Lista stanowisk - Szklarz

Szklarz

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Szklarz, jak sugeruje sama nazwa stanowiska, jest osobą zajmującą się profesjonalną obróbką szkła, wytwarzaniem różnorodnych przedmiotów i półproduktów z tego surowca, a także ich montażem i konserwacją. W praktyce szklarz zajmuje się najczęściej wykonywaniem szyb okiennych, samochodowych, luster, szklanych elementów mebli, etc. Praca szklarza rozpoczyna się od wycięcia fragmentów o rzeczonym kształcie i wielkości. Proces ten odbywa się za równo z wykorzystaniem narzędzi ręcznych jak i mechanicznych, podobnie jak kolejny etap prac – szlifowanie i wygładzanie krawędzi poszczególnych elementów. Przy tej okazji szklarz nawierca ewentualne otwory montażowe. Wszystkie czynności muszą być wykonywane z niezwykłą precyzją; szkło jest materiałem kruchym i delikatnym, niemożliwe jest jego odtworzenie kiedy raz ulegnie zniszczeniu. W przypadku szyb okiennych szklarz zajmuje się także ich montażem.


WYMAGANIA

Pierwszym i najważniejszym wymogiem, którego spełnienie otwiera możliwości wykonywania zawodu szklarza jest ukończenie jednej z zasadniczych szkół zawodowych w specjalności zbliżonej do obszaru zainteresowań szklarza. Formalne potwierdzenie posiadanej wiedzy nie jest jednak konieczne do objęcia stanowiska. Wielu pracowników rozpoczyna kształcenie zawodowe praktykując w zakładzie szklarskim pod okiem specjalistów, nabywając doświadczenia i praktycznych umiejętności. Te ostatnie są także najważniejsze dla potencjalnych pracodawców. Wykonywanie obowiązków szklarza nie jest możliwe w przypadku osób nieposiadających odpowiednich zdolności manualnych – cięcie i obrabianie szkła wymaga, jak wcześniej wspomniano, niezwykłej precyzji.


WARUNKI PRACY

Praca szklarza jest pracą typowo rzemieślniczą, odbywającą się z wykorzystaniem licznych narzędzi ręcznych i mechanicznych, obecnych w przestrzeni zakładu pracy.


MOŻLIWOŚCI ZATRUDNIENIA

Możliwości zatrudnienia stwarzają liczne pracownie rzemieślnicze, warsztaty często przyległe do dużych przedsiębiorstw produkcyjnych.


ZAROBKI

Przeciętne zarobki na jakie liczyć mogą osoby zainteresowane wykonywaniem profesji szklarza kształtują się na poziomie 2500 złotych brutto miesięcznie.

Praca Szklarz
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

Kobiety coraz silniejsze w biznesie

– Czy nie mamy tak, że jak nie umiemy czegoś na 200%, to rezygnujemy? Boimy się, że nie podołamy? Pamiętajmy, że nie liczy się płeć, ale nasze kompetencje. Nie dajmy sobie wmówić, że jesteśmy w czymś gorsze! – mówi specjalistka HR Agnieszka Ciećwierz. W Światowym Dniu Przedsiębiorczości Kobiet przypomina, w czym kobiety są świetne oraz wyjaśnia, jak być jeszcze lepszą liderką w biznesie.

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Urlop okolicznościowy na ślub dziecka

Ślub dziecka pracownika to jedno z wydarzeń uprawniających do wzięcia urlopu okolicznościowego, za który pracownikowi przysługuje wynagrodzenie. Wyjaśniamy, z ilu dni urlopu może skorzystać ojciec, matka czy opiekun prawny dziecka, jak powinien wyglądać wniosek o urlop okolicznościowy oraz czy dni wolne można wykorzystać wyłącznie w dniu ślubu i wesela.

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Grupy zawodowe najbardziej narażone na smog

Najbardziej narażone wdychanie rakotwórczego smogu są osoby codziennie dojeżdżające do pracy, mieszkańcy kilkudziesięciotysięcznych miejscowości i osoby wykonujące w sezonie grzewczym oraz przy ruchliwych drogach pracę w terenie. Główny Inspektorat Pracy wyjaśnia, czy pracodawcy muszą zapewnić pracownikom maski antysmogowe i jak powinni chronić ich przed szkodliwymi czynnikami pracy.

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy – praca, wymagania, zarobki

Mechanik lotniczy to jeden z najbardziej perspektywicznych zawodów dla absolwentów techników i szkół branżowych o profilach związanych z mechaniką. Żeby zdobyć tę pracę, trzeba uzyskać dodatkową licencję na obsługę techniczną statku powietrznego, wystawianą przez Urząd Lotnictwa Cywilnego. Sprawdź, jak ją zdobyć, a także w jakich samolotach możesz specjalizować się jako mechanik lotniczy!

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

Szklane ściany, szklane ruchome schody. Równouprawnienie na rynku pracy to wciąż fikcja?

7 listopada wypada Światowy Dzień Feminizmu. Dlaczego to tak ważne święto? – Mimo poprawy sytuacji kobiety nadal borykają się ze stereotypami, mają dodatkową nieodpłatną pracę w domu, soptykają się z seksizmem w pracy, są rzadziej zapraszane jako ekspertki – zauważa dr Anna M. Górska, dyrektorka Centrum Badań Kobiet i Różnorodności w Organizacjach z Akademii Leona Koźmińskiego.

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

Osoba z autyzmem na rynku pracy – czy autyzm wyklucza z życia zawodowego?

– Populacja osób neuroatypowych jest bardzo zróżnicowana – zauważa Izabela Kocyłak, trenerka pracy z Fundacji SYNAPSIS. Wiele osób aktywnych zawodowo, szczególnie z tzw. wysoko funkcjonującym autyzmem, jest nieświadomych swojego zaburzenia. Tymczasem aż 2% pracowników w Polsce i 10% w Europie to osoby w spektrum autyzmu. Jak rozpoznać autyzm i w jakich zawodach może sprawdzić się autystyk?