Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku

 
Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku

 

Język angielski stał się podstawową umiejętnością na rynku pracy. W zależności od branży wymagane poziomy różnią się od siebie (podstawowy, komunikatywny, branżowy itd.). Ich weryfikacji bardzo często służy rozmowa kwalifikacyjna po angielsku.


Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna po angielsku?

 

 

Między rozmową o pracę po angielsku i po polsku nie ma zbyt dużych różnic. Trzeba być jednak przygotowanym na to, że poza częścią werbalną kandydat będzie musiał wykonać test bądź napisać notatkę (w zależności od rodzaju pracy). Zdarza się, że część ustną w obcym języku przeprowadza native speaker bądź obcokrajowiec. Trzeba zatem być przygotowanym na konieczność rozumienia ze słuchu osoby z akcentem i używającej słownictwa branżowego.

 

Kiedy może okazać się, że rozmowa kwalifikacyjna (bądź jej część) będzie w języku angielskim?

 

W zasadzie zawsze, kiedy znajomość języka angielskiego jest wymagana na danym stanowisku i zostało to opisane w ogłoszeniu rekrutacyjnym. Z reguły pracodawcy, którzy wymagają znajomości komunikatywnej bądź średnio zaawansowanej uprzedzają przed spotkaniem, że jego częścią będzie rozmowa po angielsku. Robią to, by kandydat przygotował się psychicznie oraz po to, by ci, którzy skłamali na temat stopnia zaawansowania znajomości języka, po prostu zrezygnowali ze spotkania.

 

 

 

 

Przy wymaganiach biegłej znajomości języka kandydat nie jest z reguły uprzedzany o takim elemencie spotkania, a rekruter w trakcie rozmowy nierzadko bez zapowiedzi przechodzi na język angielski. Coraz częściej zdarza się również, że całe spotkanie prowadzone jest w tym języku. Wynika to z założenia, iż pytania po angielsku i cała rozmowa zweryfikują stopień deklarowanego zaawansowania. Biegła znajomość wymaga bowiem, iż kandydat powinien tak naprawdę odnaleźć się w każdej sytuacji i móc swobodnie porozmawiać na dowolny temat.

 

Rozmowa po angielsku – zwroty i słówka, jakie warto sobie przypomnieć

 

Jeżeli wiemy, że czeka nas rozmowa rekrutacyjna po angielsku, warto przypomnieć sobie słownictwo z następujących obszarów:
• słówka i zwroty branżowe związane ściśle z zadaniami i obowiązkami na danym stanowisku. W szczególności nomenklatura zastosowana w ogłoszeniu rekrutacyjnym (niezależnie od tego, w jakim języku zostało przygotowane),
• słowa i zwroty rekrutacyjne, by móc zrozumieć pytanie,
• nazwy ukończonych przez siebie szkół i kursów, zdobyte certyfikaty,
• słownictwo związane z firmą, do której kandydujemy – częstym pytaniem sprawdzającym poziom znajomości języka jest prośba, by kandydat opowiedział, co wie o firmie po angielsku,
• zwroty grzecznościowe (powitanie, podziękowanie).

 

Kandydaci, którzy często uczestniczą w rozmowach kwalifikacyjnych prowadzonych w języku angielskim wskazują również popularne wśród rekruterów tematy:
• Cechy osobowości kandydata – opis siebie po angielsku;
• Pytanie o wady i zalety, słabe i mocne strony po angielsku;
• Motywacje do pracy (dlaczego chce Pan/PANI u nas pracować);
• Plany rozwojowe, plany na przyszłość.

 

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – poziom podstawowy

 

Na wielu stanowiskach pracy (np. praca w gastronomii, sklepie) zaawansowany język angielski nie jest wymagany. Nie prowadzi się przecież z klientem dysput o życiu czy zaawansowanych negocjacji. W miejscach, w których ruch turystyczny czasem zdarza się na niewysokim poziomie, pracodawcy chętnie zatrudniają osoby z przynajmniej podstawową znajomością języka.

 

W takiej sytuacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej po angielsku większą uwagę rekruter przywiązuje do swobody posługiwania się językiem i przełamywania bariery kontaktu. To czy kandydat popełnia błędy gramatyczne jest mniej ważne. Większe znaczenie dla pracodawcy ma fakt, czy pracownik będzie miał odwagę się odezwać i spróbuje radzić sobie nawet z ograniczonym zasobem słów. Dlatego przy podstawowej znajomości języka angielskiego w czasie rozmowy kwalifikacyjnej należy skupić się przede wszystkim na opanowanie stresu i poradzeniu sobie z sytuacją.

 

Rozmowa kwalifikacyjna po angielsku – przygotowanie

 

Jeśli wybierasz się na rozmowę kwalifikacyjną i spodziewasz się tego, że będzie przeprowadzona w języku angielskim, poza przypomnieniem sobie słówek i zwrotów, przygotuj odpowiedzi na najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej.

 

Przećwicz (koniecznie na głos) opowiadanie o firmie, stanowisku oraz swoich własnych doświadczeniach. Najlepszym pomysłem jest przygotowanie listy 10-15 najpopularniejszych pytań kwalifikacyjnych i trening odpowiadania na nie.

 

Warto się nagrać i następnie odsłuchać. W trakcie analizowania odpowiedzi nie skupiaj się na tym, jak brzmi twój głos, ale na tym, jak wiele pojawia się w twojej wypowiedzi przerywników „yyyy”, czy nie mówisz bardzo szybko (świadczy to o wysokim poziomie stresu) oraz czy z nerwów nie zdarza ci się powiedzieć czegoś nieodpowiedniego. Czasem bywa tak, że kandydaci pod wpływem stresu zdradzają informację, których nie chcieli podawać na spotkaniu.
 
Najczęściej padające pytania na rozmowie kwalifikacyjnej po angielsku:
• Tell me a little about yourself.
• What do you know about this company?
• Why do you find this job interesting? / Why did you apply for this job?
• Why should we hire you?
• What is your greatest strength / weakness?
• What are your goals for the future? / Describe your career goals.
• Describe a difficult work situation / project and how you overcame it.
• What are you passionate about? / What is your hobby?
• Why are you leaving or have left your job?
• What was your biggest accomplishment (failure) on this position?
• Describe your dream job.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.
  • Specjalista ds. Marketingu

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Zakres obowiązków: Tworzenie i realizacja strategii marketingowych B2B, która wyróżni Vetlab na rynku. Tworzenie treści marketingowych (teksty, grafiki, prezentacje) i dbanie o ich spójność z wizerunkiem marki. Organizacja i udział w kongresach, targach i wydarzeniach branżowych, zarówno...
  • Specjalista ds. kontroli jakości

    Vetlab Sp. z o.o.   Warszawa, al.Krakowska 110/114    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 godz.
    Opis stanowiska: Laboratorium weterynaryjne Vetlab poszukuje doświadczonego Specjalisty ds. kontroli jakości, który dołączy do naszego zespołu. Osoba na tym stanowisku będzie odpowiedzialna za zapewnienie najwyższych standardów jakości w naszych procesach laboratoryjnych. Zakres...
  • Dom Pełen Energii Sp. z o.o.
    specjalista junior / mid / senior  pełny etat
    13 godz.
    Twój zakres obowiązków: planowanie, organizowanie i nadzorowanie budów domów jednorodzinnych; kontrola jakości oraz terminowości prac zleconych firmom podwykonawczym,; współpraca z kierownikiem budowy; nadzorowanie prac, zgodnie z kosztorysem i zawartą a umową z Inwestorem; kontakt z Inwestorami.
  • Młodszy Opiekun Klienta z językiem hiszpańskim

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji Metro Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   7 500 - 8 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    15 godz.
    Bezpośredni kontakt z klientem B2B w języku hiszpańskim i angielskim; Przygotowywanie ofert i zamówień; Udział w wyjazdach i targach; Aktywne wyszukiwanie i pozyskiwanie klientów B2B; Współpraca z innymi działami firmy; Realizacja planów sprzedażowych;
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   dziś wygasa
    specjalista (mid) / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Zakres obowiązków: czynny udział w procesie przygotowania oraz realizacji budowy: wykonywanie zestawień materiałowych i kosztorysów, nadzorowanie pracowników, koordynacja branżowa, tworzenie dokumentacji warsztatowej, wykonywanie dokumentacji powykonawczej, zamawianie materiałów produkcyjnych.

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?