Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Sztuka rozmowy kwalifikacyjnej – jak się do niej przygotować?

Sztuka rozmowy kwalifikacyjnej – jak się do niej przygotować?

 
Sztuka rozmowy kwalifikacyjnej – jak się do niej przygotować?

Firma, w której bardzo chcesz pracować, właśnie zaprosiła cię na rozmowę kwalifikacyjną. Odkładasz słuchawkę i zaczynasz się zastanawiać… Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? W co się ubrać, o czym pamiętać, przyjść punktualnie czy chwilę wcześniej... I czego spodziewać się na rozmowie o pracę? Postaramy się rozwiać twoje wątpliwości.

 

Rozmowa o pracę – jak się przygotować


Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej powinno rozpocząć się od razu po umówieniu daty spotkania. Nie odkładaj tego na ostatnią chwilę! Planuj działania z wyprzedzeniem. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu i zminimalizujesz potencjalne trudności.

O tym, czy odniesiesz sukces, decydują nie tylko trafne odpowiedzi na pytania przyszłego pracodawcy. Na efekt rozmowy składa się wiele czynników takich jak: twoje przygotowanie i zaangażowanie, ubiór czy szereg drobiazgów organizacyjnych. Przygotuj się zatem całościowo.

 

O czym mówić na rozmowie kwalifikacyjnej


Każdy, kto wybiera się na rozmowę kwalifikacyjną, musi być przygotowany na pytania-niespodzianki. Prócz standardowych zagadnień dotyczących doświadczenia, mocnych i słabych stron czy zainteresowania branżą, mogą pojawić się pytania lub polecenia dość nieoczekiwane. Bywa, że rekruter pyta o zwierzę, którym kandydat chciałby być, gdyby mógł wybierać.

A co, jeśli padnie pytanie: „Dlaczego powinienem pana zatrudnić?” „Proszę podać trzy korzyści, jakie wniesie pani do naszej firmy”. Najlepszą metodą na udzielenie dobrej odpowiedzi jest wcielenie się w rolę rozmówcy na zasadzie: "Gdybym to ja miał kogoś zatrudnić, chciałbym usłyszeć...". Może trudno w to uwierzyć, ale przygotowywanie sobie w domu odpowiedzi na potencjalne pytania-niespodzianki nie jest dobrą metodą. Taka zapobiegliwość może być postrzegana jako brak kreatywności oraz umiejętności dobrego i szybkiego działania w nietypowych sytuacjach.

Daj się poznać na rozmowie z najlepszej strony. I co ważne, nie zapomnij mieć w przysłowiowym małym palcu wszystkich informacji na temat firmy. Twoje zaangażowanie i wiedza na pewno zostaną docenione.

 

Drobiazgi organizacyjne


Na efekt rozmowy kwalifikacyjnej pracujesz już od momentu pierwszego kontaktu. Rozmowa przez telefon czy odpowiedź na e-maila także zostają poddane są ocenie. O czym należy pamiętać na tym etapie? Przede wszystkim o zasadach savoir-vivre’u. Zbytnie spoufalanie się i próba zbudowania koleżeńskiej relacji z rekruterem rzadko kończą się sukcesem w postaci otrzymania pracy. Nawet, gdy różnica wieku między tobą a rekruterem jest niewielka lub nie ma jej wcale, nie zapominaj o formułach grzecznościowych i formalnym charakterze komunikacji.

O jakich "drobiazgach" podczas rozmowy kwalifikacyjnej i przygotowywania się do niej nie możesz zapomnieć? Najważniejsze to punktualność. Zawsze miej 10-15 min zapasu. To pozwoli ci nie wbiegać do pokoju w ostatniej chwili.

Uśmiech, przyjazna postawa i kontakt wzrokowy – pamiętaj o tym już od wejścia do firmy. Rekruterzy doskonale zdają sobie sprawę, że rozmowa kwalifikacyjna jest stresującym spotkaniem. Mimochodem sprawdzają, jak radzisz sobie w trudnych sytuacjach. O tym, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna i jaki ma przebieg, decyduje wiele czynników. Zadbaj, aby wszystko, na co masz wpływ, działało na twoją korzyść.

 

Jak zaprezentować się na rozmowie kwalifikacyjnej


Strój wyraża nie tylko naszą osobowość, ale również w pewien sposób buduje autorytet i jest wyrazem szacunku dla rozmówcy. Dlatego warto dobrze zastanowić się nad  wyborem  ubioru na rozmowę kwalifikacyjną. W tym przypadku lepsza od awangardowej śmiałości jest klasyczna, bezpieczna elegancja. Rozmowa kwalifikacyjna w banku będzie wymagać od kandydata większej powściągliwości w ubiorze niż np. w agencji reklamowej czy branży kosmetycznej. Przedstawiciele kreatywnych zawodów mogą pozwolić sobie na wybór nieco mniej oficjalnego stroju, ale warto pamiętać, że nasz ubiór ma przede wszystkim podkreślać profesjonalizm, a nie bogatą osobowość i duszę artysty. Poza kreatywnością w pracy wymaga się bowiem odpowiedzialności, skuteczności itd.

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Starszy Prawnik

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Opis stanowiska: samodzielna bieżąca obsługa klientów; udział w zespołach w ramach realizacji projektów biznesowych; prowadzenie sporów gospodarczych (samodzielnie lub w zespole) udział w negocjowaniu warunków transakcji; nadzór nad pracą młodszych prawników w ramach powierzonych...
  • Specjalista / Specjalistka ds. administracji zleceń

    DACHSER Sp. z o.o.   Dołuje, Stobno 65    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków przyjmowanie, weryfikacja i opracowywanie zleceń transportowych wprowadzanie dokumentacji przesyłek do systemu analizowanie raportów jakościowych; telefoniczny i mailowy kontakt z klientem awizacje przesyłek (telefoniczne oraz w systemach klientów) kontrolowanie...
  • Pracownik terminalu - Operator wózka widłowego

    DACHSER Sp. z o.o.   Dołuje, Stobno 65    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków rozładunki i załadunki przesyłek za pomocą wózka widłowego transport towarów w magazynie kompletacja zamówień dokumentowanie stwierdzonych rozbieżności praca w oparciu o wewnętrzne uregulowania i procedury dbałość o zachowanie zasad bezpieczeństwa i higieny...
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Młodszy Opiekun Klienta

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji metra Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 6 200 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    bezpośredni kontakt z klientem B2B; udział w wyjazdach i targach; aktywne pozyskiwanie klientów B2B; współpraca z innymi działami firmy; realizacja planów sprzedażowych;

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?