Firma, w której bardzo chcesz pracować, właśnie zaprosiła cię na rozmowę kwalifikacyjną. Odkładasz słuchawkę i zaczynasz się zastanawiać… Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? W co się ubrać, o czym pamiętać, przyjść punktualnie czy chwilę wcześniej... I czego spodziewać się na rozmowie o pracę? Postaramy się rozwiać twoje wątpliwości.
Rozmowa o pracę – jak się przygotować
Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej powinno rozpocząć się od razu po umówieniu daty spotkania. Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę! Planuj działania z wyprzedzeniem. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu i zminimalizujesz potencjalne trudności.
O tym, czy odniesiesz sukces, decydują nie tylko trafne odpowiedzi na pytania przyszłego pracodawcy. Na efekt rozmowy składa się wiele czynników takich jak: twoje przygotowanie i zaangażowanie, ubiór czy szereg drobiazgów organizacyjnych. Przygotuj się zatem całościowo.
O czym mówić na rozmowie kwalifikacyjnej
Każdy, kto wybiera się na rozmowę kwalifikacyjną, musi być przygotowany na pytania-niespodzianki. Prócz standardowych zagadnień dotyczących doświadczenia, mocnych i słabych stron czy zainteresowania branżą, mogą pojawić się pytania lub polecenia dość nieoczekiwane. Bywa, że rekruter pyta o zwierzę, którym kandydat chciałby być, gdyby mógł wybierać.
A co, jeśli padnie pytanie: „Dlaczego powinienem pana zatrudnić?” „Proszę podać trzy korzyści, jakie wniesie pani do naszej firmy”. Najlepszą metodą na udzielenie dobrej odpowiedzi jest wcielenie się w rolę rozmówcy na zasadzie: "Gdybym to ja miał kogoś zatrudnić, chciałbym usłyszeć...". Może trudno w to uwierzyć, ale przygotowywanie sobie w domu odpowiedzi na potencjalne pytania-niespodzianki nie jest dobrą metodą. Taka zapobiegliwość może być postrzegana jako brak kreatywności oraz umiejętności dobrego i szybkiego działania w nietypowych sytuacjach.
Daj się poznać na rozmowie z najlepszej strony. I co ważne, nie zapomnij mieć w przysłowiowym małym palcu wszystkich informacji na temat firmy. Twoje zaangażowanie i wiedza na pewno zostaną docenione.
Drobiazgi organizacyjne
Na efekt rozmowy kwalifikacyjnej pracujesz już od momentu pierwszego kontaktu. Rozmowa przez telefon czy odpowiedź na e-maila także zostają poddane są ocenie. O czym należy pamiętać na tym etapie? Przede wszystkim o zasadach savoir-vivre’u. Zbytnie spoufalanie się i próba zbudowania koleżeńskiej relacji z rekruterem rzadko kończą się sukcesem w postaci otrzymania pracy. Nawet, gdy różnica wieku między tobą a rekruterem jest niewielka lub nie ma jej wcale, nie zapominaj o formułach grzecznościowych i formalnym charakterze komunikacji.
O jakich "drobiazgach" podczas rozmowy kwalifikacyjnej i przygotowywania się do niej nie możesz zapomnieć? Najważniejsze to punktualność. Zawsze miej 10-15 min zapasu. To pozwoli ci nie wbiegać do pokoju w ostatniej chwili.
Uśmiech, przyjazna postawa i kontakt wzrokowy – pamiętaj o tym już od wejścia do firmy. Rekruterzy doskonale zdają sobie sprawę, że rozmowa kwalifikacyjna jest stresującym spotkaniem. Mimochodem sprawdzają, jak radzisz sobie w trudnych sytuacjach. O tym, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna i jaki ma przebieg, decyduje wiele czynników. Zadbaj, aby wszystko, na co masz wpływ, działało na twoją korzyść.
Jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej
Strój wyraża nie tylko naszą osobowość, ale również w pewien sposób buduje autorytet i jest wyrazem szacunku dla rozmówcy. Dlatego warto dobrze zastanowić się nad wyborem ubioru na rozmowę kwalifikacyjną. W tym przypadku lepsza od awangardowej śmiałości jest klasyczna, bezpieczna elegancja. Rozmowa kwalifikacyjna w banku będzie wymagać od kandydata większej powściągliwości w ubiorze niż np. w agencji reklamowej czy branży kosmetycznej. Przedstawiciele kreatywnych zawodów mogą pozwolić sobie na wybór nieco mniej oficjalnego stroju, ale warto pamiętać, że nasz ubiór ma przede wszystkim podkreślać profesjonalizm, a nie bogatą osobowość i duszę artysty. Poza kreatywnością w pracy wymaga się bowiem odpowiedzialności, skuteczności itd.