Lista stanowisk - Inspektor weterynaryjny

Inspektor weterynaryjny

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Nadrzędnym zadaniem inspektora weterynaryjnego jest ochrona zdrowia publicznego. Jego najważniejsze zadania to ochrona zdrowia zwierząt, a także kontrola bezpieczeństwa różnorodnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Jest to stanowisko bardzo odpowiedzialne. Wymaga od kandydatów dużej wiedzy, dokładności, odporności na stres i dyspozycyjności. W trudnych przypadkach działania inspektorów może wspierać policja.

CZYM ZAJMUJE SIĘ INSPEKTOR WETERYNARYJNY?

Przedstawicielom tego zawodu przypisuje się bardzo szeroki zakres obowiązków. Inspektor weterynaryjny kontroluje między innymi poszczególne jednostki (np. ubojnie, gospodarstwa), których działalność związana jest z wytwarzaniem, wprowadzaniem do obrotu i sprzedażą produktów pochodzenia zwierzęcego. Do jego zadań należy także zwalczanie chorób zakaźnych, ich wykrywanie i monitoring.

W kompetencjach inspektora weterynarii znajduje się również nadzór nad zdrowiem zwierząt przeznaczonych do rozrodu, przestrzeganiem przepisów o ich ochronie. Kontroluje, w jakich warunkach są transportowane.

INSPEKTOR WETERYNARYJNY – WYMAGANIA

W ofertach pracy dla inspektora weterynaryjnego pojawia się wymóg posiadania wykształcenia lekarza weterynarii z prawem do wykonywania zawodu, wyższego weterynaryjnego lub wyższego zootechnicznego.

Kolejnymi warunkami, stawianymi przed kandydatami jest posiadanie obywatelstwa polskiego i korzystanie z pełni praw publicznych. Konieczne jest także, by kandydat nigdy nie był skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Kandydat powinien wykazać się również znajomością aktualnych przepisów weterynaryjnych.

Praca wiąże się z wykonywaniem czynności biurowych – stąd konieczna jest umiejętność obsługi komputerów i podstawowych programów tekstowych i kalkulacyjnych. Osoba aplikująca na to stanowisko powinna posiadać prawo jazdy, ponieważ praca inspektora wymaga częstych wyjazdów.

PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA

Miejsca zatrudnienia w tym zawodzie oferuje Główny Inspektorat Weterynarii, któremu podlegają Wojewódzki Inspektorat Weterynarii, a także oddziały powiatowe. Ostatnią jednostką terenową są Graniczne Inspektoraty Weterynarii. W zależności od organizacji zakres obowiązków może się nieco różnić, wszędzie jednak nadrzędne zadanie stanowi ochrona zdrowia publicznego.

INSPEKTOR WETERYNARYJNY – ZAROBKI

Zarobki na stanowisku powiatowego inspektora weterynaryjnego do lipca 2019 roku wynosiły ok. 2100 – 2500 zł netto. W wyniku organizowanych protestów w związku z niezadowoleniem pracowników co do wysokości wynagrodzenia, udało się wywalczyć zmiany. Od 1 sierpnia 2019 nastąpiły podwyżki w wysokości około 630 zł na etat. Planowane jest również wsparcie finansowe na kolejne lata.

Praca Inspektor weterynaryjny
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?

Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?

Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja

Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę

– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!