Czy jest coś, co sprawia, że jedno zadanie pochłania cię bez reszty, a inne zupełnie nie? Pieniądze, satysfakcja, a może strach przed konsekwencjami? Co cię najbardziej motywuje do pracy? I jak trafnie ująć to w słowa podczas rozmowy kwalifikacyjnej?
Co motywuje cię do pracy
Od tego, czy obowiązujący w danej firmie system motywowania jest skuteczny, w dużej mierze zależy, czy pracownicy będą wydajni, zaangażowani i lojalni. Pytając, co cię motywuje do pracy, rekruter chce dowiedzieć się, jakie warunki i okoliczności będą dla ciebie najlepsze, czy jest szansa, byś rozwinął skrzydła firmie.
Załóżmy, ze ubiegasz się o pracę w dwóch konkurencyjnych przedsiębiorstwach i w obu możemy uzyskać wynagrodzenie na podobnym poziomie. W pierwszej z nich masz możliwość piątkowej pracy z domu, a czwartek to owocowy dzień. W drugiej firmie czas pracy nie jest elastyczny, ale możesz liczyć na bezpłatne zajęcia z angielskiego i karnet na siłownię. Co motywuje do pracy bardziej? Tak naprawdę wybór zależy od indywidualnych potrzeb i predyspozycji każdego z nas.
M.in. rodzice chcący spędzać więcej czasu z dzieckiem mogą uznać za najatrakcyjniejszą opcję pracy zdalnej, a kurs językowy wyda im się stratą czasu. Ktoś, kto chce podnieść kompetencje, wybierze firmę, która wspiera naukę.
Co cię motywuje do pracy – rozmowa kwalifikacyjna
Czynników motywacyjnych jest naprawdę dużo. Nie wszystkie z nich są jednak odpowiednie, by podać je podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Rekruter na pytanie „Co pana motywuje do pracy?” raczej nie oczekuje odpowiedzi w stylu „Zadłużyłem się i muszę wyjść na prostą, więc szukam pracy” albo „Chciałbym pracować w innej firmie, wasza jest etapem, na drodze do mojego celu” czy też „Strach przed tym, że zostanę zwolniony”. Trzeba oczywiście być szczerym, ale lepiej wykazać się odrobiną dyplomacji. Zamiast posiłkować się gotowymi odpowiedziami lepiej przed samym sobą postawić pytanie: „Co mnie motywuje do pracy?”.
Jedną z dość bezpiecznych opcji odpowiedzi jest rozwój. Dążenie do pogłębiania swoich kompetencji, sprawdzenia się w innych niż dotychczas zadaniach albo ucieczka przed rutyną w stronę ambitnych wyzwań. Pamiętaj jednak, by te słowa umieć uzasadnić i by były one wiarygodne oraz adekwatne do stanowiska, na które aplikujesz. Jeśli jest ono dokładnie takie bądź nawet niższe niż poprzednie, to trudno mówić o spektakularnym kroku w przód.
Co motywuje ludzi do pracy – badania
Badania nad czynnikami motywacji to ważny obszar w psychologii, zajmowali się nimi m.in. Masłow czy Herzberg. Choć pieniądze wydają się najbardziej oczywistym i najsilniejszym motywatorem, nie zawsze nim są. Poza finansami do pracy motywuje m.in. atmosfera zaufania i wsparcia w zespole, możliwość rozwoju, warunki pracy, jasne zasady awansowania, stosunki międzyludzkie.
Zadaniem managerów jest odnalezienie tych czynników, które dla konkretnego pracownika są motywujące i dobranie ich tak, aby zapewnić motywację na odpowiednim poziomie. Pamiętajmy o tym fakcie, przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej.