Wstęp
Rozmowa kwalifikacyjna, bardzo często jest jedynym etapem rekrutacji. Tylko na podstawie kilkunastu pytań w około 30-45 minut, nasz potencjalny pracodawca podejmuje decyzję o naszej kandydaturze. By jak najlepiej wykorzystać swoją szansę musimy pójść na rozmowę przygotowani. W tym przypadku metoda "na żywioł" z całą pewnością nie da nam rezultatów, których oczekiwaliśmy. Poniżej przedstawiam więc zbiór podstawowych zasad, które na pewno zwiększą nasze szanse. Warto je przyswoić i stosować, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać.
I Punktualność
Nie ma żadnego odstępstwa od tej reguły. Zasady punktualnego przybycia na spotkanie z rekruterem musimy bezwzględnie przestrzegać. Punktualność świadczy o naszym stosunku do innych osób, motywacji oraz wielu cechach charakterologicznych. Punktualność to też jedna z cech, która stanowi o naszym uspołecznieniu, podejściu do drugiego człowieka, a także choć wymieniona na końcu, lecz nie najmniej ważna jest zwykła kwestia dobrego wychowania.
Należy więc pamiętać, że na rozmowę kwalifikacyjną przychodzimy około 10-15 minut wcześniej. Dodatkowy czas przed rozmową możemy, na przykład wykorzystać do tego żeby odetchnąć po szybkim marszu, skupić się przez moment i uspokoić. W czasie oczekiwania na swoją kolej możemy dodatkowo przyjrzeć się otoczeniu, pracy biura, przeczytać materiały firmowe jeśli firma takimi dysponuje, czyli zebrać informacje o tym, czy rzeczywiście chcielibyśmy w tym miejscu pracować.
Co jednak zrobić, kiedy wszystko sprzysięgło się przeciwko nam i nie uda nam się dojechać na czas? W takiej sytuacji należy koniecznie skontaktować się z osobą, z którą będziemy się spotykać i wyjaśnić, dlaczego się spóźnimy. Wypadki przecież się zdarzają i jest to zrozumiałe i akceptowalne.
II Wygląd zewnętrzny
Wygląd zewnętrzny jest bardzo ważnym elementem naszej wiarygodności. Potwierdza to wiele eksperymentów i badań psychologii społecznej. Podniesienie swojej atrakcyjności fizycznej, założenie konwencjonalnego, formalnego i jednocześnie dopasowanego stroju z całą pewnością przyniesie nam wymierne korzyści. Czasem efekty mogą być dużo bardziej zaskakujące niż się spodziewamy.
Ubiór na rozmowę
W przypadku kobiet będzie to klasyczny kostium, w jednolitych stonowanych kolorach w przypadku mężczyzn podobnie klasyczny garnitur w jednolitym stonowanym kolorze. Do tego Panie zakładają elegancką bluzkę również rezygnując z krzykliwych barw, a panowie koszulę i krawat. Ogólną zasadą jest, żeby ubrać się jak najlepiej, jak najstaranniej, bo nie we wszystkich branżach i zawodach regułą jest przecież garnitur lub kostium. Aplikując na stanowisko np. w budownictwie raczej nie musimy nakładać garnituru, jednak zawsze obowiązuje zasada żeby ubrać się schludnie i czysto.
Włosy, zarost i paznokcie
Oprócz ubrania musimy również zadbać o inne elementy wyglądu, takie jak starannie uczesane włosy i zadbane paznokcie. Panowie powinni być gładko ogoleni. Jeśli więc nosisz brodę lub wąsy rozważ jej zgolenie, ponieważ osoby bez zarostu są postrzegane jako bardziej wiarygodne. Panowie powinni też wyciąć nieestetyczne włosy rosnące w nosie lub uszach.
Higiena
Nie należy też zapomnieć o higienie osobistej oraz nie przesadzać z wodą kolońską lub perfumami. Wystarczy jeśli przed spotkaniem weźmiemy prysznic i zaaplikujemy niewielką ilość dezodorantu. Jeśli już zdecydujemy się stosować perfumy i wody toaletowe, niech to będą naprawdę minimalne ilości.
Zęby
Mimo że są to sprawy podstawowe, należy pamiętać by dokładnie umyć zęby i skorzystać z odświeżacza do ust lub gumy miętowej. Czasem brzydki zapach również może przeszkadzać w odbiorze naszej kandydatury.
Ozdoby
Jeśli chodzi o ozdoby to mężczyźni nie powinni ich nosić w ogóle. Wyjątkiem jest tutaj zegarek i obrączka. Jeśli chodzi o Panie to również nie należy z tym przesadzać. Najlepiej jeśli biżuterii jest niewiele a jeśli się już pojawia to raczej mała i dyskretna.
Makijaż
Panie powinny zdecydowanie unikać mocnego makijażu. Jeśli już się malują powinny to zrobić delikatniej niż zwykle. Pozwoli to zyskać opinię osoby poważnej, odpowiedzialnej i godnej zaufania.
III Pierwsze wrażenie
Składa się na nie nasz wygląd, mowa ciała, mimika czyli wyraz twarzy, samo zachowanie a nawet ton i barwa naszego głosu. Pierwsze wrażenie mamy szansę zrobić podczas pierwszych kilku sekund spotkania. Jest ono bardzo ważne, ponieważ świadomie lub podświadomie będzie ono wpływało na nasze szanse otrzymania pracy.
By zrobić dobre pierwsze wrażenie na pewno trzeba pewne elementy zachowania wyćwiczyć. Do elementów o które musimy zadbać należą między innymi:
1. Nasz ubiór (czyli cały wygląd zewnętrzny)
2. Uśmiech przy powitaniu
3. Spojrzenie w oczy przy uścisku dłoni
4. Mocny pewny uścisk dłoni (proszę pamiętać żeby nie zgnieść dłoni rekrutera, pewny uścisk można przecież zrobić delikatnie)
5. Spokojny ton głosu przy powitaniu
Pierwsze wrażenie jest istotne, dlatego przygotowując się do rozmowy dbamy i ćwiczymy wszystkie możliwe elementy. Wcześniej przygotowujemy ubiór. Wcześniej przychodzimy na spotkanie. Wcześniej ćwiczymy ze znajomym lub przed lustrem powitanie, i samą rozmowę. Taki trening na pewno się nam przyda.
Zakończenie
W artykule omówione zostało część elementów, o które musimy zadbać przed samą rozmową i w czasie jej trwania. Celowo z uwagi na rozległość tematu nie omówiono tutaj całej tematyki niewerbalnej tj. mowy ciała, mimiki i innych elementów, które są przydatne przy wywieraniu dobrego wrażenia. Tematowi temu poświęcony jest inny artykuł dokładnie i szczegółowo prezentujący zagadnienie.
25.07.2006 - Zespół Praca.pl