7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Lista stanowisk - Weterynarz
Polecane oferty - Rolnictwo / Ochrona środowiska
-
Specjalista ds. Żywienia Drobiu i Rozwoju Rynku
Blattin Polska Sp. z o.o. Siedlec (pow. strzelecki, gm. Izbicko) praca mobilnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV -
Doradca ds. Żywienia Drobiu
Blattin Polska Sp. z o.o. Siedlec (pow. strzelecki, gm. Izbicko) praca mobilnaspecjalista (mid) umowa o pracę pełny etat aplikuj szybko aplikuj bez CV
Weterynarz
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Weterynarz to specjalista w leczeniu zwierząt domowych i hodowlanych, który dysponuje wiedzą na poziomie lekarskim. Celem jego pracy jest rozpoznawanie i zwalczanie chorób zwierząt. W zasadzie nie ma podziału na specjalizacje. Teoretycznie każdy weterynarz powinien sobie poradzić z każdym zwierzęciem, jednak w praktyce niektórzy koncentrują się na konkretnych gatunkach.
Weterynaria nie ma zbyt długich tradycji. Zwierzęta na poważnie leczy się dopiero od XX wieku. Współczesny weterynarz jest zobowiązany do przestrzegania i upowszechniania praw zwierząt (obowiązuje go polskie ustawodawstwo i Światowa Deklaracja Praw Zwierzęcia) oraz respektowania podstawowych zasad sozologii i ochrony środowiska.
Leczenie zwierząt jest niemniej skomplikowane niż ludzi. W tym wypadku również podstawą leczenia jest szczegółowy wywiad, który pozwala naprowadzić na właściwą diagnozę. W leczeniu w pierwszej kolejności podawane są środki farmakologiczne, a dopiero gdy nie są one skuteczne zachodzi potrzeba poważniejszej interwencji.
WARUNKI PRACY
Podstawowym miejscem pracy weterynarza jest przychodnia dla zwierząt. Inna będzie specyfika gabinetu w mieście, gdzie większość pacjentów to zwierzęta małe, a inna poza miastem, gdzie lekarz styka się ze zwierzętami hodowanymi na wsi. W tym drugim przypadku częstsze są wizyty u pacjentów, gdyż te największe zwierzęta nie są transportowane do lekarza.
Praca weterynarza ma najczęściej charakter indywidualny i samodzielny, jednak w dużej mierze opiera się na kontaktach z ludźmi. To od nich czerpie informacje na temat stanu zdrowia pacjenta. Z drugiej strony to do nich kierowane są instrukcje na temat pielęgnacji chorych zwierząt.
Weterynarz pracuje w różnych godzinach. Zależy to przede wszystkim od czasu pracy gabinetu. Podobnie jak w przypadku lekarzy tak i weterynarze muszą być przygotowani na pracę popołudniami oraz w niektórych gabinetach mają dyżury nocne i w dni wolne od pracy.
WYMAGANIA
Weterynarzem powinna być osoba, która kocha zwierzęta, ale jednocześnie potrafi zachować do nich i do ich leczenia pewien dystans. Nie można przy tym zapomnieć, że stykając się z przeróżnymi właścicielami zwierząt lekarz musi ich przekonać do jak najlepszej współpracy, bez której leczenie nie przyniesie efektów. Stąd przydatna jest umiejętność perswazji.
W tej pracy ważna jest dobra pamięć i odwaga, gdyż nie wszystkie zwierzęta będą traktowały weterynarza przyjaźnie. Długa i męcząca praca może powodować stres. Weterynarz powinien też myśleć logicznie, być spostrzegawczy i dokładny, a także szybko i trafnie podejmować decyzje. Niezbędne jest także ciągłe dokształcanie.
Lekarz weterynarii musi być osobą sprawną fizycznie, ponieważ praca ta jest bardzo często wykonywana w ruchu. Istotny jest dobry wzrok i słuch. Daltonizm i niedosłuch są istotnymi przeciwwskazaniami do wykonywania tego zawodu. Podobnie jak alergie na sierść zwierząt.
WARUNKI PODJĘCIA PRACY
W Polsce jedyną drogą do zawodu weterynarza są studia na jednym z czterech wydziałów weterynaryjnych w kraju - w Lublinie, Wrocławiu, Warszawie lub Olsztynie. Trzy pierwsze to studia na akademiach rolniczych, zaś ostatnie - na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Weterynarze mogą szukać pracy w prywatnej i w państwowej branży weterynaryjnej. Oznacza to, że poza gabinetami lekarskimi mogą pracować na stanowiskach lokalnych inspektorów weterynarii (np. wojewódzkich) a także w stacjach sanitarno-epidemiologicznych itp.
ZAROBKI
Zarobki weterynarzy zależą przede wszystkim od liczby klientów i przypadków. Te z kolei zależą głównie od miejsca działalności, konkurencji oraz jakości proponowanych usług. Trzeba pamiętać, że w przypadku weterynarza powstaje opinia, która może na niego rzutować podobnie jak ma to miejsce w przypadku lekarzy. Jeśli opinia jest dobra, weterynarz może liczyć na wysokie dochody.
Najnowsze artykuły
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?
Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?
Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?
Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.
Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja
Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?
12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę
– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?