Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
5 sposobów na pewność siebie podczas rozmowy kwalifikacyjnej

5 sposobów na pewność siebie podczas rozmowy kwalifikacyjnej

 
5 sposobów na pewność siebie podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Pewność siebie bardzo przydaje się podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli sam wierzysz, że zasługujesz na pracę, jesteś odpowiednią osobą w odpowiednim miejscu, istnieje duża szansa, że także rekruter da temu wiarę. W nowej sytuacji, podczas spotkania z obcą osobą, która dodatkowo będzie nas oceniać, stres jest naturalną reakcją. Większość osób, z każdą kolejną rozmową o pracę nabiera pewności siebie. Wynika to z tego, że wie, co powiedzieć, co poprzednio przyniosło dobry efekt, a co mogło zaszkodzić. Niepewność można zmniejszyć, odpowiednio przygotowując się do rozmowy kwalifikacyjnej. Oto 5 sposobów na wzmocnienie pewności siebie podczas spotkania w sprawie pracy.

 

Dowiedz się więcej o firmie i stanowisku, na jakie aplikujesz

 

Zwykle ludzie stresują się w nieznanych dla siebie sytuacjach, kiedy nie do końca mogą przewidzieć, co się wydarzy. W zyskaniu pewności siebie pomoże lepsze poznanie firmy, do jakiej aplikujesz, oraz stanowiska. Przed rozmową o pracę zajrzyj na stronę WWW przedsiębiorstwa, sprawdź, jakie są ostatnie sukcesy Twojego potencjalnego pracodawcy. Być może znajdziesz również informacje na temat członków zespołu, do którego miałbyś dołączyć albo samego rekrutera.

Przygotuj się też do ewentualnych negocjacji finansowych na rozmowie o pracę. Jeśli pierwsza część spotkania pójdzie dobrze, zapewne zostaniesz zapytany, ile chciałbyś zarabiać. Nie powinno Cię to zaskoczyć. Wcześniej sprawdź, jakie są średnie zarobki na stanowisku, o które się ubiegasz. Nie bój się pytać np. znajomych z branży, zaglądaj na fora i postaraj się znaleźć taką kwotę, która Cię satysfakcjonuje, a jednocześnie nie odbiega od standardów wynagrodzeń.

Musisz też dobrze wiedzieć, na jakie stanowisko aplikujesz i jakie są wymagania wobec kandydatów oraz warunki pracy. Chociaż brzmi to jak oczywistość, wiele osób, które masowo wysyłają CV na różne ogłoszenia, przychodzi na spotkanie bez wiedzy, czym dokładnie miałaby zajmować się w nowej pracy. Brak pewności w tej kwestii to jasny sygnał dla rekrutera, że kandydat szuka jakiegokolwiek zajęcia.

 

Przygotuj odpowiedzi na pytania, które może zadać rekruter

 

Pewne kwestie są omawiane niemal na każdym spotkaniu rekrutacyjnym. Przygotowując sobie gotowe odpowiedzi na najpopularniejsze pytania, masz szansę zmniejszyć stres na rozmowie kwalifikacyjnej.

Na rozmowie o pracę możesz usłyszeć:

  • Proszę opowiedzieć coś o sobie.
  • Proszę opowiedzieć o swoich obowiązkach w poprzedniej firmie.
  • Dlaczego zdecydował/a się Pan/Pani na zmianę pracy?
  • Dlaczego nasza firma?
  • Czego oczekuje Pan/Pani od nowej pracy?
  • Jakie są Pana/Pani oczekiwania finansowe?


Mając przemyślane odpowiedzi na te pytania na rozmowie kwalifikacyjnej, unikniesz krępującej ciszy, łatwiej Ci będzie trzymać się głównych wątków. Nie chodzi jednak o wyrecytowanie wyuczonych na pamięć zdań. To brzmiałoby sztucznie i mało wiarygodnie. Warto jednak mieć w głowie plan, co chce się powiedzieć, rozwijać kwestie, którymi rekruter wydaje się najbardziej zainteresowany.

 

Przećwicz wcześniej rozmowę o pracę


Choć na początku może się to wydawać zabawne i krępujące, warto zdobyć się na odwagę i przećwiczyć rozmowę kwalifikacyjną z kimś bliskim. W takich "bezpiecznych" warunkach możesz sprawdzić swoją reakcję na różne pytania, przećwiczyć, jak brzmią odpowiedzi, które sobie przygotowałeś. W ten sposób masz szansę znaleźć elementy, które można dopracować, aby wypaść jeszcze lepiej.

 

Przygotuj wcześniej pytania, które chcesz zadać rekruterowi


Na koniec rozmowy rekruter zwykle zostawia czas na zadawanie pytań. To dla kandydata okazja, aby dowiedzieć się czegoś więcej, doprecyzować interesujące go kwestie. Jednak także rekruter z tematyki zadawanych pytań może wiele wywnioskować na temat podejścia kandydata. Warto mieć to na uwadze. Niech Twoje pytania nie skupiają się wyłącznie wokół kwestii wynagrodzenia, benefitów czy dni wolnych. Pokaż, że interesujesz się zakresem obowiązków na stanowisko, procedurami obowiązującymi w firmie, wielkością zespołu i tym, z kim miałbyś bezpośrednio współpracować. Dzięki przygotowanym pytaniom pokażesz także, że wiesz, na czym najbardziej Ci zależy i jesteś żywo zainteresowany daną firmą.

 

Wyprostuj się i bądź uśmiechnięty

 

Odpowiednia postawa ciała wyraża pewność siebie. Wchodząc na spotkanie, wyprostuj się, miej uśmiech na twarzy. Zdecydowanie, ale nie za mocno i nieagresywnie uściśnij dłoń rozmówcy. Uwaga! Zgodnie z zasadami savoir-vivre'u to rekruter jako pierwszy podaje dłoń. Także w trakcie rozmowy warto prezentować pewność siebie. Usiądź wygodnie na krześle, nie na jego krawędzi, nie krzyżuj rąk i utrzymuj kontakt wzrokowy.

Pamiętaj, że nie masz szans na budowanie pewności siebie, jeśli uważasz, że nie zasługujesz na pracę, o którą się ubiegasz. Uwierz we własne umiejętności, w to, że możesz zdobyć wymarzone stanowisko. Powodzenia!

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca Vetlab Sp. z o.o.

Polecane oferty

  • Senior Product Manager

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław    praca mobilna
    starszy specjalista (senior) / menedżer  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Obowiązki Senior Product Managera: Zrozumienie klienta: Przeprowadzanie wywiadów z użytkownikami, analiza ich potrzeb i oczekiwań. Specyfikacje produktu: Przekładanie potrzeb na konkretne wymagania i prototypy, priorytetyzacja zadań. Współpraca z zespołami: Praca z zespołem programistów,...
  • Vetlab Sp. z o.o.
    dyrektor  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    21 godz.
    Obowiązki: Nadzór nad codzienną działalnością laboratorium, w tym zarządzanie personelem, budżetem i operacjami. Inicjowanie i wdrażanie nowoczesnych rozwiązań oraz technologii w pracy laboratorium; Utrzymywanie i rozwijanie relacji z kluczowymi klientami oraz partnerami biznesowymi....
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - laboratorium weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Wrocław, ul. Wodzisławska 6    praca stacjonarna
    specjalista junior / mid  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    1 dni
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.
  • Młodszy specjalista ds. obsługi klienta - usługi weterynaryjne

    Vetlab Sp. z o.o.   Katowice, ul. Żeliwna 36    praca stacjonarna
    młodszy specjalista (junior)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    3 dni
    Zakres obowiązków: Przyjmowanie materiału do badań, Wprowadzanie zleceń badań do programu laboratoryjnego, Telefoniczna i osobista obsługa klientów, Zamawianie i przygotowanie przesyłek kurierskich, Prowadzenie spraw biurowych.

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?