Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Dlaczego po wywiadzie kontakt się urywa?

Dlaczego po wywiadzie kontakt się urywa?

 
Dlaczego po wywiadzie kontakt się urywa?

Wstęp

Bardzo często po rozmowie kwalifikacyjnej kontakt z firmą, w której staraliśmy się o pracę urywa się. Na rozmowie, otrzymujemy oczywiście obietnicę, że ktoś się z nami skontaktuje, jednak jeśli to nie my mamy otrzymać propozycję pracy, takiego kontaktu nie możemy się doczekać. Bardzo rzadko zdarzają się firmy, które oddzwaniają z informacją negatywną, a już szczególnie rzadkie są przypadki, w których otrzymujemy list z podziękowaniem za spotkanie oraz informujący o odrzuceniu naszej kandydatury.

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest z całą pewnością przeładowanie pracą wśród specjalistów ds rekrutacji. Rekruterzy po prostu nie mają czasu żeby do nas zadzwonić. Druga przyczyna jest taka, że mając już wybranego kandydata, przestają myśleć zupełnie o osobach odrzuconych.

Kiedy telefon milczy

Brak informacji zwrotnej od pracodawcy dotyka zarówno bardzo dobrych kandydatów, jak i bardzo słabych. Kiedy nagle zmianie ulega strategia firmy, zapomina się nawet o najlepszych. Zdaniem specjalistów takie postępowanie jest niegrzeczne, zwłaszcza, że mamy do czynienia z osobami, których sytuacja zawodowa już jest nie do pozazdroszczenia.

Rynek pracy

Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy, którą można by wymienić, jest sytuacja na rynku pracy, gdzie na jedno miejsce przypada kilkanaście a nawet kilkadziesiąt osób. W takiej sytuacji swoistego "nadmiaru" kandydatów, to firmy są w komfortowej sytuacji i nie czują potrzeby by w jakikolwiek sposób utrzymywać swoje relacje z odrzuconymi kandydatami.

Oszczędności kadrowe

Drugim z elementów, który możemy wziąć pod uwagę są oszczędności kadrowe, które powodują że rekrutacją zajmują się osoby, które nie zdają sobie sprawy z tego, że krótka informacja zwrotna od odrzuceniu kandydatury powinna być standardem zwłaszcza, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej obiecują to kandydatom..

Przykładem jest tutaj sytuacja, kiedy firmy nie zatrudniają specjalistów ds. rekrutacji, a pozyskiwaniem kandydatów zajmują się kierownicy działów lub inne nieprzeszkolone osoby. Mają one dodatkowe absorbujące obowiązki i nie są w stanie lub nie wiedzą, że takie telefony też powinny wykonywać.

Nikt nie lubi przekazywać złych wiadomości

Telefon, w którym przekazujemy złe wiadomości kandydatowi, jest zadaniem trudnym dla rekrutera. Wiadomość powinna być przekazana w taki sposób, żeby kandydat nie poczuł się zdruzgotany, a nie jest to proste do wykonania. Taka rozmowa może się też wymknąć spod kontroli, kiedy kandydat będzie chciał znać szczegóły naszej decyzji. Tutaj podobnie, nikt się nie lubi tłumaczyć, a mimo wszystko coś jesteśmy takiej osobie winni, bo sami zaprosiliśmy ją na spotkanie.

Co więcej zdarzają się decyzje, które nie opierają się na racjonalnych przesłankach, ale na mniej istotnych aspektach jeśli chodzi o wymagania stanowiska, do których mogą należeć np. wygląd zewnętrzny, denerwujący sposób mówienia, irytujący tik itp. elementy. Nie możemy przecież powiedzieć kandydatowi, że nie podobała nam się jego twarz, bo tego typu dyskryminacja jest zabroniona przez prawo.

Rekrutacja się przedłuża

Zdarza się również, że przyczyną milczącego telefonu jest przedłużający się proces rekrutacyjny. Jeśli kandydat był na rozmowie kwalifikacyjnej jako jeden z pierwszych z reguły mija dość dużo czasu zanim otrzyma on informację zwrotną. W sytuacji świąt, dni wolnych, wakacji procedura może jeszcze dodatkowo ulec wydłużeniu.
W trakcie procesu rekrutacyjnego okazuje się też czasami, że wymagania dla danego stanowiska zmieniają się, co znowu powoduje opóźnienia w przekazywaniu informacji zwrotnych lub w ogóle zapomnienie o kandydatach, którzy odbyli rozmowy kwalifikacyjne wg wcześniejszych kryteriów.

Jak uzyskać informację zwrotną

Przede wszystkim zawsze warto dokładnie zapytać, o to kiedy możemy spodziewać się odpowiedzi oraz czy będzie to odpowiedź telefoniczna czy jakaś inna. Warto dokładnie dowiedzieć się ile będzie etapów rekrutacji i czy ten w którym uczestniczymy jest ostatni. Kiedy już mamy wszystkie informacje warto spytać się dodatkowo czy rekruter nie będzie miał nic przeciwko jeśli to my zadzwonimy, z zapytaniem o informację.

Wnioski

Niezależnie od tego jaka była przyczyna odrzucenia naszej kandydatury, zawsze warto jest wyciągnąć wnioski ze spotkania. Jeśli odrzucenie naszej osoby odbyło się po raz kolejny, być może powinniśmy zmienić strategię lub zakres stanowisk, na który aplikujemy.
Drugim obszarem, na który na pewno musimy zwrócić uwagę, jest nasze zachowanie na rozmowie kwalifikacyjnej, bo być może to właśnie na tym etapie popełniamy błędy, które skutkują potem odrzuceniem naszej osoby.
Dobrym rozwiązaniem jest rozpisanie sobie swoich mocnych i słabych punktów oraz praca nad eliminacją niedociągnięć. Proszę pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna podobnie jak życiorys zawodowy wymaga od nas ciągłego doskonalenia swoich umiejętności a sukces nie przychodzi od razu.

 

 

17.07.2006 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Starszy Prawnik

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Opis stanowiska: samodzielna bieżąca obsługa klientów; udział w zespołach w ramach realizacji projektów biznesowych; prowadzenie sporów gospodarczych (samodzielnie lub w zespole) udział w negocjowaniu warunków transakcji; nadzór nad pracą młodszych prawników w ramach powierzonych...
  • Specjalista / Specjalistka ds. administracji zleceń

    DACHSER Sp. z o.o.   Dołuje, Stobno 65    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków przyjmowanie, weryfikacja i opracowywanie zleceń transportowych wprowadzanie dokumentacji przesyłek do systemu analizowanie raportów jakościowych; telefoniczny i mailowy kontakt z klientem awizacje przesyłek (telefoniczne oraz w systemach klientów) kontrolowanie...
  • Pracownik terminalu - Operator wózka widłowego

    DACHSER Sp. z o.o.   Dołuje, Stobno 65    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków rozładunki i załadunki przesyłek za pomocą wózka widłowego transport towarów w magazynie kompletacja zamówień dokumentowanie stwierdzonych rozbieżności praca w oparciu o wewnętrzne uregulowania i procedury dbałość o zachowanie zasad bezpieczeństwa i higieny...
  • Młodszy Opiekun Klienta

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji metra Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 6 200 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    bezpośredni kontakt z klientem B2B; udział w wyjazdach i targach; aktywne pozyskiwanie klientów B2B; współpraca z innymi działami firmy; realizacja planów sprzedażowych;

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?