Lista stanowisk - Notariusz

Notariusz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Notariusz jest osobą zaufania publicznego powołaną do sporządzania dokumentów zawierających wolę stron, którymi są osoby fizyczne lub prawne. Dokumenty te mogą dotyczyć obrotu nieruchomościami, spadków, darowizn, założenia spółki akcyjnej, poświadczenia własnoręcznego podpisu, potwierdzenia zgodności odpisu, wyciągu lub kopii z oryginałem itp. Każdą z takich czynności notariusz musi zarejestrować w specjalnej księdze.

Notariusz, sporządzając odpowiednie dokumenty, musi dochować staranności, by zachowane zostały wszystkie przewidziane prawem wymogi, jak np. potwierdzenie tożsamości stron, obecność wszystkich zainteresowanych stron itp. Po sporządzeniu dokumentu jest on odczytywany wszystkim stronom, które następnie składają na nim swój podpis. Jako ostatni podpis składa notariusz i jest to potwierdzenie ważności i autentyczności dokumentu.

Do zadań notariusza może także należeć sporządzanie protokołu z walnego zgromadzenia spółki oraz sporządzanie dokumentów dotyczących zdarzeń w różnych organizacjach społecznych. Ponadto notariusz może przyjmować na przechowanie różnego rodzaju dokumenty, papiery wartościowe, czeki, weksle itp., które składa na specjalnym koncie bankowym.

W Polsce notariuszy powołuje i odwołuje minister sprawiedliwości po zasięgnięciu opinii właściwej izby notarialnej.


WARUNKI PRACY

Notariusz pracuje głównie w kancelarii notarialnej, gdzie przyjmuje klientów. Tylko w sytuacjach szczególnych wyjeżdża do klienta. Dzieje się tak np. gdy klient jest w szpitalu i chce sporządzić testament. Kontakty z ludźmi są częścią tego zawodu.

Praca notariusza ma charakter indywidualny i samodzielny a jednocześnie jest okresowo nadzorowana przez radę izby notarialnej. Nadzór nad całością działalności notariuszy sprawuje Minister Sprawiedliwości. Notariusz wszystkie działania musi wykonywać zgodnie z obowiązującymi przepisami i w zachowaniu tajemnicy. Za prawidłowość pobranych opłat, skutki prawne i wszelkie uchybienia w czynnościach notarialnych odpowiada całym swym majątkiem.

Notariusz sam ustala godziny swojej pracy. Choć godziny pracy kancelarii są z góry ustalone, to jednak w wyniku bieżących potrzeb notariusz może pracować dłużej. Rzadko zdarza się, by notariusz pracował w dni wolne od pracy.


WYMAGANIA

Jak w każdej pracy z ludźmi, tak i tu konieczna jest zdolność postępowania z ludźmi. Przy sporządzaniu aktów notarialnych wymagana jest skrupulatność, precyzja, rzeczowość oraz doskonała znajomość procedur z różnych dziedzin prawa. Konieczna jest szeroka wiedza prawnicza, ponieważ notariusz ma do czynienia z licznymi sytuacjami z życia, które trzeba ująć w ramy kodeksów. Poza tym wymaga się od notariusza uczciwości, bezstronności, dyskrecji i związanego z tym ugruntowanego poczucia etyki zawodowej.


WARUNKI PODJĘCIA PRACY

Zostać notariuszem jest bardzo trudno, gdyż samorząd notarialny świadomie ogranicza liczbę osób z uprawnieniami. Pierwszym etapem są trudne studia prawnicze. Kolejnym aplikacja notarialna. Kandydat robi aplikację u notariusza, u którego jest zatrudniony lub u notariusza wyznaczonego przez izbę. W trakcie trwania aplikacji kandydat odbywa półroczną praktykę w sądzie w zakresie spraw wieczysto-księgowych, rejestrowych i cywilnych. Aplikacja zakończona jest egzaminem notarialnym. Osoba, która pozytywnie zda egzamin rozpoczyna minimum dwuletni staż na stanowisku asesora. Dopiero po jego zakończeniu może starać się u Ministra Sprawiedliwości o nominację, która będzie przepustką do otwarcia własnej kancelarii.

Notariuszem może zostać osoba, która ukończyła 26 lat. Górną granicą, do której można wykonywać ten zawód jest 70 lat.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Jedynym miejscem pracy dla notariusza jest kancelaria. Może on albo pracować w kancelarii innego notariusza albo otworzyć własną.


ZAROBKI

Zarobki notariuszy na mocy rozporządzenia stanowią procent od opłaty wniesionej przez jego klientów. Wysokość zarobków można obliczyć w zależności od liczby klientów.

Praca Notariusz
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.