Garnitur i reklamówka. Żakiet, koszula i duża pleciona torba. Już na pierwszy rzut oka te rzeczy do siebie nie pasują. Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, aby nie popełnić modowego faux pas?
Dress code – rozmowa kwalifikacyjna
Dress code, czyli profesjonalna etykieta ubioru i doboru garderoby dla kobiet i mężczyzn, jest bardzo ważny w oficjalnych sytuacjach. Pamiętajmy, że nasz pierwszy kontakt z potencjalnym pracodawcą, a zatem i to, jak jesteśmy ubrani, w dużym stopniu świadczy o tym, jak nas będzie później postrzegać.
Przede wszystkim ubierzmy się schludnie i w dobrym tonie. I nie chodzi jedynie o drobne plamy czy pomięte kołnierzyki – tutaj sprawa jest jasna – nie tylko na rozmowie kwalifikacyjnej źle o nas świadczą. Wymogów jest zdecydowanie więcej.
Rozmowa o pracę – jak się ubrać, porady dla pań
Jak się ubierać, aby dobrze wypaść? W większości prywatnych firm nie ma sztywnych ram. Pamiętajmy jednak, że także z tego, jak się prezentujemy, rekruter wyciąga wnioski i nawet, jeśli atmosfera w firmie wydaje się luźniejsza, należy ubrać się elegancko. Załóżmy, że dwie kandydatki o podobnych kwalifikacjach ubiegają się o stanowisko handlowca w jednej firmie. Obie wiedzą, że rozmowa kwalifikacyjna to oficjalne spotkanie i wymaga odpowiedniego stroju, dlatego wybrały zestaw: biała koszula, spódnica do kolan i marynarka oraz klasyczne, czarne szpilki.
Pierwsza ma dzienny, niezbyt mocny makijaż, ułożone włosy, paznokcie w kolorze nude. Druga z kolei postawiła na ciężki, bardziej imprezowy make-up (miał jej dodać pewności siebie). Włosy co prawda rozczesała, jednak nie do końca wyglądają tak, jak miały wyglądać w założeniu. Jej paznokcie „zdobi” hybryda, którą od tygodnia planuje zdjąć, ale w natłoku obowiązków nie znalazła na to czasu.
Nie trzeba przeprowadzać specjalistycznych analiz, by odgadnąć, która z kandydatek wywrze na rekruterze lepsze wrażenie. Ten siłą rzeczy może pomyśleć, że jeśli ktoś nie dba o szczegóły wyglądu, wielce prawdopodobne, że nie przywiązuje uwagi także do niuansów w pracy.
Strój na rozmowę kwalifikacyjną – zasady ubioru mężczyzn
Rozmowa kwalifikacyjna to nie miejsce na ubranie na luzie. W co powinni zaopatrzyć się panowie? Garnitur jest zawsze na czasie. Tyle, że np. kamizelka przyda się na bardziej eleganckie okazje i lepiej zostawić ją w domu. W większości przypadków wystarczy marynarka, koszula i eleganckie spodnie. Jeansy na rozmowę kwalifikacyjną to nie najlepszy wybór. Najlepiej będzie także nie przesadzić z drobiazgami. Zbyt dużo biżuterii, kolczyki w uszach, sportowy zegarek do eleganckich ubrań mogą zdyskwalifikować kandydata np. na managera. Panowie powinni też pamiętać o dbałości o szczegóły. Brudnych butów czy zaniedbanych paznokci nie zrekompensuje nawet najdroższy garnitur.
Rozmowa kwalifikacyjna – ubiór latem
Rozmowa kwalifikacyjna latem wymaga takiego samego przygotowania, jak i w każdą inną porę roku. Upał nie może być pretekstem do odsłaniania ramion i zakładania przewiewnych sukienek w kwiaty czy szortów. Pamiętajmy, że niezależnie od okoliczności, miejsca spotkania, pory dnia czy temperatury, obowiązują nas identyczne zasady. W upał można zrezygnować z marynarki, postawić na lżejsze, ale wciąż eleganckie tkaniny. Panie, mimo wysokiej temperatury, powinny założyć rajstopy, a panów obowiązują długie spodnie.