Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
5 powodów, dla których nie zostałeś zaproszony na kolejny etap rozmowy o pracę

5 powodów, dla których nie zostałeś zaproszony na kolejny etap rozmowy o pracę

 
5 powodów, dla których nie zostałeś zaproszony na kolejny etap rozmowy o pracę

 

Spis treści

Byłeś na rozmowie kwalifikacyjnej, wydaje Ci się, że poszło całkiem dobrze, złapałeś świetny kontakt z rekruterem, masz wysokie kwalifikacje, a mimo wszystko nie udało się dostać pracy? Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, w którym momencie popełniłeś pozornie mały błąd, mający jednak duży wpływ na wynik rekrutacji. Oto 5 przyczyn, przez które kandydaci nie są zapraszani do kolejnych etapów naboru. 

 

Nic nie przeczytałeś o przyszłym pracodawcy

 

Wiele mówi się o dobrym przygotowaniu do rozmowy o pracę. Jednym z jego punktów jest przyswojenie wiadomości o firmie, do której się aplikuje. To daje podwaliny do rozmowy z rekruterem. Zdarzają się jednak kandydaci, którzy wysyłają aplikacje masowo, nawet wtedy, gdy dana oferta odpowiada im w minimalnym stopniu. Idąc na rozmowę, nie zadają sobie trudu sprawdzenia, z kim się umawiają. Bywa, że nie wiedzą, na jakie stanowisko mają zostać zatrudnieni. Zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne to znak, że firma jest Tobą zainteresowana. Odwzajemnij to i pokaż, że sprawdziłeś, czym zajmuje się przedsiębiorstwo.

 

Wystarczy przejrzeć stronę internetową pracodawcy i jego profile w mediach społecznościowych. Możesz również poszukać wzmianek na portalach branżowych, spisać i zapamiętać najważniejsze firmowe sukcesy. Taka wiedza pozwoli Ci zabłysnąć na rozmowie kwalifikacyjnej. Sam research nie zajmie Ci dłużej niż godzinę, dlatego warto to zrobić!



Cały czas źle mówiłeś o swoim byłym pracodawcy

 

Wśród pytań na rozmowie kwalifikacyjnej pojawia się m.in. to, dlaczego rozstałeś się lub planujesz rozstanie z dotychczasowym pracodawcą. Powody rezygnacji z pracy bywają różne i oczywiście może się zdarzyć, że odchodzisz, bo nie lubisz swojego szefa, uważasz, że ma fatalne pomysły i w ogóle nie powinien zarządzać ludźmi. Nie chodzi o to, aby zatajać powód odejścia z pracy i uciekać się do kłamstw na rozmowie kwalifikacyjnej, ale o to, aby wykazać się dyplomacją. Nie podkreślaj w każdym zdaniu, jak zły był Twój przełożony, nie sugeruj, że Twoje braki w umiejętnościach (np. nieznajomość jakiegoś programu komputerowego) wynikają z niekompetencji szefa, tego, że Cię ograniczał albo nie lubił. Możesz mieć do niego żal, ale zastanów się, jak wypadasz, oczerniając osobę, u której pracowałeś. Rekruter ma prawo pomyśleć, że jesteś osobą roszczeniową, nie potrafisz grać zespołowo. Co więcej, może się obawiać, że w nowym miejscu pracy znów łatwo popadniesz w konflikt.

 

Rozmawiałeś tylko o awansach i podwyżkach

 

Wiesz, że masz wysokie kwalifikacje i zdajesz sobie sprawę, że na rozmowie rekrutacyjnej dobrze jest pokazać swój profesjonalizm, pewność siebie i chęć rozwoju kariery. Dlatego postanowiłeś na spotkaniu skupić się głównie na swojej przyszłości w strukturze organizacyjnej firmy. Nie interesowało Cię to, jak wygląda okres próbny, jakie będą Twoje obowiązki na początku. Dało się też odczuć, że proponowane wynagrodzenie Cię nie satysfakcjonuje, bo w niedalekiej przyszłości liczysz na więcej. Każdy chce mieć w zespole ambitnych pracowników, ale rozmawiając głównie o możliwości awansów i podwyżek, mogłeś wyjść na osobę, która w zasadzie nie jest zainteresowana danym stanowiskiem, bo mierzy o wiele wyżej. 

 

Pytałeś tylko o benefity pozapłacowe

 

Karnet sportowy, prywatna opieka medyczna, dofinansowanie dojazdów czy lunchów, owszem, są bardzo ważne. Jeśli jednak zadajesz pytania wyłącznie dotyczące benefitów, wydajesz się niezainteresowany zakresem Twoich obowiązków czy rolą w zespole, to rekruter może pomyśleć, że zależy Ci bardziej na pozapłacowych dodatkach niż na samej pracy w konkretnej firmie.

 

Pamiętaj, że pomyślnie rozmowę rekrutacyjną przejdzie ten, kto wykaże się zainteresowaniem firmą, stanowiskiem. Pracodawca musi widzieć, że chcesz pracować właśnie u niego, a nie, że polujesz wyłącznie na benefity, a reszta ma dla Ciebie drugorzędne znaczenie.

 

Nie powiedziałeś: dziękuję

 

Kultura osobista jest ważna w każdej pracy, niezależnie od stanowiska. Rozmowa rekrutacyjna to świetna okazja, aby pokazać, że ją masz. Na koniec spotkania warto powiedzieć proste: dziękuję. Bardzo dobrą praktyką jest też wysyłanie po zakończonym spotkaniu, np. kolejnego dnia, wiadomości e-mail z podziękowaniem za poświęcony czas i możliwość zaprezentowania swojej kandydatury.


To miły gest i warto go wykonać, niezależnie czy miała miejsce rozmowa kwalifikacyjna przez telefon, online czy twarzą w twarz. Po pierwsze, pokażesz, że masz dobre maniery, po drugie, w łatwy sposób przypomnisz o sobie rekruterowi.

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"
Praca HorizonJobs

Polecane oferty

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?