Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Zainteresowania – czy warto o nich mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Zainteresowania – czy warto o nich mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

 
Zainteresowania – czy warto o nich mówić podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna – dlaczego zainteresowania są ważne?


Można powiedzieć, że jeśli chodzi o podawanie hobby w CV, są dwa skrajnie odmienne stanowiska. Z jednej strony wydawać by się mogło, że generalną zasadą w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej oraz redagowania życiorysu zawodowego powinno być niewspominanie o swoich zainteresowaniach. Argumentacja, która kryje się za tą radą, jest prosta. Nasze pasje nie są z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy uznawane za ważne, a hobby nie ma wpływu na weryfikację kandydata. Odbywa się ona jedynie na podstawie kryteriów opracowanych dla danego stanowiska.

Są jednak wśród rekruterów i doradców zawodowych również zwolennicy odmiennej zasady, którzy opisanie hobby uznają za jeden z czynników sukcesu. Propagatorzy tego podejścia uważają, że informacja o zainteresowaniach może nas korzystnie wyróżnić na tle innych.

Zatem, jeśli zadajesz sobie pytania: „Czy przyszłego szefa interesują moje zainteresowania? Rozmowa kwalifikacyjna jest dobrym czasem na luźne pogawędki o hobby, czy jednak lepiej skupić się na twardych kompetencjach?”, dobrze trafiłeś. Oto kilka argumentów potwierdzających, że warto wspomnieć o tym, co robisz w wolnym czasie.

 

Rozmowa kwalifikacyjna, pytanie o zainteresowania – czemu służy?


Po pierwsze, zainteresowania ułatwiają zacieśnianie relacji. Wspólne pasje zbliżają do siebie ludzi, dlatego opowiedzenie o nich rekruterowi może sprawić, że jeśli tak jak my jest na przykład zapalonym graczem w tenisa, zacznie nas bardziej z tego powodu lubić. Jedna z podstawowych zasad psychologii społecznej mówi, że jesteśmy skłonni bardziej pozytywnie odbierać te osoby, które są do nas podobne. Jeśli więc udało nam się skądinąd zdobyć informację o tym, że rozmówca interesuje się tym, czym i my, warto takie dane zamieścić w CV i spróbować sprowadzić rozmowę na temat naszego hobby.

Po drugie, interesująca, wyjątkowa pasja dobrze wpływa na nasz wizerunek, który ma wielkie znaczenie w tak stresującej sytuacji jak rozmowa kwalifikacyjna. Jakie zainteresowania podać? Realne, a jednocześnie ciekawe. Powinny "promieniować" na inne nasze cechy charakteru, czy kompetencje. Z tym wiąże się kolejny argument za wspominaniem rekruterowi o pasjach.

Trudne hobby, sport wymagający wysiłku, wielu ćwiczeń i wyrzeczeń zawsze budzą podziw. Jeśli dla przykładu biegamy w maratonach, uprawiamy wspinaczkę skałkową, trenujemy od wielu lat karate lub judo, warto się tym pochwalić. Podobnie jeśli zajmujemy się restaurowaniem zabytkowych aut lub np. projektowaniem i wykonywaniem mebli we własnym warsztacie. Zarówno sport jak i takie hobby wymaga od nas specyficznych cech charakteru, między innymi samozaparcia, motywacji wewnętrznej. Dla pracodawcy zainteresowania mogą stać się więc przedmiotem oceny predyspozycji osobowościowych.

Pamiętajmy, że pierwsze wrażenie jest ogromnie ważne, a dobry wstęp pozwoli przełamać lody i znacznie ułatwi dalszą część spotkania. I nie jest tu wyjątkiem rozmowa kwalifikacyjna. Pytanie o zainteresowania może być dobrym punktem zaczepienia, rozgrzewką, która jednak wpływa na postrzeganie i ocenę kandydata. Jeśli uda się nam wspomnieć już na początku rozmowy, że czymś się wyróżniamy, coś robimy wyjątkowo, prawdopodobnie do końca spotkania rekruter będzie nas oceniał właśnie przez ten pryzmat.

Możemy także zostać poproszeni o opowiedzenie, jakie są nasze zainteresowania po angielsku. Rozmowa kwalifikacyjna to czas weryfikacji umiejętności, a hobby bywa dla rekrutera świetnym pretekstem, by sprawdzić, niejako przy okazji, czy kandydat włada językiem obcym na takim poziomie, jaki podał w CV.

Zainteresowania, o których wspominamy w życiorysie, mogą też pomóc w zaproszeniu na rozmowę kwalifikacyjną. Jeśli duża część kandydatów posiada podobne kwalifikacje, często to właśnie hobby może skłonić rekrutera, by zechciał wybrać właśnie nas. Podsumowując, nasze zainteresowania raczej nie będą dla przyszłego pracodawcy tak ważne jak kwalifikacje czy wykształcenie, jeśli jednak choć w minimalnym stopniu pomogą nam zdobyć pracę, to na pewno warto o nich wspomnieć.

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    18 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Magazynier Lotniczy

    HPD Südliche Weinstraße GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Twoje kluczowe obowiązki: Budowa i rozbiórka ładunków lotniczych. Zabezpieczanie ładunków i towarów w magazynie. Obsługa przyjęć i wydań towarów magazynowych. Sieciowanie palet lotniczych. Sortowanie, liczenie, kontrolowanie i przygotowywanie towarów do transportu lotniczego....
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    22 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...
  • Specjalista / Specjalistka ds. gwarancji i usterek

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    22 godz.
    Opis stanowiska: Kontakt z klientem – odpowiadanie za komunikację z klientem (od przyjęcia zgłoszenia aż po rozwiązanie usterki). Diagnoza i ocena usterek powstałych na inwestycjach mieszkaniowych. Koordynacja usuwania usterek z generalnym wykonawcą oraz firmami budowlanymi. Wewnętrzna...
  • Project Manager (PRS)

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat
    22 godz.
    Opis stanowiska: Zarządzanie projektami R4R od pozwolenia na budowę do przekazania nieruchomości do użytkowania. Nadzór nad realizacją założeń budżetowych oraz harmonogramu procesu inwestycyjnego. Prowadzenie odbiorów końcowych inwestycji w imieniu spółki. Nadzór nad poprawnością...
  • Finance Application Support Analyst - French Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    1 dni
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.