Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Czy zbyt wysokie kwalifikacje przeszkadzają w znalezieniu pracy?

Czy zbyt wysokie kwalifikacje przeszkadzają w znalezieniu pracy?

 
Czy zbyt wysokie kwalifikacje przeszkadzają w znalezieniu pracy?

Wysokie kompetencje to zazwyczaj atut na rynku pracy. Czy są jednak sytuacje, w których bogate doświadczenie i wiedza mogą przeszkadzać w zdobyciu stanowiska?

 

Czy wysokie kompetencje utrudniają znalezieniu pracy?

 

Selekcja osób mających określone kwalifikacje zawodowe zaczyna się od oceny nadesłanych życiorysów. Rekruterzy szukają w nich informacji o tym, czy kandydaci mają cechy, które są ważne z uwagi na jak najlepsze wykonywanie zadań.

 

Kluczowe kompetencje pracownika różnią się więc ze względu na stanowiska. Inne umiejętności zawodowe będą ocenione jako cenne w przypadku kandydata na opiekuna klienta, a inne podczas rekrutacji do pracy grafika. To dlatego znalezienie pracy często jest uzależnione od sposobu zaprezentowania dotychczasowego doświadczenia i zdobytej wiedzy. Największe szanse na etat mają osoby, które dokładnie odpowiadają kryteriom.

 

Dla pracodawcy jest to bowiem najbezpieczniejszy wariant – zyskuje dokładnie takiego pracownika, jakiego szukał. Zatrudnienie osoby, której kompetencje w zawodzie znacznie przewyższają wymagania, wiąże się bowiem z kilkoma niebezpieczeństwami. Firmy obawiają się między innymi, że:

  • pracownik mający wyższe kwalifikacje niż jego menedżer nie będzie umiał się podporządkować, będzie podburzał autorytet szefa, czy nawet starał się zająć jego stanowisko,
  • ktoś taki będzie miał negatywny wpływ na pracę mniej wykwalifikowanego zespołu,
  • pracownik o za wysokich kompetencjach nie będzie zadowolony z pracy i szybko odejdzie
  • taka osoba będzie miała wygórowane oczekiwania finansowe.

 

Czy warto ukrywać wysokie kwalifikacje?


Nie ma jednej prostej recepty na najlepsze zgłoszenie, tak jak nie istnieje jeden, raz na zawsze ustalony zestaw umiejętności cenionych przez pracodawców. Przygotowując aplikację, warto jednak kierować się pewnymi zasadami. Ta najważniejsza brzmi – nie wysyłać do wszystkich pracodawców tego samego CV i listu motywacyjnego. Każdorazowo należy przygotować taką aplikację, która odpowiada na oczekiwania prowadzącej nabór firmy.

 

Gdy mamy kwalifikacje na przykład z różnych branż, błędem jest uwzględnianie wszystkich w jednym, uniwersalnym CV. Rekruter prawdopodobnie w połowie czytania po prostu odłoży je na bok. Pewne doświadczenia czy ukończone kursy niekiedy warto więc pominąć w życiorysie, a o różnorodnym doświadczeniu można wspomnieć na przykład w liście motywacyjnym, w czasie rozmowy o pracę czy już w czasie zatrudnienia.

 

Jeśli natomiast udokumentowaliśmy w CV nasze wysokie kompetencje, a staramy się o niższe stanowisko, w czasie rozmowy kwalifikacyjnej rekruter z pewnością zapyta nas o to, dlaczego chcemy wykonywać daną pracę. Warto się nad tym dobrze zastanowić. Odpowiedź musi przekonać przyszłego pracodawcę, że poważnie myślimy o danym stanowisku i nie zamierzamy uciec przy pierwszej okazji, gdy trafi się coś lepszego.

 

Czytaj także: Wpływ środowiska pracy na nastrój pracowników.

 

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca GE POWER

Polecane oferty

  • Pracownik Produkcji (generatory)

    GE POWER   Wrocław, Wrocławski Park Przemysłowy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę / zlecenie  pełny etat   5 000 - 5 500 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Czego Cię nauczymy: Pracy przy wykorzystywaniu dokumentacji technicznej Przygotowania generatora do produkcji; Malowania elementów stalowych; Montażu części generatora;
  • Specjalista Energetyk

    GE POWER   Wrocław, Fabryczna   
    specjalista mid / senior  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    2 dni
    Osoba zatrudniona na stanowisku Specjalisty Energetyka będzie odpowiedzialna za nadzór nad prawidłową eksploatacją urządzeń, sieci i instalacji energetycznych. W ramach pełnionej funkcji Specjalista Energetyk będzie przygotowywał analizy oraz planował zadania mające na celu obniżenie...

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?