Jeśli wydaje Ci się, że rekrutacja elektroniczna zwalnia z obowiązku odpowiedniego stroju i zachowania w czasie rozmowy rekrutacyjnej, to jesteś w błędzie. Dobre maniery, swoisty savoir-vivre w biznesie, świadczą o wysokiej kulturze osobistej oraz profesjonalizmie kandydata, przez co zwiększają jego szanse na zatrudnienie. Wyjaśniamy, o czym trzeba pamiętać w czasie internetowej rozmowy o pracę, a także jakie są najczęstsze wpadki popełniane przez osoby biorące udział w internetowych spotkaniach rekrutacyjnych.
Spis treści
Czytaj także: Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie
Savoir-vivre podczas rozmowy rekrutacyjnej online
Sama rozmowa najczęściej może odbywać się telefonicznie lub poprzez wideorozmowę. W pierwszym przypadku kluczowa staje się kultura wypowiedzi i zdolność do jasnego formułowania myśli. W drugim – dochodzi do tego odpowiednia prezencja, a ta obejmuje nie tylko dbałość o własny strój, ale też przygotowanie otoczenia.
-
Odpowiedni strój
Powinniśmy ubrać się tak, jak byśmy wybierali się na rozmowę do siedziby firmy. A to oznacza pełen strój biznesowy, ewentualnie casual smart, w zależności od branży, obowiązującego w danym środowisku zawodowym dress code’u. Mimo że rekruter będzie nas widzieć prawdopodobnie od pasa w górę, spodnie od piżamy i grube skarpety zamiast butów nie wchodzą w grę. W trakcie spotkania rekrutacyjnego online może zajść konieczność wstania – lepiej nie narażać się na kompromitację.
-
Punktualność
W przypadku rozmowy online powinna być łatwa do zachowania, a jednak… Nieprzewidziane problemy techniczne, konieczność nagłej interwencji w jakichś sprawach domowych mogą wywołać opóźnienie. W tym wypadku należy od razu poinformować rekrutera o zwłoce.
-
Odpowiednia przestrzeń
To bardzo ważna kwestia w czasie wideorozmowy. Otoczenie dostarcza bowiem ważnych informacji rekruterowi. Może powiedzieć wiele o naszej osobowości, zainteresowaniach itp. Przede wszystkim miejsce, w którym prowadzimy rozmowę, o pracę, powinno być utrzymane w czystości i porządku, jasno oświetlone. Dobrze, jeśli tło jest w miarę jednolite, nie znajduje się w nim zbyt wiele rozpraszających przedmiotów. Nie powinno odciągać uwagi od naszej osoby, tego, co mamy do powiedzenia. Ważną kwestią jest też zapewnienie ciszy w pomieszczeniu. Najlepiej, jeśli poprosimy domowników o niehałasowanie i – o ile to możliwe – zamkniemy drzwi.
-
Kultura wypowiedzi
Podstawowe zasady, o których warto przypomnieć, to:
-
formalne zwroty grzecznościowe,
-
odpowiednie tytułowanie rozmówców (np. jeśli wiemy, że w rozmowie uczestniczy osoba z tytułem naukowym, powinniśmy go używać; w innym wypadku pan/pani wystarczy),
-
nieprzerywanie wypowiedzi rozmówcom,
-
posługiwanie się pełnymi zdaniami,
-
powstrzymanie się od nadmiernych dygresji, trzymanie tematu,
-
nieczytanie z kartki – to zostanie natychmiast wychwycone przez rekrutera.
-
Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej
Przed początkiem wideorozmowy poświęćmy czas, by zastanowić się nad odpowiedziami na pytania, które z pewnością się pojawią, np. :
-
Dlaczego chce pan/pani u nas pracować?
-
Skąd pan/pani wie o rekrutacji?
-
Proszę opowiedzieć nam coś o sobie.
-
Gdzie pan/pani wcześniej pracował/pracowała i dlaczego zakończył/zakończyła tam pracę?
Dobrze również przygotować sobie listę zagadnień, które sami chcemy podjąć. Pytajmy o warunki zatrudnienia, czy np. firma przewiduje w przyszłości przeniesienie pracowników zdalnych do biura.
Jak zapytać o wyniki rekrutacji? Najlepiej na zakończenie rozmowy. Zapytajmy wprost, kiedy możemy się ich spodziewać oraz w jakiej formie (telefonicznie, mailowo).
Savoir-vivre w czasie rozmowy kwalifikacyjnej online – najczęściej zadawane pytania:
-
Jakie są najczęstsze błędy popełniane w czasie rozmowy kwalifikacyjnej online?
Do częstych wpadek kandydatów odbywających internetowe rozmowy kwalifikacyjne należą: nieprzestrzeganie stroju biznesowego lub niekompletny strój biznesowy, czytanie z kartki, zbyt swobodny ton wypowiedzi, nieład w otoczeniu, hałas w tle utrudniający rozmowę, kłopoty techniczne wynikające z niesprawdzenia wcześniej sprzętu, programu, połączenia internetowego itp.
-
Czy należy przestrzegać savoir-vivre w czasie rozmowy kwalifikacyjnej online?
Zdecydowanie zaleca się przestrzeganie zasad dobrego wychowania w czasie każdej rozmowy biznesowej i zawodowej. Przestrzeganie zasad savoir-vivre świadczy o wysokiej kulturze osobistej kandydata. Osoba, która dba o maniery, jest często postrzegana także jako bardziej profesjonalna. Co więcej, kandydat poprzez savoir-vivre wyraża szacunek dla rozmówców oraz daje dowód na to, że poważnie myśli o pracy i przyszłości w danej firmie.