Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Kilka słów o sobie – co można powiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Kilka słów o sobie – co można powiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej?

 
Kilka słów o sobie – co można powiedzieć o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej?

Kilka słów o sobie w teorii to nic trudnego. Przecież każdy wie, kim jest, czym się zajmuje i czym może się pochwalić. W praktyce jednak, kiedy pada prośba o opowiedzenie czegoś o sobie na rozmowie kwalifikacyjnej, wielu kandydatów nie ma pojęcia, co powiedzieć, zastyga bez ruchu i po chwili… mówi cokolwiek, aby uniknąć niezręcznej ciszy. Jestem Kasia, szukam pracy jako sprzedawca. Lubię sport i podróże… to zdecydowanie za mało, aby zainteresować rekrutera! Co można powiedzieć o sobie na rozmowie o pracę? Oto garść ważnych wskazówek.

 

Opowiedz coś o sobie – jak odpowiadać na rozmowie o pracę?


Na rozmowach o pracę jest parę kwestii, które porusza się zawsze. Dlatego warto przygotować sobie wcześniej odpowiedzi, zastanowić się, jakie są nasze największe osiągnięcia, jakie słabe strony wymienić na rozmowie kwalifikacyjnej. Należy umieć uzasadnić, czemu chcemy pracować w danej firmie i oczywiście płynnie powiedzieć coś o sobie.

Opowiedz coś o sobie może paść na samym początku rozmowy i to świetna okazja, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie. Wypowiedź powinna być zwięzła, ale ciekawa. Nie chodzi o wymienianie stanowisk pracy opisanych w CV czy wyliczanie swoich kompetencji miękkich – te dane rekruter ma w życiorysie. Najpierw warto zastanowić się, jak chce się być odbieranym.

Zauważmy różnicę w tych dwóch przykładach:

Szukam pracy sprzedawcy, bo lubię kontakt z ludźmi i mam w tym już doświadczenie. Moje hobby to sport.

Od 5 lat pracuję jako sprzedawca w sklepie z odzieżą, lubię tę pracę i uważam, że mam bardzo dobry kontakt z klientami. Szukam nowej pracy, bo zależy mi na rozwoju zawodowym, a wydaje mi się, że w państwa firmie miałabym taką możliwość. W wolnym czasie biegam, aktualnie przygotowuję się do półmaratonu.

Obie wypowiedzi mogły należeć do tej samej osoby. Różnią się jednak diametralnie. W drugiej wersji mamy mnóstwo konkretów, pokazanie swoich zalet, planów na przyszłość i szczegóły na temat zainteresowań. Czy warto wspominać o swoim hobby, jeśli nie ma nic wspólnego ze stanowiskiem? Tak, bo mamy szansę nawiązać z rekruterem nić porozumienia i przejść choćby na chwilę na mniej formalny ton rozmowy, zwłaszcza jeśli nasz rozmówca ma podobne zainteresowania.


Co jest najważniejsze, kiedy rekruter pyta, kim jesteśmy?

 

  • Konkrety – informacje, ile lat doświadczenia mamy w branży, liczby świadczące o sukcesach zawodowych, przykłady naszych osiągnięć, wspomnienie o kwalifikacjach, których wymaga pracodawca.
  • Szczerość – nie koloryzujmy i nie nadużywajmy superlatyw.
  • Trzymanie się tematu – unikajmy dygresji i przechodzenia do innych tematów. Wypowiedź powinna być zwięzła i logiczna.

 

Powiedź coś o sobie – co odpowiedzieć na początku ścieżki zawodowej?


Jeśli dopiero zaczynamy karierę zawodową, może nam się wydawać, że w odpowiedzi na: proszę powiedzieć coś o sobie, niewiele mamy do powiedzenia. To błąd! Zaproszenie na rozmowę świadczy o tym, że nasze CV spełniło wymagania pracodawcy, a więc mamy realną szansę na pracę. Warto więc odnieść się do ogłoszenia, wspomnieć o wykształceniu, cechach i umiejętnościach, które mamy i które są przydatne na danym stanowisku. Najlepiej podać przykład, kiedy wykorzystujemy nasze atuty. Np.: Jestem osobą dobrze zorganizowaną, odpowiedzialną i bardzo komunikatywną. Myślę, że dzięki tym cechom zostałem wybrany na przewodniczącego szkoły. Jeśli możemy pochwalić się jakąś pozazawodową aktywnością, np. wolontariatem, prowadzeniem bloga na interesujący temat itd. – jak najbardziej warto to zrobić.

 

Proszę powiedzieć coś o sobie –  czego unikać?


Jak wspomniano wyżej, unikajmy ogólników i pustych haseł. Zamiast tego skupmy się na konkretach. Wypowiedź powinna być spójna, ale niezbyt długa. Można też nawiązać do przedstawionych w ogłoszeniu wymagań.

Czego nie mówić? Przede wszystkim wystrzegajmy się kłamstwa. Wcześniej czy później wyjdzie ono na jaw, pozbawiając nas szansy na pracę. Nie mówmy też o sprawach osobistych. Informację, że szukamy zatrudnienia, bo mamy do spłacenia duży kredyt, zachowajmy dla siebie. Rozmowa kwalifikacyjna nie jest też miejscem do omawiania spraw osobistych. Warto w tym miejscu przypomnieć, że rekruter nie ma prawa wypytywać nas o plany rodzicielskie, stan cywilny czy to, z kim mieszkamy. Takie informacje nie są bowiem potrzebne do przyjęcia kogoś do pracy.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Młodszy Specjalista ds. Obsługi Klienta z językiem angielskim

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji Metro Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat   7 500 - 8 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    kontakt z klientem B2B w języku angielskim; ofertowanie i przygotowanie zamówień; uczestnictwo w targach branżowych; pozyskiwanie klientów B2B;
  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    3 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Magazynier Lotniczy

    HPD Südliche Weinstraße GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 godz.
    Twoje kluczowe obowiązki: Budowa i rozbiórka ładunków lotniczych. Zabezpieczanie ładunków i towarów w magazynie. Obsługa przyjęć i wydań towarów magazynowych. Sieciowanie palet lotniczych. Sortowanie, liczenie, kontrolowanie i przygotowywanie towarów do transportu lotniczego....
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    7 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...
  • Specjalista / Specjalistka ds. gwarancji i usterek

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    7 godz.
    Opis stanowiska: Kontakt z klientem – odpowiadanie za komunikację z klientem (od przyjęcia zgłoszenia aż po rozwiązanie usterki). Diagnoza i ocena usterek powstałych na inwestycjach mieszkaniowych. Koordynacja usuwania usterek z generalnym wykonawcą oraz firmami budowlanymi. Wewnętrzna...
  • Project Manager (PRS)

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat
    7 godz.
    Opis stanowiska: Zarządzanie projektami R4R od pozwolenia na budowę do przekazania nieruchomości do użytkowania. Nadzór nad realizacją założeń budżetowych oraz harmonogramu procesu inwestycyjnego. Prowadzenie odbiorów końcowych inwestycji w imieniu spółki. Nadzór nad poprawnością...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.