Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

 
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Garnitur i reklamówka. Żakiet, koszula i duża pleciona torba. Już na pierwszy rzut oka te rzeczy do siebie nie pasują. Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, aby nie popełnić modowego faux pas?

 

Dress code – rozmowa kwalifikacyjna


Dress code, czyli profesjonalna etykieta ubioru i doboru garderoby dla kobiet i mężczyzn, jest bardzo ważny w oficjalnych sytuacjach. Pamiętajmy, że nasz pierwszy kontakt z potencjalnym pracodawcą, a zatem i to, jak jesteśmy ubrani, w dużym stopniu świadczy o tym, jak nas będzie później postrzegać.

Przede wszystkim ubierzmy się schludnie i w dobrym tonie. I nie chodzi jedynie o drobne plamy czy pomięte kołnierzyki – tutaj sprawa jest jasna – nie tylko na rozmowie kwalifikacyjnej źle o nas świadczą. Wymogów jest zdecydowanie więcej.

 

Rozmowa o pracę – jak się ubrać, porady dla pań


Jak się ubierać, aby dobrze wypaść? W większości prywatnych firm nie ma sztywnych ram. Pamiętajmy jednak, że także z tego, jak się prezentujemy, rekruter wyciąga wnioski i nawet, jeśli atmosfera w firmie wydaje się luźniejsza, należy ubrać się elegancko. Załóżmy, że dwie kandydatki o podobnych kwalifikacjach ubiegają się o stanowisko handlowca w jednej firmie. Obie wiedzą, że rozmowa kwalifikacyjna to oficjalne spotkanie i wymaga odpowiedniego stroju, dlatego wybrały zestaw: biała koszula, spódnica do kolan i marynarka oraz klasyczne, czarne szpilki.

Pierwsza ma dzienny, niezbyt mocny makijaż, ułożone włosy, paznokcie w kolorze nude. Druga z kolei postawiła na ciężki, bardziej imprezowy make-up (miał jej dodać pewności siebie). Włosy co prawda rozczesała, jednak nie do końca wyglądają tak, jak miały wyglądać w założeniu. Jej paznokcie „zdobi” hybryda, którą od tygodnia planuje zdjąć, ale w natłoku obowiązków nie znalazła na to czasu.

Nie trzeba przeprowadzać specjalistycznych analiz, by odgadnąć, która z kandydatek wywrze na rekruterze lepsze wrażenie. Ten siłą rzeczy może pomyśleć, że jeśli ktoś nie dba o szczegóły wyglądu, wielce prawdopodobne, że nie przywiązuje uwagi także do niuansów w pracy.

 

Strój na rozmowę kwalifikacyjną – zasady ubioru mężczyzn


Rozmowa kwalifikacyjna to nie miejsce na ubranie na luzie. W co powinni zaopatrzyć się panowie? Garnitur jest zawsze na czasie. Tyle, że np. kamizelka przyda się na bardziej eleganckie okazje i lepiej zostawić ją w domu. W większości przypadków wystarczy marynarka, koszula i eleganckie spodnie. Jeansy na rozmowę kwalifikacyjną to nie najlepszy wybór. Najlepiej będzie także nie przesadzić z drobiazgami. Zbyt dużo biżuterii, kolczyki w uszach, sportowy zegarek do eleganckich ubrań mogą zdyskwalifikować kandydata np. na managera. Panowie powinni też pamiętać o dbałości o szczegóły. Brudnych butów czy zaniedbanych paznokci nie zrekompensuje nawet najdroższy garnitur.

 

Rozmowa kwalifikacyjna – ubiór latem

 

Rozmowa kwalifikacyjna latem wymaga takiego samego przygotowania, jak i w każdą inną porę roku. Upał nie może być pretekstem do odsłaniania ramion i zakładania przewiewnych sukienek w kwiaty czy szortów. Pamiętajmy, że niezależnie od okoliczności, miejsca spotkania, pory dnia czy temperatury, obowiązują nas identyczne zasady. W upał można zrezygnować z marynarki, postawić na lżejsze, ale wciąż eleganckie tkaniny. Panie, mimo wysokiej temperatury, powinny założyć rajstopy, a panów obowiązują długie spodnie.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Starszy Prawnik

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Opis stanowiska: samodzielna bieżąca obsługa klientów; udział w zespołach w ramach realizacji projektów biznesowych; prowadzenie sporów gospodarczych (samodzielnie lub w zespole) udział w negocjowaniu warunków transakcji; nadzór nad pracą młodszych prawników w ramach powierzonych...
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Specjalista / Specjalistka ds. administracji zleceń

    DACHSER Sp. z o.o.   Dołuje, Stobno 65    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków przyjmowanie, weryfikacja i opracowywanie zleceń transportowych wprowadzanie dokumentacji przesyłek do systemu analizowanie raportów jakościowych; telefoniczny i mailowy kontakt z klientem awizacje przesyłek (telefoniczne oraz w systemach klientów) kontrolowanie...
  • Pracownik terminalu - Operator wózka widłowego

    DACHSER Sp. z o.o.   Dołuje, Stobno 65    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków rozładunki i załadunki przesyłek za pomocą wózka widłowego transport towarów w magazynie kompletacja zamówień dokumentowanie stwierdzonych rozbieżności praca w oparciu o wewnętrzne uregulowania i procedury dbałość o zachowanie zasad bezpieczeństwa i higieny...
  • Kierownik Robót

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    Do obowiązków kierownika robót należeć będzie wykonywanie wszystkich obowiązków przewidzianych w aktualnie obowiązujących przepisach prawa w tym prawa budowlanego i aktach wykonawczych tego prawa.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?