Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Dlaczego po wywiadzie kontakt się urywa?

Dlaczego po wywiadzie kontakt się urywa?

 
Dlaczego po wywiadzie kontakt się urywa?

Wstęp

Bardzo często po rozmowie kwalifikacyjnej kontakt z firmą, w której staraliśmy się o pracę urywa się. Na rozmowie, otrzymujemy oczywiście obietnicę, że ktoś się z nami skontaktuje, jednak jeśli to nie my mamy otrzymać propozycję pracy, takiego kontaktu nie możemy się doczekać. Bardzo rzadko zdarzają się firmy, które oddzwaniają z informacją negatywną, a już szczególnie rzadkie są przypadki, w których otrzymujemy list z podziękowaniem za spotkanie oraz informujący o odrzuceniu naszej kandydatury.

Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest z całą pewnością przeładowanie pracą wśród specjalistów ds rekrutacji. Rekruterzy po prostu nie mają czasu żeby do nas zadzwonić. Druga przyczyna jest taka, że mając już wybranego kandydata, przestają myśleć zupełnie o osobach odrzuconych.

Kiedy telefon milczy

Brak informacji zwrotnej od pracodawcy dotyka zarówno bardzo dobrych kandydatów, jak i bardzo słabych. Kiedy nagle zmianie ulega strategia firmy, zapomina się nawet o najlepszych. Zdaniem specjalistów takie postępowanie jest niegrzeczne, zwłaszcza, że mamy do czynienia z osobami, których sytuacja zawodowa już jest nie do pozazdroszczenia.

Rynek pracy

Jedną z przyczyn tego stanu rzeczy, którą można by wymienić, jest sytuacja na rynku pracy, gdzie na jedno miejsce przypada kilkanaście a nawet kilkadziesiąt osób. W takiej sytuacji swoistego "nadmiaru" kandydatów, to firmy są w komfortowej sytuacji i nie czują potrzeby by w jakikolwiek sposób utrzymywać swoje relacje z odrzuconymi kandydatami.

Oszczędności kadrowe

Drugim z elementów, który możemy wziąć pod uwagę są oszczędności kadrowe, które powodują że rekrutacją zajmują się osoby, które nie zdają sobie sprawy z tego, że krótka informacja zwrotna od odrzuceniu kandydatury powinna być standardem zwłaszcza, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej obiecują to kandydatom..

Przykładem jest tutaj sytuacja, kiedy firmy nie zatrudniają specjalistów ds. rekrutacji, a pozyskiwaniem kandydatów zajmują się kierownicy działów lub inne nieprzeszkolone osoby. Mają one dodatkowe absorbujące obowiązki i nie są w stanie lub nie wiedzą, że takie telefony też powinny wykonywać.

Nikt nie lubi przekazywać złych wiadomości

Telefon, w którym przekazujemy złe wiadomości kandydatowi, jest zadaniem trudnym dla rekrutera. Wiadomość powinna być przekazana w taki sposób, żeby kandydat nie poczuł się zdruzgotany, a nie jest to proste do wykonania. Taka rozmowa może się też wymknąć spod kontroli, kiedy kandydat będzie chciał znać szczegóły naszej decyzji. Tutaj podobnie, nikt się nie lubi tłumaczyć, a mimo wszystko coś jesteśmy takiej osobie winni, bo sami zaprosiliśmy ją na spotkanie.

Co więcej zdarzają się decyzje, które nie opierają się na racjonalnych przesłankach, ale na mniej istotnych aspektach jeśli chodzi o wymagania stanowiska, do których mogą należeć np. wygląd zewnętrzny, denerwujący sposób mówienia, irytujący tik itp. elementy. Nie możemy przecież powiedzieć kandydatowi, że nie podobała nam się jego twarz, bo tego typu dyskryminacja jest zabroniona przez prawo.

Rekrutacja się przedłuża

Zdarza się również, że przyczyną milczącego telefonu jest przedłużający się proces rekrutacyjny. Jeśli kandydat był na rozmowie kwalifikacyjnej jako jeden z pierwszych z reguły mija dość dużo czasu zanim otrzyma on informację zwrotną. W sytuacji świąt, dni wolnych, wakacji procedura może jeszcze dodatkowo ulec wydłużeniu.
W trakcie procesu rekrutacyjnego okazuje się też czasami, że wymagania dla danego stanowiska zmieniają się, co znowu powoduje opóźnienia w przekazywaniu informacji zwrotnych lub w ogóle zapomnienie o kandydatach, którzy odbyli rozmowy kwalifikacyjne wg wcześniejszych kryteriów.

Jak uzyskać informację zwrotną

Przede wszystkim zawsze warto dokładnie zapytać, o to kiedy możemy spodziewać się odpowiedzi oraz czy będzie to odpowiedź telefoniczna czy jakaś inna. Warto dokładnie dowiedzieć się ile będzie etapów rekrutacji i czy ten w którym uczestniczymy jest ostatni. Kiedy już mamy wszystkie informacje warto spytać się dodatkowo czy rekruter nie będzie miał nic przeciwko jeśli to my zadzwonimy, z zapytaniem o informację.

Wnioski

Niezależnie od tego jaka była przyczyna odrzucenia naszej kandydatury, zawsze warto jest wyciągnąć wnioski ze spotkania. Jeśli odrzucenie naszej osoby odbyło się po raz kolejny, być może powinniśmy zmienić strategię lub zakres stanowisk, na który aplikujemy.
Drugim obszarem, na który na pewno musimy zwrócić uwagę, jest nasze zachowanie na rozmowie kwalifikacyjnej, bo być może to właśnie na tym etapie popełniamy błędy, które skutkują potem odrzuceniem naszej osoby.
Dobrym rozwiązaniem jest rozpisanie sobie swoich mocnych i słabych punktów oraz praca nad eliminacją niedociągnięć. Proszę pamiętać, że rozmowa kwalifikacyjna podobnie jak życiorys zawodowy wymaga od nas ciągłego doskonalenia swoich umiejętności a sukces nie przychodzi od razu.

 

 

17.07.2006 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / junior / senior / kierownik/koordynator  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online
    1 dni
    Twój zakres obowiązków: nadzór nad robotami budowlano - wykończeniowymi, nadzór, koordynacja i organizacja prac podwykonawców, oraz sił własnych, udział w procesach koordynacyjnych prac projektowych i prefabrykacji budynków modułowych w Zakładzie Produkcyjnym; opracowywanie dokumentów...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    młodszy specjalista (junior) / asystent  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 dni
    Twój zakres obowiązków: Jeśli czujesz się Projektantem / Konstruktorem z powołania…. chcesz się rozwijać i doskonalić? Chcesz pracować w nowoczesnym zespole konstruktorskim, wykorzystującym nowoczesne oprogramowanie, w tym 3D? Chcesz rozwijać swoje doświadczenie w pracy...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista senior / mid  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    1 dni
    Twój zakres obowiązków: Jeśli czujesz się Projektantem / Konstruktorem z powołania…. chcesz się rozwijać i doskonalić? Chcesz pracować w nowoczesnym zespole konstruktorskim, wykorzystującym nowoczesne oprogramowanie, w tym 3D? Chcesz rozwijać swoje doświadczenie w pracy...
  • Account Coordinator

    MAOBI Group   Warszawa    praca hybrydowa / stacjonarna   za 3 dni wygasa
    kierownik/koordynator / menedżer  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat   7 000 - 9 500 zł / mies. (w zal. od umowy)  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Twój zakres obowiązków: Kontakt z pracownikami tymczasowymi, zarządzanie ich czasem pracy i układanie grafików. Wpływ na zespołową realizacje projektów rekrutacyjnych z obszaru transportu. Zarządzanie bazą pracowników tymczasowych oraz aspektami ich codziennej pracy na terenie Niemiec...
  • Climatic Sp. z o.o. Sp. k.
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    2 dni
    Zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Wykonywanie rysunków z rozkrojami płyt. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Współpraca z...
  • Starszy specjalista ds. księgowości

    MAOBI Group   Trójmiasto    praca hybrydowa
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę  pełny etat   9 000 - 12 000 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Zakres obowiązków: Nadzór i koordynacja wybranych procesów finansowych w grupie spółek: Zarządzanie obiegiem dokumentów księgowych oraz zapewnienie ich poprawności i zgodności z obowiązującymi przepisami; Optymalizacja procesów dotyczących obiegu dokumentów w firmie; Tworzenie i...

Najnowsze artykuły

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Kasowy PIT – co to, od kiedy?

Nowelizacja ustawy o PIT z dnia 27 września 2024 roku wprowadza zmiany w systemie podatkowym korzystne dla przedsiębiorców, którzy dotąd borykali się z problemem nieuregulowanych faktur, od których mimo wszystko należało odprowadzać podatek. W określonych przypadkach metoda memoriałowa może zostać zastąpiona przez kasowy PIT dla przedsiębiorców. Jak to wygląda w praktyce?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Świąteczna przerwa – jak się zmotywować do pracy po powrocie?

Święta, święta i po świętach, a jak wiemy, powrót do codzienności po długim urlopie bywa naprawdę trudny. Socjolog i psychoterapeutka Beata Danielska podpowiada, według jakiego klucza możemy dzielić zadania po powrocie do pracy, żeby zapewnić sobie „miękkie lądowanie" i nie dać się przytłoczyć nagromadzonymi obowiązkami.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Urlop uzupełniający – podstawowe informacje

Co powiesz na 6 dodatkowych dni urlopu? Mało kto wie, że w pewnych przypadkach pracownikowi przysługuje urlop uzupełniający, którego pracodawca nie może odmówić. Sprawdź, kto i kiedy nabywa prawo do urlopu uzupełniającego, jaki jest jego wymiar oraz co powinno znaleźć się na wniosku o tego typu wolne w pracy.

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura – dla kogo? Kiedy? Wysokość

Trzynasta emerytura jest dodatkowym świadczeniem pieniężnym wypłacanym raz w roku emerytom i rencistom. Od kilku lat stanowi ważny element wsparcia finansowego dla seniorów. Co istotne, nie wymaga składania żadnych wniosków, a jest przyznawana automatycznie. Wyjaśniamy, kto ma prawo do świadczenia, na jakich zasadach jest wypłacana trzynasta emerytura oraz ile wynosi w 2025 roku.