Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

 
Jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Garnitur i reklamówka. Żakiet, koszula i duża pleciona torba. Już na pierwszy rzut oka te rzeczy do siebie nie pasują. Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną, aby nie popełnić modowego faux pas?

 

Dress code – rozmowa kwalifikacyjna


Dress code, czyli profesjonalna etykieta ubioru i doboru garderoby dla kobiet i mężczyzn, jest bardzo ważny w oficjalnych sytuacjach. Pamiętajmy, że nasz pierwszy kontakt z potencjalnym pracodawcą, a zatem i to, jak jesteśmy ubrani, w dużym stopniu świadczy o tym, jak nas będzie później postrzegać.

Przede wszystkim ubierzmy się schludnie i w dobrym tonie. I nie chodzi jedynie o drobne plamy czy pomięte kołnierzyki – tutaj sprawa jest jasna – nie tylko na rozmowie kwalifikacyjnej źle o nas świadczą. Wymogów jest zdecydowanie więcej.

 

Rozmowa o pracę – jak się ubrać, porady dla pań


Jak się ubierać, aby dobrze wypaść? W większości prywatnych firm nie ma sztywnych ram. Pamiętajmy jednak, że także z tego, jak się prezentujemy, rekruter wyciąga wnioski i nawet, jeśli atmosfera w firmie wydaje się luźniejsza, należy ubrać się elegancko. Załóżmy, że dwie kandydatki o podobnych kwalifikacjach ubiegają się o stanowisko handlowca w jednej firmie. Obie wiedzą, że rozmowa kwalifikacyjna to oficjalne spotkanie i wymaga odpowiedniego stroju, dlatego wybrały zestaw: biała koszula, spódnica do kolan i marynarka oraz klasyczne, czarne szpilki.

Pierwsza ma dzienny, niezbyt mocny makijaż, ułożone włosy, paznokcie w kolorze nude. Druga z kolei postawiła na ciężki, bardziej imprezowy make-up (miał jej dodać pewności siebie). Włosy co prawda rozczesała, jednak nie do końca wyglądają tak, jak miały wyglądać w założeniu. Jej paznokcie „zdobi” hybryda, którą od tygodnia planuje zdjąć, ale w natłoku obowiązków nie znalazła na to czasu.

Nie trzeba przeprowadzać specjalistycznych analiz, by odgadnąć, która z kandydatek wywrze na rekruterze lepsze wrażenie. Ten siłą rzeczy może pomyśleć, że jeśli ktoś nie dba o szczegóły wyglądu, wielce prawdopodobne, że nie przywiązuje uwagi także do niuansów w pracy.

 

Strój na rozmowę kwalifikacyjną – zasady ubioru mężczyzn


Rozmowa kwalifikacyjna to nie miejsce na ubranie na luzie. W co powinni zaopatrzyć się panowie? Garnitur jest zawsze na czasie. Tyle, że np. kamizelka przyda się na bardziej eleganckie okazje i lepiej zostawić ją w domu. W większości przypadków wystarczy marynarka, koszula i eleganckie spodnie. Jeansy na rozmowę kwalifikacyjną to nie najlepszy wybór. Najlepiej będzie także nie przesadzić z drobiazgami. Zbyt dużo biżuterii, kolczyki w uszach, sportowy zegarek do eleganckich ubrań mogą zdyskwalifikować kandydata np. na managera. Panowie powinni też pamiętać o dbałości o szczegóły. Brudnych butów czy zaniedbanych paznokci nie zrekompensuje nawet najdroższy garnitur.

 

Rozmowa kwalifikacyjna – ubiór latem

 

Rozmowa kwalifikacyjna latem wymaga takiego samego przygotowania, jak i w każdą inną porę roku. Upał nie może być pretekstem do odsłaniania ramion i zakładania przewiewnych sukienek w kwiaty czy szortów. Pamiętajmy, że niezależnie od okoliczności, miejsca spotkania, pory dnia czy temperatury, obowiązują nas identyczne zasady. W upał można zrezygnować z marynarki, postawić na lżejsze, ale wciąż eleganckie tkaniny. Panie, mimo wysokiej temperatury, powinny założyć rajstopy, a panów obowiązują długie spodnie.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    1 dni
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 dni
    Twój zakres obowiązków: Jeśli czujesz się Projektantem / Konstruktorem z powołania…. chcesz się rozwijać i doskonalić? Chcesz pracować w nowoczesnym zespole konstruktorskim, wykorzystującym nowoczesne oprogramowanie, w tym 3D? Chcesz rozwijać swoje doświadczenie w pracy...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista senior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 dni
    Twój zakres obowiązków: Jeśli czujesz się Projektantem / Konstruktorem z powołania…. chcesz się rozwijać i doskonalić? Chcesz pracować w nowoczesnym zespole konstruktorskim, wykorzystującym nowoczesne oprogramowanie, w tym 3D? Chcesz rozwijać swoje doświadczenie w pracy...
  • Account Coordinator

    MAOBI Group   Warszawa    praca hybrydowa / stacjonarna   za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   7 000 - 9 500 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Twój zakres obowiązków: Kontakt z pracownikami tymczasowymi, zarządzanie ich czasem pracy i układanie grafików. Wpływ na zespołową realizacje projektów rekrutacyjnych z obszaru transportu. Zarządzanie bazą pracowników tymczasowych oraz aspektami ich codziennej pracy na terenie Niemiec...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    2 dni
    Zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Wykonywanie rysunków z rozkrojami płyt. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Współpraca z...
  • Starszy specjalista ds. księgowości

    MAOBI Group   Trójmiasto    praca hybrydowa
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 12 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Zakres obowiązków: Nadzór i koordynacja wybranych procesów finansowych w grupie spółek: Zarządzanie obiegiem dokumentów księgowych oraz zapewnienie ich poprawności i zgodności z obowiązującymi przepisami; Optymalizacja procesów dotyczących obiegu dokumentów w firmie; Tworzenie i...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.