Lista stanowisk - Gazownik

Gazownik

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU


Osoba pracująca na tym stanowisku powinna doskonale orientować się w eksploatacji instalacji gazowych. Musi też posiadać wiedzę pozwalającą na techniczną ocenę ich stanu. Wśród zajęć, jakie wykonuje gazownik, wyróżnić możemy naprawę, konserwację, przeglądy, ocenę niezawodności i remont urządzeń gazowych. Specjalista w tej dziedzinie potrafi opracowywać projekty instalacji gazowej, eksploatować i budować sieci gazowe oraz naprawiać urządzenia przeznaczone do przesyłu gazu. Od gazownika oczekiwać można montażu, przeglądu i serwisu instalacji, podłączenia piecyków grzewczych czy płytek gazowych.


Gazownik prowadzący działalność oprócz zadań praktycznych musi się zajmować również prowadzeniem dokumentacji instalacji lub całej budowy. Kieruje on zespołem, rozdziela i nadzoruje jego pracę oraz bierze odpowiedzialność za jego działania.


WYMAGANIA


Aby otrzymać uprawnienia gazownika, należy ukończyć kurs gazowy. Wymogiem formalnym jego rozpoczęcia jest minimum podstawowe wykształcenie oraz ukończenie 18 roku życia. Okres nauki trwa zazwyczaj kilka dni, jednak zakres materiału do przyswojenia nie należy do najwęższych. Uprawnienia zdobyć można w jednej lub dwóch kategoriach. Są nimi eksploatacja oraz dozór.
Atutem będzie posiadanie dodatkowych uprawnień w dziedzinach pokrewnych, jak np. uprawnienia do zgrzewania rur. Mile widziane jest wykształcenie techniczne na kierunku technik gazownictwa.
W związku z odpowiedzialnością, jaka ciąży na gazownikach, wśród kandydatów poszukuje się osób sumiennych, o dobrej organizacji pracy własnej. Z uwagi na częsty charakter zmianowy cenione są osoby dyspozycyjne.


WARUNKI PRACY


Warunki pracy gazownika nie należą do najłatwiejszych. Praca ta zależna jest od miejsca, w jakich w danym momencie jest on potrzebny. Mogą to być zarówno przedsiębiorstwa, jak i gospodarstwa domowe.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA


Gazownicy mogą szukać zleceń, zakładając swoją działalność, lub pracować w firmach świadczących kompleksowe usługi gazownicze dla firm, przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.


ZAROBKI


Gazownik w naszym kraju otrzymuje średnie wynagrodzenie na poziomie ok. 2500–3200 zł brutto. Zarobki sięgające poziomu 3500 zł osiągać może wąska grupa najbardziej wyspecjalizowanych i pracowitych osób.

Praca Gazownik
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.