Lista stanowisk - Zegarmistrz

Zegarmistrz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Zegarmistrz, jak sugeruje sama nazwa stanowiska, jest specjalistą w zakresie konserwacji i naprawy zegarów o różnej konstrukcji i różnym przeznaczeniu. Mogą należeć do nich zegary naręczne, budziki, zegary ścienne, kuchenne, szafkowe, kieszonkowe, a nawet duże zegary stojące. Zegarmistrz ma do czynienia zarówno z konstrukcjami mechanicznymi o tradycyjnej budowie, jak również z elektronicznymi zegarkami napędzanymi energią elektryczną. Codzienne czynności zegarmistrza mogą różnić się znacząco w zależności od rodzaju konkretnego zegara, jego rozmiarów i zastosowanego w jego wnętrzu mechanizmu. Szczególnie precyzyjną i żmudną pracą jest naprawa małych, skomplikowanych zegarków naręcznych, złożonych z mikroskopijnych elementów mechanicznych. Zegarmistrz zajmuje się także bezpośrednią pracą z klientem – przyjmowaniem zleceń, ustalaniem szczegółów ich realizacji, a także ustalaniem terminów odbioru zegarów i pozyskiwaniem niezbędnych do ich naprawy i konserwacji części zamiennych.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym wymogiem, którego spełnienie otwiera drogę do wykonywania zawodu zegarmistrza jest konieczność ukończenia jednej z zasadniczych szkół zawodowych w specjalności zegarmistrzowskiej. Potencjalni pracodawcy zwracają także szczególną uwagę na posiadane przez kandydata doświadczenie i znajomość przyrządów i narzędzi, wykorzystywanych na terenie zakładu. Wykonywanie obowiązków zegarmistrza nie jest możliwe bez posiadania odpowiednich cech personalnych – przede wszystkim cierpliwości, skrupulatności i precyzji w wykonywaniu powierzonych obowiązków. Osoby zainteresowane zatrudnieniem w tym charakterze muszą posiadać także ponadprzeciętne zdolności manualne.


WARUNKI PRACY

Praca na tym stanowisku odbywa się w przestrzeni zakładu zegarmistrzowskiego, przy wykorzystaniu precyzyjnych narzędzi ręcznych i mechanicznych. Zegarmistrz wykonuje szereg czynności manualnych, których zakres jest uzależniony od rodzaju danego zegara.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia stwarzają liczne zakłady zegarmistrzowskie, jednak osoby posiadające wykształcenie w tym kierunku przeważnie decydują się na rozpoczęcie samodzielnej praktyki i otwarcie własnego zakładu.


ZAROBKI

Zarobki zegarmistrza utrzymują się przeważnie na średnim poziomie 1600 złotych brutto miesięcznie.

Praca Zegarmistrz
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?