Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
O co i jak pytać pracodawcę na rozmowie kwalifikacyjnej?

O co i jak pytać pracodawcę na rozmowie kwalifikacyjnej?

 
O co i jak pytać pracodawcę na rozmowie kwalifikacyjnej?

Rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko okazja do znalezienia się w krzyżowym ogniu pytań rekrutera. W trakcie każdego z takich spotkań przychodzi moment, w którym to kandydat może wykazać się inicjatywą i zadać pracodawcy własne pytania. To również bardzo ważny element decydujący o możliwym rekrutacyjnym sukcesie. Dlatego tak istotna jest wiedza o tym, jakie pytania i w jak sposób zadawać, by zbudować profesjonalny wizerunek.

 

Oprócz tego, o co warto pytać, równie ważne jest, w jaki sposób zgłaszać swoje wątpliwości, by zostało to odczytane np. nie jak dowód ignorancji, ale integralna część procesu rekrutacji. Pamiętajmy: pytania od kandydata to też ważny element rozmowy. Zbytnie rozluźnienie, poczucie, że rozmowa zbliża się do upragnionego końca (oraz pokazanie tego rekruterowi) mogą sprawić, że z mozołem budowany obraz kandydata jako osoby zaangażowanej oraz posiadającej liczne zalety może ulegnie na koniec niekorzystnej zmianie.

 

Pytania – na końcu czy na początku?

 

Który moment w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej jest najbardziej odpowiedni do zadawania przygotowanych pytań? Zazwyczaj rekruterzy proponują, by zadawać im pytania pod koniec spotkania. To bardzo logiczne założenie, zazwyczaj bowiem większość wątpliwości kandydata jest rozwiewana we wcześniejszych częściach spotkania. Jeśli pracodawca np. na początku rozmowy nie zasygnalizuje przebiegu spotkania i nie określi czasu na pytania ze strony kandydata, aplikant może sam wyjść z taką inicjatywą, wtedy, gdy będzie czuł, że rozmowa dobiega końca.

 

Pytać czy nie pytać?

 

Wiele osób zastanawia się, czy pytania na rozmowie kwalifikacyjnej zadawane przez kandydata nie wpłyną negatywnie na wynik rekrutacji. Wolą stworzyć wrażenie bezproblemowości, które wg nich ma też podnieść komfort rozmowy. Niestety nie jest to najlepszy pomysł. Z punktu widzenia wizerunkowego właściwszym zachowaniem jest przygotowanie i zadanie przemyślanych pytań. W ten sposób kandydat podkreśla zaangażowanie w proces rekrutacji. Odpowiedź przecząca na pytanie „Czy ma Pan/Pani jakieś pytania?” może bowiem zostać odebrana jako przejaw braku chęci do podjęcia pracy oraz lekceważące traktowanie rekrutera.

 

O co pytać podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

 

Wiele początkowych wątpliwości kandydata, co do stanowiska, rozwieje się w trakcie rozmowy. Jednak często zdarza się, że rekruter nie wspomni lub też nie pogłębi ważnych dla kandydata kwestii.

 

Jakie pytania zadać na rozmowie kwalifikacyjnej? To w dużej mierze zależy od zainteresowań i potrzeb kandydata. Jeśli w codziennej pracy są dla niego ważne relacje międzyludzkie w zespole, dobrym pomysłem może być zadanie kilku pytań o liczbę osób w dziale oraz o krótką ich charakterystykę. W ten sposób kandydat może się dowiedzieć wiele na temat klimatu panującego wśród pracowników oraz zastanowić się, czy taka właśnie atmosfera mu odpowiada.

 

W dzisiejszej zawodowej rzeczywistości bardzo istotne jest stałe podnoszenie własnych kwalifikacji oraz zdobywanie nowych umiejętności. Warto również i tę kwestię poruszyć w trakcie spotkania rekrutacyjnego. Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej dotyczą właśnie możliwości rozwoju (udziału w kursach, projektach, szkoleniach) czy awansu. Zadanie tego typu pytań pozwoli wzmocnić wizerunek kandydata zmotywowanego do pracy oraz zainteresowanego dłuższą współpracą z firmą.

 

Bardzo ważne jest również dopytanie o szczegóły stanowiska – o dodatki pozapłacowe, system premiowy. Można też spytać o to, czy występuje konieczność pracy w nadgodzinach. Jednak zdania na temat tego pytania są podzielone (niektórzy odbierają je negatywnie, interpretując jako niechęć do zaangażowania się w pracę). Nie warto również zwlekać z rozwianiem swoich wątpliwości na temat konieczności wyjazdów służbowych. Wiele firm posiada wewnętrzne ustalenia co do preferowanego codziennego ubioru. Dobrze poznać je wcześniej, by nie zostać zaskoczonym ograniczeniami np. co do obowiązujących kolorów czy formalnego stylu. Wyjaśnienie kwestii dress code’u pozwoli właściwie przygotować się do pracy i uniknąć krępujących sytuacji.

 

O co nie wolno pytać na rozmowie kwalifikacyjnej

 

Oprócz wymienionych przykładów, ważne jest też, by wiedzieć, czego nie robić na rozmowie kwalifikacyjnej – jakich pytań nie zadawać. Ogólna odpowiedź brzmi: takich, które świadczą o braku przygotowania i lekceważącym stosunku do pracodawcy, np.:
- Czym zajmuje się państwa firma?
- Kiedy mogę wziąć pierwsze wolne dni?

 

Jak zapytać o wynik rozmowy kwalifikacyjnej?

 

Rzadko się zdarza, by od razu po rozmowie kwalifikacyjnej rekruter oznajmiał, jaki jest jej wynik. Nie należy też o to dopytywać. Problem należy rozwiązać w inny sposób – pytając o dalsze procedury rekrutacji. Należy dowiedzieć się, w jakim terminie aplikant otrzyma odpowiedź od firmy i w jakiej formie nastąpi kontakt(mailowo, telefonicznie).

 

Mimo tego, że według specjalistów pytania powinny zajmować 20% całkowitego czasu rozmowy, a odpowiedzi 80%, to właściwy wybór oraz przygotowanie swoich wątpliwości, które zostaną zadane na rozmowie kwalifikacyjnej mogą pomóc w zbudowaniu profesjonalnego, zaangażowanego wizerunku kandydata i osiągnąć sukces rekrutacyjny.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta z językiem angielskim

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji Metro Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat   7 500 - 8 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    kontakt z klientem B2B w języku angielskim; ofertowanie i przygotowanie zamówień; uczestnictwo w targach branżowych; pozyskiwanie klientów B2B;
  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Magazynier Lotniczy

    HPD Südliche Weinstraße GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twoje kluczowe obowiązki: Budowa i rozbiórka ładunków lotniczych. Zabezpieczanie ładunków i towarów w magazynie. Obsługa przyjęć i wydań towarów magazynowych. Sieciowanie palet lotniczych. Sortowanie, liczenie, kontrolowanie i przygotowywanie towarów do transportu lotniczego....
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    7 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...
  • Specjalista / Specjalistka ds. gwarancji i usterek

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    7 godz.
    Opis stanowiska: Kontakt z klientem – odpowiadanie za komunikację z klientem (od przyjęcia zgłoszenia aż po rozwiązanie usterki). Diagnoza i ocena usterek powstałych na inwestycjach mieszkaniowych. Koordynacja usuwania usterek z generalnym wykonawcą oraz firmami budowlanymi. Wewnętrzna...
  • Project Manager (PRS)

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat
    7 godz.
    Opis stanowiska: Zarządzanie projektami R4R od pozwolenia na budowę do przekazania nieruchomości do użytkowania. Nadzór nad realizacją założeń budżetowych oraz harmonogramu procesu inwestycyjnego. Prowadzenie odbiorów końcowych inwestycji w imieniu spółki. Nadzór nad poprawnością...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.