Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Dlaczego po wywiadzie kontakt się urywa?

Dlaczego po wywiadzie kontakt się urywa?

 
Dlaczego po wywiadzie kontakt się urywa?

Wstęp

Bardzo często po rozmowie kwalifikacyjnej kontakt z firmą, w której staraliśmy się o pracę urywa się. Na rozmowie, otrzymujemy oczywiście obietnicę, że ktoś się z nami skontaktuje, jednak jeśli to nie my mamy otrzymać propozycję pracy, takiego kontaktu nie możemy się doczekać. Bardzo rzadko zdarzają się firmy, które oddzwaniają z informacją negatywną, a już szczególnie rzadkie są przypadki, w których otrzymujemy list z podziękowaniem za spotkanie oraz informujący o odrzuceniu naszej kandydatury.

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest z całą pewnością przeładowanie pracą wśród specjalistów ds rekrutacji. Rekruterzy po prostu nie mają czasu żeby do nas zadzwonić. Druga przyczyna jest taka, że mając już wybranego kandydata, przestają myśleć zupełnie o osobach odrzuconych.

Kiedy telefon milczy

Brak informacji zwrotnej od pracodawcy dotyka zarówno bardzo dobrych kandydatów, jak i bardzo słabych. Kiedy nagle zmianie ulega strategia firmy, zapomina się nawet o najlepszych. Zdaniem specjalistów takie postępowanie jest niegrzeczne, zwłaszcza, że mamy do czynienia z osobami, których sytuacja zawodowa już jest nie do pozazdroszczenia.

Rynek pracy

Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy, którą można by wymienić, jest sytuacja na rynku pracy, gdzie na jedno miejsce przypada kilkanaście a nawet kilkadziesiąt osób. W takiej sytuacji swoistego "nadmiaru" kandydatów, to firmy są w komfortowej sytuacji i nie czują potrzeby by w jakikolwiek sposób utrzymywać swoje relacje z odrzuconymi kandydatami.

Oszczędności kadrowe

Drugim z elementów, który możemy wziąć pod uwagę są oszczędności kadrowe, które powodują że rekrutacją zajmują się osoby, które nie zdają sobie sprawy z tego, że krótka informacja zwrotna od odrzuceniu kandydatury powinna być standardem zwłaszcza, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej obiecują to kandydatom..

Przykładem jest tutaj sytuacja, kiedy firmy nie zatrudniają specjalistów ds. rekrutacji, a pozyskiwaniem kandydatów zajmują się kierownicy działów lub inne nieprzeszkolone osoby. Mają one dodatkowe absorbujące obowiązki i nie są w stanie lub nie wiedzą, że takie telefony też powinny wykonywać.

Nikt nie lubi przekazywać złych wiadomości

Telefon, w którym przekazujemy złe wiadomości kandydatowi, jest zadaniem trudnym dla rekrutera. Wiadomość powinna być przekazana w taki sposób, żeby kandydat nie poczuł się zdruzgotany, a nie jest to proste do wykonania. Taka rozmowa może się też wymknąć spod kontroli, kiedy kandydat będzie chciał znać szczegóły naszej decyzji. Tutaj podobnie, nikt się nie lubi tłumaczyć, a mimo wszystko coś jesteśmy takiej osobie winni, bo sami zaprosiliśmy ją na spotkanie.

Co więcej zdarzają się decyzje, które nie opierają się na racjonalnych przesłankach, ale na mniej istotnych aspektach jeśli chodzi o wymagania stanowiska, do których mogą należeć np. wygląd zewnętrzny, denerwujący sposób mówienia, irytujący tik itp. elementy. Nie możemy przecież powiedzieć kandydatowi, że nie podobała nam się jego twarz, bo tego typu dyskryminacja jest zabroniona przez prawo.

Rekrutacja się przedłuża

Zdarza się również, że przyczyną milczącego telefonu jest przedłużający się proces rekrutacyjny. Jeśli kandydat był na rozmowie kwalifikacyjnej jako jeden z pierwszych z reguły mija dość dużo czasu zanim otrzyma on informację zwrotną. W sytuacji świąt, dni wolnych, wakacji procedura może jeszcze dodatkowo ulec wydłużeniu.
W trakcie procesu rekrutacyjnego okazuje się też czasami, że wymagania dla danego stanowiska zmieniają się, co znowu powoduje opóźnienia w przekazywaniu informacji zwrotnych lub w ogóle zapomnienie o kandydatach, którzy odbyli rozmowy kwalifikacyjne wg wcześniejszych kryteriów.

Jak uzyskać informację zwrotną

Przede wszystkim zawsze warto dokładnie zapytać, o to kiedy możemy spodziewać się odpowiedzi oraz czy będzie to odpowiedź telefoniczna czy jakaś inna. Warto dokładnie dowiedzieć się ile będzie etapów rekrutacji i czy ten w którym uczestniczymy jest ostatni. Kiedy już mamy wszystkie informacje warto spytać się dodatkowo czy rekruter nie będzie miał nic przeciwko jeśli to my zadzwonimy, z zapytaniem o informację.

Wnioski

Niezależnie od tego jaka była przyczyna odrzucenia naszej kandydatury, zawsze warto jest wyciągnąć wnioski ze spotkania. Jeśli odrzucenie naszej osoby odbyło się po raz kolejny, być może powinniśmy zmienić strategię lub zakres stanowisk, na który aplikujemy.
Drugim obszarem, na który na pewno musimy zwrócić uwagę, jest nasze zachowanie na rozmowie kwalifikacyjnej, bo być może to właśnie na tym etapie popełniamy błędy, które skutkują potem odrzuceniem naszej osoby.
Dobrym rozwiązaniem jest rozpisanie sobie swoich mocnych i słabych punktów oraz praca nad eliminacją niedociągnięć. Proszę pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna podobnie jak życiorys zawodowy wymaga od nas ciągłego doskonalenia swoich umiejętności a sukces nie przychodzi od razu.

 

 

17.07.2006 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Monter instalacji

    Budcon Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Główne zadania: montaż instalacji sanitarnych, grzewczych, klimatyzacyjnych w budynkach biurowych i przemysłowych demontaż starych instalacji sanitarnych, grzewczych, klimatyzacyjnych przemieszczanie rurociągów, przygotowywanie ścian oraz podłóg do wyłożenia rurociągów spawanie,...
  • Brygadzista (HVAC) z językiem niemieckim

    Budcon Sp. z o.o.   Niemcy   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Główne zadania koordynowanie i nadzorowanie pracy zespołu monterów organizowanie przebiegu prac budowlanych; wykonywanie pomiarów i kosztorysów na potrzeby prowadzonych prac opracowywanie harmonogramów postępu robót; sporządzanie dokumentacji i rozliczeń budowy; organizowanie pracy...
  • Elektryk (m/k/i)

    Budcon Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   56,00 - 72,00 zł brutto/godz.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Główne zadania montaż nowych instalacji elektrycznych lub/i naprawa istniejących na obiektach budowlanych (podłączanie gniazdek, rozdzielni, oświetlenia itp.) samodzielna praca z rysunkiem technicznym, montaż tras kablowych i przewodów według rysunku technicznego usuwanie bieżących...
  • Specjalista Call Center

    G Data Software Sp. z o.o.   Poznań, Grunwald    praca zdalna / stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa zlecenie / o dzieło  pełny etat   28,00 - 32,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Dołącz do naszego zespołu i rozwijaj swoje umiejętności w obszarze obsługi klienta! Poszukujemy energicznej, komunikatywnej osoby na stanowisko Konsultanta ds. Obsługi Klienta, która będzie odpowiedzialna za pierwszy kontakt z klientami i partnerami firmy G DATA. Twoja praca będzie...
  • Inżynier Budowy – Przygotowanie Prefabrykacji

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Kontrola jakości prefabrykatów oraz zgodności z projektem i...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    14 godz.
    Twoje obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa obecnych. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz liniami lotniczymi. Negocjowanie cen i przygotowywanie ofert transportowych.

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?