Lista stanowisk - Weterynarz

Polecane oferty - Rolnictwo / Ochrona środowiska

Weterynarz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Weterynarz to specjalista w leczeniu zwierząt domowych i hodowlanych, który dysponuje wiedzą na poziomie lekarskim. Celem jego pracy jest rozpoznawanie i zwalczanie chorób zwierząt. W zasadzie nie ma podziału na specjalizacje. Teoretycznie każdy weterynarz powinien sobie poradzić z każdym zwierzęciem, jednak w praktyce niektórzy koncentrują się na konkretnych gatunkach.

Weterynaria nie ma zbyt długich tradycji. Zwierzęta na poważnie leczy się dopiero od XX wieku. Współczesny weterynarz jest zobowiązany do przestrzegania i upowszechniania praw zwierząt (obowiązuje go polskie ustawodawstwo i Światowa Deklaracja Praw Zwierzęcia) oraz respektowania podstawowych zasad sozologii i ochrony środowiska.

Leczenie zwierząt jest niemniej skomplikowane niż ludzi. W tym wypadku również podstawą leczenia jest szczegółowy wywiad, który pozwala naprowadzić na właściwą diagnozę. W leczeniu w pierwszej kolejności podawane są środki farmakologiczne, a dopiero gdy nie są one skuteczne zachodzi potrzeba poważniejszej interwencji.


WARUNKI PRACY

Podstawowym miejscem pracy weterynarza jest przychodnia dla zwierząt. Inna będzie specyfika gabinetu w mieście, gdzie większość pacjentów to zwierzęta małe, a inna poza miastem, gdzie lekarz styka się ze zwierzętami hodowanymi na wsi. W tym drugim przypadku częstsze są wizyty u pacjentów, gdyż te największe zwierzęta nie są transportowane do lekarza.

Praca weterynarza ma najczęściej charakter indywidualny i samodzielny, jednak w dużej mierze opiera się na kontaktach z ludźmi. To od nich czerpie informacje na temat stanu zdrowia pacjenta. Z drugiej strony to do nich kierowane są instrukcje na temat pielęgnacji chorych zwierząt.

Weterynarz pracuje w różnych godzinach. Zależy to przede wszystkim od czasu pracy gabinetu. Podobnie jak w przypadku lekarzy tak i weterynarze muszą być przygotowani na pracę popołudniami oraz w niektórych gabinetach mają dyżury nocne i w dni wolne od pracy.


WYMAGANIA

Weterynarzem powinna być osoba, która kocha zwierzęta, ale jednocześnie potrafi zachować do nich i do ich leczenia pewien dystans. Nie można przy tym zapomnieć, że stykając się z przeróżnymi właścicielami zwierząt lekarz musi ich przekonać do jak najlepszej współpracy, bez której leczenie nie przyniesie efektów. Stąd przydatna jest umiejętność perswazji.

W tej pracy ważna jest dobra pamięć i odwaga, gdyż nie wszystkie zwierzęta będą traktowały weterynarza przyjaźnie. Długa i męcząca praca może powodować stres. Weterynarz powinien też myśleć logicznie, być spostrzegawczy i dokładny, a także szybko i trafnie podejmować decyzje. Niezbędne jest także ciągłe dokształcanie.

Lekarz weterynarii musi być osobą sprawną fizycznie, ponieważ praca ta jest bardzo często wykonywana w ruchu. Istotny jest dobry wzrok i słuch. Daltonizm i niedosłuch są istotnymi przeciwwskazaniami do wykonywania tego zawodu. Podobnie jak alergie na sierść zwierząt.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

W Polsce jedyną drogą do zawodu weterynarza są studia na jednym z czterech wydziałów weterynaryjnych w kraju - w Lublinie, Wrocławiu, Warszawie lub Olsztynie. Trzy pierwsze to studia na akademiach rolniczych, zaś ostatnie - na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Weterynarze mogą szukać pracy w prywatnej i w państwowej branży weterynaryjnej. Oznacza to, że poza gabinetami lekarskimi mogą pracować na stanowiskach lokalnych inspektorów weterynarii (np. wojewódzkich) a także w stacjach sanitarno-epidemiologicznych itp.


ZAROBKI

Zarobki weterynarzy zależą przede wszystkim od liczby klientów i przypadków. Te z kolei zależą głównie od miejsca działalności, konkurencji oraz jakości proponowanych usług. Trzeba pamiętać, że w przypadku weterynarza powstaje opinia, która może na niego rzutować podobnie jak ma to miejsce w przypadku lekarzy. Jeśli opinia jest dobra, weterynarz może liczyć na wysokie dochody.

Praca Weterynarz
Lista stanowisk

Najnowsze oferty - Rolnictwo / Ochrona środowiska

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Manager hotelu – jak zostać, wymagania, zakres obowiązków, wymagania

Zarządzanie hotelem i zatrudnionymi w nim pracownikami to niełatwe zadanie, za które odpowiada manager obiektu. To on musi dbać o najwyższą jakość świadczonych usług i wizerunek hotelu. Jakie obowiązki ma osoba zatrudniona na tym stanowisku? Co cechuje dobrego managera? Dziś mamy dla Was kluczowe informacje na temat tego odpowiedzialnego i perspektywicznego stanowiska.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.