Zbliża się Święto Zmarłych i możliwość skorzystania z długiego weekendu. Wiele osób planuje odwiedziny w rodzinnych stronach, ale niestety nie wszyscy będą mogli skorzystać z wolnego. Zobacz, kto pracuje także w dni ustawowo wolne od pracy i na jaką rekompensatę może liczyć ze strony pracodawcy. Wyjaśniamy także, czy można odmówić pracy w święta bez konsekwencji dyscyplinarnych.
Lista stanowisk - Notariusz
Notariusz
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Notariusz jest osobą zaufania publicznego powołaną do sporządzania dokumentów zawierających wolę stron, którymi są osoby fizyczne lub prawne. Dokumenty te mogą dotyczyć obrotu nieruchomościami, spadków, darowizn, założenia spółki akcyjnej, poświadczenia własnoręcznego podpisu, potwierdzenia zgodności odpisu, wyciągu lub kopii z oryginałem itp. Każdą z takich czynności notariusz musi zarejestrować w specjalnej księdze.
Notariusz, sporządzając odpowiednie dokumenty, musi dochować staranności, by zachowane zostały wszystkie przewidziane prawem wymogi, jak np. potwierdzenie tożsamości stron, obecność wszystkich zainteresowanych stron itp. Po sporządzeniu dokumentu jest on odczytywany wszystkim stronom, które następnie składają na nim swój podpis. Jako ostatni podpis składa notariusz i jest to potwierdzenie ważności i autentyczności dokumentu.
Do zadań notariusza może także należeć sporządzanie protokołu z walnego zgromadzenia spółki oraz sporządzanie dokumentów dotyczących zdarzeń w różnych organizacjach społecznych. Ponadto notariusz może przyjmować na przechowanie różnego rodzaju dokumenty, papiery wartościowe, czeki, weksle itp., które składa na specjalnym koncie bankowym.
W Polsce notariuszy powołuje i odwołuje minister sprawiedliwości po zasięgnięciu opinii właściwej izby notarialnej.
WARUNKI PRACY
Notariusz pracuje głównie w kancelarii notarialnej, gdzie przyjmuje klientów. Tylko w sytuacjach szczególnych wyjeżdża do klienta. Dzieje się tak np. gdy klient jest w szpitalu i chce sporządzić testament. Kontakty z ludźmi są częścią tego zawodu.
Praca notariusza ma charakter indywidualny i samodzielny a jednocześnie jest okresowo nadzorowana przez radę izby notarialnej. Nadzór nad całością działalności notariuszy sprawuje Minister Sprawiedliwości. Notariusz wszystkie działania musi wykonywać zgodnie z obowiązującymi przepisami i w zachowaniu tajemnicy. Za prawidłowość pobranych opłat, skutki prawne i wszelkie uchybienia w czynnościach notarialnych odpowiada całym swym majątkiem.
Notariusz sam ustala godziny swojej pracy. Choć godziny pracy kancelarii są z góry ustalone, to jednak w wyniku bieżących potrzeb notariusz może pracować dłużej. Rzadko zdarza się, by notariusz pracował w dni wolne od pracy.
WYMAGANIA
Jak w każdej pracy z ludźmi, tak i tu konieczna jest zdolność postępowania z ludźmi. Przy sporządzaniu aktów notarialnych wymagana jest skrupulatność, precyzja, rzeczowość oraz doskonała znajomość procedur z różnych dziedzin prawa. Konieczna jest szeroka wiedza prawnicza, ponieważ notariusz ma do czynienia z licznymi sytuacjami z życia, które trzeba ująć w ramy kodeksów. Poza tym wymaga się od notariusza uczciwości, bezstronności, dyskrecji i związanego z tym ugruntowanego poczucia etyki zawodowej.
WARUNKI PODJĘCIA PRACY
Zostać notariuszem jest bardzo trudno, gdyż samorząd notarialny świadomie ogranicza liczbę osób z uprawnieniami. Pierwszym etapem są trudne studia prawnicze. Kolejnym aplikacja notarialna. Kandydat robi aplikację u notariusza, u którego jest zatrudniony lub u notariusza wyznaczonego przez izbę. W trakcie trwania aplikacji kandydat odbywa półroczną praktykę w sądzie w zakresie spraw wieczysto-księgowych, rejestrowych i cywilnych. Aplikacja zakończona jest egzaminem notarialnym. Osoba, która pozytywnie zda egzamin rozpoczyna minimum dwuletni staż na stanowisku asesora. Dopiero po jego zakończeniu może starać się u Ministra Sprawiedliwości o nominację, która będzie przepustką do otwarcia własnej kancelarii.
Notariuszem może zostać osoba, która ukończyła 26 lat. Górną granicą, do której można wykonywać ten zawód jest 70 lat.
MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA
Jedynym miejscem pracy dla notariusza jest kancelaria. Może on albo pracować w kancelarii innego notariusza albo otworzyć własną.
ZAROBKI
Zarobki notariuszy na mocy rozporządzenia stanowią procent od opłaty wniesionej przez jego klientów. Wysokość zarobków można obliczyć w zależności od liczby klientów.
Najnowsze artykuły
Kto pracuje w święta? Katalog prac dozwolonych w święta
Handel na targowisku: czym jest opłata targowa?
Wśród wielkich galerii handlowych, wielkopowierzchniowych marketów i dyskontów w krajobraz polskich miast wciąż wpisują się tradycyjne ryneczki, bazary i przydrożne stoiska, na których można kupić kwiaty, znicze, dewocjonalia, ale też owoce, warzywa, jaja, mięso czy miody. Osoby prowadzące tam handel muszą płacić opłatę targową. Ile ona wynosi w 2024 roku i kto jest z niej zwolniony?
Stress interview – co to jest? Czy miałeś najgorszą rozmowę o pracę w życiu?
Rozmowa o pracę zaczyna się zwyczajnie, ale po chwili rekruter zaczyna być opryskliwy i Cię prowokuje. Spotkanie zmienia się w najgorszą rekrutację w życiu. Masz takie doświadczenia? Być może zastosowano na Tobie technikę stress interview. Jak jej sprostać? – Im lepiej znasz siebie, tym lepiej przygotujesz się do czekającej Cię rozmowy – tłumaczy psycholog biznesu Agnieszka Zacher-Łanowska.
Pilot samolotu – praca, wymagania, obowiązki zawodowe, pensja
Pilot to najpopularniejszy zawód świata – badania pokazują, że tysiące ludzi na całym świecie szukają informacji o tym, jak zostać pilotem. Mamy dla Was dobrą wiadomość: Polska to jedyny kraj UE, w którym najlepsi kandydaci mogą zdobyć większość uprawnień za darmo! Jak długa jest droga to kariery pilota i czy faktycznie zdyskwalifikować może, jak się czasem słyszy, problem z zębami?
12 błędów podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Specjalistka HR wyjaśnia, czego nie robić na rozmowie o pracę
– Oprócz podstawowych błędów, takich jak brak przygotowania czy nieodpowiednia mowa ciała, istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą zdecydować o tym, czy otrzymasz ofertę pracy – wyjaśnia Agnieszka Ciećwierz. Specjalistka ds. HR wymienia 12 największych błędów na rozmowie o pracę, podaje przykłady i radzi, jak wybrnąć z sytuacji. Gorąco polecamy każdej osobie szukającej pracy!
„Wiele kobiet myśli: Nie awansuję, bo jestem za gruba”. Wywiad z autorką książki „Waga z głowy”
– W społeczeństwie dominują dwie postawy. Z jednej strony wiemy, że otyłość to choroba, z drugiej leczymy ją stwierdzeniem, że trzeba wziąć się w garść. To trochę jak z depresją. Też wiemy, że jest chorobą, a i tak nie brakuje rad w stylu: „wyjdź na spacer, uśmiechnij się do słońca” – zauważa Katarzyna Kucewicz. Psycholog wyjaśnia, jak waga definiuje nas w pracy i wpływa na rozwój kariery.
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?