Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Zasady obowiązujące na rozmowach kwalifikacyjnych - ubiór, punktualność i pierwsze wrażenie

Zasady obowiązujące na rozmowach kwalifikacyjnych - ubiór, punktualność i pierwsze wrażenie

 
Zasady obowiązujące na rozmowach kwalifikacyjnych - ubiór, punktualność i pierwsze wrażenie

Wstęp

Rozmowa kwalifikacyjna, bardzo często jest jedynym etapem rekrutacji. Tylko na podstawie kilkunastu pytań w około 30-45 minut, nasz potencjalny pracodawca podejmuje decyzję o naszej kandydaturze. By jak najlepiej wykorzystać swoją szansę musimy pójść na rozmowę przygotowani. W tym przypadku metoda "na żywioł" z całą pewnością nie da nam rezultatów, których oczekiwaliśmy. Poniżej przedstawiam więc zbiór podstawowych zasad, które na pewno zwiększą nasze szanse. Warto je przyswoić i stosować, a na efekty nie trzeba będzie długo czekać.

I Punktualność

Nie ma żadnego odstępstwa od tej reguły. Zasady punktualnego przybycia na spotkanie z rekruterem musimy bezwzględnie przestrzegać. Punktualność świadczy o naszym stosunku do innych osób, motywacji oraz wielu cechach charakterologicznych. Punktualność to też jedna z cech, która stanowi o naszym uspołecznieniu, podejściu do drugiego człowieka, a także choć wymieniona na końcu, lecz nie najmniej ważna jest zwykła kwestia dobrego wychowania.

Należy więc pamiętać, że na rozmowę kwalifikacyjną przychodzimy około 10-15 minut wcześniej. Dodatkowy czas przed rozmową możemy, na przykład wykorzystać do tego żeby odetchnąć po szybkim marszu, skupić się przez moment i uspokoić. W czasie oczekiwania na swoją kolej możemy dodatkowo przyjrzeć się otoczeniu, pracy biura, przeczytać materiały firmowe jeśli firma takimi dysponuje, czyli zebrać informacje o tym, czy rzeczywiście chcielibyśmy w tym miejscu pracować.

Co jednak zrobić, kiedy wszystko sprzysięgło się przeciwko nam i nie uda nam się dojechać na czas? W takiej sytuacji należy koniecznie skontaktować się z osobą, z którą będziemy się spotykać i wyjaśnić, dlaczego się spóźnimy. Wypadki przecież się zdarzają i jest to zrozumiałe i akceptowalne.

II Wygląd zewnętrzny

Wygląd zewnętrzny jest bardzo ważnym elementem naszej wiarygodności. Potwierdza to wiele eksperymentów i badań psychologii społecznej. Podniesienie swojej atrakcyjności fizycznej, założenie konwencjonalnego, formalnego i jednocześnie dopasowanego stroju z całą pewnością przyniesie nam wymierne korzyści. Czasem efekty mogą być dużo bardziej zaskakujące niż się spodziewamy.
Ubiór na rozmowę

W przypadku kobiet będzie to klasyczny kostium, w jednolitych stonowanych kolorach w przypadku mężczyzn podobnie klasyczny garnitur w jednolitym stonowanym kolorze. Do tego Panie zakładają elegancką bluzkę również rezygnując z krzykliwych barw, a panowie koszulę i krawat. Ogólną zasadą jest, żeby ubrać się jak najlepiej, jak najstaranniej, bo nie we wszystkich branżach i zawodach regułą jest przecież garnitur lub kostium. Aplikując na stanowisko np. w budownictwie raczej nie musimy nakładać garnituru, jednak zawsze obowiązuje zasada żeby ubrać się schludnie i czysto.
Włosy, zarost i paznokcie

Oprócz ubrania musimy również zadbać o inne elementy wyglądu, takie jak starannie uczesane włosy i zadbane paznokcie. Panowie powinni być gładko ogoleni. Jeśli więc nosisz brodę lub wąsy rozważ jej zgolenie, ponieważ osoby bez zarostu są postrzegane jako bardziej wiarygodne. Panowie powinni też wyciąć nieestetyczne włosy rosnące w nosie lub uszach.
Higiena

Nie należy też zapomnieć o higienie osobistej oraz nie przesadzać z wodą kolońską lub perfumami. Wystarczy jeśli przed spotkaniem weźmiemy prysznic i zaaplikujemy niewielką ilość dezodorantu. Jeśli już zdecydujemy się stosować perfumy i wody toaletowe, niech to będą naprawdę minimalne ilości.
Zęby

Mimo że są to sprawy podstawowe, należy pamiętać by dokładnie umyć zęby i skorzystać z odświeżacza do ust lub gumy miętowej. Czasem brzydki zapach również może przeszkadzać w odbiorze naszej kandydatury.
Ozdoby

Jeśli chodzi o ozdoby to mężczyźni nie powinni ich nosić w ogóle. Wyjątkiem jest tutaj zegarek i obrączka. Jeśli chodzi o Panie to również nie należy z tym przesadzać. Najlepiej jeśli biżuterii jest niewiele a jeśli się już pojawia to raczej mała i dyskretna.
Makijaż

Panie powinny zdecydowanie unikać mocnego makijażu. Jeśli już się malują powinny to zrobić delikatniej niż zwykle. Pozwoli to zyskać opinię osoby poważnej, odpowiedzialnej i godnej zaufania.

III Pierwsze wrażenie

Składa się na nie nasz wygląd, mowa ciała, mimika czyli wyraz twarzy, samo zachowanie a nawet ton i barwa naszego głosu. Pierwsze wrażenie mamy szansę zrobić podczas pierwszych kilku sekund spotkania. Jest ono bardzo ważne, ponieważ świadomie lub podświadomie będzie ono wpływało na nasze szanse otrzymania pracy.

By zrobić dobre pierwsze wrażenie na pewno trzeba pewne elementy zachowania wyćwiczyć. Do elementów o które musimy zadbać należą między innymi:

1. Nasz ubiór (czyli cały wygląd zewnętrzny)
2. Uśmiech przy powitaniu
3. Spojrzenie w oczy przy uścisku dłoni
4. Mocny pewny uścisk dłoni (proszę pamiętać żeby nie zgnieść dłoni rekrutera, pewny uścisk można przecież zrobić delikatnie)
5. Spokojny ton głosu przy powitaniu

Pierwsze wrażenie jest istotne, dlatego przygotowując się do rozmowy dbamy i ćwiczymy wszystkie możliwe elementy. Wcześniej przygotowujemy ubiór. Wcześniej przychodzimy na spotkanie. Wcześniej ćwiczymy ze znajomym lub przed lustrem powitanie, i samą rozmowę. Taki trening na pewno się nam przyda.

Zakończenie

W artykule omówione zostało część elementów, o które musimy zadbać przed samą rozmową i w czasie jej trwania. Celowo z uwagi na rozległość tematu nie omówiono tutaj całej tematyki niewerbalnej tj. mowy ciała, mimiki i innych elementów, które są przydatne przy wywieraniu dobrego wrażenia. Tematowi temu poświęcony jest inny artykuł dokładnie i szczegółowo prezentujący zagadnienie.

 

 

25.07.2006 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Starszy Prawnik

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Opis stanowiska: samodzielna bieżąca obsługa klientów; udział w zespołach w ramach realizacji projektów biznesowych; prowadzenie sporów gospodarczych (samodzielnie lub w zespole) udział w negocjowaniu warunków transakcji; nadzór nad pracą młodszych prawników w ramach powierzonych...
  • Specjalista / Specjalistka ds. administracji zleceń

    DACHSER Sp. z o.o.   Dołuje, Stobno 65    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków przyjmowanie, weryfikacja i opracowywanie zleceń transportowych wprowadzanie dokumentacji przesyłek do systemu analizowanie raportów jakościowych; telefoniczny i mailowy kontakt z klientem awizacje przesyłek (telefoniczne oraz w systemach klientów) kontrolowanie...
  • Pracownik terminalu - Operator wózka widłowego

    DACHSER Sp. z o.o.   Dołuje, Stobno 65    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków rozładunki i załadunki przesyłek za pomocą wózka widłowego transport towarów w magazynie kompletacja zamówień dokumentowanie stwierdzonych rozbieżności praca w oparciu o wewnętrzne uregulowania i procedury dbałość o zachowanie zasad bezpieczeństwa i higieny...
  • Młodszy Opiekun Klienta

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji metra Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 6 200 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    bezpośredni kontakt z klientem B2B; udział w wyjazdach i targach; aktywne pozyskiwanie klientów B2B; współpraca z innymi działami firmy; realizacja planów sprzedażowych;

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?