Lista stanowisk - Toromistrz

Toromistrz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Toromistrz to osoba odpowiedzialna za stan torów, a także nawierzchni i innej infrastruktury inżynieryjnej umożliwiającej przemieszczanie się pojazdów szynowych (pociągów, tramwajów). Pracownik sprawuje nadzór nad ich stanem technicznym, dokonuje przeglądów cyklicznych zgodnie z harmonogramem, wykonuje bieżące naprawy, dba o odpowiednie oznaczanie miejsc usterek itp. Praca toromistrza jest bardzo odpowiedzialna, gdyż bezpieczeństwo ruchu kolejowego zależy w ogromnej mierze od stanu technicznego torów i nawierzchni torowisk. 

Jest to praca fizyczna, wykonywana w terenie, najczęściej w systemie zmianowym, w stałych godzinach pracy. Zawód jest zdominowany przez mężczyzn, niemniej nie ma żadnych przeciwwskazań, by wykonywały go kobiety. 

TOROMISTRZ – JAK ZOSTAĆ? WYMAGANIA

Żeby pracować w zawodzie, kandydat musi ukończyć specjalistyczny kurs toromistrza. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 11 stycznia 2021 r. w sprawie pracowników zatrudnionych na stanowiskach bezpośrednio związanych z prowadzeniem

i bezpieczeństwem ruchu kolejowego oraz prowadzeniem określonych rodzajów pojazdów kolejowych – pracodawca organizuje dla kandydatów na toromistrzów przygotowanie zawodowe. Zgodnie z rozporządzeniem:

§ 6. Przygotowanie zawodowe obejmuje:

1) szkolenie teoretyczne – polegające na zorganizowanym grupowym lub indywidualnym (...),

2) staż stanowiskowy – polegający na zapoznaniu z pracą na danym stanowisku kolejowym (...), 

3) szkolenie praktyczne (...) na określonym stanowisku kolejowym, pod nadzorem wykwalifikowanego pracownika, zwanego dalej „opiekunem”, 

4) zajęcia próbne – polegające na samodzielnym wykonywaniu czynności lub ich części na stanowisku kolejowym pod nadzorem opiekuna.

Kolejnym krokiem jest zdanie egzaminu kwalifikacyjnego przed komisją Urzędu Transportu Kolejowego. 

Kandydaci powinni cechować się:

  • sprawnością fizyczną,  

  • dobrą koordynacją wzrokowo-ruchową,

  • dobrze rozwiniętymi zdolnościami manualnymi,

  • wytrzymałością na zmienne warunki atmosferyczne, 

  • spostrzegawczością, 

  • dokładnością, 

  • wysoką etyką zawodową, w szczególności w zakresie poszanowania dla zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, 

  • umiejętnością pracy w zespole. 

TOROMISTRZ – JAK WYGLĄDA PRACA W TYM ZAWODZIE?

Jak wyżej wspomniano, toromistrz dokonuje cyklicznych i bieżących (wynikających na przykład ze złych warunków pogodowych, kolizji, wypadków) kontroli stanu technicznego torowisk. 

Wyposażony w toromierz i ewentualnie inne urządzenia pracownik odbywa obchód i przeprowadza pomiary torów, sprawdza, czy ich położenie zgadza się z planami, ocenia stan zużycia szyn oraz podkładów, weryfikuje szereg innych parametrów (dotyczących również rozjazdów, skrzyżowań, urządzeń sterowania ruchem kolejowym, zasilania trakcji i innych). 

Po oględzinach toromistrz sporządza raport, planuje prace naprawcze i konserwacyjne oraz je nadzoruje zgodnie z obowiązującymi przepisami i z zachowaniem właściwej sygnalizacji takich robót.

TOROMISTRZ – ZAROBKI

Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń mediana miesięcznych zarobków toromistrza wynosi 5490 brutto. Co drugi specjalista otrzymuje wynagrodzenie od 4490 zł do 6220 zł miesięcznie.

TOROMISTRZ – KARIERA ZAWODOWA

Toromistrz może podnosić swoje kwalifikacje i np. z czasem awansować na stanowiska mechanika maszyn i urządzeń, diagnosty obiektów inżynieryjnych czy inspektora ds. technicznych. 

TOROMISTRZ – PERSPEKTYWY PRACY

Ofert pracy dla toromistrzów należy szukać na portalu rekrutacyjnym, a także bezpośrednio na stronach przewoźników. Zapotrzebowanie na pracowników jest stałe w całym kraju.

Praca Toromistrz
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?