Lista stanowisk - Syndyk

Syndyk

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Syndyk, niegdyś urzędnik państwowy, jest osobą odpowiedzialną za podział majątku przedsiębiorstwa między wierzycielami, gdy to postawione jest w stan upadłości. Syndyk działa we własnym imieniu, jednak w podejmowanych przez siebie decyzjach dysponuje majątkiem przedsiębiorcy. Większość osób wykonujących ten zawód posiada wykształcenie prawnicze, jednak nie jest to własność obligatoryjna w procesie pozyskiwania licencji. Rozdysponowanie majątku celem pokrycia wierzytelności nie jest jedynym procesem, którego przeprowadzaniem zajmuje się syndyk. W zakresie jego uprawnień znajduje się także zarządzanie majątkiem firmy w sytuacjach kryzysowych, oraz rewitalizacja danego podmiotu w tychże sytuacjach. Syndyk występuje w charakterze pełnomocnika sądu, jeśli za sprawą jego wyroku dany podmiot został postawiony w stan upadłości. Kiedy rozwiązanie problemu wiąże się z likwidacją przedsiębiorstwa, syndyk ma obowiązek pośredniego kierowania jego zasobami, zmniejszenia zatrudnienia i powzięcia niezbędnych kroków w celu zaprzestania generowania strat finansowych.


WYMAGANIA

Syndyk odznaczać się powinien dogłębną znajomością prawa i ekonomii, musi posiadać wyższe wykształcenie, jednak niekoniecznie prawnicze. Według rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z 1998 roku osoba kandydująca na stanowisko syndyka sądowego nie mogła być w przeszłości karana za umyślne przestępstwo, powinna także posiadać doświadczenie na stanowisku kierowniczym (co najmniej 5 lat). Kandydaci na stanowisko rejestrowani są przez prezesów poszczególnych sądów rejonowych.


WARUNKI PRACY

Miejscem pracy syndyka jest lokal zajmowany przez firmę, której postępowanie upadłościowe jest przez niego prowadzone. Syndyk kontaktuje się indywidualnie z pracownikami danego przedsiębiorstwa, jego wierzycielami, a ze swoich działań składa raporty w prowadzącym sprawę sądzie. Do jego obowiązków należy także porozumiewanie się ze związkami zawodowymi, jeśli takie w ramach danej firmy funkcjonują. Narzędziami pracy syndyka jest przede wszystkim telefon i przenośny komputer, w którym przechowuje wersje elektroniczne niezbędnych dokumentów. Stanowisko to pochłania wiele energii i czasu, syndyk to osoba, która pracuje w ciągłym stresie, jest na bieżąco rozliczana ze swoich obowiązków i podlega regularnej kontroli.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Jak wcześniej wspomniano rejestracją kandydatów zajmuje się prezes odpowiedniego sądu rejonowego, syndyk działa w imieniu sądu zajmującego się upadłością danego podmiotu i jemu bezpośrednio podlega. Skutki prawne wynikające z decyzji syndyka ponosi przedsiębiorstwo, którego sprawa dotyczy, jednak syndyk działa na rzecz własnej odpowiedzialności cywilnej.


ZAROBKI

Zyski syndyka z prowadzonych przez niego spraw są rozliczane na zasadach ustalonej indywidualnie przez sąd stawki procentowej od wartości masy upadłościowej danego przedsiębiorstwa. Zazwyczaj jest to od 3 do 5 % majątku przedsiębiorstwa.

Praca Syndyk
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.