– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Lista stanowisk - Notariusz
Notariusz
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Notariusz jest osobą zaufania publicznego powołaną do sporządzania dokumentów zawierających wolę stron, którymi są osoby fizyczne lub prawne. Dokumenty te mogą dotyczyć obrotu nieruchomościami, spadków, darowizn, założenia spółki akcyjnej, poświadczenia własnoręcznego podpisu, potwierdzenia zgodności odpisu, wyciągu lub kopii z oryginałem itp. Każdą z takich czynności notariusz musi zarejestrować w specjalnej księdze.
Notariusz, sporządzając odpowiednie dokumenty, musi dochować staranności, by zachowane zostały wszystkie przewidziane prawem wymogi, jak np. potwierdzenie tożsamości stron, obecność wszystkich zainteresowanych stron itp. Po sporządzeniu dokumentu jest on odczytywany wszystkim stronom, które następnie składają na nim swój podpis. Jako ostatni podpis składa notariusz i jest to potwierdzenie ważności i autentyczności dokumentu.
Do zadań notariusza może także należeć sporządzanie protokołu z walnego zgromadzenia spółki oraz sporządzanie dokumentów dotyczących zdarzeń w różnych organizacjach społecznych. Ponadto notariusz może przyjmować na przechowanie różnego rodzaju dokumenty, papiery wartościowe, czeki, weksle itp., które składa na specjalnym koncie bankowym.
W Polsce notariuszy powołuje i odwołuje minister sprawiedliwości po zasięgnięciu opinii właściwej izby notarialnej.
WARUNKI PRACY
Notariusz pracuje głównie w kancelarii notarialnej, gdzie przyjmuje klientów. Tylko w sytuacjach szczególnych wyjeżdża do klienta. Dzieje się tak np. gdy klient jest w szpitalu i chce sporządzić testament. Kontakty z ludźmi są częścią tego zawodu.
Praca notariusza ma charakter indywidualny i samodzielny a jednocześnie jest okresowo nadzorowana przez radę izby notarialnej. Nadzór nad całością działalności notariuszy sprawuje Minister Sprawiedliwości. Notariusz wszystkie działania musi wykonywać zgodnie z obowiązującymi przepisami i w zachowaniu tajemnicy. Za prawidłowość pobranych opłat, skutki prawne i wszelkie uchybienia w czynnościach notarialnych odpowiada całym swym majątkiem.
Notariusz sam ustala godziny swojej pracy. Choć godziny pracy kancelarii są z góry ustalone, to jednak w wyniku bieżących potrzeb notariusz może pracować dłużej. Rzadko zdarza się, by notariusz pracował w dni wolne od pracy.
WYMAGANIA
Jak w każdej pracy z ludźmi, tak i tu konieczna jest zdolność postępowania z ludźmi. Przy sporządzaniu aktów notarialnych wymagana jest skrupulatność, precyzja, rzeczowość oraz doskonała znajomość procedur z różnych dziedzin prawa. Konieczna jest szeroka wiedza prawnicza, ponieważ notariusz ma do czynienia z licznymi sytuacjami z życia, które trzeba ująć w ramy kodeksów. Poza tym wymaga się od notariusza uczciwości, bezstronności, dyskrecji i związanego z tym ugruntowanego poczucia etyki zawodowej.
WARUNKI PODJĘCIA PRACY
Zostać notariuszem jest bardzo trudno, gdyż samorząd notarialny świadomie ogranicza liczbę osób z uprawnieniami. Pierwszym etapem są trudne studia prawnicze. Kolejnym aplikacja notarialna. Kandydat robi aplikację u notariusza, u którego jest zatrudniony lub u notariusza wyznaczonego przez izbę. W trakcie trwania aplikacji kandydat odbywa półroczną praktykę w sądzie w zakresie spraw wieczysto-księgowych, rejestrowych i cywilnych. Aplikacja zakończona jest egzaminem notarialnym. Osoba, która pozytywnie zda egzamin rozpoczyna minimum dwuletni staż na stanowisku asesora. Dopiero po jego zakończeniu może starać się u Ministra Sprawiedliwości o nominację, która będzie przepustką do otwarcia własnej kancelarii.
Notariuszem może zostać osoba, która ukończyła 26 lat. Górną granicą, do której można wykonywać ten zawód jest 70 lat.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Jedynym miejscem pracy dla notariusza jest kancelaria. Może on albo pracować w kancelarii innego notariusza albo otworzyć własną.
ZAROBKI
Zarobki notariuszy na mocy rozporządzenia stanowią procent od opłaty wniesionej przez jego klientów. Wysokość zarobków można obliczyć w zależności od liczby klientów.
Najnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?