Lista stanowisk - Prasowacz

Prasowacz

Prasowacz, prasowaczka – tymi nazwami określa się osoby prasujące różnego rodzaju materiały, najczęściej za pomocą żelazka, niekiedy posługując się innym, bardziej specjalistycznym sprzętem. Osoba na tym stanowisku wykonuje pracę fizyczną np. w przedsiębiorstwie zajmującym się produkcją odzieży, w pralni chemicznej, firmie oferującej usługi sprzątające czy w hotelu.

CHARAKTERYSTYKA ZAWODU

Zgodnie z informacją zawartą w Klasyfikacji zawodów i specjalności Wortalu Publicznych Służb Zatrudnienia prasowaczka (prasowacz):

Prasuje odzież lub elementy odzieży, pościel oraz tkaniny; obsługuje żelazka i inne urządzenia prasowalnicze; stabilizuje odzież – prasuje gotowe wyroby; składa odzież, pościel i tkaniny.

PRACA PRASOWACZKA – WYMAGANIA NA STANOWISKU

Pracodawcy zwykle nie stawiają wygórowanych wymagań na stanowisko pracy prasowacza / prasowaczki. Czasami w ogłoszeniach pojawia się wymóg posiadania doświadczenia w zakresie zawodowego prasowania ubrań, w wielu wypadkach pracodawcy są jednak skłonni przyuczyć kandydata / kandydatkę do zawodu.

Jest to praca fizyczna, żeby ją wykonywać niezbędna jest zatem sprawność i dobra koordynacja wzrokowo-ruchowa. Firmy szukają osób uważnych, dokładnych, zręcznych i odpowiedzialnych. Ważna jest też umiejętność pracy pod presją czasu.

PRACA PRASOWACZKA – JAK WYGLĄDA?

Prasowacz / prasowaczka najczęściej wykonuje obowiązki w siedzibie firmy – przedsiębiorstwie produkującym odzież lub tkaniny, pralni chemicznej czy w hotelu. Osoba zatrudniona w charakterze prasowaczki np. w firmie sprzątającej wykonuje czynności służbowe w miejscu wskazanym przez klienta.

Do codziennych obowiązków osoby wykonującej ten zawód może należeć:

  • przygotowanie odzieży, pościeli, tkanin do prasowania,
  • prasowanie ubrań (np. prasowanie koszuli, prasowanie garnituru) i innych tkanin za pomocą żelazka lub specjalistycznego sprzętu,
  • składanie ubrań i materiałów w taki sposób, by nie powstały zagniecenia,
  • pakowanie odzieży, tkanin w pokrowce lub inne opakowania,
  • maglowanie pościeli.

PRASOWACZKA – ZAROBKI

Wynagrodzenie prasowaczki zwykle bliskie jest minimalnej stawki krajowej. Nie zawsze jest to zajęcie wykonywane na pełen etat, z uwagi na niskie płace bywa traktowane jako dorywcze. Zgodnie z Ogólnopolskim Badaniem Wynagrodzeń (Sedlak&Sedlak) mediana miesięcznej płacy brutto prasowaczki ręcznej wynosi 3040 zł. Jedna czwarta najlepiej opłacanych pracowników osiąga pensję co najmniej 3450 zł brutto miesięcznie.

PRASOWACZKA – PERSPEKTYWY PRACY

Prasowaczy / prasowaczek poszukują przedsiębiorstwa działające w branży produkcji odzieży, tekstyliów i innych materiałów, a także pralnie chemiczne, firmy oferujące usługi sprzątające, hotele. By wykonywać ten zawód, nie trzeba posługiwać się biegle językiem polskim – pracodawcy chętnie zatrudniają na to stanowisko obcokrajowców.

Praca Prasowacz
Lista stanowisk

Najnowsze artykuły

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

Płace w Polsce wkrótce będą jawne. „Nie jesteśmy na to gotowi” – ocenia ekspert rynku pracy Mateusz Żydek

O zarobkach często nie mówi się nawet bliskim, a zgodnie z prawem UE płace w Polsce mają wkrótce być powszechnie znane. – Nawet pracownicy, którzy są przekonani, że to właściwa droga, nadal bardzo mocno sygnalizują obawę, że jawność wynagrodzeń będzie powodować konflikty – zauważa Mateusz Żydek. Ekspert rynku pracy z Randstad Polska wyjaśnia, jak jawność płac może wyglądać w praktyce.

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

Rynek pracy 2025 – jakie zmiany czekają nas w nowym roku?

– Praca przyszłości będzie hybrydowa, zdalna lub oparta na projektach, a efektywność będzie mierzona nie tylko wynikami, ale i zdolnością współpracy i adaptacji. Nie oznacza to jednak, że technologia całkiem zdominuje rynek pracy. Przeciwnie, to właśnie ludzka kreatywność i empatia będą wyróżniać pracowników w dobie automatyzacji – przewiduje specjalistka ds. rekrutacji Agnieszka Ciećwierz.

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

Stacja polarna – praca, obowiązki zawodowe, zarobki, rekrutacja

– Praca na biegunie południowym może się wydawać przygodą życia, lecz przed aplikacją warto przemyśleć swoją motywację. Nie ma możliwości powrotu, ponieważ komuś się nie podoba, ktoś nie daje rady i rezygnuje z udziału w wyprawie – zauważa dr Małgorzata Korczak-Abshire z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Trwa rekrutacja do polskiej stacji polarnej. Czy warto się zgłosić?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Sylwester dniem wolnym? W jakich krajach Europy?

Dyskusje o wolnej od pracy Wigilii czy wolnym Wielkim Piątku toczą się od dawna... a co z sylwestrem? 31 grudnia należy do dni, w których większość z nas jest zajęta przygotowywaniem się do zabawy noworocznej – w związku z czym skupić się na pracy jest wyjątkowo trudno. Póki co w Polsce sylwester nie jest dniem ustawowo wolnym od pracy, a jak jest w innych krajach Europy?

Jak napisać CV? Rodzaje CV

Jak napisać CV? Rodzaje CV

– Nawet bardzo profesjonalnie napisane CV nie zostanie tak samo wysoko ocenione przez wszystkich rekruterów, bo każdy ma swoje przekonania i upodobania, także odnośnie stylu pisania i prezentowania informacji zawodowych – zauważa doradczyni zawodowa Anna Nowicka. Są jednak pewne elementy, które podnoszą atrakcyjność aplikacji i zwiększają szansę, że nie zostanie odrzucona przez program ATS.

Niedziele handlowe 2025

Niedziele handlowe 2025

Zgodnie z nową propozycją zmiany w ustawach o dniach wolnych i ograniczeniu handlu w niedziele i święta, w grudniu przyszłego roku mają obowiązywać aż trzy niedziele handlowe poprzedzające Gwiazdkę. Zmian szykuje się sporo, dlatego wyjaśniamy, ile faktycznie będzie oraz kiedy wypadają niedziele handlowe 2025, a także kto już teraz może mieć otwarty sklep nawet w niedzielę niehandlową.