Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Błędy popełniane na rozmowach kwalifikacyjnych cz. II

Błędy popełniane na rozmowach kwalifikacyjnych cz. II

 
Błędy popełniane na rozmowach kwalifikacyjnych cz. II

Wstęp

Rozmowa kwalifikacyjna rządzi się podobnymi prawami jak każde inne wystąpienie przed audytorium. Wśród kandydatów podobnie zresztą jak i wśród osób występujących zdarzają się tacy, którzy radzą sobie bardzo dobrze oraz tacy, którzy niestety, mimo bardzo dobrych kwalifikacji merytorycznych, nie potrafią się odpowiednio "sprzedać".
Co więcej, bardzo często, osoby, które uczestniczyły w wywiadzie z potencjalnym pracodawcą, nie są w stanie obiektywnie ocenić swojego wystąpienia. Jeśli więc podejrzewamy, że również w naszym przypadku, wrażenie wywierane na rekruterze podczas rozmowy jest raczej negatywne, koniecznie musimy nad tym elementem naszej kandydatury popracować. Jest szereg błędów, które popełniają kandydaci, a które dość łatwo jest wyeliminować.

Zacznijmy od nastawienia

Można być najlepszym kandydatem do pracy, jednak jeśli w naszej osobie dominuje negatywne nastawienie i pesymizm, trudno nam będzie przekonać pracodawcę, że warto nas przyjąć. Nawet jeśli zadbamy o wygląd zewnętrzny to, nasz sposób mówienia, podejście do problemów oraz wewnętrzne przekonania, storpedują naszą kandydaturę. By tego unknąć warto zastosować się do następującej strategii:

1. Dzień przed rozmową kwalifikacyjną należy poświęcić na przygotowanie się do odpowiedzi na pytania. Warto w tym celu poprosić kogoś znajomego, żeby przećwiczył z nami odpowiedzi na standardowe pytania wywiadu. Jeśli dodatkowo otrzymamy informację zwrotną o tym jak nasze odpowiedzi zostały ocenione, będziemy mieli pełną możliwość wprowadzenia korekt.

2. Na dwie-trzy godziny przed rozmową należy poświęcić chwile, na ponowne zapoznanie się ze swoim cv i listem motywacyjnym. Zróbmy to dokładnie, bo na podstawie tego dokumentu, w duży stopniu opierać się będzie nasza rozmowa z rekruterem. Najlepiej jeśli uda się nam zapamiętać kluczowe fakty, osiągnięcia i doświadczenia. Nie będzie to wyglądało ładnie, jeśli nie będziemy pamiętać o czym pisaliśmy w naszym życiorysie i liście motywacyjnym.

3. Na pół godziny przed wywiadem powinniśmy się zrelaksować, pozbyć się nadmiaru napięcia. Z reguły chociaż w minimalnym stopniu pomaga kilka głębokich oddechów. Pamiętajmy, że ta rozmowa to nie ostatnia rozmowa kwalifikacyjna, ale najprawdopodobniej jedna z wielu, które przyjdzie nam w życiu odbyć. Pamiętajmy o swoich osiągnięciach i mocnych stronach oraz tym, że jesteśmy odpowiednią osobą na oferowane stanowisko.

4. Już przed samym wywiadem bądźmy dobrej myśli. Wyeliminujmy negatywy, one się na nic nie przydadzą. Skupmy się na celu - zdobyciu wymarzonej pracy.

I na koniec warto jeszcze raz podkreślić, że zanim przekonamy rekrutera, że to my jesteśmy najlepszym kandydatem na oferowane stanowisko, powinniśmy przekonać o tym samych siebie.

Znajdźmy coś co nas wyróżnia
Z reguły w wywiadzie standaryzowanym, specjalista ds rekrutacji zadaje takie same lub też przynajmniej bardzo podobne pytania każdemu z kandydatów. Poczynając od tego najbardziej podstawowego "Proszę opowiedzieć mi coś o sobie" po inne specjalistyczne doświadczenia, które stanowią wymagania na stanowisko, o które się ubiegamy. Co ciekawe kandydaci również mają tendencję do takich samych odpowiedzi, ale tutaj oznacza to, że nie wyróżnimy się niczym szczególnym wśród grupy kilkunastu osób. Ważne jest więc by już w tym podstawowym pytaniu starać się uniknąć monotonnego powtarzania danych z życiorysu zawodowego lub też omawiania swoich osiągnięć edukacyjnych. Specjaliści podkreślają, że dobrym wyjściem jest przygotowanie nieszablonowej odpowiedzi, która nas charakteryzuje i wyróżnia. Może to być opowiedzenie o swoich zainteresowaniach lub sytuacji, w której zachowaliśmy się wyjątkowo, bohatersko, odważnie, mądrze.
Trzeba podkreślić, że chociaż pierwsze pytanie rozmowy kwalifikacyjnej jest pytaniem poniekąd rozgrzewającym, jego drugą funkcją jest tworzenie pierwszego wrażenia naszej osoby. Od początku warto jest pracować nad tym by to wrażenie było jak najlepsze.

Pytanie nie oznacza konieczności natychmiastowej odpowiedzi

Niektórzy kandydaci, mają tendencję, natychmiastowego odpowiadania na zadane przez rekrutera pytanie. Takie zachowanie nie ma żadnego uzasadnienia. Jeśli pytanie jest trudne, skomplikowane lub nietypowe lepiej jest dobrze przemyśleć swoją odpowiedź, niż powiedzieć coś czego później będziemy żałować.
Poza tym natychmiastowa odpowiedź może sprawiać wrażenie nieprzemyślanej i chaotycznej. Niektóre pytania wręcz wymagają by przed odpowiedzią zrobić krótką pauzę. Oczywiście są też i takie pytania, gdzie odpowiedź można podać niemal natychmiast i przy nich nie należy udawać zastanowienia. Generalną zasadą powinna być płynność oraz dostosowanie tempa do rodzaju pytania i typu samego wywiadu. Warto też pamiętać o następujących podstawowych zasadach:

1. Uważne słuchanie pytań, bo jest w nich często klucz do odpowiedzi.
2. Uściślanie jeśli nie jesteśmy pewni sensu pytania np. ?Czy chodzi Panu/Pani o...?
3. Parafrazowanie (powtarzanie w innej formie) pytania, jeśli chcemy zyskać na czasie i lepiej przygotować swoją odpowiedź.

Już stosowanie tych podstawowych zasad powinno nam ułatwić radzenie sobie z większością pytań na rozmowie kwalifikacyjnej.

Etykieta rozmowy kwalifikacyjnej - dobre wychowanie

Błędem jest nieprzestrzeganie zasad zachowania na rozmowie kwalifikacyjnej. Do zasad tych należy między innymi schludny i czysty strój. Zachowanie i mowa ciała wyrażająca zainteresowanie. Oczywiście nie zapominamy o kulturze osobistej, przy powitaniu, pożegnaniu i podziękowaniu za rozmowę. Ważne by nasza postawa przekazywała entuzjazm i motywację do pracy. Ignorowanie "protokołu dyplomatycznego" nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem, bo mimo najlepszych kwalifikacji może pozostawiać na rekruterze złe wrażenie.
Jednym z najgorszych błędów może być na przykład pozostawienie włączonego telefonu komórkowego z hałaśliwym, denerwującym dzwonkiem. Mimo, że komórka jest przedmiotem powszechnego użytku w dobrym tonie jest wyciszyć, a jeszcze lepiej wyłączyć ją przed spotkaniem.

Zakończenie

Rozmowa kwalifikacyjna ma w sobie wiele pułapek. Z całą pewnością, za pierwszym razem nie wychodzi ona tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Z każdego spotkania można jednak wyciągnąć wnioski. Przeanalizowanie całej sytuacji pozwoli nam zawsze na poprawienie przynajmniej kilku najsłabszych elementów a sukces stopniowo stanie się również naszym udziałem.

 

 

17.08.2006 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Kierownik Zespołu Magazynowego Branża Automotive

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Soltau   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Zadania: Organizacja oraz nadzór zadań w podległym zespole magazynowym; Zapewnienie prawidłowej dokumentacji obrotu towarowego w magazynie; Optymalizacji procesów magazynowych; Dbanie o dobrą atmosferę w zespole; Wymagania: Komunikatywna znajomość języka niemieckiego; Gotowość do...
  • Executive Assistant / Asystent Zarządu

    Adecco Personalsdienstleistungen GmbH   Niemcy, Monachium   
    asystent  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    16 godz.
    Wymagania: Doskonałe umiejętności komunikacyjne w mowie i piśmie; Biegła znajomość języka angielskiego (C1) Bardzo dobra znajomość języka niemieckiego (B2) Bardzo dobra znajomość programów pakietu MS Office (Outlook, PowerPoint, Word, Excel) Gotowość do przeprowadzki do Niemiec;
  • Starszy Prawnik

    Legal House Poland sp z o.o.   Warszawa, Mokotów    praca stacjonarna
    starszy specjalista (senior)  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    17 godz.
    Opis stanowiska: samodzielna bieżąca obsługa klientów; udział w zespołach w ramach realizacji projektów biznesowych; prowadzenie sporów gospodarczych (samodzielnie lub w zespole) udział w negocjowaniu warunków transakcji; nadzór nad pracą młodszych prawników w ramach powierzonych...
  • Specjalista / Specjalistka ds. administracji zleceń

    DACHSER Sp. z o.o.   Dołuje, Stobno 65    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków przyjmowanie, weryfikacja i opracowywanie zleceń transportowych wprowadzanie dokumentacji przesyłek do systemu analizowanie raportów jakościowych; telefoniczny i mailowy kontakt z klientem awizacje przesyłek (telefoniczne oraz w systemach klientów) kontrolowanie...
  • Pracownik terminalu - Operator wózka widłowego

    DACHSER Sp. z o.o.   Dołuje, Stobno 65    praca stacjonarna
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat
    17 godz.
    Twój zakres obowiązków rozładunki i załadunki przesyłek za pomocą wózka widłowego transport towarów w magazynie kompletacja zamówień dokumentowanie stwierdzonych rozbieżności praca w oparciu o wewnętrzne uregulowania i procedury dbałość o zachowanie zasad bezpieczeństwa i higieny...
  • Młodszy Opiekun Klienta

    Lava Group S.C   Warszawa, Ursynów, przy stacji metra Stokłosy    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat   6 000 - 6 200 zł brutto/mies.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    18 godz.
    bezpośredni kontakt z klientem B2B; udział w wyjazdach i targach; aktywne pozyskiwanie klientów B2B; współpraca z innymi działami firmy; realizacja planów sprzedażowych;

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?