Lista stanowisk - Inspektor weterynaryjny

Inspektor weterynaryjny

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Nadrzędnym zadaniem inspektora weterynaryjnego jest ochrona zdrowia publicznego. Jego najważniejsze zadania to ochrona zdrowia zwierząt, a także kontrola bezpieczeństwa różnorodnych produktów pochodzenia zwierzęcego. Jest to stanowisko bardzo odpowiedzialne. Wymaga od kandydatów dużej wiedzy, dokładności, odporności na stres i dyspozycyjności. W trudnych przypadkach działania inspektorów może wspierać policja.

CZYM ZAJMUJE SIĘ INSPEKTOR WETERYNARYJNY?

Przedstawicielom tego zawodu przypisuje się bardzo szeroki zakres obowiązków. Inspektor weterynaryjny kontroluje między innymi poszczególne jednostki (np. ubojnie, gospodarstwa), których działalność związana jest z wytwarzaniem, wprowadzaniem do obrotu i sprzedażą produktów pochodzenia zwierzęcego. Do jego zadań należy także zwalczanie chorób zakaźnych, ich wykrywanie i monitoring.

W kompetencjach inspektora weterynarii znajduje się również nadzór nad zdrowiem zwierząt przeznaczonych do rozrodu, przestrzeganiem przepisów o ich ochronie. Kontroluje, w jakich warunkach są transportowane.

INSPEKTOR WETERYNARYJNY – WYMAGANIA

W ofertach pracy dla inspektora weterynaryjnego pojawia się wymóg posiadania wykształcenia lekarza weterynarii z prawem do wykonywania zawodu, wyższego weterynaryjnego lub wyższego zootechnicznego.

Kolejnymi warunkami, stawianymi przed kandydatami jest posiadanie obywatelstwa polskiego i korzystanie z pełni praw publicznych. Konieczne jest także, by kandydat nigdy nie był skazany prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe. Kandydat powinien wykazać się również znajomością aktualnych przepisów weterynaryjnych.

Praca wiąże się z wykonywaniem czynności biurowych – stąd konieczna jest umiejętność obsługi komputerów i podstawowych programów tekstowych i kalkulacyjnych. Osoba aplikująca na to stanowisko powinna posiadać prawo jazdy, ponieważ praca inspektora wymaga częstych wyjazdów.

PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA

Miejsca zatrudnienia w tym zawodzie oferuje Główny Inspektorat Weterynarii, któremu podlegają Wojewódzki Inspektorat Weterynarii, a także oddziały powiatowe. Ostatnią jednostką terenową są Graniczne Inspektoraty Weterynarii. W zależności od organizacji zakres obowiązków może się nieco różnić, wszędzie jednak nadrzędne zadanie stanowi ochrona zdrowia publicznego.

INSPEKTOR WETERYNARYJNY – ZAROBKI

Zarobki na stanowisku powiatowego inspektora weterynaryjnego do lipca 2019 roku wynosiły ok. 2100 – 2500 zł netto. W wyniku organizowanych protestów w związku z niezadowoleniem pracowników co do wysokości wynagrodzenia, udało się wywalczyć zmiany. Od 1 sierpnia 2019 nastąpiły podwyżki w wysokości około 630 zł na etat. Planowane jest również wsparcie finansowe na kolejne lata.

Praca Inspektor weterynaryjny
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?