Lista stanowisk - Sportowiec Zawodowy

Sportowiec Zawodowy

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Sportowiec zawodowy jest w swej charakterystyce daleki od osób wykonujących tradycyjne zawody. Praca sportowca polega na bezustannych przygotowaniach do zawodów, a osiągnięte na nich wyniki przesądzają o rozwoju kariery zawodnika. W zależności od dyscypliny, którą dana osoba wybiera treningi i rozgrywki mogą znacząco różnić się między sobą, podobnie jak możliwości rozwoju kariery. Wśród tychże dyscyplin znajdują się dyscypliny drużynowe i indywidualne, niektóre z nich zaś rozgrywane są na obydwa sposoby. Kariera zawodowego sportowca wiąże się z licznymi wyjazdami, także zagranicznymi, godzinami ciężkich treningów, a także przestrzeganiem rygorystycznej diety. Kariera sportowca kończy się, w zależności od podejmowanej dyscypliny, wraz z osiągnięciem pewnego wieku – w następstwie sportowcy podejmują zwykle profesję trenera i przekazują zdobytą przez lata wiedzę i doświadczenie młodym zawodnikom.


WYMAGANIA

Kierunki studiów odpowiadające poszczególnym dyscyplinom sportowym prowadzone są na akademiach wychowania fizycznego w większych miastach Polski. Ukończenie jednego z nich nie jest jednak konieczne do osiągnięcia sukcesu. W drodze do niego liczą się przede wszystkim wrodzone predyspozycje, warunki fizyczne i zdrowotne, a szczególnie ciężka praca i wieloletnie doskonalenie formy. Kariera sportowca wiąże się z licznymi wyrzeczeniami, dotyczącymi nie tylko tak przyziemnych kwestii jak obowiązek podtrzymywania specjalnie opracowanej dla zawodnika diety, lecz także związanymi z życiem prywatnym, koniecznością skupienia wszystkich swoich sił i wolnego czasu na jednym obszarze aktywności.


WARUNKI PRACY

Praca sportowca jest trudna do porównania z którąkolwiek inną profesją. Codzienne obowiązki sportowca, do których należą wielogodzinne treningi i ćwiczenia nie są rozliczane jak w innych przypadkach; trener koordynuje wprawdzie i kontroluje poczynania zawodnika, jednak pełnię sukcesu można osiągnąć wyłącznie dzięki samodyscyplinie.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Sportowcy zawodowi zrzeszani są w prywatnych klubach i drużynach krajowych i zagranicznych, a najlepsi spośród nich trafiają ponadto do kadry narodowej, jako przedstawiciele państwa na europejskich i światowych olimpiadach, mistrzostwach, etc.


ZAROBKI

Zarobki sportowca są ściśle uzależnione od jego osiągnięć, jednak wynagrodzenie sportowca ma przeważnie formę regularnych, miesięcznych zarobków.

Praca Sportowiec Zawodowy
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?