Lista stanowisk - Komornik

Komornik

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Komornik to osoba, która wykonuje czynności egzekucyjne w sprawach cywilnych. Warunkiem do rozpoczęcia procesu egzekucyjnego jest wyrok sądu lub akt notarialny. W zależności od charakteru sprawy komornik decyduje o sposobie odzyskania należności. Jeśli dłużnik nie ureguluje długu, komornik wycenia wartość majątku ruchomego i nieruchomego, a następnie organizuje licytację - pieniądze z licytacji przeznaczone są dla wierzycieli.


WYMAGANIA

Komornikiem może zostać osoba, która ukończyła wyższe studia prawnicze lub ekonomiczne, a następnie zdała egzamin i została skierowana na praktykę komorniczą. Praktyka może trwać do dwóch lat. Po uzyskaniu pozytywnej opinii komornika oraz zdaniu egzaminu państwowego Sąd Wojewódzki może zatrzymać praktykanta na etacie sądowym lub przydzielić mu rewir i zatrudnić na stanowisku komornika sądowego. Osoby, które ukończyły aplikację sędziowską są zwolnione z egzaminu. Najważniejszymi cechami komornika są: samodzielność i zdolność podejmowania działań z własnej inicjatywy. Umiejętność postępowania z ludźmi może zapewnić spłatę niektórych długów. Komornik musi potrafić szybko podejmować trafne decyzje, a także przerzucać się z jednej czynności na drugą. Ze względu na dużą niechęć społeczną dla niektórych jego działań musi posiadać dużą odporność emocjonalną i umiejętność panowania nad własnymi emocjami i zachowaniami. Ważna jest też zdolność logicznego rozumowania, a także sprawność językowa. Ponadto w prowadzeniu kancelarii potrzebne są umiejętności kierownicze.


WARUNKI PRACY

Komornik pracuje w kancelarii, ale często przebywa w terenie. Ze względu na specyfikę pracy nie jest osobą mile widzianą. Często musi korzystać z asysty policji, aby chronić swoją osobę przed agresją dłużników. Komornik sądowy pracuje 6-9 godzin dziennie. Zazwyczaj pracuje w ogólnie przyjętych godzinach funkcjonowania urzędów, jednak w wyjątkowych sytuacjach niektóre czynności może wykonywać po godzinach pracy. Wykonywanie czynności egzekucyjnych w dni wolne lub w nocy wymaga pisemnej zgody Prezesa Sądu Rejonowego.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Liczba komorników w Polsce jest stosunkowo niewielka i ściśle określona. Zatrudnienia można szukać jedynie w Sądzie Rejonowym. Nie ma możliwości samozatrudnienia.


ZAROBKI

Zarobki komornika zależą od ilości prowadzonych spraw i umiejętności ściągania wierzytelności. Plasują się powyżej poziomu średniej krajowej.

Praca Komornik
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?