Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Zasady obowiązujące na rozmowach kwalifikacyjnych - ubiór, punktualność i pierwsze wrażenie

Zasady obowiązujące na rozmowach kwalifikacyjnych - ubiór, punktualność i pierwsze wrażenie

 
Zasady obowiązujące na rozmowach kwalifikacyjnych - ubiór, punktualność i pierwsze wrażenie

Wstęp

Rozmowa kwalifikacyjna, bardzo często jest jedynym etapem rekrutacji. Tylko na podstawie kilkunastu pytań w około 30-45 minut, nasz potencjalny pracodawca podejmuje decyzję o naszej kandydaturze. By jak najlepiej wykorzystać swoją szansę musimy pójść na rozmowę przygotowani. W tym przypadku metoda "na żywioł" z całą pewnością nie da nam rezultatów, których oczekiwaliśmy. Poniżej przedstawiam więc zbiór podstawowych zasad, które na pewno zwiększą nasze szanse. Warto je przyswoić i stosować, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać.

I Punktualność

Nie ma żadnego odstępstwa od tej reguły. Zasady punktualnego przybycia na spotkanie z rekruterem musimy bezwzględnie przestrzegać. Punktualność świadczy o naszym stosunku do innych osób, motywacji oraz wielu cechach charakterologicznych. Punktualność to też jedna z cech, która stanowi o naszym uspołecznieniu, podejściu do drugiego człowieka, a także choć wymieniona na końcu, lecz nie najmniej ważna jest zwykła kwestia dobrego wychowania.

Należy więc pamiętać, że na rozmowę kwalifikacyjną przychodzimy około 10-15 minut wcześniej. Dodatkowy czas przed rozmową możemy, na przykład wykorzystać do tego żeby odetchnąć po szybkim marszu, skupić się przez moment i uspokoić. W czasie oczekiwania na swoją kolej możemy dodatkowo przyjrzeć się otoczeniu, pracy biura, przeczytać materiały firmowe jeśli firma takimi dysponuje, czyli zebrać informacje o tym, czy rzeczywiście chcielibyśmy w tym miejscu pracować.

Co jednak zrobić, kiedy wszystko sprzysięgło się przeciwko nam i nie uda nam się dojechać na czas? W takiej sytuacji należy koniecznie skontaktować się z osobą, z którą będziemy się spotykać i wyjaśnić, dlaczego się spóźnimy. Wypadki przecież się zdarzają i jest to zrozumiałe i akceptowalne.

II Wygląd zewnętrzny

Wygląd zewnętrzny jest bardzo ważnym elementem naszej wiarygodności. Potwierdza to wiele eksperymentów i badań psychologii społecznej. Podniesienie swojej atrakcyjności fizycznej, założenie konwencjonalnego, formalnego i jednocześnie dopasowanego stroju z całą pewnością przyniesie nam wymierne korzyści. Czasem efekty mogą być dużo bardziej zaskakujące niż się spodziewamy.
Ubiór na rozmowę

W przypadku kobiet będzie to klasyczny kostium, w jednolitych stonowanych kolorach w przypadku mężczyzn podobnie klasyczny garnitur w jednolitym stonowanym kolorze. Do tego Panie zakładają elegancką bluzkę również rezygnując z krzykliwych barw, a panowie koszulę i krawat. Ogólną zasadą jest, żeby ubrać się jak najlepiej, jak najstaranniej, bo nie we wszystkich branżach i zawodach regułą jest przecież garnitur lub kostium. Aplikując na stanowisko np. w budownictwie raczej nie musimy nakładać garnituru, jednak zawsze obowiązuje zasada żeby ubrać się schludnie i czysto.
Włosy, zarost i paznokcie

Oprócz ubrania musimy również zadbać o inne elementy wyglądu, takie jak starannie uczesane włosy i zadbane paznokcie. Panowie powinni być gładko ogoleni. Jeśli więc nosisz brodę lub wąsy rozważ jej zgolenie, ponieważ osoby bez zarostu są postrzegane jako bardziej wiarygodne. Panowie powinni też wyciąć nieestetyczne włosy rosnące w nosie lub uszach.
Higiena

Nie należy też zapomnieć o higienie osobistej oraz nie przesadzać z wodą kolońską lub perfumami. Wystarczy jeśli przed spotkaniem weźmiemy prysznic i zaaplikujemy niewielką ilość dezodorantu. Jeśli już zdecydujemy się stosować perfumy i wody toaletowe, niech to będą naprawdę minimalne ilości.
Zęby

Mimo że są to sprawy podstawowe, należy pamiętać by dokładnie umyć zęby i skorzystać z odświeżacza do ust lub gumy miętowej. Czasem brzydki zapach również może przeszkadzać w odbiorze naszej kandydatury.
Ozdoby

Jeśli chodzi o ozdoby to mężczyźni nie powinni ich nosić w ogóle. Wyjątkiem jest tutaj zegarek i obrączka. Jeśli chodzi o Panie to również nie należy z tym przesadzać. Najlepiej jeśli biżuterii jest niewiele a jeśli się już pojawia to raczej mała i dyskretna.
Makijaż

Panie powinny zdecydowanie unikać mocnego makijażu. Jeśli już się malują powinny to zrobić delikatniej niż zwykle. Pozwoli to zyskać opinię osoby poważnej, odpowiedzialnej i godnej zaufania.

III Pierwsze wrażenie

Składa się na nie nasz wygląd, mowa ciała, mimika czyli wyraz twarzy, samo zachowanie a nawet ton i barwa naszego głosu. Pierwsze wrażenie mamy szansę zrobić podczas pierwszych kilku sekund spotkania. Jest ono bardzo ważne, ponieważ świadomie lub podświadomie będzie ono wpływało na nasze szanse otrzymania pracy.

By zrobić dobre pierwsze wrażenie na pewno trzeba pewne elementy zachowania wyćwiczyć. Do elementów o które musimy zadbać należą między innymi:

1. Nasz ubiór (czyli cały wygląd zewnętrzny)
2. Uśmiech przy powitaniu
3. Spojrzenie w oczy przy uścisku dłoni
4. Mocny pewny uścisk dłoni (proszę pamiętać żeby nie zgnieść dłoni rekrutera, pewny uścisk można przecież zrobić delikatnie)
5. Spokojny ton głosu przy powitaniu

Pierwsze wrażenie jest istotne, dlatego przygotowując się do rozmowy dbamy i ćwiczymy wszystkie możliwe elementy. Wcześniej przygotowujemy ubiór. Wcześniej przychodzimy na spotkanie. Wcześniej ćwiczymy ze znajomym lub przed lustrem powitanie, i samą rozmowę. Taki trening na pewno się nam przyda.

Zakończenie

W artykule omówione zostało część elementów, o które musimy zadbać przed samą rozmową i w czasie jej trwania. Celowo z uwagi na rozległość tematu nie omówiono tutaj całej tematyki niewerbalnej tj. mowy ciała, mimiki i innych elementów, które są przydatne przy wywieraniu dobrego wrażenia. Tematowi temu poświęcony jest inny artykuł dokładnie i szczegółowo prezentujący zagadnienie.

 

 

25.07.2006 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Inżynier ds. Infrastruktury Technicznej i Konserwacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    6 godz.
    Opis stanowiska: Przygotowanie obiektów do otwarcia oraz udział w odbiorach inwestycji. Nadzór nad przeglądami technicznymi i konserwacją budynków oraz instalacji. Koordynacja napraw, modernizacji i rozbudowy infrastruktury. Współpraca z zewnętrznymi serwisami technicznymi i remontowymi....
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Gwarancyjnej

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    6 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa klienta – przyjmowanie zgłoszeń, diagnozowanie usterek oraz nadzorowanie ich usuwania. Współpraca z generalnymi wykonawcami, firmami budowlanymi oraz wewnętrznymi działami firmy. Prowadzenie odbiorów mieszkań oraz archiwizacja dokumentacji technicznej.
  • Kierownik Projektu ds. Inwestycji Budowlanych

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat
    6 godz.
    Opis stanowiska: Kompleksowe zarządzanie projektami budowlanymi od pozwolenia na budowę po przekazanie nieruchomości do użytkowania. Nadzór nad budżetem, harmonogramem oraz dokumentacją techniczną projektów. Koordynacja odbiorów końcowych inwestycji oraz optymalizacja kosztów realizacji....
  • VENS sp. z o.o.
    specjalista senior / mid / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Kierowanie pracami rozbudowy istniejącego zakładu. Zarządzanie realizacją projektów infrastrukturalnych (modernizacja systemów wentylacyjnych i przeciwpożarowych). Prowadzenie projektów zgodnie z wymogami oraz przepisami prawa budowlanego. Współpraca z zespołami zaangażowanymi w...
  • VENS sp. z o.o.
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Udział w projektach budowy farm fotowoltaicznych o mocy od 1 do ok 5 MWp; Nadzór nad realizacją inwestycji oraz wykonawcami tj. jakością i terminowością realizowanych robót oraz identyfikacja błędów wykonawczych; Opracowywanie specyfikacji projektowych; Udział w audytach z jakości...
  • Asystent / Asystentka Projektanta Konstrukcji Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Kwiatkowskiego 20    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków: Jeśli czujesz się Projektantem / Konstruktorem z powołania…. chcesz się rozwijać i doskonalić? Chcesz pracować w nowoczesnym zespole konstruktorskim, wykorzystującym nowoczesne oprogramowanie, w tym 3D? Chcesz rozwijać swoje doświadczenie w pracy...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?