Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Czy warto chodzić na rozmowy kwalifikacyjne?

Czy warto chodzić na rozmowy kwalifikacyjne?

 
Czy warto chodzić na rozmowy kwalifikacyjne?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. TAK, ale? Ale właściwie, dlaczego? Co da nam spotkanie się z potencjalnym pracodawcą? A jeśli nie do końca interesuje nas ta oferta? Czy warto poświęcać czas? Często musimy stwarzać preteksty, by wyrwać się na godzinę z dotychczasowego miejsca zatrudnienia, a może to nie będzie to? Być może strach i nerwy wezmą górę i nie będziemy mogli wyksztusić z siebie ani słowa, co wtedy?

Takich i innych pytań rodzi się w naszych głowach miliony.

Rozmowa kwalifikacyjna to kolejny egzamin, przed, którym stawia nas dorosłe życie. Jak każdy sprawdzian wywołuje w nas takie uczucia jak niepokój, lęk, a czasem nawet „paraliż” , uniemożliwiający nam zaprezentowanie wszystkich swoich walorów i możliwości. A przecież nikt z nas tego nie lubi. Szczególnie wtedy, gdy zależy nam na pracy w danej firmie. Staramy się by rozmowa przebiegła gładko i bez zarzutu. Naszym celem jest wypaść w oczach rekrutera jak najlepiej, nie pozostawiając wątpliwości, że to właśnie my jesteśmy tą osobą, której szukają.

Na spotkanie w sprawie pracy staramy się dobrze przygotować. Studiujemy fachową literaturę, poradniki, „serfujemy” po internecie zasięgając maximum informacji na temat potencjalnego przyszłego pracodawcy. Wszystko po to by nie dać się zaskoczyć, by znać odpowiedź na każde zadane podczas rozmowy pytanie. Pamiętajmy, że rozmowa kwalifikacyjna jest rozmową handlową, a jej przedmiotem jesteśmy my. I to od nas zależy, czy przedstawimy produkt, tak by klient chciał go kupić.

Elegancko, a zarazem schludnie ubrani, pewnym krokiem przekraczamy próg firmy, która wciąż jest dla nas pełna zagadek i tajemnic. Do tego momentu wszystko mamy pod kontrolą. Wiemy jak mamy się zachować, o co prawdopodobnie mogą nas zapytać, znamy schemat takiej rozmowy, ale co dalej?

No właśnie, co dalej?
Wracamy do naszych codziennych obowiązków, czasem dzielimy się wrażeniami z najbliższymi i czekamy. Czekamy, aż ponownie zadzwoni telefon, a głos w słuchawce zakomunikuje nam swoją decyzję.
A tymczasem, bez względu na wynik naszej rozmowy, jest ona dla nas bardzo ważnym doświadczeniem. Nasze wrażenia, obserwacje są zapleczem, do którego zawsze możemy sięgnąć w przyszłości. Dlatego po każdej rozmowie dobrze jest zrobić sobie krótkie résumé.

Na świeżo odpowiedzmy sobie na kilka przygotowanych uprzednio pytań np.:

  • Czy w zadawalający sposób odpowiedzieliśmy na wszystkie zadane pytania?
  • Czy nasze przygotowanie merytoryczne było wystarczające?
  • Nad czym powinniśmy jeszcze popracować?
  • Czym rekruter nas zaskoczył?
  • Czy podczas rozmowy coś wprawiło nas w zakłopotanie?
  • Co jest naszą mocną stroną, a w czym się nie sprawdziliśmy?

Musimy przeprowadzać swoistą analizę SWOT naszej rozmowy kwalifikacyjnej, czyli określić jej mocne i słabe punkty, przeanalizować szanse i zagrożenia.

Taką analizę powinniśmy przeprowadzić w formie pisemnej, odpowiadając po kolei na przygotowane wcześniej pytania. Udzielając odpowiedzi na bieżąco nie starajmy się upiększać, czy też sztucznie dopasowywać. Jeżeli nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie lepiej je pominąć. Starajmy się by odpowiedzi były zgodne z prawdą. Wyniki tej analizy są przecież przeznaczone dla nas. Nie musimy ich nikomu pokazywać. Mają na celu nam pomóc i dlatego szczerość odpowiedzi jest tak istotna.

Wyniki naszej analizy dają nam obraz naszych umiejętności. Wskazują, co jest wspaniale, a nad czym musimy jeszcze popracować.Pisemna forma odpowiedzi daje nam możliwość powrotu do nich po jakimś czasie. Pamięć ludzka jest przewrotna. Równie często nam coś umyka, jak i po dłuższym zastanowieniu przypominają się nam nowe szczegóły, których wcześniej nie dostrzegliśmy. Dlatego warto wrócić do naszych zapisków po kilku dniach po rozmowie i odtworzyć ją sobie raz jeszcze. Być może odkryjemy w naszym zachowaniu coś, czego do tej pory nie widzieliśmy lub, nad czym się nie zastanawialiśmy.

Pomocna może okazać się również rozmowa z osobą do, której mamy zaufanie. Jej nastawienie do naszej rozmowy kwalifikacyjnej jest na pewno bardziej obiektywne, a i podejście mniej emocjonalne. Zawsze dobrze jest spojrzeć na zagadnienie świeżym, bezstronnym okiem. Takie konstruktywne uwagi mogą okazać się nam bardzo pomocne.

W przypadkach, gdy otrzymujemy negatywną odpowiedź na naszą aplikację nie spuszczajmy nosa na kwintę i nie traktujmy tego jako stracony czas. Zawsze jest to dobry moment na otrzymanie tzw. feedback od samego rekrutera. Nie bójmy się pytać, w czym się nie sprawdziliśmy? Co przesądziło o Jego decyzji? Na co na naszym miejscu zwróciłby szczególną uwagę i nad czym popracował? Takie uwagi są bardzo cenne. Przecież to zapewne nie pierwsza, a na pewno nie ostatnia rozmowa kwalifikacyjna w naszym życiu.

Czy zatem warto chodzić na rozmowy kwalifikacyjne? NA PEWNO TAK. I żeby nikt nie miał wątpliwości nie namawiam was tutaj na maraton „dla sportu”, choć tacy amatorzy też się przecież zdarzają. Nie martwcie się wprawny rekruter szybko wyłapie takiego delikwenta.

Po kilku rozmowach sami zobaczycie, że bez względu na efekt warto zdobyć nowe doświadczenie. Dowiedzieć się czegoś o sobie, poznać swoje mocne i słabe strony. Po prostu się oswoić. Przy każdym kolejnym spotkaniu coraz łatwiej będzie wam utrzymać nerwy na wodzy, choć całkowicie nigdy nie pozbędziecie się tego efektu „motyli w żołądku”. I tak właśnie ma być. Ma nas opuścić „paraliżujący” stan ducha i ciała, a pozostać jedynie pozytywnie działająca adrenalina.

03.01.2007 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Starszy Prawnik

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Opis stanowiska: samodzielna bieżąca obsługa klientów; udział w zespołach w ramach realizacji projektów biznesowych; prowadzenie sporów gospodarczych (samodzielnie lub w zespole) udział w negocjowaniu warunków transakcji; nadzór nad pracą młodszych prawników w ramach powierzonych...
  • Specjalista / Specjalistka ds. administracji zleceń

    DACHSER Sp. z o.o.   Dołuje, Stobno 65    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków przyjmowanie, weryfikacja i opracowywanie zleceń transportowych wprowadzanie dokumentacji przesyłek do systemu analizowanie raportów jakościowych; telefoniczny i mailowy kontakt z klientem awizacje przesyłek (telefoniczne oraz w systemach klientów) kontrolowanie...
  • Pracownik terminalu - Operator wózka widłowego

    DACHSER Sp. z o.o.   Dołuje, Stobno 65    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków rozładunki i załadunki przesyłek za pomocą wózka widłowego transport towarów w magazynie kompletacja zamówień dokumentowanie stwierdzonych rozbieżności praca w oparciu o wewnętrzne uregulowania i procedury dbałość o zachowanie zasad bezpieczeństwa i higieny...
  • Młodszy Opiekun Klienta

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji metra Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 6 200 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    bezpośredni kontakt z klientem B2B; udział w wyjazdach i targach; aktywne pozyskiwanie klientów B2B; współpraca z innymi działami firmy; realizacja planów sprzedażowych;

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?