Lista stanowisk - Komornik

Komornik

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Komornik to osoba, która wykonuje czynności egzekucyjne w sprawach cywilnych. Warunkiem do rozpoczęcia procesu egzekucyjnego jest wyrok sądu lub akt notarialny. W zależności od charakteru sprawy komornik decyduje o sposobie odzyskania należności. Jeśli dłużnik nie ureguluje długu, komornik wycenia wartość majątku ruchomego i nieruchomego, a następnie organizuje licytację - pieniądze z licytacji przeznaczone są dla wierzycieli.


WYMAGANIA

Komornikiem może zostać osoba, która ukończyła wyższe studia prawnicze lub ekonomiczne, a następnie zdała egzamin i została skierowana na praktykę komorniczą. Praktyka może trwać do dwóch lat. Po uzyskaniu pozytywnej opinii komornika oraz zdaniu egzaminu państwowego Sąd Wojewódzki może zatrzymać praktykanta na etacie sądowym lub przydzielić mu rewir i zatrudnić na stanowisku komornika sądowego. Osoby, które ukończyły aplikację sędziowską są zwolnione z egzaminu. Najważniejszymi cechami komornika są: samodzielność i zdolność podejmowania działań z własnej inicjatywy. Umiejętność postępowania z ludźmi może zapewnić spłatę niektórych długów. Komornik musi potrafić szybko podejmować trafne decyzje, a także przerzucać się z jednej czynności na drugą. Ze względu na dużą niechęć społeczną dla niektórych jego działań musi posiadać dużą odporność emocjonalną i umiejętność panowania nad własnymi emocjami i zachowaniami. Ważna jest też zdolność logicznego rozumowania, a także sprawność językowa. Ponadto w prowadzeniu kancelarii potrzebne są umiejętności kierownicze.


WARUNKI PRACY

Komornik pracuje w kancelarii, ale często przebywa w terenie. Ze względu na specyfikę pracy nie jest osobą mile widzianą. Często musi korzystać z asysty policji, aby chronić swoją osobę przed agresją dłużników. Komornik sądowy pracuje 6-9 godzin dziennie. Zazwyczaj pracuje w ogólnie przyjętych godzinach funkcjonowania urzędów, jednak w wyjątkowych sytuacjach niektóre czynności może wykonywać po godzinach pracy. Wykonywanie czynności egzekucyjnych w dni wolne lub w nocy wymaga pisemnej zgody Prezesa Sądu Rejonowego.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Liczba komorników w Polsce jest stosunkowo niewielka i ściśle określona. Zatrudnienia można szukać jedynie w Sądzie Rejonowym. Nie ma możliwości samozatrudnienia.


ZAROBKI

Zarobki komornika zależą od ilości prowadzonych spraw i umiejętności ściągania wierzytelności. Plasują się powyżej poziomu średniej krajowej.

Praca Komornik
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Rozpraszacze w pracy – jakie warto wyeliminować? Jak to zrobić?

Smartfon z dostępem do internetu, a więc ulubonych social mediów i aplikacji, to jeden z największych rozpraszaczy odrywających nas od pracy. Wiele osób czuje przymus sięgania do telefonu nawet kilkadziesiąt razy w ciągu godziny. 15 lipca, w Światowy Dzień Bez Telefonu Komórkowego, zachęcamy do odłożenia na bok smartfona oraz refleksji nad największymi wrogami naszej koncentracji. 

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Temperatura w miejscu pracy a BHP

Czy upały mogą być uzasadnieniem przerwania pracy i opuszczenia stanowiska? Czy szef ma obowiązek skrócić godziny pracy, gdy temperatura powietrza przekracza 30℃? A co z klimatyzacją, wiatrakami i zimnymi napojami – czy są one obowiązkowe? Każdego lata wracają pytania dotyczące temperatury w pracy i przepisów bhp. Wyjaśniamy, jakie są obowiązki pracodawcy, a co zależy od jego dobrej woli.

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

Leśniczy – opis zawodu, jak zostać, obowiązki wymagania, zarobki

12 lipca to Dzień Leśnika, święto obchodzone przez leśniczych, pracowników Lasów Państwowych i innych jednostek zajmujących się opieką nad lasami. Olga Buczyńska p.o naczelnik Biura Prasowego Lasów Państwowych wyjaśnia, jak zdobyć pracę w leśnictwie. – Osoba ubiegająca się o stanowisko leśniczego musi zdać egzamin do Służby Leśnej, który potwierdzi jego / jej podstawowe kwalifikacje.

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Szukanie nowej pracy – który miesiąc jest najbardziej odpowiedni?

Czy szukanie pracy w wakacje to dobry pomysł? A może lepiej poczekać z wysyłaniem CV do jesieni? Rynek pracy cechuje pewna cykliczność, która sprawia, że w niektórych miesiącach pojawia się więcej ofert, a firmy chętniej powiększają kadrę. Podpowiadamy, kiedy jest dobry czas na szukanie zatrudnienia, a w jakim okresie możesz mieć nieco więcej trudności ze zdobyciem posady.

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

Jak stworzyć inkluzywne miejsce pracy? Wywiad z dr Joanną Skonieczną, Kierowniczką Programową KPH

– Warto ocenić atmosferę w firmie już podczas rekrutacji. Zwrócić uwagę na to, na ile osoby rekrutujące pozostają w postawie otwartości i inkluzywności, jak formułują pytania, jak zwracają się do osoby starającej się o pracę – tłumaczy dr Joanna Skonieczna, Kierowniczka Programowa Kampanii Przeciw Homofobii. Wyjaśnia też, jak każdy z nas może stać się sojusznikiem_czką osób LGBT+ w pracy.

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Jak walczyć z rutyną w pracy?

Codziennie idziesz do pracy tą sama drogą. I każdego dnia zaczynasz pracę z myślą, że nie czeka Cię dziś nic nowego... Rutyna jest jednym z głównych powodów wypalenia zawodowego. Z drugiej strony może dawać poczucie bezpieczeństwa i stabilności. – W różnych okresach życia potrzeba rutyny może ulec zmianie – wyjaśnia psycholog Joanna Marszalska. Kiedy zatem walczyć z rutyną i jak to robić?