Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Czy warto chodzić na rozmowy kwalifikacyjne?

Czy warto chodzić na rozmowy kwalifikacyjne?

 
Czy warto chodzić na rozmowy kwalifikacyjne?

Odpowiedź na to pytanie wydaje się oczywista. TAK, ale? Ale właściwie, dlaczego? Co da nam spotkanie się z potencjalnym pracodawcą? A jeśli nie do końca interesuje nas ta oferta? Czy warto poświęcać czas? Często musimy stwarzać preteksty, by wyrwać się na godzinę z dotychczasowego miejsca zatrudnienia, a może to nie będzie to? Być może strach i nerwy wezmą górę i nie będziemy mogli wyksztusić z siebie ani słowa, co wtedy?

Takich i innych pytań rodzi się w naszych głowach miliony.

Rozmowa kwalifikacyjna to kolejny egzamin, przed, którym stawia nas dorosłe życie. Jak każdy sprawdzian wywołuje w nas takie uczucia jak niepokój, lęk, a czasem nawet „paraliż” , uniemożliwiający nam zaprezentowanie wszystkich swoich walorów i możliwości. A przecież nikt z nas tego nie lubi. Szczególnie wtedy, gdy zależy nam na pracy w danej firmie. Staramy się by rozmowa przebiegła gładko i bez zarzutu. Naszym celem jest wypaść w oczach rekrutera jak najlepiej, nie pozostawiając wątpliwości, że to właśnie my jesteśmy tą osobą, której szukają.

Na spotkanie w sprawie pracy staramy się dobrze przygotować. Studiujemy fachową literaturę, poradniki, „serfujemy” po internecie zasięgając maximum informacji na temat potencjalnego przyszłego pracodawcy. Wszystko po to by nie dać się zaskoczyć, by znać odpowiedź na każde zadane podczas rozmowy pytanie. Pamiętajmy, że rozmowa kwalifikacyjna jest rozmową handlową, a jej przedmiotem jesteśmy my. I to od nas zależy, czy przedstawimy produkt, tak by klient chciał go kupić.

Elegancko, a zarazem schludnie ubrani, pewnym krokiem przekraczamy próg firmy, która wciąż jest dla nas pełna zagadek i tajemnic. Do tego momentu wszystko mamy pod kontrolą. Wiemy jak mamy się zachować, o co prawdopodobnie mogą nas zapytać, znamy schemat takiej rozmowy, ale co dalej?

No właśnie, co dalej?
Wracamy do naszych codziennych obowiązków, czasem dzielimy się wrażeniami z najbliższymi i czekamy. Czekamy, aż ponownie zadzwoni telefon, a głos w słuchawce zakomunikuje nam swoją decyzję.
A tymczasem, bez względu na wynik naszej rozmowy, jest ona dla nas bardzo ważnym doświadczeniem. Nasze wrażenia, obserwacje są zapleczem, do którego zawsze możemy sięgnąć w przyszłości. Dlatego po każdej rozmowie dobrze jest zrobić sobie krótkie résumé.

Na świeżo odpowiedzmy sobie na kilka przygotowanych uprzednio pytań np.:

  • Czy w zadawalający sposób odpowiedzieliśmy na wszystkie zadane pytania?
  • Czy nasze przygotowanie merytoryczne było wystarczające?
  • Nad czym powinniśmy jeszcze popracować?
  • Czym rekruter nas zaskoczył?
  • Czy podczas rozmowy coś wprawiło nas w zakłopotanie?
  • Co jest naszą mocną stroną, a w czym się nie sprawdziliśmy?

Musimy przeprowadzać swoistą analizę SWOT naszej rozmowy kwalifikacyjnej, czyli określić jej mocne i słabe punkty, przeanalizować szanse i zagrożenia.

Taką analizę powinniśmy przeprowadzić w formie pisemnej, odpowiadając po kolei na przygotowane wcześniej pytania. Udzielając odpowiedzi na bieżąco nie starajmy się upiększać, czy też sztucznie dopasowywać. Jeżeli nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć jednoznacznie na pytanie lepiej je pominąć. Starajmy się by odpowiedzi były zgodne z prawdą. Wyniki tej analizy są przecież przeznaczone dla nas. Nie musimy ich nikomu pokazywać. Mają na celu nam pomóc i dlatego szczerość odpowiedzi jest tak istotna.

Wyniki naszej analizy dają nam obraz naszych umiejętności. Wskazują, co jest wspaniale, a nad czym musimy jeszcze popracować.Pisemna forma odpowiedzi daje nam możliwość powrotu do nich po jakimś czasie. Pamięć ludzka jest przewrotna. Równie często nam coś umyka, jak i po dłuższym zastanowieniu przypominają się nam nowe szczegóły, których wcześniej nie dostrzegliśmy. Dlatego warto wrócić do naszych zapisków po kilku dniach po rozmowie i odtworzyć ją sobie raz jeszcze. Być może odkryjemy w naszym zachowaniu coś, czego do tej pory nie widzieliśmy lub, nad czym się nie zastanawialiśmy.

Pomocna może okazać się również rozmowa z osobą do, której mamy zaufanie. Jej nastawienie do naszej rozmowy kwalifikacyjnej jest na pewno bardziej obiektywne, a i podejście mniej emocjonalne. Zawsze dobrze jest spojrzeć na zagadnienie świeżym, bezstronnym okiem. Takie konstruktywne uwagi mogą okazać się nam bardzo pomocne.

W przypadkach, gdy otrzymujemy negatywną odpowiedź na naszą aplikację nie spuszczajmy nosa na kwintę i nie traktujmy tego jako stracony czas. Zawsze jest to dobry moment na otrzymanie tzw. feedback od samego rekrutera. Nie bójmy się pytać, w czym się nie sprawdziliśmy? Co przesądziło o Jego decyzji? Na co na naszym miejscu zwróciłby szczególną uwagę i nad czym popracował? Takie uwagi są bardzo cenne. Przecież to zapewne nie pierwsza, a na pewno nie ostatnia rozmowa kwalifikacyjna w naszym życiu.

Czy zatem warto chodzić na rozmowy kwalifikacyjne? NA PEWNO TAK. I żeby nikt nie miał wątpliwości nie namawiam was tutaj na maraton „dla sportu”, choć tacy amatorzy też się przecież zdarzają. Nie martwcie się wprawny rekruter szybko wyłapie takiego delikwenta.

Po kilku rozmowach sami zobaczycie, że bez względu na efekt warto zdobyć nowe doświadczenie. Dowiedzieć się czegoś o sobie, poznać swoje mocne i słabe strony. Po prostu się oswoić. Przy każdym kolejnym spotkaniu coraz łatwiej będzie wam utrzymać nerwy na wodzy, choć całkowicie nigdy nie pozbędziecie się tego efektu „motyli w żołądku”. I tak właśnie ma być. Ma nas opuścić „paraliżujący” stan ducha i ciała, a pozostać jedynie pozytywnie działająca adrenalina.

03.01.2007 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Monter instalacji

    Budcon Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Główne zadania: montaż instalacji sanitarnych, grzewczych, klimatyzacyjnych w budynkach biurowych i przemysłowych demontaż starych instalacji sanitarnych, grzewczych, klimatyzacyjnych przemieszczanie rurociągów, przygotowywanie ścian oraz podłóg do wyłożenia rurociągów spawanie,...
  • Brygadzista (HVAC) z językiem niemieckim

    Budcon Sp. z o.o.   Niemcy   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Główne zadania koordynowanie i nadzorowanie pracy zespołu monterów organizowanie przebiegu prac budowlanych; wykonywanie pomiarów i kosztorysów na potrzeby prowadzonych prac opracowywanie harmonogramów postępu robót; sporządzanie dokumentacji i rozliczeń budowy; organizowanie pracy...
  • Elektryk (m/k/i)

    Budcon Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   56,00 - 72,00 zł brutto/godz.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Główne zadania montaż nowych instalacji elektrycznych lub/i naprawa istniejących na obiektach budowlanych (podłączanie gniazdek, rozdzielni, oświetlenia itp.) samodzielna praca z rysunkiem technicznym, montaż tras kablowych i przewodów według rysunku technicznego usuwanie bieżących...
  • Specjalista Call Center

    G Data Software Sp. z o.o.   Poznań, Grunwald    praca zdalna / stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa zlecenie / o dzieło  pełny etat   28,00 - 32,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    12 godz.
    Dołącz do naszego zespołu i rozwijaj swoje umiejętności w obszarze obsługi klienta! Poszukujemy energicznej, komunikatywnej osoby na stanowisko Konsultanta ds. Obsługi Klienta, która będzie odpowiedzialna za pierwszy kontakt z klientami i partnerami firmy G DATA. Twoja praca będzie...
  • Inżynier Budowy – Przygotowanie Prefabrykacji

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Kontrola jakości prefabrykatów oraz zgodności z projektem i...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    14 godz.
    Twoje obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa obecnych. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz liniami lotniczymi. Negocjowanie cen i przygotowywanie ofert transportowych.

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?