Mechanik to jeden z zawodów deficytowych w Polsce. Zapotrzebowanie na osoby po szkole branżowej bądź technikum, które mają wiedzę i umiejętności pozwalające na pracę na stanowisku mechanika, utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie i wiele wskazuje na to, że sytuacja ta szybko się nie zmieni. Szanse na pracę są spore, niemniej żeby ją zdobyć, szczególnie w renomowanych salonach naprawy pojazdów czy w międzynarodowych firmach motoryzacyjnych, zwykle potrzebne jest dobre CV mechanika. Wielu osobom napisanie tego podstawowego dokumentu aplikacyjnego sprawia trudności. Nic dziwnego – ściśle określona forma, konieczność pisania zwięźle, zachowanie czytelnego układu mogą na pierwszy rzut oka wydawać się sporą niedogodnością. Tworzenie CV nie musi być jednak skomplikowane. Wyjaśniamy, jak krok po kroku napisać CV w zawodzie mechanika, jakie uwzględnić w dokumencie umiejętności i doświadczenie oraz gdzie znaleźć darmowy generator CV. Sprawdź także przykładowy wzór CV.
Spis treści
- Jak napisać CV mechanik samochodowy?
- CV mechanik samochodowy – jak się wyróżnić na tle konkurencji?
- CV mechanik samochodowy po angielsku – o jakich zwrotach należy pamiętać?
- Darmowy kreator CV – gdzie można go znaleźć?
- CV mechanik samochodowy – wzór
- CV mechanik samochodowy – najczęściej zadawane pytania
Jak napisać CV mechanik samochodowy?
Życiorys zawodowy ma ściśle określone elementy. Wystarczy trzymać się prostego szablonu i po kolei podawać informacje w poszczególnych sekcjach Twojego CV.
-
podsumowanie zawodowe
CV bez tego elementu wciąż będzie poprawne, rekomendujemy jednak, aby ten element dodać. Podsumowanie to 2-3 zdania, w których pokażesz, dlaczego praca jako mechanik samochodowy jest dla Ciebie.
-
doświadczenie zawodowe
Wymień miejsca i okresy pracy oraz poprzednie stanowiska. Warto również wypunktować najważniejsze obowiązki, tym bardziej, jeśli są podobne z tymi, które pracodawca wymienił w ogłoszeniu. Jeśli długo pracujesz w zawodzie, możesz wymienić tylko ostatnie miejsca pracy. To, jak zaczynałeś 10 czy 15 lat temu, aktualnie nie musi mieć już znaczenia dla rekrutera.
-
wykształcenie
Wymień tylko te jej etapy, które są związane z pracą. Jeśli jesteś technikiem pojazdów samochodowych albo mechanikiem z wykształcenia nie ma sensu cofać się do gimnazjum czy szkoły podstawowej.
-
języki
Nie każdy pracodawca wymaga znajomości języka obcego. Ta kompetencja przyda się w dużych firmach, serwisach działających w metropoliach abo warsztatach na terenach przygranicznych. Niemniej nawet jeśli w ogłoszeniu nie ma wymogu władania językiem obcym, a znasz angielski czy niemiecki, dopisz ten fakt do swojego CV.
-
umiejętności
Wymień zarówno umiejętności twarde, jak i umiejętności miękkie. Sekcję można też podzielić na dwie części, wyszczególniając np. umiejętności (twarde) i umiejętności dodatkowe. Niezależnie, którą opcję wybierzesz, postaraj się nawiązać do wymagań zawartych w ofercie pracy.
CV mechanik samochodowy – jak się wyróżnić na tle konkurencji?
Poza wymienionymi wyżej sekcjami, w CV można dodać też kolejne, nieobligatoryjne, ale pozwalające się wyróżnić spośród innych kandydatów. Wolontariat, kursy i szkolenia, certyfikaty, zainteresowania czy osiągnięcia zawodowe – jeśli masz coś, czym warto pochwalić się w CV, warto to zrobić.
W większości życiorysów do pracy kandydaci zamieszczają również swoje zdjęcie. Jest to kolejny dodatkowy element. Gdy się na niego zdecydujesz, wybierz fotografię, która będzie przedstawiać wyłącznie Ciebie, z neutralną bądź lekko uśmiechniętą miną. Zadbaj też o tło. W przypadku mechanika nie ma przeszkód, aby znalazło się w nim auto albo przestrzeń warsztatu samochodowego.
CV mechanik samochodowy po angielsku – o jakich zwrotach należy pamiętać?
Szukasz pracy za granicą albo chcesz się zatrudnić w międzynarodowej firmie? W takim przypadku mogą być Ci potrzebne CV i list motywacyjny mechanika samochodowego po angielsku. Jeśli chodzi o ten pierwszy dokument, oto kilka przydatnych zwrotów i słówek:
- Objectives / Career Summary / Profile – podsumowanie zawodowe, profil zawodowy,
- My career objectives are... – Moje cele zawodowe to...
- Work experience / Professional experience – doświadczenie zawodowe,
- I have 5 years of experience as a car mechanic – Mam 5 lat doświadczenia jako mechanik samochodowy,
- Skills – Umiejętności,
- I have extensive skills in vehicle mechanics – Mam szerokie umiejętności z zakresu mechaniki pojazdowej,
- Education – Wykształcenie,
- technician – technik,
- car mechanic technician – technik mechanik samochodowy,
- technical school – technikum,
- high school – liceum,
- Bachelor of Science (BSc) – absolwent studiów inżynierskich I stopnia,
- engineer – inżynier,
- bachelor – licencjat,
- master – magister,
- Master of Engineering (MEng) – magister inżynier,
- Language skills / Languages – Umiejętności językowe,
- native language – język ojczysty,
- elementary / basic – poziom podstawowy,
- intermediate – pozom średnio-zaawansowany,
- proficient / advanced – poziom zaawansowany,
- conversational – komunikatywny,
- fluent – płynny, biegła znajomość,
- Interests – zainteresowania.
Czytaj także: List motywacyjny po angielsku – jak napisać cover letter? Zwroty, wzór
Darmowy kreator CV – gdzie można go znaleźć?
Wychodząc naprzeciw potrzeb kandydatów do pracy, praca.pl udostępnia zupełnie darmowy kreator CV. Dlaczego warto przygotować życiorys na portalu rekrutacyjnym?
Po pierwsze, to bardzo wygodne rozwiązanie. Wystarczy założyć konto i w zakładce Mój profil uzupełnić CV zgodnie z sugestiami na stronie. Gotowy dokument można zapisać na koncie i ściągnąć na dysk. Pierwsza opcja pozwala aplikować profilem – czyli bez wysyłania dodatkowych zewnętrznych załączników, a druga jest przydatna, jeśli np. chcemy wydrukować życiorys i osobiście zanieść do wybranego zakładu.
Po drugie, korzystając z kreatora CV Praca.pl, przygotujesz estetyczny i czytelny dokument. Poszczególne sekcje będą wyróżnione, podzielone. Masz też pewność, że niczego nie zabraknie i ograniczasz ewentualne błędy. Kreator podkreśla wyrazy z literówkami, automatycznie dodaje uniwersalną klauzulę CV.
Po trzecie, takie narzędzie jest bardzo intuicyjne, proste w obsłudze. Nie wymaga znajomości obsługi programów biurowych ani ściągania na dysk żadnych dodatkowych aplikacji.
Po czwarte, z darmowego kreatora CV możesz korzystać zarówno na komputerze, jak i na urządzeniach mobilnych. Zainstaluj apkę praca.pl i stwórz CV wtedy, kiedy znajdziesz na to najlepszy moment.
CV MECHANIK SAMOCHODOWY – WZÓR
DANE OSOBOWE I KONTAKTOWE
Jan Janowski
tel.: 000-000-000
e-mail: janowski.jan@xxx.pl
ul. Wrocławska 1, 11-111 Wrocław
PODSUMOWANIE ZAWODOWE
Ukończyłem Technikum Samochodowe nr 21 we Wrocławiu i uzyskałem tytuł mechanika pojazdów samochodowych. Jestem osobą dokładną i odpowiedzialną, lubię działać zespołowo. Mechanika samochodowa, nowinki technologiczne od zawsze są moją pasją. W zawodzie pracuję od 4 lat i chciałbym kontynuować rozwój w dużej, renomowanej firmie.
DOŚWIADCZENIE
2018.01 – obecnie
- Stanowisko: pomoc mechanika
- Warsztat samochodowy YYY, Wrocław
Obowiązki:
- wstępne diagnozowanie usterek
- montowanie podzespołów samochodowych
- wymiana opon, oleju, filtrów
- obsługa urządzeń warsztatowych
- kontakt z klientami warsztatu
EDUKACJA
09.2014 – 06.2017 – Technikum Samochodowe nr 9 we Wrocławiu, profil: Mechanik pojazdów samochodowych
JĘZYKI
- język niemiecki – poziom średnio zaawansowany
- język angielski – poziom podstawowy
UMIEJĘTNOŚCI
- umiejętność czytania dokumentacji technicznej
- precyzja i koncentracja na jakości
- znajomość zasad BHP
- prawo jazdy kat. B i B1
- odpowiedzialność i sumienność w realizacji powierzonych działań
- samodzielność
- dobra organizacja pracy
- umiejętność pracy w zespole
ZAINTERESOWANIA
- jazda na motocyklu
- nowinki technologiczne
CV MECHANIK SAMOCHODOWY – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA:
-
CV mechanik samochodowy – czy warto je wysłać bez ogłoszenia?
-
CV mechanik samochodowy – czy wpisywać swoje zainteresowania?
Zainteresowania nie są punktem obowiązkowym w CV. Warto je jednak uwzględnić, jeśli rozwijasz jakąś oryginalną, rzadko spotykaną pasję, masz osiągnięcia na jakimś polu lub po prostu kiedy są one dla Ciebie bardzo ważne i lubisz o nich opowiadać. Wówczas warto być konkretnym, np. zamiast napisać: lubię gotować, lepiej podać: pasjonuję się kuchnią włoską i rozwijam umiejętności w przygotowywaniu potraw... itp.