Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Błędy popełniane na rozmowach kwalifikacyjnych cz. II

Błędy popełniane na rozmowach kwalifikacyjnych cz. II

 
Błędy popełniane na rozmowach kwalifikacyjnych cz. II

Wstęp

Rozmowa kwalifikacyjna rządzi się podobnymi prawami jak każde inne wystąpienie przed audytorium. Wśród kandydatów podobnie zresztą jak i wśród osób występujących zdarzają się tacy, którzy radzą sobie bardzo dobrze oraz tacy, którzy niestety, mimo bardzo dobrych kwalifikacji merytorycznych, nie potrafią się odpowiednio "sprzedać".
Co więcej, bardzo często, osoby, które uczestniczyły w wywiadzie z potencjalnym pracodawcą, nie są w stanie obiektywnie ocenić swojego wystąpienia. Jeśli więc podejrzewamy, że również w naszym przypadku, wrażenie wywierane na rekruterze podczas rozmowy jest raczej negatywne, koniecznie musimy nad tym elementem naszej kandydatury popracować. Jest szereg błędów, które popełniają kandydaci, a które dość łatwo jest wyeliminować.

Zacznijmy od nastawienia

Można być najlepszym kandydatem do pracy, jednak jeśli w naszej osobie dominuje negatywne nastawienie i pesymizm, trudno nam będzie przekonać pracodawcę, że warto nas przyjąć. Nawet jeśli zadbamy o wygląd zewnętrzny to, nasz sposób mówienia, podejście do problemów oraz wewnętrzne przekonania, storpedują naszą kandydaturę. By tego unknąć warto zastosować się do następującej strategii:

1. Dzień przed rozmową kwalifikacyjną należy poświęcić na przygotowanie się do odpowiedzi na pytania. Warto w tym celu poprosić kogoś znajomego, żeby przećwiczył z nami odpowiedzi na standardowe pytania wywiadu. Jeśli dodatkowo otrzymamy informację zwrotną o tym jak nasze odpowiedzi zostały ocenione, będziemy mieli pełną możliwość wprowadzenia korekt.

2. Na dwie-trzy godziny przed rozmową należy poświęcić chwile, na ponowne zapoznanie się ze swoim cv i listem motywacyjnym. Zróbmy to dokładnie, bo na podstawie tego dokumentu, w duży stopniu opierać się będzie nasza rozmowa z rekruterem. Najlepiej jeśli uda się nam zapamiętać kluczowe fakty, osiągnięcia i doświadczenia. Nie będzie to wyglądało ładnie, jeśli nie będziemy pamiętać o czym pisaliśmy w naszym życiorysie i liście motywacyjnym.

3. Na pół godziny przed wywiadem powinniśmy się zrelaksować, pozbyć się nadmiaru napięcia. Z reguły chociaż w minimalnym stopniu pomaga kilka głębokich oddechów. Pamiętajmy, że ta rozmowa to nie ostatnia rozmowa kwalifikacyjna, ale najprawdopodobniej jedna z wielu, które przyjdzie nam w życiu odbyć. Pamiętajmy o swoich osiągnięciach i mocnych stronach oraz tym, że jesteśmy odpowiednią osobą na oferowane stanowisko.

4. Już przed samym wywiadem bądźmy dobrej myśli. Wyeliminujmy negatywy, one się na nic nie przydadzą. Skupmy się na celu - zdobyciu wymarzonej pracy.

I na koniec warto jeszcze raz podkreślić, że zanim przekonamy rekrutera, że to my jesteśmy najlepszym kandydatem na oferowane stanowisko, powinniśmy przekonać o tym samych siebie.

Znajdźmy coś co nas wyróżnia
Z reguły w wywiadzie standaryzowanym, specjalista ds rekrutacji zadaje takie same lub też przynajmniej bardzo podobne pytania każdemu z kandydatów. Poczynając od tego najbardziej podstawowego "Proszę opowiedzieć mi coś o sobie" po inne specjalistyczne doświadczenia, które stanowią wymagania na stanowisko, o które się ubiegamy. Co ciekawe kandydaci również mają tendencję do takich samych odpowiedzi, ale tutaj oznacza to, że nie wyróżnimy się niczym szczególnym wśród grupy kilkunastu osób. Ważne jest więc by już w tym podstawowym pytaniu starać się uniknąć monotonnego powtarzania danych z życiorysu zawodowego lub też omawiania swoich osiągnięć edukacyjnych. Specjaliści podkreślają, że dobrym wyjściem jest przygotowanie nieszablonowej odpowiedzi, która nas charakteryzuje i wyróżnia. Może to być opowiedzenie o swoich zainteresowaniach lub sytuacji, w której zachowaliśmy się wyjątkowo, bohatersko, odważnie, mądrze.
Trzeba podkreślić, że chociaż pierwsze pytanie rozmowy kwalifikacyjnej jest pytaniem poniekąd rozgrzewającym, jego drugą funkcją jest tworzenie pierwszego wrażenia naszej osoby. Od początku warto jest pracować nad tym by to wrażenie było jak najlepsze.

Pytanie nie oznacza konieczności natychmiastowej odpowiedzi

Niektórzy kandydaci, mają tendencję, natychmiastowego odpowiadania na zadane przez rekrutera pytanie. Takie zachowanie nie ma żadnego uzasadnienia. Jeśli pytanie jest trudne, skomplikowane lub nietypowe lepiej jest dobrze przemyśleć swoją odpowiedź, niż powiedzieć coś czego później będziemy żałować.
Poza tym natychmiastowa odpowiedź może sprawiać wrażenie nieprzemyślanej i chaotycznej. Niektóre pytania wręcz wymagają by przed odpowiedzią zrobić krótką pauzę. Oczywiście są też i takie pytania, gdzie odpowiedź można podać niemal natychmiast i przy nich nie należy udawać zastanowienia. Generalną zasadą powinna być płynność oraz dostosowanie tempa do rodzaju pytania i typu samego wywiadu. Warto też pamiętać o następujących podstawowych zasadach:

1. Uważne słuchanie pytań, bo jest w nich często klucz do odpowiedzi.
2. Uściślanie jeśli nie jesteśmy pewni sensu pytania np. ?Czy chodzi Panu/Pani o...?
3. Parafrazowanie (powtarzanie w innej formie) pytania, jeśli chcemy zyskać na czasie i lepiej przygotować swoją odpowiedź.

Już stosowanie tych podstawowych zasad powinno nam ułatwić radzenie sobie z większością pytań na rozmowie kwalifikacyjnej.

Etykieta rozmowy kwalifikacyjnej - dobre wychowanie

Błędem jest nieprzestrzeganie zasad zachowania na rozmowie kwalifikacyjnej. Do zasad tych należy między innymi schludny i czysty strój. Zachowanie i mowa ciała wyrażająca zainteresowanie. Oczywiście nie zapominamy o kulturze osobistej, przy powitaniu, pożegnaniu i podziękowaniu za rozmowę. Ważne by nasza postawa przekazywała entuzjazm i motywację do pracy. Ignorowanie "protokołu dyplomatycznego" nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem, bo mimo najlepszych kwalifikacji może pozostawiać na rekruterze złe wrażenie.
Jednym z najgorszych błędów może być na przykład pozostawienie włączonego telefonu komórkowego z hałaśliwym, denerwującym dzwonkiem. Mimo, że komórka jest przedmiotem powszechnego użytku w dobrym tonie jest wyciszyć, a jeszcze lepiej wyłączyć ją przed spotkaniem.

Zakończenie

Rozmowa kwalifikacyjna ma w sobie wiele pułapek. Z całą pewnością, za pierwszym razem nie wychodzi ona tak jakbyśmy sobie tego życzyli. Z każdego spotkania można jednak wyciągnąć wnioski. Przeanalizowanie całej sytuacji pozwoli nam zawsze na poprawienie przynajmniej kilku najsłabszych elementów a sukces stopniowo stanie się również naszym udziałem.

 

 

17.08.2006 - Zespół Praca.pl

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    13 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Magazynier Lotniczy

    HPD Südliche Weinstraße GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    13 godz.
    Twoje kluczowe obowiązki: Budowa i rozbiórka ładunków lotniczych. Zabezpieczanie ładunków i towarów w magazynie. Obsługa przyjęć i wydań towarów magazynowych. Sieciowanie palet lotniczych. Sortowanie, liczenie, kontrolowanie i przygotowywanie towarów do transportu lotniczego....
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    17 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...
  • Specjalista / Specjalistka ds. gwarancji i usterek

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    17 godz.
    Opis stanowiska: Kontakt z klientem – odpowiadanie za komunikację z klientem (od przyjęcia zgłoszenia aż po rozwiązanie usterki). Diagnoza i ocena usterek powstałych na inwestycjach mieszkaniowych. Koordynacja usuwania usterek z generalnym wykonawcą oraz firmami budowlanymi. Wewnętrzna...
  • Project Manager (PRS)

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat
    17 godz.
    Opis stanowiska: Zarządzanie projektami R4R od pozwolenia na budowę do przekazania nieruchomości do użytkowania. Nadzór nad realizacją założeń budżetowych oraz harmonogramu procesu inwestycyjnego. Prowadzenie odbiorów końcowych inwestycji w imieniu spółki. Nadzór nad poprawnością...
  • Finance Application Support Analyst - French Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    20 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.