Praca.pl Poradniki Rozmowa kwalifikacyjna
Zasady na rozmowie kwalifikacyjnej

Zasady na rozmowie kwalifikacyjnej

 
Zasady na rozmowie kwalifikacyjnej

Regularnie bywasz na rozmowach kwalifikacyjnych, a twoje doświadczenie w CV zaimponowało już niejednemu pracodawcy? Jeśli mimo bogatego życiorysu, z jakiegoś powodu każde spotkanie z rekruterem przybiera niezbyt oczekiwany obrót i kończy się klęską, sprawdź, czy nie popełniasz błędów. Jakie zasady na rozmowie kwalifikacyjnej obowiązują kandydatów i jak zjednać sobie przychylność rekrutera?

 

Zasady postępowania na rozmowie kwalifikacyjnej

 

Na rozmowie o pracę przede wszystkim budujmy profesjonalny wizerunek w każdym szczególe i nie dajmy się zaskoczyć. W tym celu przed spotkaniem zawsze powinniśmy odrobić naszą pracę domową. Należy dowiedzieć się jak najwięcej o firmie, produktach, usługach, klientach a nawet konkurencji. Da nam to możliwość partnerskiej rozmowy z rekruterem. Postarajmy się też dowiedzieć, jaka kultura organizacyjna obowiązuje w firmie.

 

Przed wywiadem koniecznie trzeba zadbać o odpowiedni outfit. Dobieramy go w zależności od branży i stanowiska, o które się ubiegamy. Dbamy, by strój był czysty i schludny. Nawet jeśli firma toleruje luźne, niezobowiązujące stroje pracowników, na pierwsze spotkanie wybierzmy eleganckie ubranie, a jednocześnie takie, w którym nie czujemy się skrępowani. Pamiętajmy, że strój daje nam pewność siebie, a ta zwiększa nasze szanse na sukces.

 

Zasady zachowania na rozmowie kwalifikacyjnej


Mimo stresu, pamiętajmy, że energia i pozytywny nastrój kandydata udzielają się rekruterowi. Powinniśmy zatem nasz entuzjazm pokazywać. Poczynając od mocnego i pewnego uścisku dłoni, przez ton głosu, wyrazisty sposób mówienia, aż po postawę. Nie przesadźmy jednak z radością. Śmianie się w głos i nieadekwatne do sytuacji zachwyty raczej nie zostaną dobrze odebrane.

Kolejną ważną zasadę, o której kandydaci bardzo często zapominają, stanowi aktywne słuchanie. Wychodzimy z założenia, że ta umiejętność jest nam dana wraz ze zmysłem słuchu. Nic bardziej mylnego. Oprócz tego że słyszymy naszego rozmówcę, musimy dodatkowo zinterpretować jego intencje. Czasami przecież najważniejsze informacje wyczytać można między wierszami.

Aktywne słuchanie należy połączyć z przemyślanym odpowiadaniem na pytania. Jeśli mamy wątpliwości, nie bójmy się poprosić o uściślenie, doprecyzowanie zagadnienia. Nie będzie to żadną ujmą, a pozwoli nam odpowiedzieć precyzyjnie i tak, jak oczekuje tego rekruter.

W tym miejscu warto podkreślić, że rozmowa o pracę to nie przesłuchanie – rekruter zadaje pytanie, my udzielamy odpowiedzi. Kandydaci także powinni pytać! Podczas rozmowy możemy dowiedzieć się o rzeczach, które dadzą nam przewagę nad innymi zainteresowanymi stanowiskiem osobami. Co więcej, pokazujemy w ten sposób nasze zainteresowanie firmą i specyfiką pracy.

Bardzo dobrą praktyką jest też popieranie naszych wypowiedzi konkretnymi przykładami. Jeśli mówimy, że jesteśmy skuteczni, uzasadnijmy to. Nasz atut to praca zespołowa? Opowiedzmy, w jakim projekcie się przydał. Musimy być przygotowani do potwierdzenia każdej pojedynczej umiejętności, o której wspomnieliśmy w życiorysie. Dla rekrutera nasze zachowania z przeszłości są podstawą do przewidywania, co jeszcze możemy osiągnąć.

Zasady savoir vivre na rozmowie kwalifikacyjnej


Nieważne, czy umawiamy się na randkę, czy na rozmowę o pracę – spóźnialstwo nigdy nie jest mile widziane. Przed spotkaniem z rekruterem koniecznie musimy wkalkulować możliwość utknięcia w korku lub inne nieprzewidziane wydarzenia. Nawet jeśli przyjdzie nam czekać przed budynkiem i tak warto być wcześniej. Spóźnienie oznacza brak szacunku i sugeruje, że w przyszłości możemy mieć równie lekceważący stosunek do pracy.

Podczas rozmowy pamiętajmy też o zasadach etykiety grzecznościowej. To rekruter pierwszy powinien wyciągnąć do nas dłoń na przywitanie i to on wskazuje miejsce, gdzie mamy usiąść. Używajmy poprawnego słownictwa, pamiętajmy o zwrotach grzecznościowych. Krótko mówiąc, pokażmy, że savoir vivre nie jest nam obcy.

Na koniec rozmowy warto zapytać, kiedy możemy się spodziewać wyniku rekrutacji. Jeśli znamy e-mail do osoby, z którą rozmawialiśmy, napiszmy krótką wiadomość z podziękowaniem za spotkanie.

Przestrzeganie powyższych zasad ma niebagatelny wpływ na to, czy potencjalny pracodawca dostrzeże w kandydacie profesjonalistę i osobę, z którą warto współpracować. Ważne, by podczas wywiadu prezentować pewność siebie i opanowanie. Taka postawa wymaga jednak wielu ćwiczeń. Postępowanie wedle omówionych w artykule wskazówek pozwoli nam zachować zimną krew i dobrze się zaprezentować.

Więcej artykułów "Rozmowa kwalifikacyjna"

Polecane oferty

  • Monter instalacji

    Budcon Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Główne zadania: montaż instalacji sanitarnych, grzewczych, klimatyzacyjnych w budynkach biurowych i przemysłowych demontaż starych instalacji sanitarnych, grzewczych, klimatyzacyjnych przemieszczanie rurociągów, przygotowywanie ścian oraz podłóg do wyłożenia rurociągów spawanie,...
  • Brygadzista (HVAC) z językiem niemieckim

    Budcon Sp. z o.o.   Niemcy   
    kierownik/koordynator  umowa o pracę  pełny etat  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Główne zadania koordynowanie i nadzorowanie pracy zespołu monterów organizowanie przebiegu prac budowlanych; wykonywanie pomiarów i kosztorysów na potrzeby prowadzonych prac opracowywanie harmonogramów postępu robót; sporządzanie dokumentacji i rozliczeń budowy; organizowanie pracy...
  • Elektryk (m/k/i)

    Budcon Sp. z o.o.   Niemcy   
    pracownik fizyczny  umowa o pracę  pełny etat   56,00 - 72,00 zł brutto/godz.  rekrutacja online  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    8 godz.
    Główne zadania montaż nowych instalacji elektrycznych lub/i naprawa istniejących na obiektach budowlanych (podłączanie gniazdek, rozdzielni, oświetlenia itp.) samodzielna praca z rysunkiem technicznym, montaż tras kablowych i przewodów według rysunku technicznego usuwanie bieżących...
  • Specjalista Call Center

    G Data Software Sp. z o.o.   Poznań, Grunwald    praca zdalna / stacjonarna
    specjalista mid / junior  umowa zlecenie / o dzieło  pełny etat   28,00 - 32,00 zł brutto/godz.  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    9 godz.
    Dołącz do naszego zespołu i rozwijaj swoje umiejętności w obszarze obsługi klienta! Poszukujemy energicznej, komunikatywnej osoby na stanowisko Konsultanta ds. Obsługi Klienta, która będzie odpowiedzialna za pierwszy kontakt z klientami i partnerami firmy G DATA. Twoja praca będzie...
  • Inżynier Budowy – Przygotowanie Prefabrykacji

    Climatic Sp. z o.o. Sp. k.   Ostrowiec Świętokrzyski    praca stacjonarna
    specjalista mid / senior  umowa o pracę / kontrakt B2B  pełny etat  aplikuj szybko  aplikuj bez CV
    10 godz.
    Zakres obowiązków: Opracowanie i nadzór nad dokumentacją techniczną procesu prefabrykacji. Planowanie i organizacja produkcji elementów prefabrykowanych. Współpraca z działem projektowym i zespołem realizacyjnym na hali. Kontrola jakości prefabrykatów oraz zgodności z projektem i...
  • LINKTIS Sp. z o.o.
    specjalista mid / senior / ekspert  umowa o pracę / zlecenie / kontrakt B2B  pełny etat
    11 godz.
    Twoje obowiązki: Pozyskiwanie nowych klientów oraz obsługa obecnych. Organizacja procesów spedycyjnych. Współpraca z agencjami celnymi oraz liniami lotniczymi. Negocjowanie cen i przygotowywanie ofert transportowych.

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?