Zbliża się Święto Zmarłych i możliwość skorzystania z długiego weekendu. Wiele osób planuje odwiedziny w rodzinnych stronach, ale niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.
Lista stanowisk - Syndyk
Syndyk
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Syndyk, niegdyś urzędnik państwowy, jest osobą odpowiedzialną za podział majątku przedsiębiorstwa między wierzycielami, gdy to postawione jest w stan upadłości. Syndyk działa we własnym imieniu, jednak w podejmowanych przez siebie decyzjach dysponuje majątkiem przedsiębiorcy. Większość osób wykonujących ten zawód posiada wykształcenie prawnicze, jednak nie jest to własność obligatoryjna w procesie pozyskiwania licencji. Rozdysponowanie majątku celem pokrycia wierzytelności nie jest jedynym procesem, którego przeprowadzaniem zajmuje się syndyk. W zakresie jego uprawnień znajduje się także zarządzanie majątkiem firmy w sytuacjach kryzysowych, oraz rewitalizacja danego podmiotu w tychże sytuacjach. Syndyk występuje w charakterze pełnomocnika sądu, jeśli za sprawą jego wyroku dany podmiot został postawiony w stan upadłości. Kiedy rozwiązanie problemu wiąże się z likwidacją przedsiębiorstwa, syndyk ma obowiązek pośredniego kierowania jego zasobami, zmniejszenia zatrudnienia i powzięcia niezbędnych kroków w celu zaprzestania generowania strat finansowych.
WYMAGANIA
Syndyk odznaczać się powinien dogłębną znajomością prawa i ekonomii, musi posiadać wyższe wykształcenie, jednak niekoniecznie prawnicze. Według rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 1998 roku osoba kandydująca na stanowisko syndyka sądowego nie mogła być w przeszłości karana za umyślne przestępstwo, powinna także posiadać doświadczenie na stanowisku kierowniczym (co najmniej 5 lat). Kandydaci na stanowisko rejestrowani są przez prezesów poszczególnych sądów rejonowych.
WARUNKI PRACY
Miejscem pracy syndyka jest lokal zajmowany przez firmę, której postępowanie upadłościowe jest przez niego prowadzone. Syndyk kontaktuje się indywidualnie z pracownikami danego przedsiębiorstwa, jego wierzycielami, a ze swoich działań składa raporty w prowadzącym sprawę sądzie. Do jego obowiązków należy także porozumiewanie się ze związkami zawodowymi, jeśli takie w ramach danej firmy funkcjonują. Narzędziami pracy syndyka jest przede wszystkim telefon i przenośny komputer, w którym przechowuje wersje elektroniczne niezbędnych dokumentów. Stanowisko to pochłania wiele energii i czasu, syndyk to osoba, która pracuje w ciągłym stresie, jest na bieżąco rozliczana ze swoich obowiązków i podlega regularnej kontroli.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Jak wcześniej wspomniano rejestracją kandydatów zajmuje się prezes odpowiedniego sądu rejonowego, syndyk działa w imieniu sądu zajmującego się upadłością danego podmiotu i jemu bezpośrednio podlega. Skutki prawne wynikające z decyzji syndyka ponosi przedsiębiorstwo, którego sprawa dotyczy, jednak syndyk działa na rzecz własnej odpowiedzialności cywilnej.
ZAROBKI
Zyski syndyka z prowadzonych przez niego spraw są rozliczane na zasadach ustalonej indywidualnie przez sąd stawki procentowej od wartości masy upadłościowej danego przedsiębiorstwa. Zazwyczaj jest to od 3 do 5 % majątku przedsiębiorstwa.
Najnowsze artykuły
Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta
Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?
Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?
Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?
Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.
Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja
Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?
12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę
– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!
„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”
– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?