Lista stanowisk - Pamiątkarz

Pamiątkarz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Pamiątkarz, jak sugeruje sama nazwa stanowiska, zajmuje się sprzedażą bezpośrednią przedmiotów o charakterze pamiątkowym, a niekiedy także ich samodzielnym wytwarzaniem. Wyroby sprzedawane przez pamiątkarza nastawione są przede wszystkim na walory estetyczne i okolicznościowe, często jednak pamiątkami bywa także rękodzieło artystyczne, wytwarzane przez lokalną społeczność. Najczęściej spotykane pamiątki wykonywane są z drewna, ceramiki, skóry, metali szlachetnych i metaloplastyki. Wśród masowo produkowanych pamiątek o względnej wartości estetycznej i artystycznej znajdują się przede wszystkim tandetnej jakości wyroby plastikowe. Zawodowy pamiątkarz to osoba projektująca, wytwarzająca i sprzedająca pamiątki samodzielnie, przedmioty o relatywnie wysokiej wartości artystycznej i oryginalnej formie.


WYMAGANIA

Przed osobami zainteresowanymi pracą zawodową w charakterze pamiątkarza nie stawia się zwykle sztywnych, formalnych wymogów dotyczących posiadanego przez nie wykształcenia, czy doświadczenia. Na tym stanowisku istotne są przede wszystkim zdolności manualne, pozwalające na wytwarzanie przedmiotów o walorach estetycznych, oraz podstawowe umiejętności marketingowe, przydatne w sprzedaży bezpośredniej. Osoba wykonująca obowiązki pamiątkarza musi być osobą komunikatywną i przedsiębiorczą, posiadać minimum kreatywności w projektowaniu, wytwarzaniu i sprzedawaniu własnoręcznie wykonanych pamiątek.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy pamiątkarza jest przestrzeń warsztatu lub pracowni, w której wykonuje przeznaczone do sprzedaży przedmioty, a także przestrzeń publiczna, w której prezentuje i zbywa wykonane wcześniej pamiątki.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Pamiątkarze pracują zazwyczaj na własną rękę, wykonując i sprzedając wytwarzane pamiątki we własnym zakresie. Handel uliczny, szczególnie popularny wśród pamiątkarzy odbywać się może tylko w wypadku posiadania stosownego pozwolenia.


ZAROBKI

Zarobki pamiątkarza nie są możliwe do uśrednienia. Zależą w stu procentach od ilości sprzedanych pamiątek, oraz ich ceny.

Praca Pamiątkarz
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

Równość to nie odebranie czegoś mężczyznom! Olga Kozierowska o feminizmie w pracy

– Cechy takie jak ambicja czy asertywność, które u mężczyzn są cenione, u kobiet potrafią budzić niechęć. Przypisuje się też liderkom stereotypowo męskie cechy, aby uzasadnić ich wysoką pozycję w organizacji – komentuje Olga Kozierowska, prezeska Fundacji WłączeniPlus i twórczyni Sukcesu Pisanego Szminką. W wywiadzie dla Praca.pl ekspertka wyjaśnia, co współcześnie oznacza feminizm w pracy.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Kreatywność a AI. Czy pracownicy branż kreatywnych mogą wkrótce stracić pracę?

Czy inteligentny program ma prawa autorskie? Dlaczego AI może dyskryminować? Czy sztuczna inteligencja wkrótce przejmie kreatywne zawody, wysyłając na bezrobocie programistów, grafików, dziennikarzy, filmowców? – Ludzie wolą sztukę tworzoną przez ludzi. Kiedyś sztuka AI będzie jak sport na dopingu – przewiduje prof. Dariusz Jemielniak, badacz ruchów antynaukowych i sztucznej inteligencji.

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.