Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Rekrutacja online a rekrutacja standardowa

Rekrutacja online a rekrutacja standardowa

 
Rekrutacja online a rekrutacja standardowa

Wielu pracodawców jest zdania, że tylko spotkanie rekrutacyjne twarzą w twarz pozwala na właściwą ocenę kandydata do pracy. Czy jest tak rzeczywiście? Nowe technologie oferują profesjonalne i pomysłowe narzędzia rekrutacji pracowników. Zatem która metoda prowadzenia naboru jest lepsza?

 

Rekrutacja standardowa

 

Obecnie nawet tzw. tradycyjna czy standardowa rekrutacja prawie zawsze zawiera elementy naboru online. Pierwszy etap – szukanie kandydatów i przeglądanie CV, listów motywacyjnych oraz innych dokumentów nadesłanych przez chętnych do pracy – odbywa się najczęściej przez internet. Od rekrutacji zdalnej ta standardowa różni się dopiero w kolejnych fazach, jak rozmowa kwalifikacyjna w siedzibie firmy czy wykonywane tam testy i zadania. Co przemawia za, a co przeciwko pozostawaniu przy tej tradycyjnej formule?

 

Zalety

Po pierwsze, właśnie to, że jest tradycyjna, a więc dobrze znana zarówno pracodawcom, jak i kandydatom. Znajomość poszczególnych etapów, wyćwiczenie ich przez obie strony redukuje stres i umożliwia skupienie się na celu naboru – znalezieniu odpowiedniej osoby na dane stanowisko. Rekrutacja standardowa jest zatem wyborem bezpiecznym.

 

Po drugie, osobiste spotkanie dostarcza bezcennych informacji, daleko wybiegających poza dane zamieszczone w formularzu zgłoszeniowym czy przez techniki autoprezentacji online stosowane przez kandydata. Poznanie osoby ubiegającej się o posadę jest pełniejsze, co może mieć znaczenie w przypadku dwóch podobnych kandydatur. Rekruter może np. kierować się tym, że jedna z osób sprawiała bardziej profesjonalne wrażenie, była pewniejsza siebie, bardziej entuzjastycznie podchodziła do nowego stanowiska itp.

 

Po trzecie wreszcie, tradycyjna rekrutacja to też okazja, by kandydat sprawdził, czy warunki pracy w firmie, panująca w niej atmosfera mu odpowiadają albo czy dojazd do placówki nie będzie dla niego zbyt długi i uciążliwy. Dzięki temu można uniknąć zatrudnienia osoby, która za chwilę zrezygnuje z pracy.

 

Wady

Główną wadą tradycyjnej rekrutacji jest to, że znacznie zawęża grono potencjalnych kandydatów. Nie każda osoba odpowiednia na stanowisko mieszka w pobliżu przedsiębiorstwa. Część specjalistów nie zdecyduje się na czasochłonną podróż do innej miejscowości tylko po to, by wziąć udział w rekrutacji – nawet jeśli byliby skłonni przeprowadzić się w razie propozycji zatrudnienia.

 

Stacjonarna rozmowa rekrutacyjna oznacza też mniejszą elastyczność w wyborze miejsca i czasu spotkania, co może dodatkowo zawężać krąg potencjalnych kandydatów.

 

Rozmowa kwalifikacyjna w biurze jest zwykle stresujące dla osób zgłaszających się do pracy. Napięcie może sprawić, że osoby potencjalnie idealne na dane stanowisko nie będą dość przekonujące dla rekrutera.

 

Rekrutacja online

 

Rekrutacja elektroniczna powoli staje się standardem. Osoby prowadzące nabór korzystają z różnych kanałów informacji – prowadzone są rozmowy kwalifikacyjne przez telefon, wideorozmowy albo czaty. Rekruter i kandydat czasem spotykają się na specjalnych platformach online, na których ten ostatni wykonuje zadania, pisze test czy odpowiada na pytania behawioralne. Wiele wskazuje na to, że taka jest przyszłość rozmowy o pracę. Jakie ma korzyści i wady?

 

Zalety

Do najważniejszych należy bardzo szeroki zasięg prowadzenia rekrutacji. Ułatwiony dostęp do naboru mają też osoby spoza regionu, dzięki czemu pracodawca może wybierać spośród najlepszych kandydatów z branży.

 

Rekrutacja pracowników online jest zwykle znacznie szybsza i pozwala na wyłonienie pracownika w kilka dni – a nie kilkanaście czy kilkadziesiąt, jak w przypadku tradycyjnego szukania pracowników. Od przejrzenia dokumentów nadesłanych pocztą elektroniczną do rozmowy wideo może minąć parę godzin. Łatwiej też ustalić dogodną porę spotkania dla obu stron.

 

Wideorozmowa jest specyficzną formą kontaktu, jednak daje dostatecznie dużo informacji, by obie strony mogły się wstępnie poznać. Ponadto rekruter widzi kandydata w jego codziennym otoczeniu, a także, jak ten sobie radzi z nowymi technologiami, co również może dostarczać danych na jego korzyść lub niekorzyść.

 

Wady

Nie każdy pracownik działu kadr ma właściwe przygotowanie do rekrutacji online. Niedoświadczony rekruter może zaakceptować kandydaturę osoby o niewielkich kompetencjach, która jednak potrafi umiejętnie zaprezentować się przez internet.

 

Ponadto, ponieważ jest to wciąż stosunkowo nowa technika, niektórzy pracodawcy i rekruterzy mogą mieć trudność w obsłudze nowoczesnych narzędzi rekrutacji.

 

Nabór online do pracy stacjonarnej nie daje też możliwości poznania warunków w siedzibie firmy, zobaczenia przyszłych współpracowników itp.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Starszy Prawnik

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Opis stanowiska: samodzielna bieżąca obsługa klientów; udział w zespołach w ramach realizacji projektów biznesowych; prowadzenie sporów gospodarczych (samodzielnie lub w zespole) udział w negocjowaniu warunków transakcji; nadzór nad pracą młodszych prawników w ramach powierzonych...
  • Specjalista / Specjalistka ds. administracji zleceń

    DACHSER Sp. z o.o.   Dołuje, Stobno 65    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków przyjmowanie, weryfikacja i opracowywanie zleceń transportowych wprowadzanie dokumentacji przesyłek do systemu analizowanie raportów jakościowych; telefoniczny i mailowy kontakt z klientem awizacje przesyłek (telefoniczne oraz w systemach klientów) kontrolowanie...
  • Pracownik terminalu - Operator wózka widłowego

    DACHSER Sp. z o.o.   Dołuje, Stobno 65    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków rozładunki i załadunki przesyłek za pomocą wózka widłowego transport towarów w magazynie kompletacja zamówień dokumentowanie stwierdzonych rozbieżności praca w oparciu o wewnętrzne uregulowania i procedury dbałość o zachowanie zasad bezpieczeństwa i higieny...
  • Młodszy Opiekun Klienta

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji metra Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 6 200 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    bezpośredni kontakt z klientem B2B; udział w wyjazdach i targach; aktywne pozyskiwanie klientów B2B; współpraca z innymi działami firmy; realizacja planów sprzedażowych;

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?