Lista stanowisk - Inspektor weterynaryjny

Inspektor weterynaryjny

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Nadrzędnym zadaniem inspektora weterynaryjnego jest ochrona zdrowia publicznego. Jego najważniejsze zadania to ochrona zdrowia zwierząt, a także kontrola bezpieczeństwa różnorodnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Jest to stanowisko bardzo odpowiedzialne. Wymaga od kandydatów dużej wiedzy, dokładności, odporności na stres i dyspozycyjności. W trudnych przypadkach działania inspektorów może wspierać policja.

CZYM ZAJMUJE SIĘ INSPEKTOR WETERYNARYJNY?

Przedstawicielom tego zawodu przypisuje się bardzo szeroki zakres obowiązków. Inspektor weterynaryjny kontroluje między innymi poszczególne jednostki (np. ubojnie, gospodarstwa), których działalność związana jest z wytwarzaniem, wprowadzaniem do obrotu i sprzedażą produktów pochodzenia zwierzęcego. Do jego zadań należy także zwalczanie chorób zakaźnych, ich wykrywanie i monitoring.

W kompetencjach inspektora weterynarii znajduje się również nadzór nad zdrowiem zwierząt przeznaczonych do rozrodu, przestrzeganiem przepisów o ich ochronie. Kontroluje, w jakich warunkach są transportowane.

INSPEKTOR WETERYNARYJNY – WYMAGANIA

W ofertach pracy dla inspektora weterynaryjnego pojawia się wymóg posiadania wykształcenia lekarza weterynarii z prawem do wykonywania zawodu, wyższego weterynaryjnego lub wyższego zootechnicznego.

Kolejnymi warunkami, stawianymi przed kandydatami jest posiadanie obywatelstwa polskiego i korzystanie z pełni praw publicznych. Konieczne jest także, by kandydat nigdy nie był skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Kandydat powinien wykazać się również znajomością aktualnych przepisów weterynaryjnych.

Praca wiąże się z wykonywaniem czynności biurowych – stąd konieczna jest umiejętność obsługi komputerów i podstawowych programów tekstowych i kalkulacyjnych. Osoba aplikująca na to stanowisko powinna posiadać prawo jazdy, ponieważ praca inspektora wymaga częstych wyjazdów.

PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA

Miejsca zatrudnienia w tym zawodzie oferuje Główny Inspektorat Weterynarii, któremu podlegają Wojewódzki Inspektorat Weterynarii, a także oddziały powiatowe. Ostatnią jednostką terenową są Graniczne Inspektoraty Weterynarii. W zależności od organizacji zakres obowiązków może się nieco różnić, wszędzie jednak nadrzędne zadanie stanowi ochrona zdrowia publicznego.

INSPEKTOR WETERYNARYJNY – ZAROBKI

Zarobki na stanowisku powiatowego inspektora weterynaryjnego do lipca 2019 roku wynosiły ok. 2100 – 2500 zł netto. W wyniku organizowanych protestów w związku z niezadowoleniem pracowników co do wysokości wynagrodzenia, udało się wywalczyć zmiany. Od 1 sierpnia 2019 nastąpiły podwyżki w wysokości około 630 zł na etat. Planowane jest również wsparcie finansowe na kolejne lata.

Praca Inspektor weterynaryjny
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?