– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.
Lista stanowisk - Toromistrz
Toromistrz
CHARAKTERYSTYKA ZAWODU
Toromistrz to osoba odpowiedzialna za stan torów, a także nawierzchni i innej infrastruktury inżynieryjnej umożliwiającej przemieszczanie się pojazdów szynowych (pociągów, tramwajów). Pracownik sprawuje nadzór nad ich stanem technicznym, dokonuje przeglądów cyklicznych zgodnie z harmonogramem, wykonuje bieżące naprawy, dba o odpowiednie oznaczanie miejsc usterek itp. Praca toromistrza jest bardzo odpowiedzialna, gdyż bezpieczeństwo ruchu kolejowego zależy w ogromnej mierze od stanu technicznego torów i nawierzchni torowisk.
Jest to praca fizyczna, wykonywana w terenie, najczęściej w systemie zmianowym, w stałych godzinach pracy. Zawód jest zdominowany przez mężczyzn, niemniej nie ma żadnych przeciwwskazań, by wykonywały go kobiety.
TOROMISTRZ – JAK ZOSTAĆ? WYMAGANIA
Żeby pracować w zawodzie, kandydat musi ukończyć specjalistyczny kurs toromistrza. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 11 stycznia 2021 r. w sprawie pracowników zatrudnionych na stanowiskach bezpośrednio związanych z prowadzeniem
i bezpieczeństwem ruchu kolejowego oraz prowadzeniem określonych rodzajów pojazdów kolejowych – pracodawca organizuje dla kandydatów na toromistrzów przygotowanie zawodowe. Zgodnie z rozporządzeniem:
§ 6. Przygotowanie zawodowe obejmuje:
1) szkolenie teoretyczne – polegające na zorganizowanym grupowym lub indywidualnym (...),
2) staż stanowiskowy – polegający na zapoznaniu z pracą na danym stanowisku kolejowym (...),
3) szkolenie praktyczne (...) na określonym stanowisku kolejowym, pod nadzorem wykwalifikowanego pracownika, zwanego dalej „opiekunem”,
4) zajęcia próbne – polegające na samodzielnym wykonywaniu czynności lub ich części na stanowisku kolejowym pod nadzorem opiekuna.
Kolejnym krokiem jest zdanie egzaminu kwalifikacyjnego przed komisją Urzędu Transportu Kolejowego.
Kandydaci powinni cechować się:
-
sprawnością fizyczną,
-
dobrą koordynacją wzrokowo-ruchową,
-
dobrze rozwiniętymi zdolnościami manualnymi,
-
wytrzymałością na zmienne warunki atmosferyczne,
-
spostrzegawczością,
-
dokładnością,
-
wysoką etyką zawodową, w szczególności w zakresie poszanowania dla zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
-
umiejętnością pracy w zespole.
TOROMISTRZ – JAK WYGLĄDA PRACA W TYM ZAWODZIE?
Jak wyżej wspomniano, toromistrz dokonuje cyklicznych i bieżących (wynikających na przykład ze złych warunków pogodowych, kolizji, wypadków) kontroli stanu technicznego torowisk.
Wyposażony w toromierz i ewentualnie inne urządzenia pracownik odbywa obchód i przeprowadza pomiary torów, sprawdza, czy ich położenie zgadza się z planami, ocenia stan zużycia szyn oraz podkładów, weryfikuje szereg innych parametrów (dotyczących również rozjazdów, skrzyżowań, urządzeń sterowania ruchem kolejowym, zasilania trakcji i innych).
Po oględzinach toromistrz sporządza raport, planuje prace naprawcze i konserwacyjne oraz je nadzoruje zgodnie z obowiązującymi przepisami i z zachowaniem właściwej sygnalizacji takich robót.
TOROMISTRZ – ZAROBKI
Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń mediana miesięcznych zarobków toromistrza wynosi 5490 brutto. Co drugi specjalista otrzymuje wynagrodzenie od 4490 zł do 6220 zł miesięcznie.
TOROMISTRZ – KARIERA ZAWODOWA
Toromistrz może podnosić swoje kwalifikacje i np. z czasem awansować na stanowiska mechanika maszyn i urządzeń, diagnosty obiektów inżynieryjnych czy inspektora ds. technicznych.
TOROMISTRZ – PERSPEKTYWY PRACY
Ofert pracy dla toromistrzów należy szukać na portalu rekrutacyjnym, a także bezpośrednio na stronach przewoźników. Zapotrzebowanie na pracowników jest stałe w całym kraju.
Praca ToromistrzNajnowsze artykuły
Kobiety coraz silniejsze w biznesie
Urlop okolicznościowy na ślub dziecka
Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.
Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog
Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.
Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki
Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!
Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?
7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.
Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?
– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?
Najnowsze komunikaty
Praca.pl zaprasza na konferencję UCL Leaders - Londyn, 20-21.01.2023
Już 20 i 21 stycznia 2023 roku w Londynie odbędzie się kolejna edycja jednej z największych konferencji studenckich w Wielkiej Brytanii - UCL Leaders. Konferencja, organizowana w całości przez studentów najlepszych uczelni międzynarodowych, corocznie przyciąga setki uczestników - obecnych liderów i ich następców.
Praca.pl zaprasza na konferencję Internal Communication Meeting 2
O aktualnych trendach w komunikacji wewnętrznej będziemy rozmawiać również podczas Internal Communication Meeting 2 (20 października 2021).
Seks poprawia jakość pracy
Wbrew pozorom fantazjowanie o seksie może wpływać pozytywnie na jakość pracy. Dlaczego?
Praca i miłość w jednej firmie
Czy takie połączenie ma więcej plusów, czy minusów?