Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Pytania behawioralne na rozmowie kwalifikacyjnej – jak na nie odpowiedzieć?

Pytania behawioralne na rozmowie kwalifikacyjnej – jak na nie odpowiedzieć?

 
Pytania behawioralne na rozmowie kwalifikacyjnej – jak na nie odpowiedzieć?

Pytania behawioralne są jednym z rodzajów pytań używanych przez rekrutera podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Tak jak wskazuje ich nazwa, bazują one na sposobach reagowania kandydata w różnych sytuacjach, m. in. stresowych, wymagających refleksu czy związanych z osiągnięciem jakiegoś sukcesu. Można w skrócie powiedzieć, że są to pytania o to, jak się zachowaliśmy w określonej sytuacji w przeszłości.

 

Wywiad behawioralny na rozmowie kwalifikacyjnej

 

Pytania behawioralne z reguły rozpoczynają się od następujących zwrotów:
„Proszę, opowiedz mi o sytuacji kiedy...”
lub:
„Proszę opisać sytuację w której...”

 

Stosowanie pytań behawioralnych w rekrutacji opiera się na założeniu, że nasze zachowanie z przeszłości daje wskazówki o tym, jak się zachowamy w przyszłości oraz jakim typem osoby jesteśmy. Drugą funkcją tych pytań jest weryfikacja kwalifikacji i umiejętności. Jeśli na przykład informujemy potencjalnego pracodawcę, że sprawdzamy się w rozwiązywaniu konfliktów, musimy być przygotowani na opisanie sytuacji, w której musieliśmy załagodzić jakiś spór.

 

Ponieważ wywiad behawioralny wymaga przywoływanie własnych doświadczeń z przeszłości, odpowiedź na postawione pytania bez wcześniejszego przygotowania może być trudna. Dobrze jest zatem wcześniej zapoznać się z najpopularniejszymi pytaniami behawioralnymi i przygotować szkice odpowiedzi.

 

Wywiad behawioralny – przykładowe pytania

 

Rekruter może zwrócić się do nas z prośbą o opisanie sytuacji:
• w której musiałeś/musiałaś pracować w grupie (jaka była twoja rola i efekt dziań?),
• wyjątkowo stresującej (jak sobie z nim poradziłeś/poradziłaś?),
• doznałeś/doznałaś porażki zawodowej,
• w której osiągnąłeś/osiągnęłaś największy sukces,
• w której konieczne było podjęcie trudnej decyzji pod presją czasu,
• która wymagała od ciebie kreatywności, nieszablonowego podejścia,
• konfliktowej (jak udało ci się rozwiązać spór?).

 

Behawioralne pytania i odpowiedzi

 

Pytania behawioralne wymagają od nas przedstawienia wiarygodnych przykładów na nasze zachowanie z przeszłości. Jak się do tego zabrać? Dobrą metodą jest wykorzystanie trójstopniowego schematu zdarzenia, na który składają się:

1. opis sytuacji,
2. podjęte działania,
3. ostateczny wynik.

 

Innymi słowy najpierw opisujemy sytuację, w której się znaleźliśmy, a dopiero potem podjęte działania. Obu elementom poświęcamy mniej więcej tyle samo uwagi. Opis sytuacji powinien być dokładny, ponieważ przejście od razu do podjętych czynności może spowodować, że rekruter będzie widział wskazaną sytuację inaczej niż byśmy chcieli. Istotny jest też efekt działania, obrazujący nasze osiągnięcia.

 

Co najmniej tak samo ważny jak treść opowieści jest sposób, w jaki przekażemy ją rekruterowi. Dobrze opowiedziana historia jest kluczem do sukcesu, warto więc kilka razy powiedzieć ją sobie na głos w domu.

 

Jeśli okaże się, że żadne wcześniejsze doświadczenie nie odpowiada sytuacji, o której mówi rekruter, nie wahajmy się powiedzieć "nie wiem", "nic nie przychodzi mi do głowy". Zdarzają się przecież okoliczności, których nie doświadczyliśmy. Lepiej być szczerym niż zacząć na szybko wymyślać kłamstwa, przez które łatwo możemy się skompromitować.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Starszy Prawnik

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska: samodzielna bieżąca obsługa klientów; udział w zespołach w ramach realizacji projektów biznesowych; prowadzenie sporów gospodarczych (samodzielnie lub w zespole) udział w negocjowaniu warunków transakcji; nadzór nad pracą młodszych prawników w ramach powierzonych...
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Specjalista / Specjalistka ds. administracji zleceń

    DACHSER Sp. z o.o.   Dołuje, Stobno 65    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków przyjmowanie, weryfikacja i opracowywanie zleceń transportowych wprowadzanie dokumentacji przesyłek do systemu analizowanie raportów jakościowych; telefoniczny i mailowy kontakt z klientem awizacje przesyłek (telefoniczne oraz w systemach klientów) kontrolowanie...
  • Pracownik terminalu - Operator wózka widłowego

    DACHSER Sp. z o.o.   Dołuje, Stobno 65    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków rozładunki i załadunki przesyłek za pomocą wózka widłowego transport towarów w magazynie kompletacja zamówień dokumentowanie stwierdzonych rozbieżności praca w oparciu o wewnętrzne uregulowania i procedury dbałość o zachowanie zasad bezpieczeństwa i higieny...
  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie wszystkich obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?