Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Jak pozytywnie przejść rozmowę kwalifikacyjna? Porady, jak odnieść sukces i dostać pracę

Jak pozytywnie przejść rozmowę kwalifikacyjna? Porady, jak odnieść sukces i dostać pracę

 
Jak pozytywnie przejść rozmowę kwalifikacyjna? Porady, jak odnieść sukces i dostać pracę

Jak pozytywnie przejść rozmowę kwalifikacyjna? Porady, jak odnieść sukces i dostać pracęRozmowa kwalifikacyjna ma kilka celów, które na różny sposób będzie chciał zrealizować rekruter. Przede wszystkim jest to okazja do lepszego poznania kandydata.

 

Możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu pociąga za sobą zdobycie wiedzy z zakresu umiejętności interpersonalnych oraz autoprezentacji kandydata. Jest to również szansa na poznanie oczekiwań finansowych osoby starającej się o dane stanowisko. Ponadto pozwala określić jej motywację do rozwoju. Te dwa wspomniane obszary są trudno sprawdzalne jedynie na podstawie przesłanych aplikacji. Dlatego możemy być pewni, że rekruter zwróci na nie uwagę.

 

Jak rozmawiać na rozmowie kwalifikacyjnej o pieniądzach

 

Rozmowa w sprawie pracy to zazwyczaj spory stres dla kandydata. Do jej najmniej lubianych momentów należy pytanie o oczekiwania finansowe. Jak zaprezentować się pozytywnie w tym elemencie rozmowy o pracę?

 

Przede wszystkim przed spotkaniem zależy sprawdzić średnie zarobki na stanowisku, na które aplikujemy. Jeśli jesteśmy pewni swoich umiejętności i czujemy, że będziemy dużym wsparciem dla firmy, możemy zaproponować sumę trochę wyższą niż średnia dla danej profesji. W sytuacji, gdy czujemy, że nie jesteśmy idealnym kandydatem, pozostańmy przy średnich zarobkach.

 

Bardzo źle widziane jest popadanie w skrajności. Podawanie nierealnych, zawyżonych propozycji zarobków może przyczynić się do natychmiastowego zdyskwalifikowania takiego kandydata. Z drugiej strony podawanie bardzo niskich stawek może zniechęcić rekrutera, który uzna, że ma do czynienia osobą zdesperowaną lub pozbawioną profesjonalnej wiedzy na temat wynagrodzeń na danym stanowisku.

 

O czym mówić na rozmowie kwalifikacyjnej – kłamstwo nie popłaca

 

Cechą, którą bardzo cenią pracodawcy, jest szczerość. Kłamstwo w CV lub w czasie rozmowy kwalifikacyjnej to najgorsze, co możemy zrobić. Pracodawcy oraz rekruterzy potrafią łatwo wyczuć, że kompetencje, które opisywaliśmy w CV jako wybitne, wcale takie nie są. Jeśli przyłapią nas na niewiedzy i z odpowiedzi wywnioskują, że było to świadome zawyżenie własnych umiejętności, mogą bardzo szybko zakończyć rekrutację.

 

Kłamstwo i naciąganie rzeczywistości nie opłaca się również w przypadku wpisanych do CV informacji o zainteresowaniach. Dla rekrutera bardzo istotnym sygnałem może być niewiedza na temat pasji, które wpisał kandydat w tej rubryce. Raczej nie będzie chciał budować relacji służbowych z osobą, która nie jest wiarygodna.

 

O czym mówić na rozmowie kwalifikacyjnej

 

Częstym błędem jest zbyt pobieżne przygotowanie się merytoryczne do rozmowy. Może ono okazać się dyskwalifikujące dla kandydata. Dlatego warto przed spotkaniem gruntownie sprawdzić stan swojej wiedzy, wymaganej w danej branży.

 

Powtórzmy sobie również oczywiste kwestie dotyczące własnego doświadczenia, jak zakres dotychczas wykonywanych obowiązków czy szczegóły drogi zawodowej. Stres w trakcie rekrutacji może pozbawić nas pewności siebie i doprowadzić do luk w pamięci. Dukanie i plątanie się podczas wyjaśnień, co robiliśmy w poprzedniej pracy, sprawi wrażenie, że nie jesteśmy całkiem szczerzy. Gruntowna powtórka z przeszłości, upewnienie się co do wiedzy na temat działalności firmy pozwolą zapanować nad swoimi emocjami i zrobić wrażenie osoby rzetelnej, pewnej siebie i kompetentnej.

 

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej przychodzi również moment na zadawanie pytań przez kandydata. Do tej części spotkania też należy się przygotować. W tej części rozmowy warto pytać na przykład o kulturę organizacyjną firmy czy możliwości dalszego rozwoju. Umiejętność zadawania właściwych pytań może pomóc w przekonaniu rekrutera, że naprawdę zależy nam na pracy.

 

Jak wypaść dobrze na rozmowie o pracę – kiedy podać rękę

 

Istotną kwestią jest też to, jak zachować się na rozmowie rekrutacyjnej. Przed spotkaniem należy rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące sposobu zachowania w danym środowisku/branży i ogólnych zasad savoir-vivre’u. Pamiętajmy o podaniu ręki i przywitaniu się ze wszystkimi uczestnikami spotkania – a nie tylko z tą osobą, która się do nas bezpośrednio zwraca. Uścisk dłoni następuje zarówno na początku, jak i na końcu spotkania, chyba że rekruter wyraźnie daje do zrozumienia, że wystarczy słownie wyrażona grzeczność. Niedopuszczalne jest całowanie kogokolwiek w dłoń oraz inne gesty świadczące o poufałości i naruszające osobistą przestrzeń uczestników rozmowy rekrutacyjnej.

 

Jednocześnie lepsze wrażenie robią osoby, które zachowują się w sposób dość swobodny. Mile widziana jest tzw. otwarta postawa ciała. Przykładem jest gestykulowanie bądź po prostu swobodne ruchy dłońmi, zamiast trzymania ich kurczowo zaciśniętych na kolanach, pozwoli zrobić wrażenie osoby rozluźnionej i pewnej siebie. Mowa ciała podczas rozmowy o pracę ma duże znaczenie. Jeśli mamy wątpliwość, jak się zachować i co powiedzieć, podążajmy za werbalnymi i niewerbalnymi wskazówkami rekrutera i dostosujmy do zwyczajów panujących w firmie.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Kierownik Robót Budowlanych

    kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 godz.
    Zarządzanie i kierowanie budową w oparciu o dokumentacje techniczna, pozwolenie na budowę i obowiązujące przepisy prawa; Wypełnianie obowiązków kierownika budowy;
  • Starszy Prawnik

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Opis stanowiska: samodzielna bieżąca obsługa klientów; udział w zespołach w ramach realizacji projektów biznesowych; prowadzenie sporów gospodarczych (samodzielnie lub w zespole) udział w negocjowaniu warunków transakcji; nadzór nad pracą młodszych prawników w ramach powierzonych...
  • Specjalista / Specjalistka ds. administracji zleceń

    DACHSER Sp. z o.o.   Dołuje, Stobno 65    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków przyjmowanie, weryfikacja i opracowywanie zleceń transportowych wprowadzanie dokumentacji przesyłek do systemu analizowanie raportów jakościowych; telefoniczny i mailowy kontakt z klientem awizacje przesyłek (telefoniczne oraz w systemach klientów) kontrolowanie...
  • Pracownik terminalu - Operator wózka widłowego

    DACHSER Sp. z o.o.   Dołuje, Stobno 65    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    19 godz.
    Twój zakres obowiązków rozładunki i załadunki przesyłek za pomocą wózka widłowego transport towarów w magazynie kompletacja zamówień dokumentowanie stwierdzonych rozbieżności praca w oparciu o wewnętrzne uregulowania i procedury dbałość o zachowanie zasad bezpieczeństwa i higieny...
  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    19 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.