Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

 
Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Wstęp

Od dawna wyczekiwany telefon zadzwonił i dostaliśmy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną. Rekruter nalegał by spotkanie odbyło się już pojutrze. Pełni pozytywnych myśli, praktycznie pewni swojego zatrudnienia zupełnie bez przygotowania przystąpiliśmy do rozmowy. To była prawdziwa katastrofa, zaskoczeni pytaniami, zestresowani nie potrafiliśmy wydusić z siebie słowa. Nie dostaliśmy pracy, na której bardzo nam zależało.

By ten czarny scenariusz nie stał się rzeczywistością do rozmowy kwalifikacyjnej musimy się bardzo dokładnie przygotować. Zastosowanie się do poniższych rad na pewno zminimalizuje ryzyko porażki i pozwoli nam na przystąpienie do rozmowy kwalifikacyjnej na partnerskich warunkach.

1. Zebranie informacji o firmie

Informacje o firmie są nam potrzebne na każdym etapie rekrutacji. Po raz pierwszy przydają się już w momencie podejmowania decyzji i wysyłania swojej aplikacji na interesujące nas ogłoszenie. Dane firmowe, misja, wartości, zatrudnienie, profil działalności, przydadzą się nam równie często na rozmowach, kiedy rekruter będzie chciał sprawdzić naszą wiedzą i zaangażowanie. Wiedza o firmie świadczy bowiem o tym, że interesujemy się organizacją, w której chcemy pracować..

Informacje o firmie znajdziemy przede wszystkim w Internecie, prasie, czasem w pismach branżowych. Bazą naszych poszukiwań jest oczywiście strona internetowa firmy, do której aplikujemy.

2. Zebranie informacji o stanowisku

By uzyskać informacje o stanowisku, czasem wystarczy przeczytać dobrze sformułowane ogłoszenie o pracę. By uzupełnić dodatkowo tę wiedzę, warto przejrzeć konkurencyjne ogłoszenia, oraz opis typowego stanowiska pracy w danej branży. O ile praca, o którą się staramy nie jest wysoce specjalistyczna, stosunkowo łatwo powinniśmy zebrać niezbędne informacje, które pozwolą nam lepiej orientować się w danym temacie.
Taka orientacja na pewno zrobi dobre wrażenie na osobie, z którą będziemy rozmawiali. Jeśli znamy stanowisko, umiemy o nim mówić, zdajemy sobie sprawę, co jest w danej pracy najważniejsze z pewnością uda nam się bardziej przekonująco przedstawić swoją kandydaturę.

3. Zebranie i zestawienie najważniejszych informacji o swojej osobie

Przed rozmową kwalifikacyjną najlepiej jest usiąść z kartką, wypisać wszystkie swoje najważniejsze umiejętności, kwalifikacje, osiągnięcia, oraz cechy które przydadzą się na pewno na oferowanym stanowisku. Trzeba się też skupić, na wartościach, jakie możemy wnieść do firmy, korzyściach z zatrudnienia naszej osoby.

Następnie należy skupić się na swoim doświadczeniu zawodowym, pod kątem historii zatrudnienia i rzeczach, za które w pracy odpowiadaliśmy. Jeśli było tego dużo, warto dokładnie przypomnieć sobie najważniejsze historie, osiągnięcia, problemy, które rozwiązaliśmy. Dzięki temu, później, już podczas rozmowy, łatwiej nam będzie mówić o sobie.

4. Opracowanie przykładowej listy pytań, które na pewno się pojawią

Przy rozmowach kwalifikacyjnych niektóre pytania pojawiają praktycznie ze 100% pewnością. Możemy się praktycznie założyć, że pierwsze pytanie jakie otrzymamy będzie brzmiało:
"Proszę opowiedzieć mi coś o sobie"
Jest to "żelazne" rozpoczęcie rozmowy kwalifikacyjnej na większość stanowisk. Na pewno padnie i na pewno trzeba się do niego przygotować, bo wbrew pozorom odpowiedź na nie, nie jest łatwa i jednoznaczna. Do grupy pytań, których możemy się spodziewać zaliczamy też następujące:

1. Jakie są Pani / Pana słabe strony?
2. Jakie są Pani / Pana mocne strony?
3. Dlaczego zdecydowała się Pan / Pani kandydować na to stanowisko?
4. Dlaczego uważa Pan / Pani, że powinniśmy zatrudnić właśnie Pana / Panią?
5. Dlaczego zmienia Pan / Pani pracę?
6. Dlaczego odszedł Pan z poprzedniej pracy?
7. Co będzie Pan / Pani robił / a za 5 lat?

Nie należy nigdy liczyć na to, że trudne pytania się nie pojawią. Jest olbrzymie prawdopodobieństwo, że rekruter o to zapyta, bo to jest cel rozmowy kwalifikacyjnej. Rekruter szuka mocnych i słabych punktów i na tej podstawie wybiera najlepszego kandydata. Jeśli słabe punkty są w przewadze, a mocnych stron nie uda się nam pokazać, nie liczmy na pracę. Oprócz przedstawionej listy warto się też zastanowić, jakie jest najtrudniejsze pytanie, które moglibyśmy otrzymać i jak w takiej sytuacji na nie odpowiemy.


5. Przygotowanie pytań, na które my chcielibyśmy uzyskać odpowiedzi

Oprócz opracowania listy pytań, które może nam zadać pracodawca, powinniśmy również przygotować listę pytań, które my chcielibyśmy zadać pracodawcy. Bardzo często na rozmowie kwalifikacyjnej pada pytanie ze strony rekrutera, czy mamy do niego jakieś pytania, czy czegoś chcielibyśmy się dowiedzieć. Jeśli zadamy jakieś pytania, będzie to dobrze świadczyło o naszym zainteresowaniu ofertą..
Przykładowe pytania jakie możemy zadać mogą być następujące:

W którym miejscu struktury organizacyjnej znajduje się stanowisko?
Jaki element przeważa w pracy?
Jakie są najważniejsze wyzwania stojące przed pracownikiem w chwili obecnej?

6. Ocena czasu dotarcia do pracodawcy

Przed rozmową kwalifikacyjną, jeśli siedziba pracodawcy znajduje się w sporej odległości od naszego miejsca zamieszkania warto jest przećwiczyć trasę. Na przykład dzień przed rozmową wsiąść do autobusu i przejechać od domu do siedziby pracodawcy, odnaleźć budynek i jednocześnie zmierzyć czas dojazdu. Jest to ważne, by w ostatniej chwili nie organizować trasy, bo może się okazać, że się spóźnimy.

7. Trening rozmowy kwalifikacyjnej

Kiedy już wszystkie elementy naszego wystąpienia są gotowe, pozostaje nam je przetrenować. Przygotowujemy listę 10-15 pytań, które mogą się pojawić, a następnie przygotowujemy sobie odpowiedzi, które ćwiczymy przed lustrem.
Jeśli posiadamy odpowiedni sprzęt, a przynajmniej dyktafon, nagrajmy swoje odpowiedzi, tak jakbyśmy rzeczywiście byli na rozmowie kwalifikacyjnej. Dobrze jest jeśli mamy kamerę na której będziemy mogli zaobserwować również swoje zachowanie. Ćwiczymy odpowiedzi, kilka kilkanaście razy, do czasu aż jesteśmy całkowicie zadowoleni z efektu. Eksperci ostrzegają jednak czasem by się nie przetrenować. Zbyt "gładkie" odpowiadanie przestaje być po prostu naturalne.
Jeśli ktoś z naszych znajomych będzie chciał i potrafił wystąpić w roli rekrutera otrzymamy od razu informację zwrotną o tym co zdaniem naszego kolegi lub koleżanki moglibyśmy poprawić.
Niezależnie od tego jaką formę przybierze nasze przygotowanie, na pewno warto przećwiczyć ten element, szczególnie jeżeli wiemy, że wystąpienia werbalne są naszym słabym punktem.

Zakończenie

Dobre wrażenie wywierane na rozmowie kwalifikacyjnej, to kwestia ćwiczenia i przygotowania. Wykorzystanie opisanych rad na pewno pozwoli nam wypaść lepiej oraz zminimalizować swoje słabsze punkty.

 

 

25.07.2006 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Inżynier ds. Infrastruktury Technicznej i Konserwacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    6 godz.
    Opis stanowiska: Przygotowanie obiektów do otwarcia oraz udział w odbiorach inwestycji. Nadzór nad przeglądami technicznymi i konserwacją budynków oraz instalacji. Koordynacja napraw, modernizacji i rozbudowy infrastruktury. Współpraca z zewnętrznymi serwisami technicznymi i remontowymi....
  • Specjalista / Specjalistka ds. Obsługi Gwarancyjnej

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    6 godz.
    Opis stanowiska: Obsługa klienta – przyjmowanie zgłoszeń, diagnozowanie usterek oraz nadzorowanie ich usuwania. Współpraca z generalnymi wykonawcami, firmami budowlanymi oraz wewnętrznymi działami firmy. Prowadzenie odbiorów mieszkań oraz archiwizacja dokumentacji technicznej.
  • Kierownik Projektu ds. Inwestycji Budowlanych

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat
    6 godz.
    Opis stanowiska: Kompleksowe zarządzanie projektami budowlanymi od pozwolenia na budowę po przekazanie nieruchomości do użytkowania. Nadzór nad budżetem, harmonogramem oraz dokumentacją techniczną projektów. Koordynacja odbiorów końcowych inwestycji oraz optymalizacja kosztów realizacji....
  • Asystent / Asystentka Projektanta Konstrukcji Budowlanych

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski, ul. Kwiatkowskiego 20    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    7 godz.
    Twój zakres obowiązków: Jeśli czujesz się Projektantem / Konstruktorem z powołania…. chcesz się rozwijać i doskonalić? Chcesz pracować w nowoczesnym zespole konstruktorskim, wykorzystującym nowoczesne oprogramowanie, w tym 3D? Chcesz rozwijać swoje doświadczenie w pracy...
  • VENS sp. z o.o.
    specjalista senior / mid / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Kierowanie pracami rozbudowy istniejącego zakładu. Zarządzanie realizacją projektów infrastrukturalnych (modernizacja systemów wentylacyjnych i przeciwpożarowych). Prowadzenie projektów zgodnie z wymogami oraz przepisami prawa budowlanego. Współpraca z zespołami zaangażowanymi w...
  • Młodszy mikrobiolog - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Zakres obowiązków: wykonywanie analiz mikrobiologicznych (posiewy, identyfikacja, antybiogramy), konsultowanie wyników badań, prowadzenie dokumentacji.

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?