Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Sztuka rozmowy kwalifikacyjnej – jak się do niej przygotować?

Sztuka rozmowy kwalifikacyjnej – jak się do niej przygotować?

 
Sztuka rozmowy kwalifikacyjnej – jak się do niej przygotować?

Firma, w której bardzo chcesz pracować, właśnie zaprosiła cię na rozmowę kwalifikacyjną. Odkładasz słuchawkę i zaczynasz się zastanawiać… Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? W co się ubrać, o czym pamiętać, przyjść punktualnie czy chwilę wcześniej... I czego spodziewać się na rozmowie o pracę? Postaramy się rozwiać twoje wątpliwości.

 

Rozmowa o pracę – jak się przygotować


Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej powinno rozpocząć się od razu po umówieniu daty spotkania. Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę! Planuj działania z wyprzedzeniem. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu i zminimalizujesz potencjalne trudności.

O tym, czy odniesiesz sukces, decydują nie tylko trafne odpowiedzi na pytania przyszłego pracodawcy. Na efekt rozmowy składa się wiele czynników takich jak: twoje przygotowanie i zaangażowanie, ubiór czy szereg drobiazgów organizacyjnych. Przygotuj się zatem całościowo.

 

O czym mówić na rozmowie kwalifikacyjnej


Każdy, kto wybiera się na rozmowę kwalifikacyjną, musi być przygotowany na pytania-niespodzianki. Prócz standardowych zagadnień dotyczących doświadczenia, mocnych i słabych stron czy zainteresowania branżą, mogą pojawić się pytania lub polecenia dość nieoczekiwane. Bywa, że rekruter pyta o zwierzę, którym kandydat chciałby być, gdyby mógł wybierać.

A co, jeśli padnie pytanie: „Dlaczego powinienem pana zatrudnić?” „Proszę podać trzy korzyści, jakie wniesie pani do naszej firmy”. Najlepszą metodą na udzielenie dobrej odpowiedzi jest wcielenie się w rolę rozmówcy na zasadzie: "Gdybym to ja miał kogoś zatrudnić, chciałbym usłyszeć...". Może trudno w to uwierzyć, ale przygotowywanie sobie w domu odpowiedzi na potencjalne pytania-niespodzianki nie jest dobrą metodą. Taka zapobiegliwość może być postrzegana jako brak kreatywności oraz umiejętności dobrego i szybkiego działania w nietypowych sytuacjach.

Daj się poznać na rozmowie z najlepszej strony. I co ważne, nie zapomnij mieć w przysłowiowym małym palcu wszystkich informacji na temat firmy. Twoje zaangażowanie i wiedza na pewno zostaną docenione.

 

Drobiazgi organizacyjne


Na efekt rozmowy kwalifikacyjnej pracujesz już od momentu pierwszego kontaktu. Rozmowa przez telefon czy odpowiedź na e-maila także zostają poddane są ocenie. O czym należy pamiętać na tym etapie? Przede wszystkim o zasadach savoir-vivre’u. Zbytnie spoufalanie się i próba zbudowania koleżeńskiej relacji z rekruterem rzadko kończą się sukcesem w postaci otrzymania pracy. Nawet, gdy różnica wieku między tobą a rekruterem jest niewielka lub nie ma jej wcale, nie zapominaj o formułach grzecznościowych i formalnym charakterze komunikacji.

O jakich "drobiazgach" podczas rozmowy kwalifikacyjnej i przygotowywania się do niej nie możesz zapomnieć? Najważniejsze to punktualność. Zawsze miej 10-15 min zapasu. To pozwoli ci nie wbiegać do pokoju w ostatniej chwili.

Uśmiech, przyjazna postawa i kontakt wzrokowy – pamiętaj o tym już od wejścia do firmy. Rekruterzy doskonale zdają sobie sprawę, że rozmowa kwalifikacyjna jest stresującym spotkaniem. Mimochodem sprawdzają, jak radzisz sobie w trudnych sytuacjach. O tym, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna i jaki ma przebieg, decyduje wiele czynników. Zadbaj, aby wszystko, na co masz wpływ, działało na twoją korzyść.

 

Jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej


Strój wyraża nie tylko naszą osobowość, ale również w pewien sposób buduje autorytet i jest wyrazem szacunku dla rozmówcy. Dlatego warto dobrze zastanowić się nad  wyborem  ubioru na rozmowę kwalifikacyjną. W tym przypadku lepsza od awangardowej śmiałości jest klasyczna, bezpieczna elegancja. Rozmowa kwalifikacyjna w banku będzie wymagać od kandydata większej powściągliwości w ubiorze niż np. w agencji reklamowej czy branży kosmetycznej. Przedstawiciele kreatywnych zawodów mogą pozwolić sobie na wybór nieco mniej oficjalnego stroju, ale warto pamiętać, że nasz ubiór ma przede wszystkim podkreślać profesjonalizm, a nie bogatą osobowość i duszę artysty. Poza kreatywnością w pracy wymaga się bowiem odpowiedzialności, skuteczności itd.

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Inżynier ds. Infrastruktury Technicznej i Konserwacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    10 godz.
    Opis stanowiska: Przygotowanie obiektów do otwarcia oraz udział w odbiorach inwestycji. Nadzór nad przeglądami technicznymi i konserwacją budynków oraz instalacji. Koordynacja napraw, modernizacji i rozbudowy infrastruktury. Współpraca z zewnętrznymi serwisami technicznymi i remontowymi....
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Gwarancyjnej

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    10 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa klienta – przyjmowanie zgłoszeń, diagnozowanie usterek oraz nadzorowanie ich usuwania. Współpraca z generalnymi wykonawcami, firmami budowlanymi oraz wewnętrznymi działami firmy. Prowadzenie odbiorów mieszkań oraz archiwizacja dokumentacji technicznej.
  • Kierownik Projektu ds. Inwestycji Budowlanych

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat
    10 godz.
    Opis stanowiska: Kompleksowe zarządzanie projektami budowlanymi od pozwolenia na budowę po przekazanie nieruchomości do użytkowania. Nadzór nad budżetem, harmonogramem oraz dokumentacją techniczną projektów. Koordynacja odbiorów końcowych inwestycji oraz optymalizacja kosztów realizacji....
  • VENS sp. z o.o.
    specjalista senior / mid / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Kierowanie pracami rozbudowy istniejącego zakładu. Zarządzanie realizacją projektów infrastrukturalnych (modernizacja systemów wentylacyjnych i przeciwpożarowych). Prowadzenie projektów zgodnie z wymogami oraz przepisami prawa budowlanego. Współpraca z zespołami zaangażowanymi w...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?