Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
5 powodów, dla których nie zostałeś zaproszony na kolejny etap rozmowy o pracę

5 powodów, dla których nie zostałeś zaproszony na kolejny etap rozmowy o pracę

 
5 powodów, dla których nie zostałeś zaproszony na kolejny etap rozmowy o pracę

 

Spis treści

Byłeś na rozmowie kwalifikacyjnej, wydaje Ci się, że poszło całkiem dobrze, złapałeś świetny kontakt z rekruterem, masz wysokie kwalifikacje, a mimo wszystko nie udało się dostać pracy? Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy, w którym momencie popełniłeś pozornie mały błąd, mający jednak duży wpływ na wynik rekrutacji. Oto 5 przyczyn, przez które kandydaci nie są zapraszani do kolejnych etapów naboru. 

 

Nic nie przeczytałeś o przyszłym pracodawcy

 

Wiele mówi się o dobrym przygotowaniu do rozmowy o pracę. Jednym z jego punktów jest przyswojenie wiadomości o firmie, do której się aplikuje. To daje podwaliny do rozmowy z rekruterem. Zdarzają się jednak kandydaci, którzy wysyłają aplikacje masowo, nawet wtedy, gdy dana oferta odpowiada im w minimalnym stopniu. Idąc na rozmowę, nie zadają sobie trudu sprawdzenia, z kim się umawiają. Bywa, że nie wiedzą, na jakie stanowisko mają zostać zatrudnieni. Zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne to znak, że firma jest Tobą zainteresowana. Odwzajemnij to i pokaż, że sprawdziłeś, czym zajmuje się przedsiębiorstwo.

 

Wystarczy przejrzeć stronę internetową pracodawcy i jego profile w mediach społecznościowych. Możesz również poszukać wzmianek na portalach branżowych, spisać i zapamiętać najważniejsze firmowe sukcesy. Taka wiedza pozwoli Ci zabłysnąć na rozmowie kwalifikacyjnej. Sam research nie zajmie Ci dłużej niż godzinę, dlatego warto to zrobić!



Cały czas źle mówiłeś o swoim byłym pracodawcy

 

Wśród pytań na rozmowie kwalifikacyjnej pojawia się m.in. to, dlaczego rozstałeś się lub planujesz rozstanie z dotychczasowym pracodawcą. Powody rezygnacji z pracy bywają różne i oczywiście może się zdarzyć, że odchodzisz, bo nie lubisz swojego szefa, uważasz, że ma fatalne pomysły i w ogóle nie powinien zarządzać ludźmi. Nie chodzi o to, aby zatajać powód odejścia z pracy i uciekać się do kłamstw na rozmowie kwalifikacyjnej, ale o to, aby wykazać się dyplomacją. Nie podkreślaj w każdym zdaniu, jak zły był Twój przełożony, nie sugeruj, że Twoje braki w umiejętnościach (np. nieznajomość jakiegoś programu komputerowego) wynikają z niekompetencji szefa, tego, że Cię ograniczał albo nie lubił. Możesz mieć do niego żal, ale zastanów się, jak wypadasz, oczerniając osobę, u której pracowałeś. Rekruter ma prawo pomyśleć, że jesteś osobą roszczeniową, nie potrafisz grać zespołowo. Co więcej, może się obawiać, że w nowym miejscu pracy znów łatwo popadniesz w konflikt.

 

Rozmawiałeś tylko o awansach i podwyżkach

 

Wiesz, że masz wysokie kwalifikacje i zdajesz sobie sprawę, że na rozmowie rekrutacyjnej dobrze jest pokazać swój profesjonalizm, pewność siebie i chęć rozwoju kariery. Dlatego postanowiłeś na spotkaniu skupić się głównie na swojej przyszłości w strukturze organizacyjnej firmy. Nie interesowało Cię to, jak wygląda okres próbny, jakie będą Twoje obowiązki na początku. Dało się też odczuć, że proponowane wynagrodzenie Cię nie satysfakcjonuje, bo w niedalekiej przyszłości liczysz na więcej. Każdy chce mieć w zespole ambitnych pracowników, ale rozmawiając głównie o możliwości awansów i podwyżek, mogłeś wyjść na osobę, która w zasadzie nie jest zainteresowana danym stanowiskiem, bo mierzy o wiele wyżej. 

 

Pytałeś tylko o benefity pozapłacowe

 

Karnet sportowy, prywatna opieka medyczna, dofinansowanie dojazdów czy lunchów, owszem, są bardzo ważne. Jeśli jednak zadajesz pytania wyłącznie dotyczące benefitów, wydajesz się niezainteresowany zakresem Twoich obowiązków czy rolą w zespole, to rekruter może pomyśleć, że zależy Ci bardziej na pozapłacowych dodatkach niż na samej pracy w konkretnej firmie.

 

Pamiętaj, że pomyślnie rozmowę rekrutacyjną przejdzie ten, kto wykaże się zainteresowaniem firmą, stanowiskiem. Pracodawca musi widzieć, że chcesz pracować właśnie u niego, a nie, że polujesz wyłącznie na benefity, a reszta ma dla Ciebie drugorzędne znaczenie.

 

Nie powiedziałeś: dziękuję

 

Kultura osobista jest ważna w każdej pracy, niezależnie od stanowiska. Rozmowa rekrutacyjna to świetna okazja, aby pokazać, że ją masz. Na koniec spotkania warto powiedzieć proste: dziękuję. Bardzo dobrą praktyką jest też wysyłanie po zakończonym spotkaniu, np. kolejnego dnia, wiadomości e-mail z podziękowaniem za poświęcony czas i możliwość zaprezentowania swojej kandydatury.


To miły gest i warto go wykonać, niezależnie czy miała miejsce rozmowa kwalifikacyjna przez telefon, online czy twarzą w twarz. Po pierwsze, pokażesz, że masz dobre maniery, po drugie, w łatwy sposób przypomnisz o sobie rekruterowi.

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Finance Application Support Analyst - German Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    11 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...
  • Magazynier Lotniczy

    HPD Südliche Weinstraße GmbH   Niemcy, Frankfurt nad Menem   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    11 godz.
    Twoje kluczowe obowiązki: Budowa i rozbiórka ładunków lotniczych. Zabezpieczanie ładunków i towarów w magazynie. Obsługa przyjęć i wydań towarów magazynowych. Sieciowanie palet lotniczych. Sortowanie, liczenie, kontrolowanie i przygotowywanie towarów do transportu lotniczego....
  • Inżynier / Inżynierka ds. odbiorów i modernizacji

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  kontrakt B2B  pełny etat
    15 godz.
    Opis stanowiska: Prace związane z przygotowaniem obiektu do otwarcia. Udział w odbiorach nowych inwestycji od Generalnego Wykonawcy. Koordynacja i nadzór nad wykonywaniem okresowych przeglądów oraz konserwacji elementów budynku i instalacji. Wsparcie zespołu zarządzania nieruchomościami w...
  • Specjalista / Specjalistka ds. gwarancji i usterek

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista (mid)  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat
    15 godz.
    Opis stanowiska: Kontakt z klientem – odpowiadanie za komunikację z klientem (od przyjęcia zgłoszenia aż po rozwiązanie usterki). Diagnoza i ocena usterek powstałych na inwestycjach mieszkaniowych. Koordynacja usuwania usterek z generalnym wykonawcą oraz firmami budowlanymi. Wewnętrzna...
  • Project Manager (PRS)

    Resi4Rent Leasing   Warszawa    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  kontrakt B2B  pełny etat
    15 godz.
    Opis stanowiska: Zarządzanie projektami R4R od pozwolenia na budowę do przekazania nieruchomości do użytkowania. Nadzór nad realizacją założeń budżetowych oraz harmonogramu procesu inwestycyjnego. Prowadzenie odbiorów końcowych inwestycji w imieniu spółki. Nadzór nad poprawnością...
  • Finance Application Support Analyst - French Speaker

    Aon   Kraków    praca zdalna
    specjalista (mid)  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online
    18 godz.
    Day-to-day responsibilities include: Coordinate with end users and assist them with their regular problems/issues, these issues will be managed through Aon’s ticketing system – Service Now. Develop new ideas and present them to the end users and team. Analysing and documenting the issues,...

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.