Lista stanowisk - Gazownik

Gazownik

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU


Osoba pracująca na tym stanowisku powinna doskonale orientować się w eksploatacji instalacji gazowych. Musi też posiadać wiedzę pozwalającą na techniczną ocenę ich stanu. Wśród zajęć, jakie wykonuje gazownik, wyróżnić możemy naprawę, konserwację, przeglądy, ocenę niezawodności i remont urządzeń gazowych. Specjalista w tej dziedzinie potrafi opracowywać projekty instalacji gazowej, eksploatować i budować sieci gazowe oraz naprawiać urządzenia przeznaczone do przesyłu gazu. Od gazownika oczekiwać można montażu, przeglądu i serwisu instalacji, podłączenia piecyków grzewczych czy płytek gazowych.


Gazownik prowadzący działalność oprócz zadań praktycznych musi się zajmować również prowadzeniem dokumentacji instalacji lub całej budowy. Kieruje on zespołem, rozdziela i nadzoruje jego pracę oraz bierze odpowiedzialność za jego działania.


WYMAGANIA


Aby otrzymać uprawnienia gazownika, należy ukończyć kurs gazowy. Wymogiem formalnym jego rozpoczęcia jest minimum podstawowe wykształcenie oraz ukończenie 18 roku życia. Okres nauki trwa zazwyczaj kilka dni, jednak zakres materiału do przyswojenia nie należy do najwęższych. Uprawnienia zdobyć można w jednej lub dwóch kategoriach. Są nimi eksploatacja oraz dozór.
Atutem będzie posiadanie dodatkowych uprawnień w dziedzinach pokrewnych, jak np. uprawnienia do zgrzewania rur. Mile widziane jest wykształcenie techniczne na kierunku technik gazownictwa.
W związku z odpowiedzialnością, jaka ciąży na gazownikach, wśród kandydatów poszukuje się osób sumiennych, o dobrej organizacji pracy własnej. Z uwagi na częsty charakter zmianowy cenione są osoby dyspozycyjne.


WARUNKI PRACY


Warunki pracy gazownika nie należą do najłatwiejszych. Praca ta zależna jest od miejsca, w jakich w danym momencie jest on potrzebny. Mogą to być zarówno przedsiębiorstwa, jak i gospodarstwa domowe.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA


Gazownicy mogą szukać zleceń, zakładając swoją działalność, lub pracować w firmach świadczących kompleksowe usługi gazownicze dla firm, przedsiębiorstw i gospodarstw domowych.


ZAROBKI


Gazownik w naszym kraju otrzymuje średnie wynagrodzenie na poziomie ok. 2500–3200 zł brutto. Zarobki sięgające poziomu 3500 zł osiągać może wąska grupa najbardziej wyspecjalizowanych i pracowitych osób.

Praca Gazownik
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?