Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Jak pozytywnie przejść rozmowę kwalifikacyjna? Porady, jak odnieść sukces i dostać pracę

Jak pozytywnie przejść rozmowę kwalifikacyjna? Porady, jak odnieść sukces i dostać pracę

 
Jak pozytywnie przejść rozmowę kwalifikacyjna? Porady, jak odnieść sukces i dostać pracę

Jak pozytywnie przejść rozmowę kwalifikacyjna? Porady, jak odnieść sukces i dostać pracęRozmowa kwalifikacyjna ma kilka celów, które na różny sposób będzie chciał zrealizować rekruter. Przede wszystkim jest to okazja do lepszego poznania kandydata.

 

Możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu pociąga za sobą zdobycie wiedzy z zakresu umiejętności interpersonalnych oraz autoprezentacji kandydata. Jest to również szansa na poznanie oczekiwań finansowych osoby starającej się o dane stanowisko. Ponadto pozwala określić jej motywację do rozwoju. Te dwa wspomniane obszary są trudno sprawdzalne jedynie na podstawie przesłanych aplikacji. Dlatego możemy być pewni, że rekruter zwróci na nie uwagę.

 

Jak rozmawiać na rozmowie kwalifikacyjnej o pieniądzach

 

Rozmowa w sprawie pracy to zazwyczaj spory stres dla kandydata. Do jej najmniej lubianych momentów należy pytanie o oczekiwania finansowe. Jak zaprezentować się pozytywnie w tym elemencie rozmowy o pracę?

 

Przede wszystkim przed spotkaniem zależy sprawdzić średnie zarobki na stanowisku, na które aplikujemy. Jeśli jesteśmy pewni swoich umiejętności i czujemy, że będziemy dużym wsparciem dla firmy, możemy zaproponować sumę trochę wyższą niż średnia dla danej profesji. W sytuacji, gdy czujemy, że nie jesteśmy idealnym kandydatem, pozostańmy przy średnich zarobkach.

 

Bardzo źle widziane jest popadanie w skrajności. Podawanie nierealnych, zawyżonych propozycji zarobków może przyczynić się do natychmiastowego zdyskwalifikowania takiego kandydata. Z drugiej strony podawanie bardzo niskich stawek może zniechęcić rekrutera, który uzna, że ma do czynienia osobą zdesperowaną lub pozbawioną profesjonalnej wiedzy na temat wynagrodzeń na danym stanowisku.

 

O czym mówić na rozmowie kwalifikacyjnej – kłamstwo nie popłaca

 

Cechą, którą bardzo cenią pracodawcy, jest szczerość. Kłamstwo w CV lub w czasie rozmowy kwalifikacyjnej to najgorsze, co możemy zrobić. Pracodawcy oraz rekruterzy potrafią łatwo wyczuć, że kompetencje, które opisywaliśmy w CV jako wybitne, wcale takie nie są. Jeśli przyłapią nas na niewiedzy i z odpowiedzi wywnioskują, że było to świadome zawyżenie własnych umiejętności, mogą bardzo szybko zakończyć rekrutację.

 

Kłamstwo i naciąganie rzeczywistości nie opłaca się również w przypadku wpisanych do CV informacji o zainteresowaniach. Dla rekrutera bardzo istotnym sygnałem może być niewiedza na temat pasji, które wpisał kandydat w tej rubryce. Raczej nie będzie chciał budować relacji służbowych z osobą, która nie jest wiarygodna.

 

O czym mówić na rozmowie kwalifikacyjnej

 

Częstym błędem jest zbyt pobieżne przygotowanie się merytoryczne do rozmowy. Może ono okazać się dyskwalifikujące dla kandydata. Dlatego warto przed spotkaniem gruntownie sprawdzić stan swojej wiedzy, wymaganej w danej branży.

 

Powtórzmy sobie również oczywiste kwestie dotyczące własnego doświadczenia, jak zakres dotychczas wykonywanych obowiązków czy szczegóły drogi zawodowej. Stres w trakcie rekrutacji może pozbawić nas pewności siebie i doprowadzić do luk w pamięci. Dukanie i plątanie się podczas wyjaśnień, co robiliśmy w poprzedniej pracy, sprawi wrażenie, że nie jesteśmy całkiem szczerzy. Gruntowna powtórka z przeszłości, upewnienie się co do wiedzy na temat działalności firmy pozwolą zapanować nad swoimi emocjami i zrobić wrażenie osoby rzetelnej, pewnej siebie i kompetentnej.

 

W trakcie rozmowy kwalifikacyjnej przychodzi również moment na zadawanie pytań przez kandydata. Do tej części spotkania też należy się przygotować. W tej części rozmowy warto pytać na przykład o kulturę organizacyjną firmy czy możliwości dalszego rozwoju. Umiejętność zadawania właściwych pytań może pomóc w przekonaniu rekrutera, że naprawdę zależy nam na pracy.

 

Jak wypaść dobrze na rozmowie o pracę – kiedy podać rękę

 

Istotną kwestią jest też to, jak zachować się na rozmowie rekrutacyjnej. Przed spotkaniem należy rozwiać wszystkie wątpliwości dotyczące sposobu zachowania w danym środowisku/branży i ogólnych zasad savoir-vivre’u. Pamiętajmy o podaniu ręki i przywitaniu się ze wszystkimi uczestnikami spotkania – a nie tylko z tą osobą, która się do nas bezpośrednio zwraca. Uścisk dłoni następuje zarówno na początku, jak i na końcu spotkania, chyba że rekruter wyraźnie daje do zrozumienia, że wystarczy słownie wyrażona grzeczność. Niedopuszczalne jest całowanie kogokolwiek w dłoń oraz inne gesty świadczące o poufałości i naruszające osobistą przestrzeń uczestników rozmowy rekrutacyjnej.

 

Jednocześnie lepsze wrażenie robią osoby, które zachowują się w sposób dość swobodny. Mile widziana jest tzw. otwarta postawa ciała. Przykładem jest gestykulowanie bądź po prostu swobodne ruchy dłońmi, zamiast trzymania ich kurczowo zaciśniętych na kolanach, pozwoli zrobić wrażenie osoby rozluźnionej i pewnej siebie. Mowa ciała podczas rozmowy o pracę ma duże znaczenie. Jeśli mamy wątpliwość, jak się zachować i co powiedzieć, podążajmy za werbalnymi i niewerbalnymi wskazówkami rekrutera i dostosujmy do zwyczajów panujących w firmie.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca Value Finance Books Sp z.o.o.

Polecane oferty

  • Nowoczesna Samodzielna Księgowa / Nowoczesny Samodzielny Księgowy

    Value Finance Books Sp. z o.o.   Łódź    praca zdalna
    specjalista junior / mid / senior  kontrakt B2B
    7 dni
    Twoje zadania: Jako samodzielna księgowa odpowiadasz za dowiezienie całego procesu księgowego dla klienta (masz wsparcie młodszych księgowych, ale to Ty jesteś liderem tego zespołu). Sporządzanie sprawozdań finansowych, współpraca z audytorami. Pracujemy zdalnie przy pomocy systemu Enova...

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?