– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Lista stanowisk - Syndyk
Syndyk
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Syndyk, niegdyś urzędnik państwowy, jest osobą odpowiedzialną za podział majątku przedsiębiorstwa między wierzycielami, gdy to postawione jest w stan upadłości. Syndyk działa we własnym imieniu, jednak w podejmowanych przez siebie decyzjach dysponuje majątkiem przedsiębiorcy. Większość osób wykonujących ten zawód posiada wykształcenie prawnicze, jednak nie jest to własność obligatoryjna w procesie pozyskiwania licencji. Rozdysponowanie majątku celem pokrycia wierzytelności nie jest jedynym procesem, którego przeprowadzaniem zajmuje się syndyk. W zakresie jego uprawnień znajduje się także zarządzanie majątkiem firmy w sytuacjach kryzysowych, oraz rewitalizacja danego podmiotu w tychże sytuacjach. Syndyk występuje w charakterze pełnomocnika sądu, jeśli za sprawą jego wyroku dany podmiot został postawiony w stan upadłości. Kiedy rozwiązanie problemu wiąże się z likwidacją przedsiębiorstwa, syndyk ma obowiązek pośredniego kierowania jego zasobami, zmniejszenia zatrudnienia i powzięcia niezbędnych kroków w celu zaprzestania generowania strat finansowych.
WYMAGANIA
Syndyk odznaczać się powinien dogłębną znajomością prawa i ekonomii, musi posiadać wyższe wykształcenie, jednak niekoniecznie prawnicze. Według rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 1998 roku osoba kandydująca na stanowisko syndyka sądowego nie mogła być w przeszłości karana za umyślne przestępstwo, powinna także posiadać doświadczenie na stanowisku kierowniczym (co najmniej 5 lat). Kandydaci na stanowisko rejestrowani są przez prezesów poszczególnych sądów rejonowych.
WARUNKI PRACY
Miejscem pracy syndyka jest lokal zajmowany przez firmę, której postępowanie upadłościowe jest przez niego prowadzone. Syndyk kontaktuje się indywidualnie z pracownikami danego przedsiębiorstwa, jego wierzycielami, a ze swoich działań składa raporty w prowadzącym sprawę sądzie. Do jego obowiązków należy także porozumiewanie się ze związkami zawodowymi, jeśli takie w ramach danej firmy funkcjonują. Narzędziami pracy syndyka jest przede wszystkim telefon i przenośny komputer, w którym przechowuje wersje elektroniczne niezbędnych dokumentów. Stanowisko to pochłania wiele energii i czasu, syndyk to osoba, która pracuje w ciągłym stresie, jest na bieżąco rozliczana ze swoich obowiązków i podlega regularnej kontroli.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Jak wcześniej wspomniano rejestracją kandydatów zajmuje się prezes odpowiedniego sądu rejonowego, syndyk działa w imieniu sądu zajmującego się upadłością danego podmiotu i jemu bezpośrednio podlega. Skutki prawne wynikające z decyzji syndyka ponosi przedsiębiorstwo, którego sprawa dotyczy, jednak syndyk działa na rzecz własnej odpowiedzialności cywilnej.
ZAROBKI
Zyski syndyka z prowadzonych przez niego spraw są rozliczane na zasadach ustalonej indywidualnie przez sąd stawki procentowej od wartości masy upadłościowej danego przedsiębiorstwa. Zazwyczaj jest to od 3 do 5 % majątku przedsiębiorstwa.
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?