Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Proces rekrutacji: symptomy, po których poznasz nieodpowiedniego kandydata do pracy

Proces rekrutacji: symptomy, po których poznasz nieodpowiedniego kandydata do pracy

 
Proces rekrutacji: symptomy, po których poznasz nieodpowiedniego kandydata do pracy

Proces rekrutacyjny, zwłaszcza gdy potrzebne są złożone narzędzia rekrutacyjne, z punktu widzenia pracodawcy jest czasochłonny i kosztowny, podobnie, jak wdrażanie nowego pracownika. Dlatego ważne, aby wybrać trafnie i spośród setek kandydatów wyselekcjonować tego, który ma odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, ale też po prostu dogada się z resztą zespołu w codziennej pracy.

 

Już na etapie selekcji CV zazwyczaj udaje się odrzucić osoby, niemające potencjalnie szans, by sprawdzić się w firmie. Zdarza się jednak także, że ktoś z perfekcyjnym życiorysem podczas spotkania kwalifikacyjnego okazuje się dalekim od ideału rozmówcą. Oto 10 pierwszych symptomów, po których można poznać nieodpowiedniego kandydata do pracy.

 

1. Spóźnia się na spotkanie rekrutacyjne

 

W każdym poradniku dla poszukiwaczy pracy czołową radą jest: unikaj spóźnień. Mimo tego rekruterzy wciąż spotykają niepunktualnych kandydatów i słyszą te same wymówki: korki, spóźniony autobus, przebita opona w aucie.

 

2.Nie informuje o spóźnieniu

 

Samo spóźnienie nie jest jeszcze niewybaczalnym błędem. Trudno jednak traktować poważnie kandydata, który o tym, że nie stawi się na czas, nawet nie poinformuje rekrutera. Takie zachowanie warto potraktować jako sygnał ostrzegawczy, bo skoro rozmowa kwalifikacyjna nie była wystarczająco ważnym powodem do punktualności, to czy można oczekiwać, że będzie nim poranne zebranie w pracy?

 

3. Jest nieprzygotowany do rozmowy rekrutacyjnej

 

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej, sprawdzenie informacji o firmie, świadczy o tym, że kandydat traktuje spotkanie rekrutacyjne poważnie. Brak choćby podstawowej wiedzy o działalności potencjalnego pracodawcy jest ważną wskazówką, że to nie będzie wymarzony, zaangażowany pracownik.

 

4. Jest arogancki

 

Twierdzi, że zna wszelkie narzędzia pracy, wypowiada się o sobie w superlatywach, ale obca jest mu etykieta i szacunek do rozmówcy. Być może wg niego aroganckie zachowanie pracownika ma pokazać pewność siebie, to, ile firma zyska, zatrudniając tak wykwalifikowaną, a przy tym wygadaną osobę.

 

5. Żuje gumę podczas spotkania

 

Takie zachowanie jest po prostu nieeleganckie i lekceważące. To brak elementarnej wiedzy w zakresie zasad savoir-vivre’u, trudno więc wymagać od kogoś, kto żuje gumę, prowadząc rozmowę, że będzie wiedział, jak zachowywać się w kontaktach z klientami czy współpracownikami.

 

6. Ma nieodpowiedni strój

 

Choć nie szata zdobi człowieka, profesjonalny wizerunek i schludny strój na rozmowę kwalifikacyjną powinny być normą. Nie wszyscy kandydaci jednak interpretują ów profesjonalizm w wyglądzie tak samo.

 

7. Rozmawia tylko o wynagrodzeniu

 

Pieniądze są oczywiście niezwykle istotną kwestią, ale warto pamiętać, że nie tylko one motywują do sumiennego wykonywania obowiązków. Jeśli czas na pytania na rozmowie kwalifikacyjnej kandydat wykorzystuje jedynie na omówienie kwestii finansowych, zapewne odgrywają one dla niego najistotniejszą rolę. Są ważniejsze niż rozwój zawodowy, lojalność wobec pracodawcy czy stosunki międzyludzkie w zespole.

 

8. Interesują go tylko benefity pozapłacowe

 

Podobnie jak z wynagrodzeniem, benefity pozapłacowe mają motywować i zachęcać do pracy, ale nie powinny być jedynym punktem zainteresowania potencjalnego pracownika.

 

9. Niepochlebnie wyraża się o poprzednim pracodawcy

 

Mój poprzedni szef był bardzo niekompetentny/ niczego mnie nie nauczył/ dostał stanowisko po znajomości/ kompromitował się na każdym roku/ w tajemnicy powiem, że zwolnił mnie z zazdrości i strachu, że zajmę jego miejsce… Co powinien zrobić  rekruter, który zadawszy pytania na rozmowie o pracę o poprzednie miejsce zatrudnienia, słyszy argumenty w podobnym tonie? Przede wszystkim zastanowić się, czy po przyjęciu takiego pracownika za jakiś czas nowy przełożony nie stałby się podmiotem podobnych oskarżeń.

 

10. Kłamie na temat zdobytego doświadczenia

 

Jeśli pytania na rozmowie kwalifikacyjnej wykażą, że kandydat podkolorował swoje CV, warto poznać przyczyny tego stanu rzeczy, jednak trudno byłoby zaufać takiej osobie w przyszłości. Odpowiedź na pytanie, czy tomoże być idealny kandydat do pracy, nasuwa się sama.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Starszy Prawnik

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska: samodzielna bieżąca obsługa klientów; udział w zespołach w ramach realizacji projektów biznesowych; prowadzenie sporów gospodarczych (samodzielnie lub w zespole) udział w negocjowaniu warunków transakcji; nadzór nad pracą młodszych prawników w ramach powierzonych...
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Specjalista / Specjalistka ds. administracji zleceń

    DACHSER Sp. z o.o.   Dołuje, Stobno 65    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków przyjmowanie, weryfikacja i opracowywanie zleceń transportowych wprowadzanie dokumentacji przesyłek do systemu analizowanie raportów jakościowych; telefoniczny i mailowy kontakt z klientem awizacje przesyłek (telefoniczne oraz w systemach klientów) kontrolowanie...
  • Pracownik terminalu - Operator wózka widłowego

    DACHSER Sp. z o.o.   Dołuje, Stobno 65    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków rozładunki i załadunki przesyłek za pomocą wózka widłowego transport towarów w magazynie kompletacja zamówień dokumentowanie stwierdzonych rozbieżności praca w oparciu o wewnętrzne uregulowania i procedury dbałość o zachowanie zasad bezpieczeństwa i higieny...
  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie wszystkich obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?