybierających tę formę rozliczenia z fiskusem stale rośnie.
7. Specjalista Omnichannel w sieciach handlowych
Sieci handlowe stoją obecnie u progu ogromnych zmian – konieczności połączenia tradycyjnych kanałów sprzedaży z nowoczesnymi systemami umożliwiającymi zakup produktów online. Do zadań specjalisty omnichannel należy budowanie strategii sprzedaży w taki sposób, by zintegrować kanały online i offline.
Specjalistów w tym zakresie w zasadzie jeszcze nie ma. Rekrutują się z marketingowców, osób z doświadczeniem w e-sprzedaży i kanałach tradycyjnych. Każdy próbuje na własną rękę douczyć się brakującego obszaru wiedzy. Ci, którym uda się je połączyć będą za kilka lat najbardziej poszukiwanymi specjalistami. I to za niemałe pieniądze. Eksperci Praca.pl w artykule „Specjalista Omnichannel i inne nowoczesne stanowiska w sieciach” dokładnie opisują konieczne kompetencje i zadania na tym stanowisku.
8. Analityk Big Data w IT
Big Data zostało określone jako najbardziej seksowny zawód XXI wieku. Dlaczego? Bo jest intrygujący i daje spore pieniądze! Według Indeed.com, ilość ofert pracy dla analityków Big Data w I kwartale 2015 roku wzrosła o 57% względem poprzedniego roku. Zawód ten należy też do najlepiej opłacanych zawodów (i to według wszelkich rankingów różnych serwisów pracy).
Na czym polega praca w Big Data, jakie są możliwości rozwoju i jak zacząć się w tym obszarze rozwijać radzą specjaliści Praca.pl w artykule „Sexy job, czyli jak zarabia się na Big Data”.
9. Manager 3PL i 4PL – branża TSL
Omnichannel, rozwój sieci handlowych, redukcja barier I granic związana z penetracją interenetu – to wszystko zmienia oblicza handlu. Towar jednak, fizycznie trzeba do konsumenta dowieźć. I to jak najtaniej i najszybciej. Stąd, w branży TSL rozwój stanowisk znanych jako 3PL i 4PL.
3PL to logistyka firm trzecich - czyli sytuacja w której zadania logistyczne zleca się zewnętrznej firmie. 4PL to sytuacja, w której firma jest wirtualnym operatorem logistycznym i jej zadaniem jest zorganizowanie całości transportu. Mówiąc wprost – w 3PL opracuje się dla firmy posiadającej własną flotę i magazyny. W 4PL pracuje się dla firmy, która tego nie ma, ale która wie kto ma flotę i jak ją załatwić, zatem pełni rolę pośrednika między klientem a wykonawcą.
Skomplikowane? Dlatego specjalistów jest tak niewielu. A już mówi się o wejściu 5PL i 7PL.
10. Specjalista ds. cross marketingu w Ubezpieczeniach
Ubezpieczenia to branża, która rozwija się bardzo dynamicznie od kilkunastu już lat. W Polsce, nadal ma spory potencjał. Nie ufamy ubezpieczycielom i w porównaniu do krajów Europy jesteśmy dość „ryzykanckim” narodem, który jest „mądry po szkodzie”. Dlatego niezwykle ważne dla towarzystw ubezpieczeniowych stają się osoby, które są w stanie za pomocą analizy i obserwacji trendów oraz współpracy z aktuariuszami tworzyć i wymyślać nowe oferty ubezpieczeniowe skupione na cross selingu (czyli np. skoro kupujesz wycieczkę na miesiąc na Bali, to może zainteresujesz się ubezpieczeniem mieszkania na ten czas przed kradzieżą. W końcu będziesz publikował na Facebook zdjęcia czym powiadomisz złodzieja o wolnym mieszkaniu. Ne ryzykuj!). Ważna w tym obszarze jest umiejętność analizy danych i obsługi programów, które ułatwiają badania statystyczne oraz obserwacje trendów zakupowych.
Chcesz wiedzieć jakie inne zawody mają przed sobą przyszłość? Jak się odnaleźć na rynku pracy i na co zwracają obecnie uwagę pracodawcy? Sięgnij po najnowszą, trzecią już edycję poradnika Praca.pl 2016, w którym przedstawione są trendy rozwojowe rynku pracy w 10 branżach. Przygotowany przez ekspertów rynku pracy daje nie tylko bazę wiedzy dla absolwentów i studentów, ale również pomaga specjalistom wyróżnić swoją markę na rynku pracy i daje narzędzia do tego, by efektywnie zaplanować swoją karierę. Pobierz Poradnik Praca.pl 2016