Kreowanie wizerunku osobistego to cała seria zabiegów, dzięki którym prezentujemy się dokładnie tak, jak chcemy. Stojąc przed dylematem, w co się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną, pamiętajmy, że lepiej przesadzić z elegancją niż prezentować się nie dość starannie.
Ubranie na rozmowę kwalifikacyjną dla pań – na lato i zimę
Jeszcze kilka lat temu, kandydatki do pracy w wielu branżach obowiązywały ścisłe wytyczne odnośnie wyglądu. Kostium (którego nie należy mylić z garsonką) był dla kobiety strojem absolutnie podstawowym, jeśli chodzi o wydarzenia służbowe. Panie wybierały go w wersji ze spódnicą. Przypomnijmy, że kostium składa się z żakietu (marynarki) na podszewce i spódnicy lub spodni. Pod żakiet zakłada się bluzkę, unikając dużych dekoltów, odsłoniętych brzuchów, rozchodzących się zapięć, przezroczystości.
Współcześnie kostium czy garsonka dla młodych ludzi brzmią dość enigmatycznie, a kandydaci do pracy stawiają na większą swobodę w wyrażaniu swojego wizerunku. Nie jest jednak tak, że w tej kwestii ubioru przestały obowiązywać jakiekolwiek zasady. Jeśli chcemy wyglądać elegancko i prfesjonalnie preznetować się na rozmowie kwalifikacyjnej zapomnijmy o jeansach i minispódnicy czy długiej, zwiewnej sukience. Klasyczny zestaw marynarka plus spódnica bądź spodnie, dopełniony przez zakryte buty na obcasie (nie większym niż 7 cm) i elegancką bluzkę to zawsze poprawny wybór.
Jeśli chodzi o kolory, szarość i granat są uważane za najbardziej biznesowe. Ten pierwszy ma świadczyć o naszej wiarygodności i stateczności, drugi – to kolor komunikacji i otwartości.
Spódnica do kostiumu nie może być zbyt obcisła. Będzie nie tylko krępować ruchy, ale też znacznie skróci się przy siadaniu. Mówi się o trzech dopuszczalnych długościach spódnicy, mierzonych, kiedy stoimy:
- trzy palce przed kolano,
- trzy palce za kolano,
- trzy palce za najgrubszą część łydki.
Kolejna ważna kwestia: zawsze zakrywamy nogi i upał nie jest tu wcale wyjątkiem. Ubranie na rozmowę kwalifikacyjną latem musi być równie eleganckie, co zimą. Rajstopy czy pończochy są obowiązkowe. Muszą być oczywiście w nieskazitelnym stanie – zaciągnięcia czy przebarwienia są niedopuszczalne.
Wybierając ubranie na rozmowę kwalifikacyjną zimą, zrezygnujmy z zabawnych czapek z pomponem czy kolorowych szalików. Jesteśmy oceniani już od przekroczenia progu firmy, zatem nasze wierzchnie okrycie musi pasować do stylizacji. Zniweczy ją także sportowa kurtka. Zamiast niej postawmy na płaszcz.
Fryzura na rozmowę kwalifikacyjną
Strój wybrany, ale na tym kreowanie wizerunku się nie kończy. Kolejne kwestie, na które należy zwrócić uwagę i dobrze zaplanować to fryzura, makijaż, manicure i biżuteria. Jeśli włosy sięgają dalej niż do ramion, można je spiąć. Klasyczny kok czy koński ogon w zupełności wystarczą. Fryzura ma być gładka i skromna. Zbytnia ekstrawagancja może zadziałać na naszą niekorzyść.
Makijaż na rozmowę kwalifikacyjną
Jaki makijaż na rozmowę kwalifikacyjną wybrać? Przede wszystkim lekki i świeży. Od lat styliści niezmiennie jako paletę do codziennego makijażu proponują te kolory, które naturalnie można znaleźć na kobiecej twarzy: od kości słoniowej począwszy, przez brązy, beże i brzoskwinie. Unikajmy ciemnych cieni, nie przesadźmy też z ilością pudru. Główną zasadą jest umiar.
Jeśli chodzi o paznokcie, również nie wybierajmy krzykliwych, jaskrawych kolorów i wzorów. Rekruter ma zobaczyć w nas przede wszystkim profesjonalnego pracownika. To bardzo ważne, jeśli stanowisko wiąże się np. z obsługą klienta.
Biżuteria na rozmowę kwalifikacyjną
Biżuteria powinna dopełniać całość. Od tego, w jakich kolorach wybierzemy ubranie na rozmowę kwalifikacyjną, uzależnijmy wybór dodatków. Niech przyświeca nam minimalizm. Unikajmy biżuterii etnicznej, mieszania na sobie metali o różnej temperaturze, akcesoriów zbyt dużych czy przyciągających uwagę. Pamiętajmy, że biżuteria zmienia również optycznie nasze proporcje – bardzo krótki łańcuszek skraca i pogrubia szyję, a nisko zawieszony wydłuży ją i wyszczupli cała sylwetkę.
Warto pamiętać, że dla niektórych zawodów zegarek jest podkreśleniem prestiżu lub wiarygodności. Dlatego na rozmowę można wybrać klasyczny, prosty model, który będzie pasował do reszty wizerunku.
Na czym polega kreowanie wizerunku
Kreowanie swojego wizerunku to zadanie, na które trzeba patrzeć całościowo. Droga marynarka zda się na nic, jeśli zestawimy ją z ubłoconymi butami i niedbałą fryzurą. Choć wygląd zewnętrzy nie przesądza o tym, czy dostaniemy pracę, czy też nie, dobry, profesjonalny look na pewno sprawi, że będziemy pewniejsze siebie. A to bardzo ważne podczas rozmowy kwalifikacyjnej.