Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Dobre maniery podczas rozmowy kwalifikacyjnej online

Dobre maniery podczas rozmowy kwalifikacyjnej online

 
Dobre maniery podczas rozmowy kwalifikacyjnej online

Jeśli wydaje Ci się, że rekrutacja elektroniczna zwalnia z obowiązku odpowiedniego stroju i zachowania w czasie rozmowy rekrutacyjnej, to jesteś w błędzie. Dobre maniery, swoisty savoir-vivre w biznesie, świadczą o wysokiej kulturze osobistej oraz profesjonalizmie kandydata, przez co zwiększają jego szanse na zatrudnienie. Wyjaśniamy, o czym trzeba pamiętać w czasie internetowej rozmowy o pracę, a także jakie są najczęstsze wpadki popełniane przez osoby biorące udział w internetowych spotkaniach rekrutacyjnych.

 

Spis treści

Czytaj także: Wystąpienia publiczne a trema – Ola Gościniak opowiada o swoich sposobach na lęk na scenie

 

Savoir-vivre podczas rozmowy rekrutacyjnej online

 

Sama rozmowa najczęściej może odbywać się telefonicznie lub poprzez wideorozmowę. W pierwszym przypadku kluczowa staje się kultura wypowiedzi i zdolność do jasnego formułowania myśli. W drugim – dochodzi do tego odpowiednia prezencja, a ta obejmuje nie tylko dbałość o własny strój, ale też przygotowanie otoczenia. 

 

  • Odpowiedni strój 

 

Powinniśmy ubrać się tak, jak byśmy wybierali się na rozmowę do siedziby firmy. A to oznacza pełen strój biznesowy, ewentualnie casual smart, w zależności od branży, obowiązującego w danym środowisku zawodowym dress code’u. Mimo że rekruter będzie nas widzieć prawdopodobnie od pasa w górę, spodnie od piżamy i grube skarpety zamiast butów nie wchodzą w grę. W trakcie spotkania rekrutacyjnego online może zajść konieczność wstania – lepiej nie narażać się na kompromitację. 

 

  • Punktualność

 

W przypadku rozmowy online powinna być łatwa do zachowania, a jednak… Nieprzewidziane problemy techniczne, konieczność nagłej interwencji w jakichś sprawach domowych mogą wywołać opóźnienie. W tym wypadku należy od razu poinformować rekrutera o zwłoce.

 

  • Odpowiednia przestrzeń

 

To bardzo ważna kwestia w czasie wideorozmowy. Otoczenie dostarcza bowiem ważnych informacji rekruterowi. Może powiedzieć wiele o naszej osobowości, zainteresowaniach itp. Przede wszystkim miejsce, w którym prowadzimy rozmowę, o pracę, powinno być utrzymane w czystości i porządku, jasno oświetlone. Dobrze, jeśli tło jest w miarę jednolite, nie znajduje się w nim zbyt wiele rozpraszających przedmiotów. Nie powinno odciągać uwagi od naszej osoby, tego, co mamy do powiedzenia. Ważną kwestią jest też zapewnienie ciszy w pomieszczeniu. Najlepiej, jeśli poprosimy domowników o niehałasowanie i – o ile to możliwe – zamkniemy drzwi. 

 

 

  • Kultura wypowiedzi 

 

Podstawowe zasady, o których warto przypomnieć, to:

 

  • formalne zwroty grzecznościowe, 

  • odpowiednie tytułowanie rozmówców (np. jeśli wiemy, że w rozmowie uczestniczy osoba z tytułem naukowym, powinniśmy go używać; w innym wypadku pan/pani wystarczy), 

  • nieprzerywanie wypowiedzi rozmówcom, 

  • posługiwanie się pełnymi zdaniami, 

  • powstrzymanie się od nadmiernych dygresji, trzymanie tematu, 

  • nieczytanie z kartki – to zostanie natychmiast wychwycone przez rekrutera. 

 

  • Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej 

 

Przed początkiem wideorozmowy poświęćmy czas, by zastanowić się nad odpowiedziami na pytania, które z pewnością się pojawią, np. :

 

  • Dlaczego chce pan/pani u nas pracować?

  • Skąd pan/pani wie o rekrutacji?

  • Proszę opowiedzieć nam coś o sobie.

  • Gdzie pan/pani wcześniej pracował/pracowała i dlaczego zakończył/zakończyła tam pracę?

 

Dobrze również przygotować sobie listę zagadnień, które sami chcemy podjąć. Pytajmy o warunki zatrudnienia, czy np. firma przewiduje w przyszłości przeniesienie pracowników zdalnych do biura.

 

Jak zapytać o wyniki rekrutacji? Najlepiej na zakończenie rozmowy. Zapytajmy wprost, kiedy możemy się ich spodziewać oraz w jakiej formie (telefonicznie, mailowo). 

 

Savoir-vivre w czasie rozmowy kwalifikacyjnej online – najczęściej zadawane pytania:

 

  • Jakie są najczęstsze błędy popełniane w czasie rozmowy kwalifikacyjnej online?

 

Do częstych wpadek kandydatów odbywających internetowe rozmowy kwalifikacyjne należą: nieprzestrzeganie stroju biznesowego lub niekompletny strój biznesowy, czytanie z kartki, zbyt swobodny ton wypowiedzi, nieład w otoczeniu, hałas w tle utrudniający rozmowę, kłopoty techniczne wynikające z niesprawdzenia wcześniej sprzętu, programu, połączenia internetowego itp.

 

  • Czy należy przestrzegać savoir-vivre w czasie rozmowy kwalifikacyjnej online?

 

Zdecydowanie zaleca się przestrzeganie zasad dobrego wychowania w czasie każdej rozmowy biznesowej i zawodowej. Przestrzeganie zasad savoir-vivre świadczy o wysokiej kulturze osobistej kandydata. Osoba, która dba o maniery, jest często postrzegana także jako bardziej profesjonalna. Co więcej, kandydat poprzez savoir-vivre wyraża szacunek dla rozmówców oraz daje dowód na to, że poważnie myśli o pracy i przyszłości w danej firmie.

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca Vetlab Sp. z o.o.

Polecane oferty

  • Vetlab Sp. z o.o.
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    20 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad codzienną działalnością laboratorium, w tym zarządzanie personelem, budżetem i operacjami. Inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w pracy laboratorium; Utrzymywanie i rozwijanie relacji z kluczowymi klientami oraz partnerami biznesowymi....
  • Senior Product Manager

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław    praca mobilna
    starszy specjalista (senior) / menedżer  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Obowiązki Senior Product Managera: Zrozumienie klienta: Przeprowadzanie wywiadów z użytkownikami, analiza ich potrzeb i oczekiwań. Specyfikacje produktu: Przekładanie potrzeb na konkretne wymagania i prototypy, priorytetyzacja zadań. Współpraca z zespołami: Praca z zespołem programistów,...
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?